Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Стратегічний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Використання влади при прийнятті стратегічних рішень

Влада є основоположною частиною процесу стратегічного управління. Багато фахівців вважають, що впровадження та ефективна реалізація стратегічного зміни вимагають використання влади та впливу. Р. Маграт і Я. Мак-Міллан, дослідивши основи особистої влади і виділивши тактичні прийоми, використовувані в області стратегії для отримання результатів, з'ясували наступне:

- політично успішні менеджери усвідомлюють процеси в організації та чутливі до потреб інших;

- ефективна політична акція приносить в організацію бажані і вдалі зміни - вона конструктивна;

- негативна політична акція неконструктивна і може підштовхнути схильних до маніпуляцій менеджерів до переслідування своїх особистих цілей у противагу інтересам організації;

- стратегічний лідер повинен бути ефективним політиком.

Для стратега, який бажає провести зміни, є два базових варіанти: по-перше, він може представити ситуацію так, що інші погодяться з його бажаннями; по-друге, він може поспілкуватися з людьми і намагатися змінити їх думку так, щоб вони дивилися на речі по-іншому і самі вирішили зробити так, як він вважає. У першому випадку стратег використовує в якості ресурсу особисту владу, у другому - прагне вплинути.

У зв'язку з цим можуть бути виділені наступні чотири загальних тактичних прийоми.

Спонукання. Воно включає в себе здатність контролювати ситуацію, а результат сприймається як вигідний для інших беруть участь у процесі зміни.

Примус. В цьому випадку ситуація контролюється, але результат сприймається в негативній формі. Конкретні форми примусу можуть включати загрозу звільнення, припинення подальшого підвищення по службі або скасування привілеїв.

Переконання. Використання цієї тактики вимагає від стратега уявити вигоди від дій певним чином. Це може бути обіцянка винагороди, просування по службі, великих гарантій зайнятості, більших повноважень і відповідальності.

Зобов'язання. Це навмисна тактика, в якій людей переконують поводитися і діяти певним чином, волаючи до зобов'язань. Зобов'язаннями можуть бути отримані людьми привілеї, дані ними обіцянки, заклики слідувати традиціям і т. д.

Сильні і слабкі сторони використання цих тактичних прийомів наведено в табл. 5.3.

Таблиця 5.3

Переваги і недоліки використання тактичних прийомів проведення змін

Тактика

Переваги

Недоліки

Спонукання

Руйнує опір змінам. Службовці можуть бачити деякі вигоди зміни. Окремі менеджери позитивно ставляться до зміни. Ситуація під контролем

Може принести організації додаткові витрати.

Необхідно відпрацювати спонукання.

Може все ж чинитися опір змінам.

Успіх залежить від попередніх ініціатив щодо змін

Примус

Керівництво контролює ситуацію. Підходить в ситуаціях, де необхідно приймати швидкі рішення для виживання. Керівництво використовує свої прерогативи

Примус буде мати дисфункціональні наслідки. Службовці зазвичай знайдуть шляхи опору змінам.

Робить майбутні зміни дуже складними, так як створює негативний прецедент

Переконання

Необхідність зміни обговорюється. Робляться спроби підготувати організацію до думки про необхідність змін. Є краща можливість реалізації зміни. Це спосіб здійснити небажану зміну

Службовці можуть не повірити даним обіцянкам.

Довіра до керівництва може бути невисоким. Захід може бути дорогим для організації. Зменшує темп зміни стратегічного

Зобов'язання

Не передбачає додаткових витрат організації.

Відповідна тактика там, де існує висока ступінь прихильності організації. Зміна може вводитися швидко

Результат, швидше за все, буде негативним. Службовці можуть розуміти, на що спрямована тактика.

Службовці будуть очікувати винагороди у відповідь на їх прихильність

На закінчення розгляду проблеми сили і впливу в аспекті стратегічного управління звернемо увагу на той очевидний факт, що різні підрозділи організації здатні вносити різний внесок у прийняття організаційних рішень. Думку одних підрозділів неодмінно враховується, інших - може і ігноруватися. Ця відмінність називається позиційною ступенем впливу підрозділів в організації.

Підсумки і висновки

Стратегічне планування і управління припускає використання стейкхолдерів (груп впливу), які можуть впливати або підлягати впливу з боку організації. Основними групами впливу є: власники акцій, інституційні інвестори, менеджери вищої ланки, працівники організації, споживачі, поширювачі, постачальники, фінансисти корпорації, представники державної і муніципальної влади, соціальні та суспільні групи.

Цілі та інтереси стейкхолдерів і корпорації можуть не збігатися, що є потенційним джерелом конфліктів. Існує ряд способів запобігання конфліктів: вплив на членів груп впливу з метою зміни їх рішень, тиск на членів груп загрозою заподіяння їм шкоди або формування коаліцій з іншими групами, умиротворення груп за рахунок виконання їхніх вимог або формування особливих відносин з її членами. Групи впливу можуть надавати свій вплив на корпорацію шляхом внесення вкладу в процес стратегічних змін, ухилення від співпраці, спроб змінити хід стратегічного процесу. Ефективними способами узгодження інтересів стейкхолдерів і організації є "наведення мостів" - бриджинг і створення мережевих структур.

На успіх стратегічного планування і здійснення впливають владні відносини в організації. Виділяються наступні джерела влади, доступні для внутрішніх груп впливу: мінова влада, положення в організації, особисті якості і вплив, влада осіб, які мають доступ до прийняття рішень, можливість заохочувати і винагороджувати, сприймана влада, прикордонне управління, контроль над стратегічними ресурсами. Джерела влади, доступні для внутрішніх груп впливу, є наступними: створення відносин залежності, спеціальні знання і навички, зв'язку з внутрішніми групами впливу, концентрація зовнішніх груп підтримки, залучення в процес реалізації стратегії.

Використання влади при прийнятті стратегічних рішень передбачає застосування ряду стратегічних прийомів: спонукання (здатність контролювати ситуацію і доводити її вигідність для оточуючих); примус (погрози звільнення, припинення підвищення по службі або скасування пільг і привілеїв); переконання (обіцянка винагороди, просування але службі, великих гарантій зайнятості, більших повноважень і відповідальності); зобов'язання (заклик співробітників підтримувати зміни на основі прийнятих ними раніше зобов'язань).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прийняття стратегічних рішень
Контролінг та прийняття рішень
Методи прийняття управлінських рішень, засновані на оцінці використання активів і капіталу економічних систем (підприємств)
Обґрунтування ціннісно-орієнтованих стратегічних рішень, в тому числі злиття і поглинання
Використання інституту державно-мастного партнерства у стратегічному управлінні та плануванні
Підсумки і висновки
Підсумки і висновки
Підсумки і висновки
Підсумки і висновки
Підсумки і висновки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси