Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Політика самопосилення та спроби реформ

Продемонстрована в роки опіумної і слідували за нею війн із Заходом і тайпінського повстання слабкість цінської імперії і енергійне зміцнення в Китаї колоніального капіталу викликали до життя природну реакцію самозбереження. Проявом її була політика самопосилення, що стала генеральною лінією імперії в останній третині XIX ст. Поставлені перед очевидним фактом правителі імперії, починаючи від всесильної імператриці Цисі і її найближчих помічників типу Лі Хун-чжана і закінчуючи чиновниками на місцях, змушені були визнати перевагу європейської зброї і західної техніки. Прагнення запозичити все це і поставити на службу Китаю і стало основою політики самопосилення. Іншими словами, справа модернізації країни керівники цинского Китаю вирішили взяти в свої руки, залишивши за колоніальними державами лише право на торгові операції і фінансування промислового і іншого будівництва. Звичайно, колоніальний капітал теж швидко зміцнював свої позиції в Китаї в кінці XIX століття, створюючи там свої підприємства і розширюючи зовнішньоторговельний оборот, але основне зростання промислового потенціалу і всієї інфраструктури йшло переважно за рахунок централізованих зусиль китайської держави.

Тут слід зробити суттєве застереження. Йдеться не про добре продуману і офіційно прийнятої на найвищому рівні нової економічної політики. Як раз навпаки, верхи імперії на чолі з Цисі були порівняно мало стурбовані проблемами самопосилення, так і не були готові для цього. Інша справа - найвпливовіші діячі імперії, фактично тримали у своїх руках владу над тими або іншими регіонами країни і мали у своєму розпорядженні сильні армії і величезні кошти. Існуючи як би самі по собі, вони в той же час не тільки не були в опозиції до центру, але практично діяли від його імені, будучи наділені високими повноваженнями, зберігаючи за собою вищі офіційні пости. Регіоналізація величезної імперії не було для Китаю чимось новим. Навпаки, щонайменше з кінця Хань це було нормою в тих умовах, коли центральна влада виявлялася не в змозі зберегти свої позиції або впоратися з селянським повстанням. У цих випадках ініціативу і брали на себе так звані сильні будинку на місцях, створювали власні армії, що вступали в боротьбу з повстанцями і потім створювали справами імперії. Так було в кінці Хань. Щось схоже стало реальністю і після придушення повстання тайпінів.

Вищі сановники імперії, такі як Лі Хун-чжан (1823 - 1901), Цзен Го-фань (1811-1872), Цзо Цзун-тан (1812-1885) і деякі інші, вже з початку 1860-х рр. стали на шлях енергійного будівництва в своїх регіонах арсеналів, верфей, механічних підприємств, щоб переозброїти власні армії і тим посилити збройну міць імперії. Частково ця діяльність фінансувалася за рахунок скарбниці, частково за рахунок поборів з заможних верств того регіону, який перебував під контролем даного сановника, значною мірою за рахунок награбованого в ході війни з тайпинами. Компанії, що будували арсенали і заводи, верфі і шахти, не зупинялися й перед тим, щоб залучити приватний капітал, тобто кошти купців, землевласників, конфуціанських вчених-шеньши (склали іспити і тому мали пристойний заробіток). Але вносили його власники, як правило, не мали голосу при вирішенні проблем, пов'язаних з виробництвом і фінансами компанії. В кращому випадку вони регулярно одержували свою частку доходу у вигляді відсотків на вкладений капітал. Практично це означало, що запозичений у іноземців принцип буржуазного виробництва в китайських реаліях кінця XIX ст. знайшов форму майже державного, у сяком разі напівдержавного капіталізму.

Теоретично це було обґрунтовано в класичному гаслі ідеї самопосилення: "Китайська наука - основа, західна - [щось] прикладне". Сенс його полягає в тому, що китайська конфуціанська основа у всіх відносинах не ставиться під сумнів, тоді як все запозичене з Заходу переймається для того, щоб доповнити основу. До цього варто додати, що в Китаї стали з'являтися численні твори, що розробляли цей постулат в тому сенсі, що взагалі-то всі великі винаходи і досягнення Заходу - не що інше, як результат колись запозичених з Китаю ідей. Тому немає нічого дивного в тому, що тепер всі ці кілька видозмінені ідеї китайці вправі взяти на озброєння.

Зростання іноземної торгівлі в Китаї вів до нагромадження в країні чималих коштів за рахунок митних зборів. Ці кошти, як і іноземні позики, теж йшли на форсування політики самопосилення, в першу чергу на створення індустрії озброєння. Втім, чимала частка їх прилипала до рук гігантського апарату влади, аж до імператриці, предпочитавшей будувати палаци на гроші, які призначалися для переозброєння армії. Регіоналізація країни і продажність апарату влади сильно послаблювали імперію і багато в чому нейтралізували можливі успіхи політики самопосилення, а протекціонізм і корупція вели до призначення на важливі пости бездарних протеже вищих сановників. Звідси-недостатня ефективність політики самопосилення, що стало очевидно вже при перших серйозних випробуваннях. Такими випробуваннями були війна Китаю з Францією за Індокитай (1884-1885) і японо-китайська війна (1894-1895). Обидві війни, в ході яких імперія зіткнулася з добре озброєними і вміло якими керують арміями, привели Китай до поразки і чималих втрат. В'єтнам, а потім Корея і Тайвань перестали бути васальними по відношенню до Китаю територіями, частинами імперії.

Військові поразки логічно привели до чергового натиску на Китай колоніальних держав, що підсилювали свої економічні та політичні позиції в старіючої імперії. Основною фінансово-економічною силою в Китаї стали іноземні банки. У ході так званої битви за концесії держави отримали в свої руки контроль над динамічним залізничним будівництвом. Чималі гроші іноземний капітал вклав у судноплавство, бавовняну і деякі інші галузі промисловості. Правда, паралельно з цим продовжувалося і створення казенних підприємств, насамперед гірничорудних, металургійних, текстильних. Але всі вони, як правило, були економічно неефективними, технічно відсталими. Перші кроки наприкінці століття почала робити і китайська національна приватна промисловість, хоча приватні фабрики та інші підприємства були ще, як правило, дрібними і економічно слабкими. В цілому капіталістичне розвиток Китаю нарощувало темпи, але форми його були типовими для традиційних східних структур. В країні все ще переважали підприємства іноземного капіталу і казенні, державні. Для розвитку національного капіталу не були створені необхідні умови, зокрема правові, умови.

Це невідповідність цілком відчувалося в кінці XIX ст. Передові уми Китаю, вже чимало запозичили з європейського досвіду і багато дізналися про Заході, все більш наполегливо пропагували необхідність серйозних внутрішніх реформ, які могли б звільнити країну від сковывавших її пут традиційної структури і відкрити двері для активних перетворень. Рух за реформи пов'язано насамперед з ім'ям видатного китайського мислителя Кан Ю-вея (1858-1927), який намагався поєднувати блискуче традиційне конфуціанське освіта з глибоким аналізом сучасної йому епохи.

У своєму знаменитому творі "Датун шу" ("Книга про велике єднання"; 1887) Кан Ю-вей на базі стародавніх китайських вчень про соціальної справедливості, а також запозичених їм у європейських філософів утопічних доктрин намагався створити генеральну теорію загального благоденства в умовах настільки звичного для Китаю відсутності охороняється законом приватної власності і вміло організованого громадського господарства. У цій теорії було чимало і від тих егалітарних устремлінь, якими надихалися повсталі китайські селяни з часів ханьських "жовтих пов'язок" до тайпінів.

Заслугою Кан Ю-вея було те, що він не обмежився викладенням теоретичних утопій, а вельми ревно взявся за практичні справи, викриваючи в своїх меморандумах трону панують в країні свавілля і корупцію, виступаючи на захист пригнобленого народу. Звичайно, це все не було новим в історії Китаю. Ще порівняно недавно, кілька століть тому, конфуціанці періоду династії Мін настільки ж пристрасно викривали пороки тимчасових і звали до відновлення втрачених конфуціанських порядків. Але Кан не став повторювати їхні заклики. На відміну від своїх попередників, теж виступали за реформи, він закликав до перетворень, спрямованих на зміну всієї системи державного устрою. Спираючись на авторитет Конфуція, Кан Ю-вей зажадав введення в країні конституційної монархії на парламентарної основі, демократизації, активного запозичення західних стандартів, включаючи введення нових законів, підтримку приватного підприємництва, рішучих перетворень у сфері економіки адміністрації, освіти і культури і т. п.

У середині 1890-х рр. меморандуми Кан Ю-вея і його прихильників придбали досить широку підтримку. У 1895 р. була створена Асоціація посилення держави, члени якої виступали за реформи. З співчуттям поставився до пропозицій Кан Ю-вея і молодий імператор Гуансюєм. По всій країні стали виникати організації Асоціації, видаватися газети і журнали, в яких пропагувалися ідеї реформаторів. З особливою силою боротьба за реформи спалахнула після знаменитого інциденту в квітні 1898 р. У відповідь на вбивство двох німецьких місіонерів Німеччина окупувала район бухти Цзяочжоу з містом Циндао на півострові Шаньдун, слідом за нею неабиякі шматки китайської території почали захоплювати Англія (Коулун), Франція (узбережжя Гуанчжоувань) і Росія (Порт-Артур і Дальній).

Ці захоплення, що означали перехід до розділу Китаю колоніальними державами, були вельми хворобливим сигналом для імперії і не могли не викликати в країні вибух обурення. Прихильники реформ стали створювати союзи захисту держави, а вже влітку 1898 р. Гуансюєм зважився на проведення реформ. Кан Ю-вей і його прихильники (найбільш відомі з них Лян Ци-чао, Тань Си-тун) розробили ґрунтовну програму реформ, що включала сприяння розвитку промисловості, скасування низки старих і введення нових адміністративних інститутів, відкриття шкіл і вузів, видання книг і журналів, реорганізацію армії, заохочення сучасної науки і т. д. Однак як реформатори, так і сам Гуансюєм мали мало реальної влади для того, щоб здійснити цю програму. Вищі посади в країні займали їх відкриті супротивники, явно саботували нововведення, а за спиною опозиції і самого Гуансюя стояла выжидавшая розвитку подій всесильна Цисі. Було очевидно, що без рішучих акцій успіху реформаторам не домогтися.

Найбільш радикальні з лідерів-реформаторів запропонували Гуансюю прибрати Цисі і її прихильників. Переворот був намічений на жовтень 1898 р., коли повинні були відбутися великі маневри військ. Однак залучений реформаторами для здійснення цього плану генерал Юань Ши-кай видав їх плани, після чого Цисі, випередивши події, наказала заарештувати Гуансюя і вождів реформаторів. Тань Си-тун і багато інші реформатори були страчені. Гуансюєм позбувся трону. Кан Ю-вей і Лян Ци-чао, яким вдалося втекти, спираючись на допомогу Англії і Японії, зуміли врятуватися, але справа їх виявилося програним. "Сто днів реформ" не дали результату, породили потужну відповідну хвилю репресій, що викликали співчутливу підтримку з боку мас китайського населення. Китай побачив в спробі реформ підступи іноземців. Після страти групи реформаторів в Пекіні почалися відкриті антииностранные виступи, для придушення яких були викликані війська охорони. У той же час цінських влади на чолі з Цисі не поспішали з наведенням порядку, знову-таки вичікуючи, як підуть події далі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Реформи Тимчасового уряду як спроба структурування вертикалі державної влади, альтернативної Радам
Влада і суспільство при Миколі I: новий етап бюрократизації державного управління. Спроби реформ адміністративної системи
Військова реформа
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ В 1855-1881 рр ..
Спроба укладення нового Союзного договору
Реформи державного управління в історії Росії. Закономірності і особливості модернізації суспільства
Перші спроби пояснення періодичності криз
Влада, бюрократія і суспільство в умовах реформ і контрреформ другої половини XIX ст.
План державних перетворень М. М. Сперанського як спроба модернізації російської адміністрації: задум і реальність
Новий етап раціоналізації державного управління в умовах освіченого абсолютизму. Адміністративні реформи Катерини II
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси