Меню
Головна
 
Головна arrow Логістика arrow Логістика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні системи управління запасами

Під управлінням запасами розуміють комплекс заходів та підтримання розміру запасу в заданих межах шляхом організації контролю за їх рівнем та оперативного планування параметрів замовлень. Управління розміром запасів являє собою одну з найважливіших функцій і складову частину управління запасами, тісно взаємопов'язана з організацією обліку і контролю їх рівня, плануванням та ін. процедурами логістичного менеджменту. Регулювати рівень запасу можна наступними трьома основними способами:

- зміною розміру замовлення (партії поставки);

- зміною замовлення періоду (інтервалу поставок);

- одночасною зміною розміру замовлення та інтервалу між поставками.

В залежності від використання одного з цих підходів в теорії запасів виділяють три принципові системи регулювання:

- періодичний метод або систему з фіксованим періодом замовлення (постачання);

- релаксаційний метод або систему з фіксованим розміром замовлення;

- дворівневу систему, яку у вітчизняній літературі часто називають системою "мінімум-максимум".

Розглянемо ці принципові системи регулювання запасів більш докладно.

Періодичний метод {система регулювання, фіксованою періодичністю замовлення). Основними базовими умовами даної системи регулювання будуть: рівність періодів замовлення та інтервалу між поставками Тх = = Т2 = ... = Тп = const і постійний інтервал відставання поставки т = const.

Графічна ілюстрація руху запасу при використанні однієї з найбільш відомих модифікацій періодичного методу регулювання, або як ще її позначають (Р, 5)-системи, з поповненням запасу до максимального рівня представлена на рис. 7.12.

Сутність даного методу полягає вже в його назві - система з фіксованою періодичністю замовлення (fixed order interval system; fixed cycle system) або система контролю запасів з періодичною перевіркою (periodic review).

Зміна рівня запасу при періодичному методі регулювання

Рис. 7.12. Зміна рівня запасу при періодичному методі регулювання

В рамках цієї системи регулювання через рівні проміжки часу в момент Т. - т (точка замовлення) проводиться контроль рівня запасу і формується замовлення чергової партії поставки, у розмірі:

де 5|.'і'|) - ймовірний рівень запасу в момент надходження чергової i-й партії поставки; S™ - фактичний рівень запасу у точці замовлення (в момент оформлення замовлення); 6,- - середня інтенсивність споживання (витрати) запасу в одиницю часу за період; т - інтервал відставання поставки.

Достоїнством методу періодичного регулювання запасів є його відносна простота організації - регулювання і контроль за рівнем запасу здійснюється лише один раз в інтервалі між поставками. Це дозволило широко використовувати цю систему в традиційних (рутинних або "докомпьютерных") системах управління, так як значно знижувало трудомісткість обліково-управлінських робіт і, відповідно, дозволяло економити на адміністративно-управлінських витратах. Однак у сучасну епоху розвинутих інформаційних технологій ця обставина вже не має такого суттєвого значення, як в середині XX ст. Більш очевидним стає і основним сто недолік - він може бути використаний тільки у випадку більш або менш рівномірного споживання запасів або b = const. Періодична система має досить великою інерційністю, так як її реакція на зміну зовнішніх умов (наприклад, різка зміна величини попиту) затримується як мінімум на інтервал поставки Т.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Система управління запасами на фірмі
Взаємозв'язок управління запасами з іншими функціями логістики
Основні етапи управління запасами
Параметри основних систем контролю стану запасів
УПРАВЛІННЯ ЗАПАСАМИ
Додаткові методи управління запасами
Моделі і методи управління запасами
Прикладні моделі управління запасами на підприємстві: модель економічної партії замовлення
Моделі управління запасами
Управління і планування запасів на підприємстві
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси