Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Теорія менеджменту
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Організаційний дизайн та організаційний розвиток

Дизайн та інжиніринг у організації діяльності

Термін "дизайн" означає розробку або проектування об'єктів різного роду. Іноді під дизайном розуміється опис і моделювання об'єкта. В якійсь мірі аналогічним є термін "інжиніринг". У широкому сенсі інжиніринг означає створення або експлуатацію об'єктів різного роду, а у вузькому сенсі - діяльність по проектуванню, або (ще більш вузько) по опису і моделювання об'єктів.

У практиці менеджменту, якщо мова йде про розробку або моделюванні організаційної структури компанії, говорять про організаційний дизайн. Якщо мова йде про проектування або моделюванні бізнес-процесів, то говорять про інжиніринг бізнес-процесів. Ще в більш широкому сенсі можна говорити про дизайн (інжинірингу) комплексних рішень з організації діяльності компанії, що охоплюють і організаційну структуру, та бізнес-процеси, і проекти, і системи управління, та інші компоненти організації діяльності. Такі завдання відносять до проектування корпоративних архітектур компаній.

Якщо сфера дизайну охоплює ще більш широке коло питань, що стосується не тільки організації діяльності, але і змісту бізнес-діяльності компанії (позиціонування компанії на ринку, продукти і послуги компанії, метрики (показники) ефективності і результативності діяльності, визначення меж компанії та аутсорсинг бізнес-процесів), то у цьому випадку говорять про дизайн бізнес-моделей, або бізнес-дизайні, або бізнес-інжинірингу.

Спостережувані тенденції в сучасній економіці створюють необхідність постійної адаптації, перенастроювання організації діяльності компанії до фактично умовам, проактивного розвитку нових компетенцій фахівців.

Дизайнерські, або інжинірингові, розробки організації діяльності компанії можуть бути розбиті на три варіанти виконання: проектування, перепроектування і розвиток.

1. Проектування організації діяльності нової компанії. Виконання робіт може зажадати значного часу і істотного ресурсу. Роботи виконуються в проектному форматі.

2. Перепроектування та оновлення організації діяльності вже діючої компанії в цілях раціоналізації і адаптації до нових умов. Роботи вимагають меншого ресурсу і можуть здійснюватися як в проектному разовому форматі, так і у формі процесу постійних поліпшень.

3. Розвиток організації діяльності вже діючої компанії через застосування інноваційних рішень. Роботи вимагають меншого ресурсу і можуть здійснюватися як в проектному разовому форматі, так і у формі процесу постійних поліпшень.

У практиці менеджменту розглядаються чотири ключові завдання організаційного дизайну системи регулярного менеджменту (рис. 13.5).

1. Корпоративний дизайн (організаційний дизайн і загальний інжиніринг процесів компанії, підприємства).

2. Дизайн організаційної структури підрозділу.

3. Детальний інжиніринг бізнес-процесів - в обсязі, необхідному для вирішення завдань 1 і 2.

4. Дизайн систем управління.

Позиціонування завдань організаційного дизайну

Рис. 13.5. Позиціонування завдань організаційного дизайну

Згідно ситуації ці рішення можуть вибудовуватися в необхідні програми регламентації та поліпшення організації діяльності компанії.

Дизайн як системний трансформаційний процес

Характерна для значної частини сучасних компаній швидка динаміка зовнішньої, і внутрішнього середовища є аргументом на користь скорочення періоду підготовки реалізації дизайнерських проектів організації діяльності. З цією метою великі проекти намагаються представити у вигляді послідовності більш компактних проектів, а саме проектування здійснюється у формі так званого ковзного проектування, коли наступний дизайнерський проект може починатися до завершення попереднього проекту. Фахівці вказують, що такий трансформаційний процес реалізується, як правило, від загального до приватного і протікає в рамках методично певних кроків, причому систематична відпрацювання окремих кроків може мати інтерактивний характер.

Для вирішення дизайнерських і інженерних завдань можливе застосування трьох різних підходів.

1. Аналітичний (дедуктивний) підхід "зверху вниз", який фокусує зусилля на проектуванні від цілого (рівень компанії) до приватного (наприклад, ділянки, процедури).

2. Синтетичний (індуктивний) підхід "знизу вгору", який фокусує зусилля на проектуванні та накопиченні рішень від приватного до загального.

3. Ситуаційне застосування обох підходів - вертикальне ітераційне проектування, в ході якого розробники прагнуть домогтися поетапного розуміння і комплексного структурування об'єкта і методик проектування шляхом розчленування загальної задачі на приватні, чіткого їх позиціонування та розмежування один від одного через попятные інтерфейси з подальшою інтеграцією у міру появи передумов, одержуваних з локальних рішень.

Основним змістом етапів проектування намічуваних рішень "як треба" є (рис. 13.6):

o опис ситуації "як є";

o формування цілей, уточнення ідеї "як треба";

o попереднє, ескізне проектування рішень "як треба";

o детальне проектування рішень "як треба";

o розробка програми змін, тобто програми реалізації розроблених рішень, переходу від ситуації "як є" до ситуації "як треба";

o реалізація програми змін;

o перехід до наступного етапу, в якому фініш попереднього етапу стає стартом для наступного етапу.

Етапи перетворень організації діяльності компанії

Рис. 13.6. Етапи перетворень організації діяльності компанії

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Дизайн організаційної структури компанії
Моделі організаційного розвитку
Організаційний розвиток
Моделювання і розробка регламентів організації діяльності та управління
Організація діяльності в менеджменті
Дизайн організаційної структури компанії
Системний аспект процесу розробки управлінських рішень
Визначення та основні принципи системного підходу
Дизайн організаційної структури компанії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси