Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Теорія організації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Координація (кооперація)

Формування організаційної структури управління на основі спеціалізації вимагає координації діяльності різних одиниць. При застосуванні більш вузької спеціалізації потрібна велика ступінь координації. Це треба враховувати при горизонтальному і вертикальному поділі праці, тому що діяльність з координування роботи інших людей і складає сутність управління. Горизонтально розділена управлінська робота повинна бути скоординована, щоб організація могла досягати успіху у своїй діяльності. Деяким керівникам доводиться витрачати час на координування роботи інших керівників, які, в свою чергу, також координують роботу керівників, доки, зрештою, ми не спускаємося до рівня керівника, який координує роботу неуправлінського персоналу - людей, що фізично виробляють продукцію або надають послуги.

Координація - процес складний і постійний. Під координацією мається на увазі налагодження взаємозв'язків між управлінськими одиницями і посадами. Іншими словами, координація - це відносини рівноправних партнерів, підрозділів одного рівня. Координація має на меті взаємодія різних функцій і перешкоджання їх дублювання. Результатом координації є зосередження фінансових і матеріальних ресурсів для підвищення ефективності організацій.

Практика показує, що діяльність управлінських одиниць і посад не повинна мати відокремлену та ізольований характер, а, навпаки, повинна бути взаємопов'язаною прямим або непрямим чином. Припинення діяльності будь-якої структури може спричинити за собою припинення або утруднення діяльності інших структур. Тому координація є необхідною умовою успішного функціонування організації. Принцип координації необхідно враховувати при формуванні організаційної структури управління в цілому і управлінських одиниць зокрема.

На цьому етапі визначаються функції управлінської одиниці, взаємозв'язок між одиницями, що мають аналогічні функції, зв'язок з іншими структурами.

Вимоги принципів спеціалізації і координації часто знаходяться у протиріччі одне з одним. Вирішення цієї проблеми не є легким. Її необхідно вирішувати, виходячи з конкретних умов організації. Наприклад, якщо яка-небудь структура повинна виконувати різні функції, не пов'язані між собою, то в цьому випадку оптимальним рішенням видається передача виконання деяких функцій нижчестоящим подструктурам.

Координація є необхідною не лише між різними управлінськими підрозділами, а й у межах кожного підрозділу. Функції якогось підрозділу повинні виокремлюватися, їх виконання покладається на певну кількість працівників. Діяльність одного працівника не повинна впливати на діяльність іншого. Неприпустимо появу надлишку часу, так само як неприпустимо невідповідність обсягу робіт можливостям працівника.

Розробка програми діяльності та комунікацій вважаються двома основними методами застосування принципу координації в прийнятті управлінських рішень. Рішення при формуванні організаційної структури управління приймається на основі якого-небудь з двох методів, найбільш підходящого для ефективного і результативного вирішення якої-небудь проблеми. Ефективне рішення проблеми підтверджує обґрунтованість вибору одного з двох методів - централізації або децентралізації рішення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

КООРДИНАЦІЯ І КОНТРОЛЬ У СИСТЕМІ МЕНЕДЖМЕНТУ
Координація як форма організації співпраці
КООРДИНАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ ПО БОРОТЬБІ ІЗ ЗЛОЧИННІСТЮ
Відродження кредитної кооперації
Розвиток уявлень про підприємницької функції: теорія ризику і невизначеності (Р. Кантильон, В. Тюнен) і теорія координації факторів виробництва (Ж.-Б. Сей)
Континентальна модель кредитної кооперації
Координація
Логістична координація закупівель
Логістична координація
"Стягування до середини" і кооперація
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси