Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Накопичення протиріч і боротьба між Північчю і Півднем

Економічний розвиток США, проблема робочих рук.

Рабство. Економічний розвиток Сполучених Штатів в кінці XVIII і першій половині XIX ст. відзначено великою своєрідністю. Це своєрідність складалося насамперед: 1) наявністю в Сполучених Штатах величезного резерву вільних земель, 2) вільної імміграцією в штати з Європи, 3) наявністю рабовласництва в південних штатах. Все передове й енергійне, незадоволене європейськими політичними порядками, прагнуло в Америку. "Америка була, зрештою, ідеалом всіх буржуа: багата, багата, країна, що розвивається з чисто буржуазними установами без феодальної закваски або монархічних традицій"'.

Маркс в "Капіталі" підкреслював у 1867 р. особливості економічного розвитку Сполучених Штатів. "Експропріація землі у народних мас, - писав він, - є основою капіталістичного способу виробництва. Сутність вільної колонії, навпаки, полягає в тому, що маса землі залишається ще народною власністю, і тому кожен поселенець може перетворити частину її у свою приватну власність і своє індивідуальне засіб виробництва, не перешкоджаючи цим пізнішому поселенцеві поступити таким же чином"1.

Звідси випливали два наслідки. По-перше, схід Сполучених Штатів постійно мав потребу в робочих руках, безперервно отливавших на захід на вільні землі. Це змушувало промисловців всіляко раціоналізувати виробництво, застосовувати новітні винаходи і тримати зарплату на порівняно високому рівні, який залучав з Європи все нові й нові маси іммігрантів. Другим наслідком була систематична експропріація земель у їх первісних власників - індіанських племен. Ця експропріація проводилася частиною стихійно, шляхом безпосередніх насильницьких захоплень колоністами, частиною в організованому порядку, шляхом купівлі у індіанців земель, супроводжувалася обманами і жорстокостями з боку білих, кілька разів приводила до відчайдушним індіанським повстань і закінчилася вже у другій половині XIX ст. витісненням залишків індіанців у так звані резервації - пустельні, мало придатні для життя землі.

У 1848 р. була заснована спеціальна партія "фрисойлеров" ("вільної землі"), які вимагали наділення поселенців "ділянками громадської землі помірної величини" безкоштовно. "Всі люди мають природне право на частку землі, - заявляли фрисойлеры в 1852 р. - Право на землю також священне, як і право на життя. Громадські землі США належать народу і не повинні відчужуватися індивідуумами, ні віддаватися товариствам, але повинні зберігатися як священний скарб і лунати безземельним поселенцям невеликими ділянками".

Мрія американського дрібного буржуа і частково обуржуазившегося робочого про власній фермі і клаптику землі висловилася тут дуже ясно. Поряд з цим більш радикальними елементами робочого класу заявлялися вимоги про запровадження робітничого законодавства, про заходи по корінному поліпшенню становища пролетаріату взагалі.

Робочі Сполучених Штатів заявляли різкий протест проти південних рабовласників, "грабують праця однієї п'ятої частини наших співвітчизників"2.

Північ і Південь. Перед правлячою буржуазією Сполучених Штатів, точніше, перед найбільш багатими і промисловими колами північних штатів, вставали завдання: 1) утримати по можливості робочі руки на східному узбережжі, 2) забезпечити перехід на півдні від плантационной системи сільського господарства, заснованої на рабську працю, до капіталістичної.

Першу задачу можна було розв'язати лише високою заробітною платою. Для цього з буржуазної точки зору потрібні були значні прибутки. Засобом отримання таких прибутків вважалося введення покровительственных митних тарифів. Такі тарифи були вкрай невигідні південним рабовласникам.

Другу задачу можна було розв'язати скасуванням рабства: це було ще більш неприйнятно для рабовласників Півдня, добивалися, навпаки, розширення плантаційного рабства.

Виснаження грунту і порівняно мала продуктивність робочого праці в південних штатах рабовласників штовхали до захоплення нових земель на заході і південно-заході, для організації там великих плантацій. Старі південні штати перетворювалися в колонії для розведення рабів і введення їх на нові землі. Розвитку рабовласництва сприяло швидке розвиток бумагопрядения в Сполучених Штатах, мала потреби в бавовні, выращиваемом на Півдні. "Виховання негрів", особливо після заборони ввезення їх з Африки в 1808 р., стало "головним заняттям так званих прикордонних рабовласницьких штатів. У 1790 р., коли в Сполучених Штатах була проведена перша перепис рабів, число їх складало 697 тисяч, а в 1861 р. вже майже 4 мільйони". Розширення рабства за межі його старих кордонів і разом з тим безперервне розширення територій ставало законом життя для рабовласницьких штатів Союзу. Потрібно було придбання нових територій для того, щоб одній частині рабовласників з їх рабами були надані нові родючі землі, а для іншого - був створений ринок для продажу спеціально розводяться рабів.

Один з південних плантаторів, сенатор Тумбі, так формулював цей економічний закон: "Якщо не станеться великого збільшення рабовласницької території, то через 15 років доведеться дозволити рабам втікати від білих або ж білі повинні будуть тікати від рабів"2.

В державно-правовому житті Сполучених Штатів південні поміщики грали на перших порах дуже велику роль (Вашингтон, Медісон). З їх середовища виходило більшість військових керівників у війнах США, вони користувалися своїм впливом, щоб штовхати Сполучені Штати на придбання всіх нових земель на півдні і південно-заході, будь то ціною купівлі або військового захоплення. Так були куплені території Луїзіани у французів у 1803 р., Флориди у іспанців у 1819 р. (пізніше перетворені в штати); так був всіма правдами і неправдами переманен від Мексики Техас. Так після наполегливих "мексиканських воєн" при Президентові Полиці у 1848 р. була вилучена з Мексики майже половина її тодішньої території (теперішні штати Аризона і Каліфорнія, частину Колорадо і Невади), щоправда, зі сплатою Мексиці 15 мільйонів доларів. Одночасно була придбана у Росії її колонія - бухта Російська, заснована Резанова на Тихоокеанському узбережжі Каліфорнії неподалік від теперішнього Сан-Франциско.

Білі поселенці заходу, займали невеликі ділянки і обробляли їх своєю працею, бачили в появі великих плантацій украй небажану конкуренцію і, природно, чинили опір ввезення рабів у західні штати. До цього приєдналося і моральне обурення людей праці проти всякого поневолення.

Суперечності між розвинутою промисловою Північчю і відсталим рабовласницьким Півднем, внаслідок своєї відсталості затримували загальний економічний розвиток країни, ставали дедалі гострішими. Рабство унеможливлювало розвиток промисловості на самому Півдні і перешкоджало створенню ринку для збуту товарів, що виробляються промисловістю Півночі.

Боротьба між Півднем і Північчю ставала "боротьбою двох соціальних систем - системи рабства і системи вільної праці"1. Ця боротьба могла закінчитися лише перемогою однієї з цих систем і, природно, більш прогресивної системи, тобто системи Півночі.

Заходи проти рабства. Питання про "нуліфікації" і "сецесії".

Починаючи з 1808 р. сіверяни починають воскрешати пункт Декларації незалежності, запропонований колись Томасом Джефферсоном (згодом автором Білля про права). Пункт цей свідчив: "Англійський король вів жорстоку війну проти самої людської природи. Він ображав найбільш священні права життя і свободи осіб, що належали до народів, які живуть далеко звідси, які ніколи не заподіювали йому нічого поганого. Він захоплював їх і звертав у рабство, в іншій півкулі, причому часто вони гинули жахливою смертю, не витримуючи перевезення. Цю війну, позорящую навіть язичницькі держави, вів християнський король великої Британії".

Цей антирабский пункт був викинутий з Декларації незалежності на вимогу південних плантаторів. Про нього згадали і в 1808 р., коли ввезення рабів з Африки був заборонений. У 1820 р. палата представників і сенат проводять постанову про заборону рабства на нових територіях північніше 36"30' північної широти-; постанова це не входить в Конституцію, але з цього часу починається наступна практика: одночасно з прийняттям в Союз рабовласницького штату приймають також штат вільний (так званий "Міссурійський компроміс").

У 1828 р. північні промисловці проводять заступницький тариф, сильно bunting за інтересами південних штатів; південні плантатори переходять у контрнаступ. У 1832 р. Південна Кароліна постановляє, що вона нуллифицирует тариф і застосовувати його не буде. Талановитий південний юрист Келгун розвиває у ряді творів теорію про право суверенних штатів на нуллификацию всіх актів Союзу і на сецесію, тобто на вихід із Союзу.

Із становища практично було два виходи: або реорганізація Союзу на основі рабства під безпосереднім контролем рабовласницької олігархії, або реорганізація його на засадах капіталістичної промисловості і землеробства, тобто скасування рабства.

У першому випадку "рабовласницька система заразила б весь Союз... В північних штатах... білий робочий клас був би мало-помалу зведений до рівня ілотів. Це цілком відповідало б голосно проголошеному принципу, що тільки певні раси здатні до свободи, що якщо на півдні праця є долею негрів, то на півночі він є долею німців і ірландців або їх прямих нащадків".

У другому випадку саме обмеження рабства певною територією, не кажучи вже про його прямий скасування, розтрощило б економічну міць південних плантаторів. Їм доводилося тому пробувати відокремитися від Союзу і вести збройну політику поширення рабства в Мексиці, Центральній і Південній Америці.

Відділення десяти південних штатів.

Американський робітничий клас не бажав сходити "до рівня ілотів" і на президентських виборах 1860 р. дав перемогу Аврааму Лінкольну (у своєму минулому дроворуба, пізніше юристу), одного з діячів прогресивної буржуазії XIX ст., вітальну адресу якого не відмовився підписати Карл Маркс. Партія республіканців, на чолі якої стояв Лінкольн, поставила гаслом скасування рабства. Майже негайно ж (20 грудня 1860 р.), штат Південна Кароліна і інші приєдналися до нього штати на конгресі в Монтгомері вирішили відокремитися від Союзу і взяли 11 березня 1861 р. свою нову Конституцію Конфедеративних штатів Америки, яку Маркс характеризував як панування олігархії рабовласників.

Конституція на папері підкреслювала суверенітет штатів, але замовчувала про право їх виходу і фактично створювала лише військову диктатуру конфедеральных влади.

Конституція надавала конфедеральным штатам право набувати нові території і перетворювати їх у нові штати, стверджувала, що у всіх таких територіях інститут негритянського рабства повинен бути визнаний і захищений", і більше того, "забезпечується право ввозити в такі території рабів.

Коментуючи нову Конституцію, віце-президент Конфедерації, південний сенатор Стифенс в 1861 р. розвивав теорію нерівності білої і африканської раси. "Наріжним каменем нового уряду, - говорив він, - є велика істина: негр не дорівнює білому; рабство негрів - це підпорядкування вищої раси, це їх природне і нормальне стан". Інший сенатор Півдня Спратт вигукнув: "Для нас справа йде про створення великої рабовласницької республіки".

Громадянська війна.

Розуміючи слабкість свого становища в оточенні 4 мільйонів рабів і кількох мільйонів "білих бідняків", інтересам яких розрив торгівельних відносин з Північчю бив дуже боляче, рабовласників Півдня першими почали військові дії проти Півночі. За призовом Лінкольна американський народ підняв і рушив величезні добровольчі армії, серед яких значну роль грали німецькі та ірландські революціонери-емігранти (з них в значній мірі склалися офіцерські кадри). Боротьба на суші і на морі велася протягом чотирьох років. Заздалегідь готувалися до війни південці не раз здобували великі успіхи. Англія і Франція, які потребували південному бавовні і зустрічали перешкоди до його одержання у оголошеної сіверянами блокаду південних штатів, опосередковано підтримували південців і навіть порушували нейтралітет в їх користь.

Були моменти, коли прихильники північних штатів у Європі готові були зневіритися, але пильно стежив за ходом боротьби

Маркс був незмінно переконаний у перемозі Півночі. Він вважав, що економічно неможлива реконструкція Сполучених Штатів на основі рабовласницької. "Це неможливо, і цього не станеться", - стверджував він і виявився прав. Величезні промислові ресурси Півночі, наснага його військ, доброзичливо нейтральна позиція, зайнята російським урядом (що перебували в дуже напружені відносини з Англією та Францією після польського повстання), врешті-решт привели до перелому війни і розгрому південних армій. Чималу роль в остаточних перемоги сіверян відіграли загони звільнених рабів, свобода яких була проголошена Лінкольном 1 січня 1863 р. Неабияке моральне значення також мав "акт про земельні наділи" для поселяються на громадській землі ветеранів війни, підписаний Лінкольном 20 травня 1862 р. Капітуляція південних штатів остаточно вирішила питання про переважання в Союзі північно-східних штатів лише з деяких противагою фермерських штатів Далекого Заходу. "Історія війни - це історія тріумфу принципу національного суверенітету, тобто суверенітету Федерації.

Перемога "національного суверенітету".

Другий цикл поправок до Конституції. Федерація встояла й усталилася, і в ній почав спостерігатися швидко розвивається централистский ухил. Права конгресу, при незмінному сприяння федерального суду, розширювалися рік від року.

Одним з перших проявів зростання централізації після громадянської війни було проведення в 1868 і 1870 рр. 13-й, 14-й і 15-й поправок до Конституції. Поправки ці встановлювали, що в США не буде ні рабства, ні підневільної служби, за винятком тих випадків, коли це є покаранням за злочин"; далі, що всі особи, народжені чи натуралізовані в США, є рівноправними громадянами Сполучених Штатів і штату, де вони живуть; нарешті, що права громадян Сполучених Штатів на участь у виборах не буде відкидаєма або ограничиваемо Сполученими Штатами або окремими штатами під приводом раси, кольору шкіри чи колишнього рабського стану. Кажучи іншими словами, встановлювалося звільнення і рівноправність цветнокожих громадян Сполучених Штатів, причому - і це істотно для зростання повноважень центру - конгрес отримував право "шляхом відповідного законодавства спонукати штати до виконання нових додаткових статей. У період 1865-1870 рр. і був прийнятий ряд заходів з реконструкції управління південних штатів, які один за іншим приймалися назад в Союз принаймні формального включення у свої конституції доповнень, що відповідають згаданим поправки до Конституції Сполучених Штатів. Слід, однак, зауважити, що, отримавши значні повноваження по встановленню расової рівноправності, конгрес майже зовсім не використав їх для дійсного рівняння негрів і індіанців з білими. Індіанців продовжували відтісняти на пустельні землі і під приводом несплати податків не допускати до голосування. Три з половиною мільйони невільників-негрів, у тому числі 800 тисяч дітей, опинилися "вільними громадянами", але ці вільні громадяни, всупереч передбачуваного наділення кожного з них "клаптиком землі і мулом", виявилися звільненими без якої б то не було землі і знарядь виробництва. Злидні серед них була настільки важка, що для них стали збирати пожертвування не тільки в Сполучених Штатах, але навіть у Франції.

"Чорні кодекси".

Південні рабовласники не забарилися використовувати положення. У всіх південних штатах були проведені так звані "чорні кодекси або закони "про учнівство" звільнених негрів (за зразком таких же законів, що проводилися в англійських колоніях у 30-х роках). Згідно із законом про учнівство в Міссісіпі все не досягли 18 років негри віддавалися якомусь білому "для підготовки до вільного життя"; господар або господиня зобов'язані були годувати і одягати негра, "поводитися з ними гуманно", лікувати його і навчити його читати і писати, але зате мали переважне право на користування його працею і право застосовувати до негру "помірні тілесні покарання". Як легко здогадатися, практично повне здійснення отримали лише останні два "права".

Щодо дорослих негрів були встановлені закони про бродяжництво. Всі негри, опинялися без роботи, звинувачувалися в бродяжництві і зазнавали великого штрафу, а при несплаті такої відправлялися на примусові роботи.

Аналогічні постанови містили "чорні кодекси" інших штатів.

Законодавці Південної Кароліни заборонили для негрів ряд професій (ремісника, механіка, крамаря і т. д.) і тим самим поклали початок так званому "джимкроуизму", тобто політику законодавчих обмежень чорних порівняно з білими. Член конгресу Джим Кроу під приводом попередження зіткнень чорних і білих вніс законопроект про низку обмежень для негрів в сенсі перевезення їх в особливих вагонах, поселення в особливих кварталах, навчання в спеціальних школах і т. д. Ідеї цього законопроекту були втілені в законах ряду штатів, дійшовши до заборони в 30 штатах шлюбів між білими і чорними, причому такі шлюби визнаються незаконними і порушники заборони піддаються тюремному ув'язненню до десяти років (штати Флорида і Меріленд). Ця політика почала поступово проникати в законодавство північних і західних штатів (Делавер, Монтана). Велика частина південних штатів ввела для виборців ценз грамотності та практичну перевірку грамотності перетворила в складний іноді іспит, чим і примудрилася обійти 15-ту поправку до Конституції. Конгрес дивився на це крізь пальці, як, по суті, крізь пальці дивився і на терористичні дії таємних товариств рабовласників ("ку-клукс-клан"), спрямовані до рабства негрів, і на політику південних судів по здачі негрів за уявне бродяжництво в відпрацювання на плантації (так зване кримінальне рабство), що призвело до експлуатації гіршою, ніж при колишніх умовах прямого рабовласництва (48% смертності серед чорношкірих кримінальних рабів). Цілком терпиме ставлення зустрічали і безсудні розправи білих з неграми на Півдні, відомі під ім'ям суду Лінча.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Висловлювання джерел про протиріччі слів і наміри
НАКОПИЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ЗНАНЬ:МЕРКАНТИЛІЗМ
Боротьба з тероризмом
Полеміка про соціалістичне накопичення
КООРДИНАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ ПО БОРОТЬБІ ІЗ ЗЛОЧИННІСТЮ
Процес первісного нагромадження капіталу
Суперечності динаміки
Особливості первісного нагромадження капіталу Росії
Особливості первісного нагромадження капіталу в Англії
Особливості первісного нагромадження капіталу Німеччини
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси