Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 68. Білорусь на міжнародній арені у другій половині 1940-х - першій половині 1980-х рр.

В результаті перемоги країн антигітлерівської коаліції над фашистською Німеччиною та її союзниками роль та вплив СРСР на міжнародній арені незмірно зросли. СРСР перебував у ролі лідера склався у другій половині 1940-х рр. соціалістичного табору. Настала епоха "двополюсного світу". Почався розпад системи колоніалізму.

Після закінчення Другої світової війни змінилося політичне становище УРСР. Перебуваючи у складі Союзу РСР, вона не могла проводити самостійної зовнішньої політики, але і крейди можливість здійснювати міжнародну діяльність.

1 лютого 1944 р. Верховна Рада СРСР прийняла Закон "Про надання союзним республікам повноважень у галузі зовнішніх зносин та про перетворення у зв'язку з цим Народного комісаріату закордонних справ із загальносоюзного в республіканський народний комісаріат". У березні 1944 р. був створений Народний комісаріат закордонних справ УРСР (з 1946 р. - Міністерство). Очолив зовнішньополітичне відомство УРСР К. Кисельов.

Складовою частиною процесу післявоєнного мирного врегулювання в Європі стало підписання договору Про радянсько-польський державний кордонвід 16 серпня 1945 р. відійшли До Польщі 17 районів Білостоцького і 3 райони Брестської областей. Польська сторона передала 15 сіл з білоруським населенням. Межа була встановлена з невеликими змінами в користь Польщі по "лінії Керзона", тобто в основному відповідала етнічної межі.

27 квітня 1945 р. на міжнародній конференції у Сан-Франциско радянські республіки БРСР і УРСР були включені в число 50 країн-засновниць Організації Об'єднаних Націй (ООН). 26 червня 1945 р. білоруська делегація брала участь у підписанні Статуту ООН. Членство Білорусі в ООН не мала самостійного характеру, але дозволило брати участь у ряді міжнародних організацій (ЮНЕСКО. МАГАТЕ. ВООЗ та ін). В 1946 р. на Паризькій мирній конференції делегація УРСР брала участь в обговоренні територіальних і репараційних питань. У лютому 1947 р. УРСР підписала мирні договори з Болгарією, Румунією. Угорщиною. Італією та Фінляндією. Всього в 1944-1955 рр. УРСР підписала 30 договорів, угод, конвенцій, вступила в ряд міжнародних організацій (Міжнародний Союз електрозв'язку, Всесвітній поштовий союз, Всесвітню метеорологічну організацію, Міжнародну організацію праці).

З другої половини 1950-х років основним напрямом зовнішньополітичної діяльності УРСР була боротьба за зміцнення миру, проти гонки озброєнь, за ліквідацію колоніалізму, розвиток рівноправного економічного співробітництва. У 1963 р. делегація УРСР підписала Московський договір про заборону випробувань ядерної зброї в трьох середовищах - в атмосфері, космосі, під водою. Разом з соціалістичними країнами УРСР засудила агресію проти Бельгії Конго (1960), США проти В'єтнаму (1965) і ін

На початку 1980-х рр. БРСР була учасницею 150 міжнародних договорів, угод і конвенцій, брала участь у роботі 70 міжнародних організацій. У 1981 р. на Генеральній Асамблеї ООН була прийнята запропонована БРСР і УРСР Декларація про запобігання ядерної війни.

БРСР активно розвивала економічні і гуманітарні контакти з країнами - членами Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ) - економічної організації, що об'єднувала соціалістичні країни. У ці країни поставлялася продукція промислових підприємств УРСР. Двосторонні зв'язки в рамках РЕВ БРСР найбільш активно підтримувала з Польською Народною Республікою. Болгарської Народної Республікою. Чехословацькою Соціалістичною Республікою, Німецькою Демократичною Республікою. З цими країнами активно розвивалися наукові, культурні, молодіжні, спортивні, туристичні зв'язку.

У 1970-1980-ті рр. Білорусь постачала свою продукцію в більш ніж 100 країн світу. Значна частина експорту призначалася країнам, що розвиваються. Високим попитом користувалися білоруські трактори, верстати, прилади, обладнання. В УРСР надходили товари з 23 країн Азії. Африки, Латинської Америки. В цей період розвивалися економічні зв'язки з розвиненими капіталістичними країнами. Частка поставок білоруської продукції в ці країни становила 22,5% всього експорту республіки. З високорозвинених країн за рахунок імпортних операцій в УРСР ввозилися технологічні лінії, обладнання, товари широкого вжитку.

У другій половині 1980-х рр. в умовах "перебудови" оформилася нова зовнішньополітична концепція СРСР, що одержала умовну назву "нове мислення". Вона передбачала відмову від ідеї розколу світу на дві ворогуючі системи, заперечення використання сили при вирішенні міждержавних проблем, визнання пріоритету загальнолюдських цінностей над класовими, національними, ідеологічними. У цей період обсяг зовнішньополітичних зв'язків УРСР зріс. УРСР брала участь у роботі міжнародних організацій, комітетів із співробітництва і т. д.

В кінці 1980-х рр. в результаті демократичних революцій соціалістичний табір розпався. У 1990 р. союзний уряд прийняв рішення про розмежування повноважень між союзною і республіканською владою. Союзні республіки отримали можливість укладати між собою угоди про економічне співробітництво, налагоджувати стосунки із зарубіжними країнами.

Після прийняття Верховною Радою УРСР 27 липня 1990 року Декларації про державний суверенітет БРСР республіка одержала можливість самостійно формувати і проводити зовнішню політику.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Перебудова в СРСР. Соціально-економічна криза в СРСР другої половини 1980-х - початку 1990-х рр. і його вплив на БРСР
Суспільно-політичне та культурне життя УРСР у другій половині 1960-х - першій половині 1980-х рр.
Соціально-економічне життя УРСР у 1960-х - першій половині 1980-х рр.
Режим "перебудови" другої половини 1980-х рр.: причини невдачі радянської модернізації системи управління
Суспільно-політичне життя Республіки Білорусь у другій половині 1990-х роках - початку XXI ст.
Люблінська унія. ВКЛ у політичній системі Речі Посполитої (друга половина XVI-XVII ст.)
Перша половина XIX в
Внутрішньополітичне становище ВКЛ у другій половині XIII - першій половині XVI ст.
Зовнішня політика Великого князівства Литовського у другій половині XIII - першій половині XVI ст.
РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XV - ПЕРШОЇ ТРЕТИНИ XVI ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси