Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 10. ОЛЕКСАНДР БЛОК (1880-1921)

А. А. Блок - поет, драматург, критик, публіцист. Не буде перебільшенням сказати, що Срібний вік російської поезії - передусім століття Блоку. Його творчість, увібравши в себе багато відкриття попередніх років російської поезії, визначила магістральні шляхи її подальшого розвитку, по-різному трансформувалось в ліриці А. А. Ахматової і О. Е. Мандельштама, Ст. В. Маяковського і Б. Л. Пастернаку, багатьох інших митців слова. Згідно все тієї ж традиції, що йде від романтизму, про Блоку можна сказати, що він "жив так точно, як писав": його твори, книги віршів - віхи його біографії.

Творча біографія та художній світ А. А. Блоку

Батько майбутнього поета - професор права Варшавського університету з сім'ї зросійщених німців. Мати (уроджена Бекетова, у другому шлюбі - Кублицька-Пиоттух) була перекладачкою і дитячою письменницею. Батьки розійшлися ще до народження сина (він з'явився на світ 16 [28] вересня 1880 р. у Санкт-Петербурзі), і дитинство Блок провів головним чином в будинку його діда, ректора Петербурзького університету, професора ботаніки А. Н. Бекетова: влітку в родовому маєтку Шахматово, взимку-в петербурзькій квартирі. Не дивно тому, що до входження в літературу Блок був підготовлений самою атмосферою наукової і літературної творчості, що панує в його родині. З п'яти - семи років він писав вірші, видавав домашній рукописний журнал, брав участь у сімейних театральних постановках, навіть готувався стати актором. Проте, незважаючи на давні мрії присвятити себе сцені, після закінчення Введенської гімназії (1891 - 1898) Блок вступив на юридичний факультет Петербурзького університету, а в 1901 р. перейшов на філологічний факультет, який закінчив 1906 р. по слов'яно-російського відділення.

Ю. Н. Тинянов писав: "Блок - найбільша лірична тема Блоку. Ця тема притягує як тема роману ще нової, ненародженого (або неусвідомленої) формації. Про це ліричному героєві і говорять зараз". "Романом повий формації", що містить в собі духовну біографію людини його покоління, стали три томи віршів Блоку. До 1911 р. вони склалися як цілісний твір, принципи побудови якого при наступних перевиданнях в 1915-1916 і 1918-1921 рр. не змінювалися, хоча складу останніх томів істотно поповнювався. Причому, за словами Д. Е. Максимова, "новостворені цикли в останньому, тобто канонічному тексті Блоку в багатьох випадках не скасовували передують їм циклів, а швидше уточнювали, з'єднували, узагальнювали і логизировали їх".

13 листі Андрію Білому від 6 червня 1911 р. поет писав: "...Такий мій шлях <...> тепер, коли він пройдено, я твердо впевнений, що це належне і що всі вірші разом - "трилогія воплочення" (від миті занадто яскравого світла - через необхідний болотистий ліс - до розпачу, прокльонів, "відплати" і <...> - до народження людини "громадського", художника, мужньо глядящего в обличчя світу, яка отримала право вивчати форми, стримано відчувати придатний і негідний матерьял, вдивлятися в контури "добра і зла" - ціною втрати частини душі)".

Ці стали широко відомі слова поета дають ключ до розуміння шляху його ліричного героя, чия доля втілила в собі життєвий і духовний досвід самого поета, досвід багатьох його сучасників. Поняття "волюднення" запозичується автором з християнської молитви "Символ Віри", яка включає сповідання Ісуса Христа як Сина Божого ("Нас заради людей і нашого ради спасіння сшедшаго з небес і воплотившагося від Духа Святого і Марії Діви, і вочеловечшася"). Однак це поняття по-своєму переосмислюється Блоком, для якого шлях Христа, який зійшов на землю заради спасіння людства, і шлях кожної людини, якому надано себе, своє "обличчя", - сутнісно близькі. Кожен вірш Блоку включає лише один з моментів духовної біографії ліричного героя, і для осягнення шляху цього героя в цілому воно повинне бути співвіднесено з включає його віршованим циклом, книгою, нарешті, бути прочитане в контексті всієї творчості поета.

"Тим, хто співчуває моєї поезії, не здасться зайвим включення в цю і наступні книги напівдитячих або слабких за формою віршів, - писав Блок у передмові до "збірки віршів" 1911-1912 рр., - багато з них, взяті окремо, не мають ціни; але кожен вірш необхідно для утворення глави; з декількох розділів складається книга; кожна книга є частина трилогії; всю трилогію я можу назвати "романом у віршах": вона присвячена одному колі почуттів і думок, яким я був відданий протягом перших дванадцяти .irr свідомого життя".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Олександр Грін (1880-1932)
Олександр Малишкін. "Падіння Дайра" (1921)
Західна Білорусь у складі Польської держави (1921-1939 рр.)
Культура Росії 1860-1880-х рр.
Громадський рух в Росії в 1880-х - початку 1890-х рр.
Творча біографія та художній світ А. Білого
Творча біографія та художній світ М. А. Клюєва
Творча біографія та художній світ І. А. Буніна
Творча біографія та художній світ В. С. Шмельова
Творча біографія та художній світ М. С. Гумільова
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси