Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Англійський меркантилізм

Доктрини активного торгового балансу проводили діячі знаменитою, заснованої в 1600 р. Англійської Ост-Індської компанії. Багаторічний член її ради директорів лондонський купець Томас Ман (1571 - 1641) був автором твору з характерним заголовком: "Багатство Англії у зовнішній торгівлі, або Баланс нашої зовнішньої торгівлі як регулятор нашого багатства". Показово, що книга Мана, складена (1631) майже за 10 років до початку Англійської революції, а видана вже після реставрації королівської влади (1664), витримана в тому ж дусі, що і Навігаційний акт (1651) монархо-вбивці і революційного диктатора О. Кромвеля, заклав основи британської могутності на океанах.

Посилаючись на приклад морських торговельних республік - Венеції, Генуї, Голландії - Ман доводив, що найбільш вигідна транзитна, посередницька торгівля. І Англії, розташованої дуже зручно, належить стати складом дальнепривозных "колоніальних товарів" (прянощів, індиго, шовку-сирцю, бавовни), щоб з вигодою перепродавати їх в місця, де в них мають потребу. Т. Ман обґрунтував помилковість заборони на вивіз благородних металів з країни, оскільки грошові операції за кордоном можуть розширити сферу впливу британської торгівлі і забезпечити приплив золота і срібла в більшій кількості. Можна і потрібно вивозити благородні метали, купувати товари в Азії і перепродувати в Європі з подорожчанням у кілька разів.

Ман відкидав формулу Гроція "вільне море", заявляючи, що питання про морські багатства повинні вирішуватися силою зброї, а не слова. Агресивний настрій англійського меркантилізму проявився в трьох торгових війнах з Голландією (1652-1654, 1666-1667, 1672-1674), склонивших чашу терезів на користь Британії.

Середньоєвропейський меркантилізм

В державах Середньої Європи - Австрії та німецьких князівствах-на меркантилізм наклала відбиток практика підготовки освічених урядовців, здатних найкращим для скарбниці чином управляти окремими галузями: отримувати доходи з природних ресурсів, удосконалювати ремесла, впорядковувати стан фінансів. Коло досліджуваних майбутніми адміністраторами предметів отримав назву камеральних наук (від лат. "camera" - "скарбниця"), а порядок регламентації державного господарства - камералистики.

Іоганн Іоахим Бехер (1635-1682), часових і багатьох інших справ майстер, автор "Політичного міркування про те, як зробити країну багатою і густонаселеній" (1668), прагнув використовувати для поліпшення торговельного балансу могутність знання. Бехер першим рекомендував насаджувати картоплю для більш "пристойного харчування" народу. Він ввів в ужиток термін мануфактура (від лат. "manus" - "рука" і "factura" - "виготовлення") і заснував "Мануфактурний дім" (1673) при імператорському палаці, у Відні. Це було крупне підприємство з різноманітними майстернями і алхімічної лабораторії, призначене для виробництва вовняних і шовкових тканин, венеціанського скла, фаянсового посуду і т. д. Бехер винаходив різні верстати і навіть нібито отримав шляхом "алхімічної трансмутації" унцію срібла з свинцю, про що вибив пам'ятну медаль (зберігається в Музеї історії мистецтв у Відні). Алхімія теж була для нього способом пожвавлення торгового балансу країни!

Бехер також пропонував заснувати Комерц-колегію для того, щоб припиняти три зла в торгівлі: монополію, спекулятивну скупку товарів в очікуванні зростання цін ("ирополию") і руйнівну конкуренцію ("полиполию").

Віденський юрист Пилип фон Хорник (1638-1712), сановник імператора Священної Римської імперії германської нації, сподівався на регламентацію всіх основних галузей господарства. У памфлеті "Австрія вище всього, якщо вона того забажає" (1684) фон Хорник сформулював 9 правил, сім з яких стосувалися заохочення внутрішнього виробництва та експорту ремісничо-промислової продукції і, навпаки, обмеження купівлі та споживання імпортних продуктів, особливо закордонних предметів розкоші. Він особливо підкреслив, що виручка від продажу мануфактурних виробів може перевершити цінність сировини в 2, 3, 10, 20 і навіть 100 разів.