Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Хто не з нами, той проти нас!"

Отже, стратегія "керованого хаосу" знайдена. В інформаційному суспільстві боротьба за простір розгортається в інформаційному полі - саме тут передовий край геополітики. Але якщо в традиційних просторах - наземному, водному, повітряному - межі і правила цивілізованої поведінки давно встановлені і контролюються Радою Безпеки ООН, міжнародними документами і угодами, то в інформаційному просторі правила гри поки що не визначені.

Військові експерти США визначають інформаційно-психологічна зброя як "нелетальну зброю масового ураження", здатне забезпечити вирішальні стратегічну перевагу над потенційним противником. Його головна перевага над іншими засобами поразки полягає в тому, що воно не підпадає під прийняте міжнародними нормами поняття агресії.

Ось що таке інформаційна війна згідно з версією американських експертів: "Інформаційна війна складається з дій, що вживаються для досягнення інформаційної переваги і забезпеченні національної військової стратегії шляхом впливу на інформацію і інформаційні системи противника з одночасним зміцненням і захистом нашої власної інформації та інформаційних систем. Інформаційна війна являє собою всеосяжну, цілісну стратегію, покликану віддати належне значимості та цінністю інформації у питаннях командування, управління і виконання наказів збройними силами та реалізації національної політики. Інформаційна війна націлена на всі можливості і фактори уразливості, що неминуче виникають у зростаючій залежності від інформації, а також на використанні інформації у всіляких конфліктах. Об'єктом уваги стають інформаційні системи (включаючи відповідні лінії передачі, обробні центри і людські чинники цих систем), а також інформаційні технології, використовувані в системах озброєнь.

Інформаційна війна має наступальні і оборонні складові, але починається з цільового проектування і розробки своєї "архітектури командування, управління, комунікацій, комп'ютерів та розвідки", забезпечує особам, які приймають рішення, відчутну інформаційну перевагу у різноманітних конфліктах".

У 1996 р. в США була сформована Президентська комісія по захисту критичної інфраструктури (president's Commission for Critical Infrastructure Protection), яка покликана розробляти наступальні плани інформаційних воєн. У ЦРУ з'явилися група критичних технологій та відділ транснаціональних проблем, де уважно аналізується вся інформація стратегічного характеру, що надходить з-за кордону. У міністерстві оборони США організовано бюро стратегічного впливу, в завдання якого входить забезпечення позитивного сприйняття у всьому світі зовнішньої політики і військових операцій США.

Традиційна геополітика сильно відстала в засобах свого наукового та прикладного аналізу від стрімкого розвитку високих технологій, які сьогодні визначають рівень ефективності будь-якої науки і практики. Якщо раніше стратегічне значення мала військова розвідка і контррозвідка, то сьогодні - аналіз інформаційних потоків, серед яких важливо своєчасно виявляти і викривати агресивні руйнівні інформаційні фантоми. Інформаційна революція давно перевела поняття "поле бою" в поняття "бойовий простір", куди крім традиційних цілей поразки вже включені і цілі віртуальні - емоції, сприйняття і психіка противника.

Інформаційний фантом під назвою "боротьба з тероризмом" - один з головних стратегічних міфів США, з допомогою якого сьогодні ведеться геополітичний переділ світу. Ні для кого не секрет, що головним оплотом тероризму сьогодні оголошено Східна Азія: тут створюються нові військові бази і зосереджуються основні військові сили. Але що буде завтра? Чи знайдеться хоча б одна країна, яка зможе гарантувати своїм громадянам мирне майбутнє в умовах загрози тероризму?

У міжнародних нормах поряд з іншими важливими категоріями інформаційного суспільства давно пора закріпити поняття "інформаційна агресія". Сьогодні вже очевидно, що однією з головних завдань міжнародних миротворчих організацій є проведення своєчасних інформаційних акцій, покликаних викривати інформаційну агресію, якщо вона здатна призвести до розпалювання будь-яких конфліктів - конфесійних, этнонационалъных, територіальних, культурних, військових.

В структурі Ради Безпеки ООН повинні з'явитися і комісія але захист критичної інфраструктури світу, і група критичних контртехнологий, покликані убезпечити світовий інформаційний простір від усіх видів інформаційної агресії. Наприклад, якщо дати точне правове визначення поняття "тероризм", то ми отримаємо категорію, за допомогою якої зможемо досить достовірно визначити всіх акторів, які підпадають під дане визначення. Тероризм - це політична боротьба, яка здійснюється шляхом застосування незаконних насильницьких заходів, аж до фізичного знищення. Якщо експерти ООН погодяться з таким визначенням, то терористом виявиться не тільки Усама бен Ладен, але і всі ті, хто намагається його знищити за допомогою застосування незаконних насильницьких дій.

Міжнародному співтовариству сьогодні необхідно єдине бачення найбільш гострих і вибухонебезпечних проблем сучасності. Інакше інформаційні війни здатні зруйнувати найголовніше надбання людства: її позитивні емоції, цілісне сприйняття і здорову психіку - Правду, Добро і Красу. Ми сьогодні як ніколи близько підійшли до втілення в життя оруеловської антиутопії, в якій завданням Міністерства Правди була пропаганда гасла "Мир - це війна".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Заходи проти безпідставного заперечення позову і безпідставного пред'явлення позову
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ПРАВОСУДДЯ
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВЛАСНОСТІ
Захист та заперечення проти позову
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ МИРУ І БЕЗПЕКИ ЛЮДСТВА. МІЖНАРОДНЕ КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ЗДОРОВ'Я НАСЕЛЕННЯ І СУСПІЛЬНОЇ МОРАЛЬНОСТІ
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ПОРЯДКУ УПРАВЛІННЯ
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ СІМ'Ї ТА НЕПОВНОЛІТНІХ ОСІБ
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ГРОМАДСЬКОЇ БЕЗПЕКИ ТА ГРОМАДСЬКОГО ПОРЯДКУ)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси