Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Макроекономіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Що таке гроші?

Гроші - одне з найбільш важливих винаходів людства, їх поява сприяло розвитку обміну та торгівлі. Щоб дослідити, який вплив гроші впливають на економіку, передусім необхідно визначити, що розуміти під терміном "гроші". Гроші являють собою особливий актив, без якого важко уявити нормальне функціонування сучасної економіки. Визначення грошей в економічному сенсі має інший зміст, ніж у повсякденному житті. Часто люди, говорячи про гроші, мають на увазі гроші. Але в економічному сенсі це щось більше, ніж просто готівку, представлена у вигляді монет і банкнот. Більш широке визначення включає не тільки готівку, але і безготівкові гроші. Безготівкові гроші - це депозити або банківські рахунки, з допомогою яких можуть вчинятися платіжні операції. Іншими словами, гроші - це фінансовий актив, який приймається в обмін на товари і послуги, а також повернення боргових зобов'язань. Це особливий вид активів, який має найважливіше значення для економіки. З кількістю грошей в економіці тісно пов'язаний рівень цін. Але при певних умовах зміна кількості грошей може впливати на обсяг виробництва і зайнятості.

Функції грошей

Розпочато теоретичним дослідженням в області грошового обігу було покладено У. Ст. Джевонсом в роботі "Гроші та механізм обміну", яка була написана в 1875 р., в період формування міжнародного грошового стандарту. У своїй книзі У. Ст. Джевонс дав короткий і ясний виклад багатьох найважливіших питань, пов'язаних з теорією грошей, в тому числі дав визначення грошей і показав функції, які вони виконують. Його підхід до визначення грошей широко використовується і сьогодні. Грунтуючись на цьому підході, можна визначити гроші як фінансовий актив, якому притаманні такі функції:

o засіб обміну (обігу);

o засіб вимірювання вартості (міра вартості);

o засіб заощадження (збереження цінності);

o засіб (відстрочення) платежу.

Розглянемо функції грошей докладніше.

Гроші як засіб обміну

Служити засобом обміну - головна функція грошей, що відрізняє їх від інших видів активів. Гроші були створені для того, щоб полегшити обмін одного товару на інший. При натуральному господарстві люди не мали потребу в грошах, так як панував бартерний обмін: один товар обмінювався на інший без використання грошей. І хоча в даний час люди теж іноді обмінюються між собою товарами і послугами, в цілому бартер не є ефективним способом обміну. Щоб зрозуміти, чому це так, розглянемо бартерну економіку, в якій немає грошей. Наприклад, садівник отримав хороший врожай яблук і має намір придбати на них картоплю. А кравець хотів би купити трохи яблук, але він може запропонувати тільки зшиті костюми, які садівник не хоче купувати. Пряма бартерна угода між ними неможлива. Їм обом треба знайти городника, який має картоплю і зацікавлений в покупці костюма. Для того, щоб обмін відбувся, люди повинні знайти того, хто має необхідний їм товар або послугу і одночасно бажає придбати пропонований натомість товар. Час і зусилля, витрачені на обмін товарів і послуг, є трансакційними витратами, які дуже високі у бартерній економіці через проблеми "подвійного збігу потреб". Якщо в економіці з'являться гроші, то ця проблема зникне. Садівник продасть яблука і на виручені гроші зможе купити картоплю. А кравець, продавши костюми, на отримані кошти купить яблука. Проблема подвійного збігу бажань зникне, причому кожен учасник угоди купівлі-продажу буде економити час і сили, так як гроші позбавляють від необхідності пошуку торгового партнера. Скорочення трансакційних витрат дозволить людям більше сил і часу приділяти своїй роботі, тобто спеціалізуватися на тому, що вони вміють робити краще.

Розглянутий приклад показує, яку важливу роль гроші грають у економіці, дозволяючи людям істотно економити час. При обміні зменшення трансакційних витрат призводить до поглиблення спеціалізації та поділу праці, що сприяє підвищенню кваліфікації та зростанню продуктивності праці.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Гроші як міра вартості
Гроші
Гроші і кредит
Функції грошей
Сутність грошей, їх види і функції
Гроші як засіб накопичення (або збереження цінності)
Гроші
Виконання рішень про примусовий обмін
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси