Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 11. Арабські країни Азії, Кавказ, Середня Азія, Афганістан

Історично склалося так, що світ мусульманських народів в силу ряду специфічних особливостей, зокрема енергійною, агресивної експансії і стрімкого прозелітизму ісламу, широко поширився по ойкумені, зайнявши величезні території і охопивши велика кількість населення. У цій главі йтиметься про периферії ісламського світу, периферії по відношенню до Туреччини та Ірану. Кілька штучне і навіть умовне об'єднання арабів і афганців, а також народів Кавказу і Середньої Азії відповідає саме цим критерієм. Країни, про яких піде мова, дуже різні. Насамперед серед них виділяється група держав, територія яких збігається з зоною найдавнішого розвитку близькосхідної цивілізації (Сирія, Ліван, Палестина та Ірак). Є і група відсталих державних утворень Аравії, населених переважно кочівниками-бедуїнами. Осібно стоять завойовані Росією Кавказ і середньоазіатський регіон. І нарешті, Афганістан, своєрідна контактна зона між арабо-іранським і тюрко-середньоазіатським регіонами ісламського світу.

Ірак і країни Леванту

З початку XVI ст. ці країни, протягом ряду попередніх сторіч переходили з рук у руки (тут панували арабські халіфи і тюрки-сельджуки, фатимидские воєначальники і монгольські завойовники, хрестоносці і всесокрушающее військо Тимура), потрапили під владу імперії Османів. Розорені безперервними війнами, то і справа що руйнували плоди мирної праці землеробів і наносившими непоправної шкоди тонкому й складному ирригационному господарству, ці країни в XVI-XIX ст. вже майже нічим не нагадували своїх процвітали в давнину попередників - Фінікію, Месопотамію (Дворіччя, Вавилон), Ліван з його царськими кедрами або тим більше благословенну Палестину. Слід зауважити, однак, що становище країн Леванту було більш сприятливим порівняно з Іраком, які прийшли в ці століття в стан повного економічного занепаду.

У відповідності з генеральними принципами ісламу всі землі в завойованих Османською Туреччиною арабських країнах були формально оголошені власністю султана, обклав їх рентою-податком. Фактично ж землею від імені султана розпоряджалися намісники і губернатори, тому тягар податку сильно зростала.

приклад

Так, доходи ліванського еміра Фахр ед-Діна II, який вважався одним з найбагатших людей в Османській імперії, сягали в XVII ст. 900 тис. ліврів в рік, 340 тис. з яких йшли в казну султана.

Втім, всесилля намісників не слід перебільшувати. Султан зберігав жорсткий контроль над завойованими землями і пильно стежив за надмірно богатевшими своїми васалами. Той же емір Лівану, про який тільки що згадувалося, був страчений в султанській темниці. Васали, в свою чергу, користувалися будь-яким зручним випадком, щоб послабити владу султана. Зокрема, правителі Лівану і Палестини активно апелювали до допомоги російських військ у роки російсько-турецьких воєн XVIII ст.

Вже з XVII ст. Ірак став зоною особливих інтересів англійських колонізаторів, укреплявшихся в районі Перської затоки. У XVIII ст. тут діяли постійні представники і резиденти Британської Ост-Індської компанії, причому економічна діяльність агентів компанії з часом все більш очевидно здобувала політичний характер. Ірак був порівняно далеко від Туреччини, що в чималому ступені сприяло деякої автономії багдадського паші, часом діяв практично незалежно від адміністрації султана і ориентировавшегося на англійців. У першій половині XIX ст. ця тенденція привела до того, що Дауд-паша припинив виплату данини султану. Однак позиції самого Дауда, незважаючи на проведені ним в країні реформи і допомогу англійців, виявилися слабкими. Турецькі війська легко увійшли в Багдад, і в 1831 р. з претензією іракських пашею на незалежність від Стамбула було покінчено.

Втім, у ті роки це був чи не єдиний успіх султана. У ході першої єгипетсько-турецької війни (1831 - 1833) Мухаммед Алі Єгипетський відібрав у султана країни Леванту, що сприяло зростанню могутності ліванського еміра Башира II. І хоча за умовами нав'язаного Мухаммеду Алі державами угоди арабські країни, включаючи Єгипет, в 1840 р. знову формально стали васалами султана, фактично турецький вплив у Леванте було підірвано. Зате з середини XIX ст. Левант, як і Ірак, став об'єктом дуже активного економічного й політичного проникнення колоніальних держав.

Ліван здавна був центром релігійних конфліктів. Велика християнська громада маронітів, що існувала тут здавна, конфліктувала переважно з шиїтської секти друзів. Ці зіткнення в 1840-1860-ті рр. прийняли характер збройної боротьби, навіть релігійної різанини, причому формальне поділ країни на два округи, маронітський і друзский, лише підлило масла у вогонь. Коли конфлікт досяг апогею (різанина християн в Дамаску в 1860 р.), Франція, покровительствовавшая маронитам, висадила в Лівані свій експедиційний корпус. У 1861 р. цей корпус під тиском англійців був виведений з Лівану, а міжнародна комісія у складі представників Франції, Англії, Австрії, Пруссії, Росії і Туреччини виробила Органічний статут Лівану, у відповідності з яким Гірський Ліван ставав особливим районом. На чолі був поставлений призначений турками християнин. Скасовувалися старі звання, титули і привілеї, проголошувалося рівність всіх перед законом і впорядковувалося управління країною.

Органічний статут, свого роду конституція, зіграв велику роль у розвитку минирегиона. Турецькі війська були виведені, цивільні права сприяли швидкому зростанню економіки, включаючи активні зв'язку з колоніальними державами. Мова йде в першу чергу про самому Лівані, який з кінця XIX ст. швидко ставав однією з найбільш розвинених країн арабського світу. Центром його економічних інтересів були, як у давнину у фінікійців, насамперед торговельні та фінансові контакти в районі Середземномор'я. Багаті ліванці орієнтувалися переважно на Францію, економічні позиції якої були тут досить міцними, так як Ліван поставляв сировину для процвітала шелкоткацкой промисловості Ліона. На рубежі XIX-XX ст. в країні стрімко розвивалися освіта і культура, видавалися книги і журнали, множилися ряди інтелігенції.

Не мала виходу до моря Сирія, була більш відсталою, так само як і Палестина. Ці країни стали свого роду тиловою частиною Леванту. Втім, з відкриттям судноплавства по Суецькому каналу (1869 р.) стратегічне значення розташованої поруч з каналом Палестини почало зростати. Тут виявилися зосереджені інтереси не тільки змагалися один з одним Англії і Франції, але також і Німеччини, підтримувала Туреччину. Зоною англійського впливу, як згадувалося, був Ірак. Англійські купці тримали у своїх руках його зовнішню торгівлю і контролювали судноплавство по річці Тигр. Саме Ірак і Іран, став ареною боротьби між Англією та Німеччиною, прокладывавшей з благословення Туреччини через його територію Багдадскую залізницю. Спорудження цієї дороги давало Німеччини значні економічні та політичні переваги як у самій Туреччині, так і в турецькому Іраку. Англійці були цим, природно, незадоволені, бо посилення Німеччини в арабських країнах загрожувало підривом їх позицій. Не дивно, що вони докладали чимало зусиль для того, щоб перешкодити успішному будівництву, і добилися його успішного виходу нової залізниці до моря в районі Кувейту. Але все ж вплив Німеччини в Іраку, як і в сусідньому Ірані, теж зоні англійського панування, зростала. Німці вели боротьбу за ринки Сирії та Іраку, особливо в районах, де була прокладена дорога. Вони створили ряд сільськогосподарських колоній в Палестині. Кінець цієї експансії поклала Перша світова війна, підсумком якої для арабських країн Азії був деякий переділ зон впливу.

За угодою 1916 р., дещо пізніше доповненим низкою документів, Ірак перестав бути турецьким і спочатку став володінням Англії. У 1920 р. Англія надала йому якийсь самоврядування. У 1921 р. Іраку був перетворений в монархію на чолі з вигнаним французами з Сирії хашимітським еміром Фейсалом, влада якої була обмежена складеної англійцями конституцією. Ця конституція забезпечила позиції Англії в економіці Іраку. Мається на увазі контроль за нафтою і зовнішньою торгівлею. За договором 1930 р. Англія формально відмовилася від свого мандату на Ірак, який став незалежною державою, членом Ліги Націй.

1930-1950-ті рр. стали в Іраку періодом внутрішньополітичної боротьби протиборчих політичних коаліцій, як орієнтувалися на англійців, так і виступали проти них. У роки Другої світової війни, коли фашистська Німеччина спробувала було використовувати в Іраку, як і в Ірані, антианглійської настрою і відповідні виступи, Ірак став ареною боротьби з німецько-фашистським впливом. Англійці окупували країну і вивели війська лише після війни. Тривав ріст антианглийских настроїв і нове посилення національно-визвольного руху в Іраку в 1958 р. призвели до того, що на передній план політичного життя вийшли радикальні політики. Антимонархический переворот спричинив за собою активне співробітництво нового уряду країни з СРСР. Цей період був відзначений аграрною реформою початку 1960-х рр., а дещо пізніше націоналізацією ключових об'єктів економіки країни, включаючи її основне багатство, нафту.

Сирія і Ліван за угодою 1916 р. стали підмандатною територією Франції. Сирія при владі французів була спочатку розділена на ряд напівавтономних держав (саме у зв'язку з цим переділом був вигнаний емір Фейсал, який став королем Іраку), які підпорядковувалися французькому верховному комісару в Бейруті. Він же був і головою Лівану. Вся економічна і фінансова влада, включаючи право емісії в обох зонах, належала спочатку Банку Сирії і Лівану. Пізніше, з кінця 1920-х рр., політично і економічно Сирія і Ліван стали відокремлюватися. Більш розвинені території прибережного Лівану в 1926 р. отримали статус республіки, управлявшейся своїм парламентом і президентом. Французами була розроблена ліванська конституція, покликана врахувати складну етноконфесійну структуру Лівану, у відповідності із якою розподілялись місця в парламенті. У Сирії було скликано Установчі збори, теж підготувало в 1928 р. проект конституції, який передбачав проголошення незалежності країни. Французи заявили, що ця вимога суперечить умовам мандата, і тому розпустили Установчі збори. У 1930 р. вони запропонували інший проект конституції, який передбачав створення парламентарної республіки під контролем Франції.

У 1936 р. уряд Народного фронту у Парижі пообіцяв швидке надання незалежності Сирії та Лівану. Але з падінням цього уряду французький парламент змінив своє рішення. З початком Другої світової війни влада в Леванте опинилася в руках генералів уряду Віші, що призвело до викачування звідси продуктів в Німеччину. Це викликало різке невдоволення в Сирії та Лівані, енергійно підтримали перехід влади в руки представників Бореться Франції, уряду де Голля. В 1943 р. з конституцій Сирії і Лівану були виключені статті, що передбачають залежність від Франції. Обидві країни, незважаючи на тривав натиск французького уряду, стали незалежними.

Парламентарные демократичні системи в Сирії і Лівані були слабкими і недостатньо стійкими. В обох країнах одні уряду змінювали інші, йшла гостра партійна, а в Лівані ще і релігійна боротьба, уточнювалися конституційні норми, змінювалися зовнішньополітичні орієнтири. У Сирії цілком демократичні уряди часом змінювалися диктатурами (режим А. Шишекли на початку 1950-х рр..). У 1958 р. була здійснена спроба політичного об'єднання Сирії з Єгиптом в рамках Об'єднаної Арабської Республіки (ОАР). Спочатку це призвело до реформ по єгипетському зразку, насамперед в аграрній сфері. Були націоналізовані деякі банки і підприємства. Однак націоналізація викликала невдоволення і економічну нестійкість, що послужило в 1961 р. причиною виходу Сирії із ОАР, а також зміни принципів аграрної реформи та денаціоналізації. Сирія знову вступила в смугу політичних негараздів, поки влада в країні середині 1960-х рр. не перейшла до Партії арабського соціалістичного відродження (БААС) з її яскраво вираженою соціально-націоналістичною орієнтацією.

У Лівані ситуація була дещо іншою. Тут не було грунту для диктатури, навпаки, представники різних партій і груп ледь домовлялися один з одним в прагненні зберегти стабільність. Економіка Лівану після Другої світової війни розвивалася досить енергійно. У порівнянні зі своїми сусідами Ліван процвітав. Але, як відомо, це процвітання припинилося в середині 1970-х рр.., коли протиборство релігійно-партійних угруповань вийшло за межі допустимої норми і країна опинилася на межі політичної, а потім і економічної катастрофи.

Особливо слід сказати про Палестині, де Англія з 1920-х рр. підтримувала єврейську імміграцію і колонізацію. Вже у 1936 р. була зроблена спроба розділити Палестину на частини, що викликало обурення арабів. Спроби примирити арабів і євреїв і тим більше обмежити єврейську імміграцію призвели до конфлікту Англії з низкою єврейських сіоністських організацій, ощущавших американську підтримку. У 1947 р., незабаром після Другої світової війни, у зв'язку геноцидом євреїв питання про Палестину набув особливого звучання і був переданий в ООН. Генеральна Асамблея ООН постановила ліквідувати мандат Англії і розділити Палестину на дві держави, єврейське і арабське, з виділенням Єрусалиму в місто з особливим статусом і міжнародним режимом. У травні 1948 р. палестинські євреї створили державу Ізраїль, яке в ході спровокованої арабами-палестинцями першої арабо-ізраїльської війни (1948-1949) окупувала частину території, рішенням ООН призначалася палестинцям, а також зайняло західну частину Єрусалима.

З 1948 р. Ізраїль - демократична парламентська республіка на чолі з президентом, мають, проте, переважно представницькими функціями, і прем'єром. Існуючий в чималому ступені за рахунок щедрої фінансово-економічної допомоги США Ізраїль являє собою розвинену сучасну державу з єврейським більшістю і арабським меншістю. Маються на увазі як ті араби, які споконвічно проживали на території сучасного Ізраїлю і тому користуються усіма громадянськими правами, так і ті, з давніх Іудеї і Самарії, розташованих на захід від річки Йордан, хто увійшов до складу Ізраїлю в результаті другий арабо-ізраїльської війни (1967). Вони формально не вважаються громадянами Ізраїлю і тому не мають права служити в ізраїльській армії, хоча при цьому користуються всіма іншими правами та пільгами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Інтеграційні процеси в арабських країнах
Кавказ, Закавказзя і Середня Азія після розпаду СРСР
Кавказ і Середня Азія в епоху бронзи
Арабські країни Азії
Арабські країни Африки
Інтеграція соціалістичних країн
Особливості розвитку капіталістичних відносин в країнах західної Європи
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА КРАЇН (ДЕРЖАВ ТРЕТЬОГО СВІТУ)
Арабські країни Азії
Країни з розвиненою економікою
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси