Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Репутаційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 6. АНТИКРИЗОВІ КОМУНІКАЦІЇ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАХИСТУ РЕПУТАЦІЇ

Дана глава присвячена питанням мінімізації репутаційних ризиків і загроз, що виникають в сучасному глобальному світі. Особлива увага приділяється класифікації видів криз за джерелами їх виникнення і особливостей протікання, оскільки в залежності від особливостей кризової ситуації фахівцеві з репутаційного менеджменту потрібен певний інструментарій.

У фокусі уваги знаходиться аналіз різних типів антикризових комунікацій, до яких повинна вдаватися PR-служба компанії з метою зниження репутаційного збитку. Розглядаються основні поняття та інструменти кризового менеджменту, описується алгоритм створення антикризової комунікаційної програми. Окремо викладається питання про форми і методи юридичного захисту ділової репутації. Крім негативних наслідків кризи мова також йде про унікальні можливості, які відкриваються перед компанією в форс-мажорних обставинах. З допомогою конкретних прикладів вивчаються репутаційні технології, що допомагають не тільки вистояти, але і успішно просувати бізнес в екстремальній ситуації.

Після вивчення глави 6 студент повинен:

знати

o основні принципи управління репутаційними ризиками;

o види та джерела криз;

o особливості комунікацій в умовах кризової ситуації;

o основні поняття та інструменти кризового менеджменту;

вміти

o обирати конкретні комунікаційні технології в залежності від виду і джерела кризи;

o розробляти комунікаційну стратегію:

- по виходу з кризи;

- захист репутації організації та її керівника;

володіти

o навичками роботи в екстремальній ситуації;

o технологіями новинного менеджменту;

o навичками підготовки керівника до публічним виступам в умовах кризи;

o методами залучення юридичного захисту репутації;

o технологіями практичної реалізації антикризової програми.

Управління репутаційними ризиками

В умовах глобалізації методи управління діловою репутацією істотно відрізняються від тих, що використовувалися ще 10-20 років тому. Багато в чому це пов'язано з тим, що уряди економічно розвинених демократичних країн ведуть соціальну політику, яка реалізує концепцію держави загального добробуту (Welfare state). Ця політична система спрямована на перерозподіл матеріальних благ відповідно до принципу соціальної справедливості заради досягнення кожним громадянином гідного рівня життя, згладжування соціальних відмінностей і допомоги нужденним. Ця політика неможлива без залучення бізнесу та громадянського суспільства до вирішення ключових соціальних проблем, при цьому посилюється тиск інститутів громадянського суспільства на транснаціональні компанії, діяльність яких визначає розвиток світової економіки. Подібний тиск неминуче призводить до того, що важелі впливу на добре ім'я компанії є у багатьох соціальних груп, що істотно підвищує її репутаційні ризики (рис. 6.1).

Рис. 6.1. Нові репутаційні ризики

Бурхливий розвиток інформаційних технологій призвело до неймовірного розширення життєвих горизонтів жителів нашої планети, справдилися прогнози Стенлі Мільмана про перетворення світу у велике село, де будь-яка подія практично миттєво стає загальновідомим. Для компанії его означає, що будь-яка виникає у неї проблема тут же потрапляє під пильну увагу громадськості. І чим більша та відоміша організація, тим вище ймовірність, що інформація про виникнення у неї труднощі негайно з'явиться в новинних репортажах і на стрічках інформагентств усього світу.

Свобода доступу до інформації - одне з головних завоювань демократії, за законами якої живе сьогодні більше 60% людства, і навіть найбільш впливові корпорації не в змозі перешкодити інформаційної відкритості світу. Саме з цієї причини представникам бізнесу життєво важливо виробити стратегічний підхід до управління своєю репутацією в глобальному масштабі. Будь-які спроби замовчувати проблеми або приховувати інформацію призведуть лише до гучного і скандального резонансу, що наочно підтвердила історія з міжнародним соціальним мережевим проектом Wikileaks, який опублікував чимало секретної інформації, що стосується бізнесу, політики, дипломатії. Як відзначають творці ресурсу Wikileaks на своєму сайті, прозорість в діях уряду слугуватиме зменшенню корупції, призведе до кращого правлінню і більш міцної демократії. Ретельне спостереження за політичною обстановкою з боку світової громадськості і безпосередньо самого народонаселення країни зробить благотворний вплив на уряди інших держав.

Історично склалося так, відзначають творці мережевого ресурсу, що інформація завжди давалася дорогою ціною - ціною людського життя і свобод людини. Користуючись своїм моральним правом, Wikileaks робить публікацію документів, отриманих з секретних джерел, максимально безпечною, оскільки матеріали відразу стають надбанням гласності. Таким чином Wikileaks запропонував форум для всієї світової громадськості з метою ретельної перевірки будь-якого документа на точність і достовірність, причому кожен має можливість зробити свою інтерпретацію і публічно викласти власну точку зору щодо отриманої інформації.

Така інформаційна відкритість була б неможлива без появи Інтернету, який став не тільки новим потужним каналом комунікації і надання інформаційних послуг, але і серйозним джерелом репутаційних загроз. Інтернет-активність дуже важко локалізувати і поставити під контроль, тому потік негативної інформації про будь-якої компанії безперешкодно поширюється по мережах, більш того, зберігається там практично вічно. Якщо хтось, наприклад, захоче через пошукову систему дізнатися щось про компанію Nestle, то обов'язково зустріне публікації, які викривають "корпоративну безвідповідальність" цієї організації. Не варто забувати, що в генерації онлайнового контенту беруть участь сотні тисяч рядових користувачів, які і формують репутацію компанії, в той час як сайт компанії - це лише один з безлічі голосів, який до того ж викликає найменшу довіру. Спроби компаній впровадитися в соціальні мережі, відкрити блоги і форуми для обговорення свого бізнесу та його соціальної відповідальності поки що не дають відчутних результатів. Динаміка онлайнової середовища і тонкощі виконання завдання ставлять перед компаніями непереборні труднощі, в результаті замість зміцнення ділової репутації представники бізнесу нерідко отримують нові репутаційні ризики. Представляється, що вирішити цю проблему одним лише механічним нарощуванням згадок про компанії в мережах неможливо, тут потрібен жорсткий контроль над якістю інформації, що транслюється.

Останнім часом багато говориться про те, що розвиненість громадянського суспільства в тій чи іншій країні свідчить про ступінь її демократизації. Вплив широкої громадськості і некомерційних громадських організацій (НКО) на влада постійно посилюється, оскільки вони представляють інтереси всіх громадян. Як показують опитування, населення вірить НКО більше, ніж уряду, ЗМІ і корпораціям, оскільки їх важко звинуватити в заангажованості. Діяльність сучасних некомерційних організацій - важливий елемент плюралістичного світу; часто завдяки їх зусиллям вдалося розв'язати не тільки локальні, але і міжнародні конфлікти. В той же час не можна не враховувати, що НКО є чи не головними постачальниками скандальних новин про бізнес, оскільки їх завдання - вказувати на проблеми, в той час як обов'язок компанії - вирішувати їх. Громадські активісти усвідомлять свою силу, так як мають незалежний статус і виражають інтереси широких соціальних груп, внаслідок цього і держава, і бізнес змушені з ними рахуватися.

В цих умовах великий бізнес найчастіше стає об'єктом нападок з боку громадськості, причому критиці піддаються навіть їх благодійні і соціальні проекти, в яких громадяни вбачають спробу компаній "обілити себе, виправдатися в непомірних прибутки. Критики соціальних програм, що реалізуються великими корпораціями, стверджують, що такі програми будуються в розрахунку на бізнес-ефект і є лише прикриттям того шкоди, якої завдають корпорації суспільству своєю діяльністю. Виходячи з цього зайве наполегливе просування компаніями "соціальності" своїх програм може надати негативний вплив на репутацію компанії. Приміром, великий негативний резонанс у суспільстві викликали спонсорські акції компанії Nike, яка забезпечує безкоштовною формою школярів, беруть участь у чемпіонатах з баскетболу, і активно просуває це як власний соціальний проект. Населення прекрасно розуміє, що цією акцією Nike, по суті, вирощує армію майбутніх споживачів своєї продукції.

В той же час не можна не враховувати, що нерідко громадські організації створюються для того, щоб лобіювати певні інтереси. Наприклад, широко відома організація GreenPeace, яка позиціонує себе як "переслідують групу, що бореться за справедливість", має дохід в 130 млн дол. у рік. Бізнес, що прагне показати свою соціальну відповідальність, повинен брати до уваги всі ці обставини і налагоджувати позитивні комунікації з представниками громадськості. При цьому доцільно вступати у партнерство і вести спільні соціальні проекти тільки з відмінковими, по-справжньому репрезентативними суспільними групами, що допоможе зміцнити репутацію компанії в очах громадян.

Важливо відзначити, що боротьба компаній за свою ділову репутацію буде загострюватися в міру зростання нових загроз, що з'являються у світі. Наростання техногенних катастроф з серйозними наслідками, таких як пожежі, вибухи, розлив нафти, поширення радіоактивності завжди будуть ставити під серйозну загрозу не тільки добре ім'я компанії, але і сама се існування, про що свідчить, наприклад, досвід Britisn Petroleum, Саяно-Шушенської ГЕС і багатьох інших компаній. Представники бізнесу повинні бути готові до того, що навіть у загальносвітових загрози, таких як глобальне потепління, епідемія ожиріння, екологічні проблеми, теракти і т. п., населення теж буде шукати вину тих чи інших корпорацій.

Вельми показовою в цьому сенсі є ситуація з різким зростанням репутаційних ризиків у сфері авіаперевезень, яку вивчив найбільший експерт в області корпоративної репутації Ендрю Гріффін. Він зазначає, що ще 20 років тому стандартний перелік ризиків авіакомпаній в основному торкався авіакатастроф і страйків співробітників. В сучасних умовах цей список суттєво доповнився. Однією з головних загроз стали терористичні акти, які докорінно змінили всю систему безпеки авіаперевезень. Істотно зросло значення таких репутаційних ризиків, помилки пілотів і механічні поломки, поширення епідемічних хвороб, а також екологічні проблеми.

Саме компанії-авіаперевізники названі головними винними в глобальному потеплінні, яке спричинене викидами відпрацьованого палива в атмосферу. Нарешті, авіакомпаніям приписується відповідальність за ризик пасажирів отримати тромбоз глибоких вен, цю хворобу вже охрестили "синдромом економ-класу", хоча в реальності ймовірність прояву цього виду захворювання оцінюється лікарями як один випадок на 2,5 млн. Ігнорувати ці претензії компанії не можуть, оскільки сучасні споживачі не бажають ризикувати і готові звернутися до суду з будь-якого приводу.

Ще однією з найважливіших репутаційних загроз є зростання ролі держави, оскільки тільки воно здатне надати підтримку у разі глобальних економічних, техногенних і природних катаклізмів. Це особливо наочно проявилося під час глобальної економічної кризи 2008 р., коли тільки державні фінансові вливання врятували найбільші корпорації і банки від краху. В цих умовах приватний бізнес, потерпілий серйозні збитки і змушений просити допомоги у держави, сьогодні стикається з проблемою відновлення довіри - як з боку влади, так і з боку акціонерів і споживачів.

Які ж шляхи зниження сучасних репутаційних ризиків? Можна з упевненістю стверджувати, що головні зусилля бізнесу повинні бути зосереджені в області розробки грамотної комунікаційної політики. При цьому важливо враховувати наступні принципи:

o розробку глобальної стратегії соціальних комунікацій незалежно від того, в якому куточку земної кулі працює компанія, який масштаб її діяльності, оскільки будь-яка проблема може миттєво стати відомою всьому світовому співтовариству;

o жорсткий контроль над якістю інформації, що транслюється, оскільки допущену неточність або свідоме спотворення інформації вже не можна буде виправити;

o координацію соціальної політики з громадянським суспільством, ведення соціальних проектів з репрезентативними суспільними групами, оскільки саме вони в першу чергу будуть оцінювати діяльність компанії.

Крім грамотно вибудуваної комунікаційної стратегії мінімізації репутаційних загроз компанії повинні заздалегідь розробити план антикризових комунікацій, навіть якщо ніщо не передвіщає настання кризи. Словники визначають поняття "криза" (від грец. κρισις - рішення, поворотний пункт) як злам, переворот, що настав час перехідного стану. З цього визначення випливає, що криза - закономірний етап у розвитку будь-якої організації, нерідко він допомагає вийти із застою і домогтися більш високих результатів. У той же час, з точки зору кризового менеджменту, криза - це припинення нормального функціонування організації, загроза її стабільності. Ще в кінці минулого століття почали швидко розвиватися технології антикризових комунікацій, які можна віднести до однієї з сфер зв'язків з громадськістю, причому антикризові комунікації мають свої особливості, оскільки пов'язані з сильними емоціями - страхом, смутком, гнівом. У цьому випадку дуже важливо вибудовувати комунікації, покликані не тільки інформувати, але і пом'якшувати загострення пристрастей.

Не дивно, що наступ кризи будь-яка організація сприймає як нещастя, яке обіцяє самі непередбачувані наслідки. Чого ж найбільше варто боятися в цьому випадку? Відповіді можуть бути різні: спаду виробництва, падіння продажів, припинення інвестицій, неможливість платити за кредитами і т. п. Однак найбільш серйозною загрозою є втрата ділової репутації, що може призвести до втрати бізнесу. Ось чому у сферу повноважень спеціаліста з управління репутацією входять такі функції, як створення антикризових комунікацій, спрямованих на мінімізацію репутаційних втрат. Комунікаційна стратегія в даному випадку виступає частиною загальної управлінської стратегії. А оскільки менеджмент в умовах кризи вимагає особливих дій і прийняття певних рішень, його прийнято називати ризик-менеджментом, або управлінням ризиками. Управління ризиками, в тому числі і репутаційними, може здійснюватися на різних рівнях:

o державне (система цивільного захисту населення);

o на рівні організації (комплекс заходів по забезпеченню стабільності бізнесу);

o індивідуальному (особисте страхування).

Незалежно від рівня, на якому реалізується управлінська стратегія, управління ризиками базується на загальних принципах. До основних з них відносяться наступні.

Системний характер ризик-менеджменту. Цей фактор є визначальним, так як він передбачає комплексний розгляд сукупності всіх ризиків як єдиного цілого, з урахуванням всіх взаємозв'язків і можливих наслідків.

Складна структура ризик-менеджменту. Дана властивість передбачає одночасний аналіз великої кількості ризиків різної природи, а також вивчення характеру й ступеня впливу великого числа факторів на розвиток кризової ситуації та виникнення несприятливих наслідків.

Висока результативність системи управління ризиками. Зазначена система повинна оперативно реагувати на зміну умов, тобто повинна володіти ефективними каналами зворотного зв'язку, що служить надійною гарантією успішної реалізації антикризової стратегії.

Якщо застосувати ці принципи до управління ризиками на рівні організації, можна сформулювати наступні положення:

o система управління ризиками є частиною загального менеджменту компанії і відповідає стратегії її розвитку;

o при управлінні ризиками слід враховувати зовнішні і внутрішні обмеження, що передбачає узгодження будь-яких дій з можливостями та умовами функціонування організації;

o щодо всієї сукупності ризиків повинна проводитися єдина комплексна політика, в якій комунікаційна складова є однією з найважливіших;

o процес управління ризиками носить динамічний характер, що пов'язано з безперервним характером прийняття рішень, що стосуються управління ризиками.

Не можна забувати, що в результаті форс-мажорних обставин компанія неминуче опиняється в центрі уваги ЗМІ, ділових партнерів, акціонерів, державних структур, широкої громадськості, тому кожна дія компанії має бути чітко вивірене. Від того, як поведе себе компанія в цих непростих умовах, залежить її репутація. Вибудувати правильні внутрішні та зовнішні комунікації - головна умова збереження головного нематеріального активу компанії, а отже, і бізнесу в цілому.

На жаль, в таких непростих умовах далеко не всі організації вміють вибрати правильну лінію поведінки і починають робити серйозні комунікаційні помилки. Одні керівники воліють відмовчуватися, інші - просто ховаються, треті - дають плутані, невиразні інтерв'ю, які не розсіюють, а тільки згущують підозри в нещирості мовця. В результаті довіра до компанії тане на очах, і вона заздалегідь виглядає програла.

Один з розробників технологій антикризових комунікацій, відомий PR-консультант Говард Чейз, у процес управління ризиками (які він називає "керуванням проблемами") включає ідентифікацію проблем, їх аналіз, розстановку пріоритетів, вибір програмних стратегій, реалізацію програм дій і комунікацій та оцінку ефективності. Він вказує, що цей процес приводить у відповідність корпоративні принципи, політику та практику з економічними реаліями. Зазначені кроки Говард Чейз розглядає як частина зовнішніх функцій PR, мета яких - керувати можливими ризиками за принципом "Шукаємо і вирішуємо", який включає рішення наступних завдань:

o прогнозування, дослідження і визначення пріоритетів окремих проблем;

o оцінку ступеня впливу цих проблем на організацію;

o вироблення рекомендацій проведення такої політики і стратегії, які дозволяли б мінімізувати ризик і використовувати надаються можливості;

o участь у реалізації виробленої стратегії;

o оцінку впливу програм на репутацію компанії.

Багато провідні корпорації, слідуючи принципам Говарда Чейза, створили всередині своїх PR-структур відділи з управління ризиками, завдання яких - вироблення адекватної реакції на можливі претензії товариства на адресу корпорацій, викликані самими різними причинами: скороченням обсягів виробництва та закриттям підприємств, глобалізацією та експортом робочих місць, руйнуванням озонового шару в атмосфері, викидом отруйних відходів виробництва і т. п. Завдяки діяльності таких підрозділів, організації отримують можливість заздалегідь підготувати правильні ключові повідомлення, щоб не викликати серйозного конфлікту з суспільством і зберегти свій авторитет.

Велику роль у системі управління ризиками відводять профілактики криз. На думку експертів, лише 14% криз відбувається раптово, інші цілком передбачувані і очікувані, отже, можна заздалегідь підготуватися до можливих труднощів і, тим самим, суттєво знизити ризик негативних наслідків кризи. Завдання полегшується тим, що особливості самої компанії багато в чому визначають ймовірність виникнення кризових ситуацій. Перерахуємо ті організації, де ризик особливо великий.

1. Організації, нещодавно випробували кризу. Існує думка, що бомба в одну воронку двічі не падає, однак компанії, які пережили кризу, спростовують це переконання. По-перше, сумний досвід уже показав, що компанія має слабкі місця, по-друге, організація, займаючись ліквідацією наслідків кризи, може не помітити наближення нових випробувань.

2. Організації, очолювані відомими особистостями. Неординарна, яскрава, широко відома особистість керівника - беззаперечна перевага компанії. Але тут же криється і джерело постійної небезпеки, оскільки компанія потрапляє в залежність від поведінки і моральних якостей свого лідера. Досить одного непорядну вчинку, щоб журналісти роздули ситуацію від гучного скандалу, можливо, не без допомоги конкурентів.

3. Державні підприємства і установи. Їх діяльність суворо контролюються вищестоящими органами і знаходиться в полі зору широкої громадськості. До того ж журналісти недолюблюють чиновників, і останнім досить найменшого промаху, щоб потрапити під вогонь критики з боку ЗМІ.

4. Швидко зростаючі компанії. Зазвичай вони відчувають гостру нестачу штату і змушені набирати людей з недостатнім досвідом роботи та невисокою кваліфікацією. Крім того, власників бізнесу настільки захоплює процес завоювання нових ринків, що про антикризових програмах вони просто не думають.

5. Лідери ринку. Такі компанії залучають пильну увагу фіскальних органів, ринкових аналітиків і ділових ЗМІ. Один невірний крок - і перші смуги впливових видань зарясніють сенсаційними повідомленнями, що згубно позначиться на репутації.

6. Молоді компанії. Перший рік становлення для таких компаній - самий непростий. Організація ще не зміцнила свій авторитет, не знайшла підтримку співробітників, партнерів, клієнтів, ЗМІ, не закріпилася у ринковій ніші. Навіть самий незначний криза може серйозно підірвати її благополуччя.

7. Компанії з несприятливою внутрішньою атмосферою. Суворе начальство, низькі зарплати, роз'єднаний колектив, великий обсяг робіт - ці та інші фактори створюють постійний стрес у працівників і підвищують загрозу виникнення кризи.

8. Потенційно небезпечні галузі. Неважко перерахувати ті виробництва, де може відбутися аварія: енергетика, хімічне виробництво, транспорт, видобуток природних ресурсів. Підвищений ризик виникнення кризи в галузях, пов'язаних зі здоров'ям і благополуччям людей, а саме - в охороні здоров'я, харчової промисловості, фармацевтиці, банківських та інвестиційних структурах, риэлтерском бізнесі і т. п.

Незалежно від специфіки організації і сфери її діяльності керівництво будь-якої компанії з метою мінімізації репутаційних ризиків повинно розробляти заходи по профілактиці можливих загроз, а також докладний антикризовий план дій.

Розглянемо основні складові подібного плану (рис. 6.2).

Рис. 6.2. Розділи антикризового плану

Розглянемо розділи антикризового плану докладніше.

Виявлення областей ризику. Кожен керівник знає найслабша ланка свого бізнесу. У кого-то це ненадійні кадри, у когось-необов'язкові постачальники, у когось-безліч бюрократичних бар'єрів. Приміром, у відомої російської поштової компанії головна проблема - транспортна. Доставка пошти в віддалені, важкодоступні місця, несподівані відміни авіарейсів, погані погодні умови - все це може ускладнити роботу. Для запобігання подібних ситуацій розроблені альтернативні плани маршрутів, а також детально розписано, як і яким транспортом доставити пошту в регіони в разі надзвичайних подій (НП). План дій у разі кризи для будь-якої організації - це такий же альтернативний маршрут прямування з найменшими для неї втратами.

Розробка сценарію можливого кризи. Коли зрозумілі причини, здатні викликати кризу, не важко спрогнозувати, як будуть розвиватися події. Можна навіть трохи згустити фарби, щоб підготуватися до найгіршого розвитку подій, оскільки краще переоцінити загрозу, ніж недооцінити. Дуже корисно заздалегідь, за допомогою тренінгів, відпрацювати правильну реакцію керівництва і персоналу на події. Це допоможе уникнути непотрібної паніки і розгубленості, дозволить швидше впоратися з труднощами. Велика російська компанія, що працює в області телекомунікацій, заздалегідь обумовлює можливі форс-мажорні обставини з клієнтами і навіть включає їх у текст договору. Подібна передбачливість тільки зміцнює довіру до компанії.

Розподіл відповідальності. Детальний розподіл відповідальності за ті чи інші ділянки роботи допомагає заздалегідь вибудувати чітку вертикаль антикризового управління і порядок дій усіх підрозділів. При цьому повинен існувати простий і зрозумілий механізм делегування повноважень, щоб будь-яка з функцій ключових керівників могла бути виконана іншим менеджером.

Інформаційне забезпечення. Швидко зібрати і організувати колектив допоможуть заздалегідь відпрацьовані канали отримання необхідної інформації про компанії (списки та телефони співробітників, філій, служб тощо). У бойовій готовності повинні перебувати і засоби зв'язку - як діючі, так і додаткові, які можна використовувати у випадку НС. Не менш важливо зберегти основні інформаційні ресурси бізнесу, які можуть загинути в разі пожежі, вибуху і т. зв. Для цього створюються резервні носії цієї інформації, які зберігаються поза межами офісу.

Фахівець з управління репутацією повинен володіти всією інформацією, пов'язаною з антикризовою програмою, і разом з керівництвом готувати персонал до виконання своїх функцій під час кризи. Для цього до всіх підрозділів необхідно донести інформацію про алгоритм дій у разі настання кризової ситуації, а також про особливості зовнішніх комунікацій в цей період. Більш детально про це мова піде нижче.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

-кампанія як інструмент зовнішньої підтримує комунікації компанії ЛУКОЙЛ
Благодійність як інструмент створення репутації
Основні напрямки державної антикризової політики й інструменти її реалізації
Методи прийняття управлінських рішень в умовах антикризового управління
Юридичний захист ділової репутації
УПРАВЛІННЯ ПРИРОДНИМ І ТЕХНОГЕННИМ РИЗИКОМ
ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ УПРАВЛІННЯ РИЗИКОМ НА ВИРОБНИЦТВІ
Управління ризиками в об'єктах нерухомості
ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ УПРАВЛІННЯ РИЗИКОМ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
Управління ризиками кар'єрними
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси