Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Бюджетне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Бюджетне пристрій Російської Федерації

Одним з основних умов ефективного здійснення бюджетної діяльності є включення якогось певного бюджету бюджетну систему з метою розподілу дохідних і видаткових джерел. Бюджетне пристрій у федеративній державі набуває особливого значення, оскільки є відображенням принципу федералізму в державному устрої, показує склад бюджетної системи, основоположні початку її побудови, правове становище бюджету кожного рівня бюджетної системи.

Бюджетне пристрій являє собою внутрішню сукупність бюджетів, види та принципи взаємної зв'язку яких визначаються національно-державним і адміністративно-територіальним устроєм країни. Бюджетне пристрій обумовлено типом і формою держави.

Розділ I частини другої БК іменується "Бюджетне пристрій Російської Федерації", однак зміст цього поняття в ньому не розкривається. Аналіз цього розділу БК дозволяє визначити бюджетне пристрій як сукупність бюджетної системи, бюджетної класифікації, компетенції органів державної влади та органів місцевого самоврядування, принципів бюджетної системи, що не відповідає общенаучным нормам і вимогам теорії діяльності. Зміст бюджетного устрою виходить за рамки даного поняття, оскільки включення бюджетної класифікації невиправдано зміщує процесуальні та матеріальні частини бюджетного права. В результаті понятійні і концептуальні недоліки можуть призвести до негативних наслідків правозастосування.

Структура БК дає помилкове підставу вважати поняття "бюджетна система" більш ємним, ніж поняття "бюджетний устрій", оскільки частина друга БК називається "Бюджетна система Російської Федерації", а входить до неї, розд. I, як уже зазначалося, - "Бюджетне пристрій Російської Федерації". При цьому він знаходиться в одному ряду з іншими розділами, виділеними зі складу бюджетної системи РФ. У фінансовому праві загальноприйнято вважати бюджетну систему складовим елементом бюджетного устрою. Таким чином, бюджетний устрій - це організація бюджетної системи і принципи її побудови.

o Бюджетна система РФ має законодавче визначення. Стаття 6 БК встановлює, що "бюджетна система Російської Федерації заснована на економічних відносинах і державному устрої Російської Федерації, регульована нормами права сукупність федерального бюджету, бюджетів суб'єктів Російської Федерації, місцевих бюджетів та бюджетів державних позабюджетних фондів". При цьому дотримуємося мати на увазі, що позабюджетні фонди органічно входять у фінансову систему, будучи її самостійною ланкою.

o За своєю структурою бюджетна система є чотирирівневої:

o перший рівень - федеральний бюджет;

o другий рівень - бюджети суб'єктів РФ;

o третій рівень - бюджети муніципальних районів, бюджети міських округів, бюджети внутрішньоміських муніципальних утворень міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга;

o четвертий рівень - бюджети міських і сільських поселень.

Третій і четвертий рівні бюджетної системи є єдиною формою місцевих бюджетів.

Кожна ланка бюджетної системи характеризується не лише тим, що воно обслуговує розподіл і перерозподіл доходу певної території, але також і тим, що при цьому використовуються специфічні форми та методи акумулювання і використання фондів грошових коштів. Це і лежить в основі тих відмінностей, які існують між окремими ланками бюджетної системи, тобто відмінностей в рамках єдиної категорії, якою є бюджетна система РФ. Кожній ланці бюджетної системи притаманні певні властивості та функції, які не повторюються іншими субинститутами даної системи, але в той же час кожна ланка взаємодіє з такими субинститутами і може інтегруватися з ними, що є ознакою цілісності бюджетної системи.

Бюджетна система РФ існує не автономно, оскільки всі її ланки є складовою частиною фінансової системи РФ, а кожна ланка входить до складу відповідно фінансової системи РФ, суб'єкта РФ чи муніципального освіти.

Бюджетне пристрій притаманне не тільки Російської Федерації в цілому як єдиної держави, але і суб'єктам РФ і муніципальним утворенням.

Бюджетне пристрій в суб'єктах РФ - це організація бюджетної системи суб'єкта РФ і принципи її побудови.

Бюджетна система суб'єкта РФ складається з бюджету суб'єкта РФ (республіканського, крайового, обласного та ін) і бюджетів муніципальних утворень, входять до складу суб'єкта РФ.

Бюджетне пристрій у муніципальних утвореннях- це організація бюджетної системи муніципальних утворень і принципи її побудови.

В муніципальну бюджетну систему входять бюджети міст, внутрішньоміських районів, сільських (селищних) територіальних утворень. Однак слід мати на увазі, що часто у складі муніципальних утворень є інші муніципальні освіти, наприклад, райони в містах, тому в складі бюджету міста можуть бути виділені кошторису витрат внутрішньоміських районів. Це відноситься і до інших видів муніципальних утворень. Так, Закон Республіки Адигея від 31.03.2005 № 294 "Про місцеве самоврядування" передбачає можливість включення в бюджет муніципального освіти як складової частини кошторисів доходів і витрат окремих населених пунктів (територій), які не є муніципальними утвореннями (п. 3 ст. 50). В Астраханській області, навпаки, райони в містах мають статус муніципальних утворень, отже, муніципальна бюджетна система в рамках цього суб'єкта РФ, крім державного бюджету, включає бюджети внутрішньоміських районів (Закон Астраханської області від 07.07.2004 № 38/2004-03 "Про окремі питання правового регулювання місцевого самоврядування в Астраханській області").

В основі бюджетної системи муніципальних утворень лежать ті ж принципи, що і в основі бюджетного устрою РФ, а також принцип врахування місцевих особливостей і традицій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Бюджетний устрій і бюджетна система Російської Федерації
Бюджетне пристрій Російської Федерації
Бюджетний устрій і бюджетна система Російської Федерації
Державний устрій Російської Федерації
Бюджетне пристрій Російської Федерації. Доходи і витрати бюджетної системи
Організація бюджетного процесу в Російській Федерації
Економічне районування та адміністративно-територіальний устрій Російської Федерації
Бюджетний устрій і бюджетний процес
Особливості федеративного устрою Російської Федерації
Сучасний адміністративно-територіальний устрій Російської Федерації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси