Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Конституційне право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 12. ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА СПОЛУЧЕНИХ ШТАТІВ АМЕРИКИ

Характерні риси Конституції США

Сполучені Штати Америки по праву вважаються батьківщиною першої в світі Конституції, яка і нині залишається чинною. Її називають юридичною біблією. Вона була прийнята 17 вересня 1787 р. 55 делегатів від штатів спеціально скликаного установчого органу - Конституційного конвенту. Через два роки - 4 березня 1789 р. після ратифікації 11 з 13-засновниць Північноамериканська держава штатів Конституція вступила в силу. Цей документ увійшов в конституційну і політичну історію передусім як основоположний акт організації державної влади і закріплення судового механізму захисту основних прав і свобод громадян від посягань з боку державних органів федерального і регіонального рівня. В Конституції та інших актах закріплені принципи республіканського правління, федералізму, поділу влади, доповнені системою "стримувань" і "противаг", механізмом незалежною і впливовою судової влади.

Основний Закон США є консолідованим за формою і лаконічним за змістом конституційним актом. Конституція складається з преамбули (введення), що не є її нормативною частиною, семи статей, відповідно регламентують: статус конгресу США, статус президента, організацію судової влади Федерації, федеральний устрій, процедуру зміни Конституції, останні дві статті головним чином мають значення перехідних та прикінцевих положень. Фактично статті є головами (розділами) для диференціації конституційних положень.

Невід'ємною частиною Конституції є поправки до неї. За більш ніж двохсотрічну історію існування американської держави в Конституцію було внесено лише 27 поправок. Прийняті конституційні поправки не включаються до основної її текст, а розміщуються під відповідним номером.

Дана Конституція належить до жорстких, тобто процедура її зміни істотно утруднена. Для внесення поправки необхідно, щоб за неї проголосувало не менш як 2/3 депутатів обох палат конгресу, або вона приймається спеціальним конвентом, скликаним з ініціативи 2/3 штатів (практично не застосовується). Ці поправки підлягають ратифікації (затвердженню) законодавчими зборами 3/4 штатів або 3/4 конвентів штатів, скликаних за рішенням федерального конгресу. Створена система забезпечення жорсткості Конституції дозволила їй зберегти стабільність і життєздатність: з більш ніж 10 тис. пропозицій про поправки за весь період її існування конгрес прийняв 40, але штати ратифікували лише 27. Найважливіші поправки перші 10 (Білль про права), ратифіковані одночасно з самою Конституцією; 12-а, 14-а, 15-а, 17-а, 19-а поправки, що стосуються виборчого права; знаменита 13-та поправка 1865 р., визнала колишніх рабів-негрів американськими громадянами і декларувала рівність прав громадян; 22-а поправка, що встановлює заборону на зайняття посади президента однією й тією самою особою більше двох термінів підряд за відсутності перерви; і остання - 27-я поправка, що встановлює ускладнений порядок підвищення розміру грошового утримання для сенаторів і членів палати представників.

В американській Конституції україни відсутні положення про право її тлумачення. Але на практиці цю функцію здійснюють звичайні суди і, насамперед, Верховний суд США, перетворився на важливий інструмент політичної системи. В літературі широке поширення набуло думку про те, що на підставі казуального тлумачення, що здійснюється Верховним судом і звичайними судами, була створена нова, так звана "жива конституція". Фактично акти по тлумаченню Конституції діють нарівні з самим Основним Законом, нерідко доповнюючи і конкретизуючи його.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості адміністративного права Сполучених Штатів Америки і Великобританії як держав з англосаксонською правовою системою
Сполучені штати Америки в 1776-1871 рр.
Сполучені штати Америки і Європейський союз: підводні камені євро-атлантичної солідарності
Сполучені Штати Америки в 1871-1918 рр.
Сполучені Штати Америки в 1917-1947 рр ..
Конституція Франції. Її характерні риси й особливості
Характерні риси конституцій країн Заходу, прийнятих у повоєнний період
Конституція Японії, її характерні риси й особливості
Основні характерні риси сучасного менеджменту
Мажоритарна виборча система, її характерні риси й особливості
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси