Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Завершення Смути

До грудня 1612 р. дворяни роз'їхалися з Москви з маєтків, у столиці залишилося багато козаків. З січня 1613 р. почав засідати Земський собор, який повинен був обраний нового російського царя. Для цього було велено надсилати з усіх міст "виборних, кращих, міцних і розумних людей для земського ради і для царського обрання". Представництво на Земському соборі становило по 10 чоловік від міста, включаючи Боярську думу, Освячений собор, дворові московські чини (наказні). Всього в Земському соборі брали участь представники 47 міст (крім Новгорода). Претендентами на корону були Трубецькі і Романови. Князь Трубецькой отримав боярський чин і очолював думу Лжедмитрія в Тушино. З іноземців пропонувався шведський королевич Карл-Філіп. Однак у сформованій ситуації більше підходила компромісна фігура.

З багатьох претендентів був обраний Михайло Федорович Романов - популярне ім'я, юний вік (безгрішний і не брав участь у смуті), батько у польському полоні (мученик за православну віру), дитинство провів у вигнанні і посиланням. В якості племінника царя Федора Іоанновича він був пов'язаний з законною династією Рюриковичів (цар Федір Іванович матері Анастасії був двоюрідним братом Філарета). Його обрання царем відбулося 21 лютого 1613 р.

Встановлення нової династії зупинило розпад держави і створило передумови для подолання Смути.

Черниця Марфа і юний Михайло перебували в стінах Іпатіївського монастиря, коли в Кострому прибуло посольство від Земського собору просити Михайла Федоровича на царство. З-за весняного бездоріжжя молодий цар прибув до Москви тільки через місяць, 11 липня урочисто вінчався на царство. На інший день князю Дмитру Пожарському був наданий сан боярина, а Кузьмі Мініну - сан думного дворянина, що давало йому право засідати в Боярській думі.

У 1614-1618 рр. відзначалося ще кілька спалахів козацького руху. Головна причина - намагання уряду провести "розбір" козаків з метою відокремити від них і повернути власникам недавніх біглих холопів і тяглих селян. У 1614-1615 рр. зазначалося виступ отамана Улюбленця під Москвою (до 5 тис. учасників), для його придушення в 1614 р. Земський собор зібрав велику армію. Ватажків викликали на переговори і заарештували, а 23 липня козацьке військо було розгромлене. У 1615 р. спостерігалися розбої отамана Куми. Він навіть брав міста і вбивав воєвод зовсім недалеко від Москви. Козацький рух в цей час вже не зливалося з селянським рухом, і такі виступи були доведуть до банкрутства і для власників маєтків, і для селян. Вимоги козаків зрозумілі - прощення провини, регулярна виплата грошового платні і видача продовольства, збереження свого статусу і внутрішньої самостійності. Позиція уряду в 1614-1615 рр. стала іншою: козацький статус зберігали тільки ті, хто потрапив у станиці до обрання Михайла Романова, значить, треба видавати втікачів-селян і холопів з 1613 р. Вже припинилася практика "испомещения" козаків (наділення їх землею), їх могли переводити в стрільці.

30 червня 1615 р. шведський король Густав-Адольф почав облогу Пскова, але не зміг взяти місто. Щоб покінчити з інтервенцією, Москва при посередництві англійців почала зі шведами переговори про мир. 27 лютого 1617 р. в селі Столбова був підписаний договір про вічний мир. Шведи повернули Росії міста Новгород, Стару Русу, Порхов і Сумерскую область, але зберегли за собою Карелію і все протягом Неви. Росія віддала Швеції фортеці Корела (майбутній Кексгольм), Копор'є, Горішок, Ям, Івангород. Вся російська торгівля йшла через шведські міста. Швеція отримала контроль над гирлом Наровы. В результаті посилилася орієнтація російської зовнішньої торгівлі на Архангельськ. Були збережені всі умови Тявзинского світу, що гарантують контроль Швеції над російською торгівлею на Балтиці. Шведський король Густав-Адольф говорив: "Тепер цей ворог не може без нашого дозволу жодного корабля спустити в Балтійське море. Великі озера, болота і сильні фортеці відділяють нас від нього. У Росії відібране море". Але, принаймні, Карл-Філіп відмовився від претензій на російський престол.

В 1617-1618 рр. тривав похід королевича Владислава в Росію, в якому брала участь частина козаків. Владислав вимагав, щоб його визнали російським царем. Козаки були незадоволені тим, що уряд не відносилася до них як до повноправних служилим людям, не забезпечувало умов служби і змісту. В 1617-1618 рр. утворилися три козацьких вольних війська. У 1618 р. уряд пішов на поступки: визнаний статус на момент складання списків (у тому числі для втікачів), підвищено платню, обіцяні маєтку і білі двори в містах, дана гарантія внутрішнього самоврядування. Реалізація цих заходів почалася з 1619 р. - козачі формування наділялися землею і міськими дворами у фортецях по західному і південному кордоні. В середині 1618 р. польські війська підійшли до Можайску. Гетьман Сагайдачний паралельно з Владиславом йшов по південно-західних районах. Восени 1618 р. Владислав підступив до Москви, влаштувався в с. Тушино. Його війська обложили Донський монастир, але так і не змогли взяти його. 1 грудня Владислав намагався штурмувати місто, але знову невдало. Щоб позбавити Владислава додаткової підтримки, уряд терміново початок забезпечувати козаків маєтками і платнею (1620-х рр. близько 1,5 тис. козаків).

23 листопада 1618 р. в дер. Деуліно біля Троїце-Сергієва монастиря було підписано угоду про 14,5-річне перемир'я з Річчю Посполитою. За його умовами Росія втратила Смоленська з повітом Чернігова і ще 30 міст. Однак королевич Владислав так і не відмовився від прав на російський престол. Сторони вирішили питання про обмін полоненими, у числі повернувся на батьківщину й митрополит Філарет. Він став російським патріархом.

Отже, агресія Речі Посполитої особливо наростала 1609-1613 рр. і в 1617 - 1618 рр. Швеція спробувала активізуватися з 1611 р. Ціною важких поступок

Росії вдалося отримати мир з Річчю Посполитою та Швецією. При цьому південна межа Росії була практично не захищена, і кримські татари безперервно грабували околиці держави.

Підсумком Смути стало "запустіння" багатьох земель, але країна порівняно швидко долала її тяжкі наслідки. Один з головних уроків Смути полягає в тому, що російський народ (без царя, без столиці) зміг об'єднатися і зберегти російську державність. Нової династії Романових мав правити країною трохи більше трьох століть.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Завершення та наслідки Смути
Завершення та наслідки смути
СМУТНИЙ ЧАС НА ПОЧАТКУ XVII ст.
СМУТНИЙ ЧАС НА ПОЧАТКУ XVII ст.
Московська держава в епоху Смути (початок XVII століття)
Росія у "Смутний час"
Завершення виступу
Початок та завершення митного оформлення
Розрахунок термінальної цінності і завершення оцінки
Завершення становлення "Російської Федерації"
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси