Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Давня Русь у XI - першій третині XIII ст.

Незабаром після прийняття християнства Володимир Святославич запровадив нову систему управління Давньоруською державою. Володимир посадив своїх синів намісниками в Новгород, Полоцьк, Туров і Ростов. Сам князь залишився в Києві. Управляли намісники князівствами і збирали данину, значну частину якої відправляли в Київ.

Князювання займалися синами Володимира в порядку старшинства. Самим почесним і важливим - після київського - було новгородське князювання. Його займав старший з братів. Молодший брат княжив у найменш важливий і значимий князівстві. Якщо старший брат помирав, його місце займав наступний але старшинством князь, а всі інші переходили на звільнені більш почесні князювання.

Вони як би піднімалися на одну сходинку по сходах (таку систему розподілу князівств прийнято називати лествичной). Порушення її було можливо в разі смерті одного з молодших княжичів. Йому наслідували власні сини і внуки. При цьому княжіння, яке він займав, випадало із загальної системи розподілу князівських престолів. Так сталося після смерті другого за старшинством Володимировича - Ізяслава. В результаті Полоцьке князівство закріпилося за нащадками Ізяслава і, по суті, першим вийшло зі складу Давньоруської держави.

У 981 р. Володимир відвоював у Польщі Червенські міста (Перемишль та ін), потім підкорив в'ятичів, ятвягів і радимичів. Вдало складалася боротьба київського князя з печенігами. Ланцюг укріплених пунктів на річках Десна, Осетер, Трубіж, Сула дозволила посунути кордон на південь і південний захід.

"Лествичная система" діяла лише за життя глави правлячої династії - князя Київського. Ще в 1014 р. княжив у Новгороді Ярослав Володимирович припинив виплату в Київ належної частини новгородської данини. У відповідь Володимир вирішив покарати непокірного сина. Але підготовку до походу на Новгород перервала смерть київського князя в 1015 р. Між синами Володимира почалася кровопролитна боротьба за владу. У ній переміг Ярослав, який посів у 1019 р. київський престол. Йому не вдалося осилити лише Мстислава Тмутараканського. В результаті Російська земля була поділена між братами по Дніпру. Однак після смерті Мстислава Ярослав знову об'єднав всю державу.

З ім'ям Ярослава, який увійшов в історію з прізвиськом Мудрий, пов'язують подальший розквіт київської Русі. Князь рішуче припиняв всі чвари, прагнучи зміцнити нові відповідають інтересам держави порядки, творив суд і видавав закони. Літописці не випадково назвали його "самовластием" - Ярослав сприймався сучасниками вже не як перший серед князів, а як государ, самовладний правитель.

Особливо протегував Ярослав церкви. При ньому Київ перетворився в один з найбільших європейських міст. З появою в місті храму св. Софії, Золотих воріт, монастирів святих Георгія і Ірини столиця Давньоруської держави в основних рисах дублювала святі місця Константинополя. Тим самим кидався виклик могутній Візантійській імперії; Київ насмілювався претендувати на роль центру християнського світу, замість втратили цю функцію "старого" Єрусалиму і навіть Константинополя.

Думка про перехід центру миру на Русь, яка відповідальна за долі всіх православних християн, надовго стала ідеєю, сплачивавшей давньоруські землі. Вона пояснювала необхідність і мета існування Давньоруської держави. З цією ідеєю в подальшому будуть звіряти свої дії давньоруські правителі і їх піддані.

З ім'ям Ярослава пов'язаний перший писаний закон Давньоруської держави - "Руська Правда". Найдавніша частина її, так звана "Правда Ярослава", регламентувала майнові відносини і відносини всередині князівської дружини. Законодавство Ярослава формувало уявлення про значущість княжого права, що йде на зміну звичайному праву, в тому числі і таких його архаїчних проявів, як інститут кровної помсти. "Правда Ярослава" ще не скасовує, а лише обмежує кровну помсту. Але розгалужена система штрафів вже позбавляє далеких родичів права мстити винним за загиблого родича, завдаючи тим самим непоправний удар по родоплемінним уявленням.

Прагнучи запобігти усобицу між своїми синами, Ярослав перед смертю (1054 р.) розділив між ними руські землі. Князі зайняли престоли згідно старшинству. Старший, Ізяслав, став князем Київським і Новгородським. Святослав був посаджений у Чернігів. Всеволод в Переяславль, Ігор у володимирі, Вячеслав - Смоленськ. Ярослав заповідав синам жити в світі, "не переступати межі брата". Всі повинні були підкорятися київському князю і почитати його як батька. Той, у свою чергу, повинен був захищати братів як старший князь. Зберігаючи першість Києва, нова система була покликана запобігти виникненню конфліктів між князями. Однак подальші події показали, що внесені зміни не принесли стабільності.

В нових умовах зросла роль громад головних міст. Останні зобов'язували князів правити і судити "по ряду" - договором. У разі його порушення віче могло вигнати неугодного князя і закликати нового. Так сталося в 1068 р., коли жителі Києва відмовили не зумів захистити їх князю Ізяславу. Віче санкціонувало зведення на престол полоцького князя Всеслава. Пізніше з допомогою поляків Ізяслав повернув своє князювання.

Старші Ярославичі продовжили законотворчу діяльність батька. "Правда Ярославичів" - це новий закон, який насамперед захищав княжу власність. Встановлювалися штрафи за крадіжку хліба, худоби, сіна, дров, човнів, за вторгнення в мисливські угіддя і за інші майнові злочини. Вбивство княжого тіуна каралося за новим законом або смертю, або величезним штрафом, розоряли відразу все село. "Правда Ярославичів" увійшла до складу "Руської Правди", відбивши більш зрілу стадію суспільних відносин.

Розгорнулася запекла боротьба вже майже не припинялася, втягуючи у вир нове покоління князів - онуків Ярослава. Князі дедалі частіше вдавалися до допомоги половців, які влаштувалися після розгрому печенігів в південноруських степах. Половецькі хани виступали не тільки союзниками руських князів у їх усобиці, але і самі здійснювали самостійні набіги, плюндруючи руську землю.

Князі усвідомили згубні наслідки чвар: "Навіщо губимо Руську землю, самі на себе сварки накликаючи? А половці землю нашу розкрадають..." Масштаби руйнування змусили російських правителів зайнятися пошуками мирного вирішення питань про владу. Князі почали збиратися на снемы (з'їзди). У 1097 р. в Любечі відбувся княжий з'їзд, на якому онуки Ярослава встановили новий принцип взаємовідносин між князями. Тепер кожен князь повинен був управляти тільки своєю "отчиною". Тим самим скасовувався колишній принцип заняття престолів", заснований на уявленні, що всі члени великокнязівської родини є спільними власниками Руської землі. Відтепер старий порядок зберігався тільки в межах окремих князівств. Старшинство більше не відігравало вирішальної ролі, і на зміну "лествичной" системі прийшло спадкове династичне правління. Російські землі були остаточно розподілені між окремими гілками нащадків Ярославичів. "Старший", київський, князь перестав нести відповідальність за дотримання порядку в країні. Проти порушника договору з цього часу повинні були виступати всі князі, присутні на з'їзді.

Новий порядок управління не приніс спокою на Руську землю. Княжі усобиці супроводжувалися розоренням сіл і міст, захопленням полонених, поборами. Південні міста і поселення страждали від постійних набігів половців. Навіть походи проти кочівників тяжким тягарем лягали на плечі простих людей. У 1113 р. у Києві раптово помер князь Святополк. Відразу ж розгорілася боротьба за столичний престол між старшими князями, серед яких був Володимир Мономах, і синами покійного Святополка. Кожен з претендентів на престол намагався знайти підтримку у городян. У місті почався бунт. Повсталі розгромили двори тисяцького Путяти, лихварів, купців, облягли навіть князівські палати. Боржники перестали віддавати борги і виплачувати відсотки, холопи вийшли з покори своїм панам. На заклик митрополита Пикифора, якого підтримали жителі міста, на київський престол був запрошений Володимир Мономах, що княжив у своїй "отчине" в Переяславі. Заворушення в Києві припинилися.

Володимир Мономах усвідомив необхідність в поступках, покликаних знизити загострення соціальних суперечностей. Новий закон - "Статут Володимира Всеволодовича" - помітно полегшував становище простих людей: був знижений лихварський відсоток, який брали позикодавці з боржників-закупів - з 33% до 20% річних. Закупи отримали право йти з панського двору на заробітки. За несправедливе покарання закупа пан зобов'язувався платити штраф, ще більший штраф стягувався за самовільне звернення закупа в повного холопа. "Статут" Володимира Мономаха увійшов до складу "Руської Правди".

Володимиру Мономаху вдалося організувати кілька спільних походів руських князів на половців. Особливо вдалим виявився похід 1111 р. Разом з союзниками-князями Мономах вторгся далеко вглиб степів. У вирішальному бою па р. Сольпице (притока Дону) загони хана Шарукана були розбиті наголову. Залишки переможених відступили від російських кордонів.

Боротьба зі спільним ворогом згуртувала князів навколо Володимира Мономаха. Авторитет і могутність його стали настільки високі, що твердження Мономаха на київському престолі було визнано іншими князями. Новому великому князю Київському вдалося па час призупинити розпад Давньоруської держави: у Новгород, Смоленськ, Ростов і Суздаль Володимир Мономах посадив своїх синів, беззаперечно визнають владу батька. Побоювалися противитися волі Мономаха та інші князі-родичі.

Після смерті Мономаха у 1125 р. його синові Мстиславу Великому ще вдавалося втримувати князів у покорі. Це був енергійний князь, гідний наступник свого батька, який, за словами літописця, "много пота утер за Землю Русскую". Його смерть у 1132 р. період єдиновладдя закінчився. Давня Русь стала розсипатися на самостійні уділи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Культура Стародавньої Русі X-XIII ст.
Громадські рухи першої третини XIX ст.
Французький класицизм останньої чверті XVIII - першої третини XIX століття
Стародавня Русь, Золота Орда і Велике князівство Литовське: історичні альтернативи державно-політичного розвитку середньовічної Русі в XIII-XV ст.
РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XV - ПЕРШОЇ ТРЕТИНИ XVI ст.
ЄДИНЕ РОСІЙСЬКЕ ДЕРЖАВА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XV-ПЕРШОЇ ТРЕТИНИ XVI ст.
Внутрішньополітичне становище ВКЛ у другій половині XIII - першій половині XVI ст.
Зовнішня політика Великого князівства Литовського у другій половині XIII - першій половині XVI ст.
Становлення Великого князівства Литовського. Федеративний характер держави (XIII - перша половина XIV ст.)
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси