Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Операції банків з кредитування клієнтури

Кредитні операції банків - це операції з розміщення залучених ними ресурсів від свого імені і за свій рахунок на умовах зворотності, терміновості і платності, складових непорушні принципи банківського кредитування. Позичкові операції становлять основу активних банківських операцій. На них припадає до 60% всіх активів комерційних банків. Саме кредитні операції, незважаючи на свій високий ризик, є для банків найбільш привабливими, так як вони складають головне джерело їхніх доходів.

Види банківських кредитів

Комерційні банки надають своїм клієнтам різноманітні види кредитів, які можна класифікувати за різними ознаками. Але основним групам позичальників виділяють кредити господарству, населенню, державним органам влади, іншим банкам.

За призначенням (напрямку) розрізняють кредит споживчий, промисловий, торговий, сільськогосподарський, інвестиційний, бюджетний, міжбанківський.

В залежності від сфери функціонування банківські кредити, надані підприємствам всіх галузей господарства (тобто господарюючим суб'єктам), можуть бути двох видів: позички, що беруть участь у розширеному відтворенні основних фондів, і кредити, вкладені у формування оборотних фондів.

За строками використання кредити бувають до запитання і строкові, які в свою чергу поділяються на коротко- (до 1 року), середньо- (від 1 до 3 років) та довгострокові (понад 3 років). Як правило, кредити, формують оборотні фонди, є короткостроковими, а позики, які беруть участь у розширеному відтворенні основних фондів, відносяться до середньо - і довгостроковими.

За забезпеченням виділяють незабезпечені (бланкові) і забезпечені кредити, які в свою чергу, за характером забезпечення поділяються на заставні, гарантовані і застраховані.

За розмірами позики бувають дрібні (менше 1% власних коштів банку), середні (від 1 до 5%) і великі (більше 5 %).

По валюті надання розрізняють кредити у валюті РФ і в іноземній.

За видами стягуються ставок відсотка виділяють кредити з фіксованою та плаваючою ставками відсотка.

За кількістю кредиторів розрізняють кредити, які надаються одним банком-кредитором і декількома (на синдикованій основі і послідовно-паралельно).

За ступенем ризику кредити поділяють на стандартні (безризикові), нестандартні (помірний рівень ризику), сумнівні (високий рівень ризику), безнадійні (практично безповоротні).

За способом надання виділяють кредити, що видаються в разовому порядку, у формі відкриття кредитної лінії, шляхом кредитування розрахункового рахунку клієнта.

За способом погашення розрізняють позички, що погашаються одноразово (на певну дату, зазвичай в кінці строку договору) і погашаються в розстрочку (рівномірними і нерівномірними частинами, у строки, узгоджені з банком).

Сучасна система банківського кредитування

Відносини у сфері кредиту будуються за певною системою. Під системою банківського кредитування розуміється сукупність взаємопов'язаних елементів, які визначають організацію кредитного процесу та його регулювання відповідно до принципів кредитування та теорією кредитного ризику.

В якості складових елементів вона включає в себе:

o суб'єкти кредитування;

o об'єкти кредитування;

o порядок і ступінь участі власних коштів позичальників у кредитуемой операції (угоді);

o способи регулювання позичкової заборгованості;

o методи кредитування;

o форми позичкових рахунків;

o банківський контроль в процесі кредитування. Принципи кредитування і теорія кредитного ризику є як би свого роду надбудовою по відношенню до системи кредитування в цілому.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Операції банків в іноземній валюті
Іпотечне кредитування
РОЗМІЩЕННЯ БАНКАМИ ГРОШОВИХ КОШТІВ
Банківський кредит
Банківський кредит
Банківський кредит
Особливості сучасних банківських систем
Порядок банківського кредитування організацій нефінансового сектора
ПРАВОВІ ОСНОВИ БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА БАНКІВСЬКОГО КРЕДИТУВАННЯ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси