Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основи методики самомасажу

Визначення понять "масаж", "самомасаж", основні прийоми. Масаж - метод профілактики та лікування, що представляє собою сукупність прийомів дозованого механічного впливу на різні ділянки тіла людини, що виробляється руками масажиста або спеціальними апаратами.

При заняттях фізичними вправами, спортом або виникнення того чи іншого захворювання не завжди вдається скористатися послугами кваліфікованого масажиста. Тому велику допомогу може надати масаж, що виконується самостійно.

Самомасаж - масаж, що виконується власноручно, на своєму тілі. Механізм впливу на організм всі види та форми, а також прийоми масажу і самомасажу - аналогічні. Відмінність полягає лише в тому, що можливості самомасажу обмежені доступними для його проведення ділянками тіла.

Різні види масажу (косметичний, спортивний, лікувальний, гігієнічний) - ефективний засіб відновлення та підвищення працездатності. Масажні прийоми, діючи на закладені в шкірі, м'язах і зв'язках нервові закінчення, що впливають на центральну нервову систему, а через неї - на функціональний стан всіх органів і систем; покращують кровообіг, підвищують працездатність м'язів. Вони краще забезпечуються киснем і поживними речовинами, швидше звільняються від продуктів розпаду; поліпшується міцність м'язових сухожиль, рухливість суглобів; прискорюється струм лімфи і крові. Ось чому після масажу людина відчуває себе бадьоріше, у нього швидше відновлюються сили.

Форми масажу і самомасажу: загальний, коли масажується все тіло, і приватний (місцевий), при якому масажується окрема частина тіла (руки, ноги, спина тощо).

Основні прийоми масажу і самомасажу: погладжування, розтирання, розминання, вижимання, ударні прийоми (биття, рубление, поплескування), вібрації (потряхіваніе). Для виконання самомасажу можна обмежитися погладжуванням, розтиранням, розминкою, вичавлюванням.

Масажні прийоми виконуються в певній послідовності. Починається масаж і самомасаж з погладжування, потім роблять розтирання і вижимання, після чого виконують ударні прийоми і вібрацію, далі переходять до розминці. Між прийомами і в кінці масажу робиться погладжування.

Погладжування. Це найбільш часто використовуваний масажний прийом. Всі види і форми ручного масажу починаються з прийомів погладжування і завжди закінчуються ними. Погладжування може бути поверхневим і глибоким. Поверхневе погладжування надає заспокійливий вплив на нервову систему, сприяє м'язовому розслабленню, покращує тонус шкірних судин, стимулює обмінні процеси в шкірі і підшкірній клітковині, підвищує еластичні властивості шкіри. Глибоке погладжування стимулює відтік лімфи і венозної крові, активно впливає на кровообіг в масажованих ділянці, сприяє більш швидкому виведенню з тканин продуктів обміну, ліквідації застійних явищ.

Види погладжування: площинне, обхватывающее; безперервне, переривчасте. При площинному погладжуванні долонна (див. рис. 12.4.1, 12.4.2) або назад (див. рис. 12.4.3, 12.4.4) поверхню кисті, підстава долоні (див. рис. 12.4.5) ковзають по шкірі, щільно прилягаючи до неї. Дотик повинне бути ніжним, м'яким. Погладжування виконують однієї чи двома руками. Ці види погладжування переважно застосовуються на великих ділянках тіла (стегно, гомілка, спина, груди).

Гребнеобразный варіант погладжування виконується основними фалангами зігнутих пальців (кулаками) (див. рис. 12.4.6, 12.4.7). Масаж виконується як однієї, так і двома руками. Частіше застосовується при масажуванні плечей, спини, сідниць, стегна. Цей масажний прийом надає більш глибоке вплив.

Рис. 12.4.1. Масаж долонній поверхнею

Рис. 12.4.2. Масаж долонній поверхнею

Рис. 12.4.3. Масаж тильною поверхнею кисті

Рис. 12.4.4. Масаж тильною поверхнею кисті

Рис. 12.4.5. Масаж підставою долоні

На невеликих ділянках тіла (долоні, пальці, стопа) погладжування виконують подушечкою великого пальця (див. рис. 12.4.8), подушечкою великого пальця з обтяженням (див. рис. 12.4.9), подушечками II-V пальців (див. рис. 12.4.10 -12.4.12).

Рис. 12.4.6. Погладжування

Рис. 12.4.7. Погладжування основними фалангами

Рис. 12.4.8. Масаж подушечкою великого пальця

Рис. 12.4.9. Масаж подушечкою великого пальця з обтяженням

Рис. 12.4.10. Масаж подушечками II-V пальців

Рис. 12.4.11. Масаж подушечкою середнього пальця

Рис. 12.4.12. Масаж подушечкою вказівного пальця

Всі прийоми погладжування виконуються по ходу кровоносних і лімфатичних судин у напрямку до найближчих лімфатичних вузлів. Дотик повинне бути ніжним, м'яким. Рух руки (кисті, долоні, пальці) має бути повільним, ритмічним.

Після прийомів погладжування виконуються прийоми розтирання.

Розтирання. Цей масажний прийом полягає в зміщенні, пересуванні, розтягуванні тканин в різних напрямах. При цьому поверхня шкіри зрушується разом з масажованої рукою, утворюючи попереду себе шкірну складку у вигляді валика. Зміщення тканин і їх розтягнення дратує рецептори як тканин, так і судин. Це посилює кровообіг за рахунок розширення судин і прискорення кровотоку в них. Тканини під впливом розтирання отримують більше кисню, поживних і біологічно активних речовин. Після фізичних навантажень розтирання сприяє більш швидкому окислення недоокислених продуктів розпаду речовин у тканинах і видалення їх з організму.

Розтирання можна проводити подушечками пальців, підставою і бічною поверхнею долоні, тильною поверхнею пальців. Положення кисті (долоні, фаланг, подушечок пальців) при виконанні масажних прийомів розтирання ідентичні положенням при доторканні (див. рис. 12.4.1-12.4.12).

Основні прийоми розтирання:

- прямолінійне (самомасаж невеликих м'язових груп - суглоби кисті, стопи;

- круговий - зміщення тканин масажованої області. Масаж виконується кінцевими фалангами пальців з опорою на великий палець або на підставу долоні, тильною стороною напівзігнутих пальців;

- спиралевидное, проводиться підставою долоні або ліктьовим краєм кисті, зігнуті в кулак. Застосовують прийом на животі, грудях, спині, кінцівках.

Прийоми розтирання проводяться однією і двома руками. Значна увага приділяється розтирання з обтяженням, з опорою на пальці і на підставу долоні. Розтирання має передувати необхідне зігрівання масажованих ділянок тіла за допомогою прийомів погладжування. Ідеальним умовою для виконання розтирання є лазня або інші процедури, пов'язані з попереднім розігріванням м'язів і зв'язок суглобів. Одночасно з розтиранням суглобів проводять активно-пасивні руху по всім можливим напрямкам і осей обертання з метою збільшення рухливості опорно-рухового апарату, зміцнення м'язів і зв'язок суглобів і т. п.

Розминання. Це основний масажний прийом, досить складний по техніці виконання. Масажовану м'яз захоплюють, піднімають і відтягують, здавлюють і як би віджимають (перетирання м'язів). У загальній схемі масажу розминка повинно займати 60-75% часу. Темп розминань повільний. Вплив має бути глибоким, але абсолютно безболісним.

Ординарне розминання. Спочатку прямими пальцями руки потрібно щільно обхопити м'яз упоперек, так, щоб між долонею і массируемым ділянкою не було просвіту, і, зводячи пальці (великий прагне до чотирьох, а чотири - до великого), підняти м'яз і зробити обертальний рух у бік чотирьох пальців до відмови. Потім, не розтуляючи пальців (м'яз не випускається з кисті), повернути кисть разом з м'язом в і. п. В кінці цього руху пальці злегка відпускають м'яз, але долоня залишається щільно притиснутою до неї; кисть просувається на 2-3 см вперед, захоплює іншу ділянку і повторює перший цикл. Прийом проводити ритмічно, без ривків.

Подвійний гриф. Виконується так само, як і ординарне розминання, але одна рука обтяжує іншу (чотири пальці накладаються на чотири, а великий на великий). Енергійний, глибоко діючий прийом. Застосовується на великих і сильно розвинених м'язах.

Подвійне кільцеве розминка. Це найбільш важливий прийом. Кисті встановлюються поперек масажованого ділянки на відстані 7-10 см одна від одної так, щоб великі пальці були з зовнішньої сторони, а інші - з внутрішньої. Щільно обхопити м'яз обома руками, відтягнути її догори, здавлюючи і зміщуючи однією рукою від себе, а інший - до себе. Виникає характерне переплетення піднятою вгору м'язової маси (нагадує зигзаг в горизонтальному положенні), яка не повинна вислизати з рук масажиста на всьому протязі пацієнт частини тіла.

Розминання основою долоні. Проводиться на м'язах спини, стегнах, великих суглобах. Підстава долоні притиснуто до массируемому ділянці, здійснюється тиск на тканини в різних напрямках.

Розминання подушечками великого пальця. Кисть (долоню) накладається на масажовану м'яз, великий палець спрямовується вперед (по лінії м'язів), і їм здійснюються кругові обертальні руху (за годинниковою стрілкою) з натисканням і просуванням.

Розминання фалангами пальців. Чотири пальці злегка стиснуті в кулак, середніми фалангами пальців м'язи придавливаются і зміщуються в бік мізинця. Ефект можна підсилити обтяженням іншою рукою.

Розминання кулаками. Проводять на сильних і великих м'язах. Найчастіше застосовують в душі і бані, використовуючи мило.

Вижимання. Цей масажний прийом виконується бугром великого пальця або його подушечкою прямолінійно з великим тиском на масажованих м'язи. Вижимання з обтяженням здійснюється бугром великого пальця, а на великий палець натискають підставою або пальцями іншої долоні.

Велике значення в системі гігієнічного (спортивного) масажу має група ударних прийомів (поплескування, биття, рубление), а також потряхіваніе і струшування.

Потряхіваніе. Застосовується після розминання і в поєднанні з розминкою. Сприяє кращому відтоку крові і лімфи, рівномірно розподіляє межтканевую рідину, діє заспокійливо на центральну нервову систему і розслабляючи м'язи. Потряхіваніе виконується мізинцем і великим пальцем, інші злегка підняті. Частота потряхивающих рухів - 12-15 за 2 с.

Ударні прийоми. Проводяться найчастіше на великих групах м'язів (спини, стегна, груди, литкових м'язах, які повинні бути гранично розслабленими). Ці прийоми викликають скорочення м'язових волокон, яке поширюється по всій довжині м'язи, завдяки чому збільшується приплив крові, підвищується тонус. На ЦНС діє збудливо.

Биття. Проводиться кулаками (злегка зігнутими пальцями), удар наноситься з боку мізинця. При цьому кисть повинна бути розслаблена, мізинець кілька відведений.

Поплескування. Виконується розслабленою кистю, яка приймає вигляд коробочки, дном якої служить долоню. При цьому пальці зігнуті і звернені до массируемому ділянці. Удар наноситься фалангами всіх пальців, злегка стиснуті в кулак.

Рубление. Проводиться вздовж м'язи. Пальці розведені, випрямлені і розслаблені, удари проводяться мізинцем, інші пальці при цьому замикаються, а потім знову розлучаються.

Струшування. За фізіологічною дією прийом аналогічний потряхиванию. Проводиться після всіх прийомів, коли необхідно зняти з ніг або рук напруга, збільшити кровообіг у кінцівках або швидко освіжити (відновити) м'язи.

Рис. 12.4.13. Погладжування голови одночасно двома руками в одному напрямку

Рис. 12.4.14. Поперемінне погладжування голови одночасно двома руками

Рис. 12.4.15. Погладжування середнім і вказівним пальцями

Техніка самомасажу окремих частин тіла. Самомасаж голови та обличчя. При самомассаже голови її потрібно злегка нахилити вперед і вниз. Виробляють погладжування, розтирання подушечками пальців; прямолінійно, колоподібно, починаючи від волосистої частини лоба до потилиці.

Погладжування волосистої частини голови виконується долонною поверхнею кисті. Масажні рухи йдуть від чола до потилиці і від середини голови до скроневої області (див. рис. 12.4.13, 12.4.14). Погладжування виконуються однією або двома руками.

Лоб масажують таким чином: кладуть кінчики пальців на середину лоба і роблять розтирання, погладжування до скронь. Долонною поверхнею напівзігнутих II-IV пальців погладжують лоб поперемінно то однією, то іншою рукою від брів до лінії росту волосся в праву і ліву сторони (див. рис. 12.4.15-12.4.17).

Розтирання, розминання голови виконується подушечками II-V пальців, фалангами зігнутих пальців, підставою долоні, подушечкою великого пальця, подушечками вказівного і середнього пальця, а також двома руками (кільцеве). Напрям масажних рухів прямолінійне, спиралевидное, колоподібне. Масажують (розминання, розтирання) від чола до потилиці і від потиличної області до шийної, надплечью; від середньої лінії голови до скроневої області (див. рис. 12.4.18-12.4.20).

Рис. 12.4.16. Погладжування подушечками II-V пальців від середини лоба до скронь

Рис. 12.4.17. Погладжування подушечками II-V пальців від середини лоба вгору по дузі до волосистої частини голови

Рис. 12.4.18. Розтирання, розминання голови подушечками пальців від потилиці до надплечью

Рис. 12.4.19. Розтирання, розминання подушечками пальців по середній лінії голови в напрямку до шиї

Самомасаж шиї і трапецієподібної м'язи. Проводиться однією або двома руками із застосуванням погладжування, розтирання, розминання. Погладжування виконується двома руками, при цьому долоні кладуть на потилицю (або підборіддя) і проводять погладжування зверху вниз; при доторканні однією рукою інша підтримує її за лікоть.

Потім здійснюють розтирання і розминання подушечками пальців від потилиці до верхніх відділах лопаток. Закінчується масаж погладжуванням. Розминання трапецієподібної м'язи виробляють по черзі правою і лівою руками, при цьому одна рука підтримує іншу під лікоть. Рухи йдуть від соскоподібного відростка до краю трапецієподібного м'яза. Закінчують масаж погладжуванням (див. рис. 12.4.21-12.4.23).

Рис. 12.4.20. Розтирання, розминання подушечками середнього і вказівного пальців завушної області в напрямку до надплечью

Рис. 12.4.21. Погладжування (розтирання, розминання) голови двома руками від потилиці до шиї і надплечьям

Рис. 12.4.22. Поперемінне погладжування (розтирання, розминання двома руками від підборіддя до грудей

Рис. 12.4.23. Погладжування (розтирання, розминання) шиї, трапецієподібної м'язи однією рукою

Самомасаж спини. Виконується в положенні стоячи або сидячи. Масажні прийоми: погладжування, розтирання. Розтирання виконують однієї чи двома руками. Рухи йдуть від попереку вгору. Розтирання проводять тильною поверхнею правої (лівої) кисті, взятої у замок з лівої (правої); напрям масажних рухів поздовжнє, поперечне, колоподібне. Можна проводити розтирання кулаками. Закінчується масаж погладжуванням (див. рис. 12.4.24, 12.4.25).

Самомасаж грудей і живота. Масаж грудей виконується в положенні лежачи або стоячи. Масажні рухи повинні бути спрямовані від нижніх ребер (реберної дуги) до великого грудного м'яза дугоподібно вгору, а в бокової та нижньої частини грудей - до пахвовій ямці. На грудях масажуються великі грудні м'язи, міжреберні, діафрагма (див. рис. 12.4.26, 12.4.27).

Рис. 12.4.24. Прямолінійне поглажування (розтирання) спини підставою фаланг

Рис. 12.4.25. Спиралевидное колоподібне поглажування (розтирання) спини долонній поверхнею

Рис. 12.4.26. Прямолінійне поглажування (розтирання, розминання) подушечками II-V пальців, долонній поверхнею великий грудний і міжреберних м'язів

Рис. 12.4.27. Спиралевидное (колоподібне) погладжування (розтирання, розминання) подушечками II-V пальців великий грудної м'язи

Масаж живота виконується при максимальному розслабленні м'язів черевної стінки. І. п. - бажано лежачи на спині, ноги зігнуті в колінних і тазостегнових суглобах. Застосовують погладжування однією рукою, погладжування однією рукою з обтяженням інший, розтирання кінчиками пальців, кулаком, підставою долоні по ходу товстої кишки (див. рис. 12.4.28).

Самомасаж сідничних м'язів. Сідничні м'язи масажують лежачи на боці або стоячи. При масажі в положенні стоячи масажовану ногу необхідно поставити на яку-небудь опору, щоб розслабити м'язи. Праву сідничний м'яз масажують правою рукою, ліву - лівою рукою. Погладжування виконують від сідничної складки вгору до поперекової області. Застосовують також потряхіваніе, поплескування, биття (див. рис. 12.4.29).

Рис. 12.4.28. Погладжування, розтирання долонною поверхнею діафрагми

Рис. 12.4.29. Прямолінійне поглажування, спиралевидное долонній поверхнею сідничних м'язів

Самомасаж нижніх кінцівок. Самомасаж м'язів стегна здійснюється в положенні стоячи або сидячи. Погладжувальні рухи йдуть від колінного суглоба до пахової складки (зазвичай праве стегно масажується правою рукою, ліве - лівої). При розтиранні кінчиками пальців правої кисті з обтяженням лівої масажні рухи також йдуть від колінного суглоба до пахової складки. Крім того, застосовують ординарне, подвійне кільцеве розминка, подвійний гриф, розминання основою долоні, кулаками. Задню групу м'язів масажують у положенні лежачи на боці або стоячи. Застосовують погладжування, розтирання, розминання (див. рис. 12.4.30-12.4.32).

Рис. 12.4.30. Подвійне кільцеве розминка м'язів передньої поверхні стегна

Рис. 12.4.31. Подвійне кільцеве розминка м'язів передньої поверхні стегна

Рис. 12.4.32. Спиралевидное розтирання, розминання м'язів задньої поверхні стегна

Рис. 12.4.33. Погладжування литкових м'язів

Рис. 12.4.34. Спиралевидное розтирання литкових м'язів

Рис. 12.4.35. Розтирання, розминання області плеча

Самомасаж литкових м'язів починається від п'яткового сухожилка до підколінної ямки. Застосовують погладжування прямолінійний (див. рис. 12.4.33), спиралевидное, розминання подушечками чотирьох пальців, фалангами пальців (див. рис. 12.4.34); використовують комбіновані прийоми, коли однією рукою розминають м'язи, а інший погладжують. Розминання виконують ординарне або подвійне кільцеве.

Самомасаж верхніх кінцівок. Руки масажують у положенні стоячи і сидячи. Використовують поглажування, розтирання, розминання, потряхіваніе, струшування. Спочатку масажують задню, а потім передню групу м'язів. Застосовують погладжування і розминання триголовий і двоголового м'язів від ліктьового згину до плечового суглобу (див. рис. 12.4.35 - 12.4.37).

Рис. 12.4.36. Розтирання, розминання двоголового м'яза плеча ззаду

Рис. 12.4.37. Розтирання, розминання двоголового м'яза плеча спереду

Рис. 12.4.38. Розтирання, розминання передпліччя

Рис. 12.4.39. Розтирання пальця подушечками міжпальцевих м'язів

Рис. 12.4.40. Розтирання подушечкою великого пальця долонній поверхні кисті

При самомассаже передпліччя застосовують погладжування від променево-зап'ясткового суглоба вгору, обхопивши передпліччя великим та іншими пальцями; розтирання виконують підставою долоні, подушечкою великого пальця, копчиками пальців. Спочатку масажують м'язи-згиначі, а потім - розгиначі (див. рис. 12.4.38).

Масаж кисті і пальців рук. Пальці масажують кожен окремо, застосовуючи розтирання прямолінійне, кільцеве, подушечками всіх пальців; розтирання подушечками пальців міжпальцевих м'язів (див. рис. 12.4.39). Долонну поверхню кисті розтирають підставою долоні, кулаком, подушечкою великого пальця (див. рис. 12.4.40). Тильну поверхуость кисті погладжують, розтирають подушечками і долонній поверхнею іншої руки (див. рис. 12.4.41, 12.4.42).

Рис. 12.4.41. Розтирання долонній поверхні

Рис. 12.4.42. Розтирання подушечкою великого пальця тильній поверхні кисті

Методичні основи самомасажу. Основна методична вимога при всіх видах самомасажу - максимальне розслаблення масажованих м'язів. Дозування масажних прийомів і їх інтенсивність повинні наростати поступово. Всі прийоми застосовуються, як правило, у поєднанні. Масаж грудей, живота, спини, кінцівок для посилення лімфо - і кровообігу, поліпшення венозного відтоку проводять по ходу лімфатичних і кровоносних судин в напрямку струму крові і лімфи. Руки масажиста повинні рухатися ритмічно, на початку процедури повільно, а потім швидше.

Рекомендується наступний розподіл прийомів масажу по тривалості: 10% загального часу на прийоми погладжування, активно-пасивні рухи, трушення та ударні елементи; 40% - на прийоми розтирання і вичавлювання. Решту часу приділяється прийомам розминання. Порядок розподілу прийомів змінюється залежно від форми і виду масажу.

Застосування масажу протипоказано при гострих гарячкових станах, гострих запальних процесах, кровотечах, хворобах крові і лімфи, гнійних процесах, при ушкодженнях і подразненнях шкіри, тромбозах і пухлинах, гострому психічному збудженні та ін.

З урахуванням вищевикладеного слід:

- в період форсованих і значних навантажень проводити масаж 2-3 рази на тиждень; в інші дні - частковий масаж, обмежуючись при цьому масажем ніг і сідниць або ж тільки тулуба і рук залежно від виду спорту і характеру навантаження;

- у випадках, коли спостерігається ослаблення сил організму і треба протидіяти наступаючого перевтоми, використовувати легкі прийоми погладжування і вичавлювання, валяння. Неприпустимо застосовувати в таких випадках ударні елементи масажу і всі методи і засоби, що надають сильну дію на організм і збуджують нервову систему;

- при помірному фізичному навантаженні, зниженої активності спортсмена, коли треба підняти його м'язовий тонус, застосовувати енергійні прийоми погладжування, вижимання, розминання, поплескування, поколачивания, рубления. У результаті такого масажу посилюється приплив крові до массируемым ділянок, поліпшується живлення м'язів, швидше відновлюється вихідна працездатність організму;

- при освоєнні складних технічних прийомів, коли різко зростає фізичне навантаження на зв'язковий апарат і м'язи кінцівок і таке напруження опорно-руховий апарат часто не витримує (відбуваються пошкодження зв'язок, розтягнення м'язів і сухожиль, розриви окремих волокон, підвивихи суглобів тощо), використовувати різноманітні прийоми розтирання, активно-пасивні рухи в поєднанні з фізіотерапевтичними процедурами. Добре організований і своєчасно проведений масаж зміцнює організм і попереджає травматизм;

- у тих видах спорту, де основне навантаження припадає на нижні кінцівки, загальний тренувальний масаж починати зі спини. Першочергове вплив на менш стомлені м'язові маси сприяє рівномірному розподілу крові і лімфи, тимчасово порушеній у результаті неоднакового напруги. Промассировав спочатку спину, шию і поперек, переходять до масажу сідниць, литкових м'язів і нижніх частин стопи. Потім, лежачи на спині, масаж починається з ніг. Масажуються передні ділянки стопи, гомілковостопні суглоби, гомілкові м'язи, колінні суглоби і стегна. Потім масажують груди і верхні кінцівки, в останню чергу - живіт.

У видах спорту, де максимальна навантаження припадає на тулуб і верхні кінцівки, масаж доцільно починати з ніг. В цьому випадку спочатку розтирається нижня частина стопи і ахіллове сухожилля, далі масажуються литковий м'яз, зв'язки колінного суглоба, задня поверхня стегна і сідниця. Ті ж дії робляться на інший кінцівки. Потім приступають до масажу попереку, а потім - спини і шиї. В положенні лежачи на спині масаж продовжується знову з ніг за вищеописаною схемою.

Організація і зміст методико-практичного заняття.

Мета: ознайомитися з основними прийомами самомасажу.

Обладнання: плакати але анатомії м'язової системи людини, малюнки основних прийомів масажу, медична кушетка, стілець, масажний крем, протокол заняття.

Хід заняття.

1. Викладач повідомляє мету, завдання, структуру та порядок роботи; знайомить з поняттями "масаж", "самомасаж", методики самомасажу.

2. Викладач демонструє основні масажні прийоми з використанням плакатів та малюнків: погладжування, розтирання, розминання, вижимання.

3. Розбираються основні масажні прийоми з урахуванням наступній послідовності: самомасажу м'язів голови, шиї і трапецієподібної м'язи спини, нижніх кінцівок, верхніх кінцівок.

Викладач демонструє (показує) всі масажні прийоми в їх послідовності при самомассаже голови. Студенти одночасно повторюють масажні рухи за вчителем. У такій же послідовності виконується самомасаж інших частин тіла викладачем з одночасним повторенням їх студентами. По закінченню основні масажні прийоми і послідовність заносяться в протокол.

Протокол заняття

Тема: основи методики самомасажу

Студент

Спортивна спеціалізація

Вік

Самомасаж частин тіла

Основні

масажні

прийоми

Напрямок

масажних

прийомів

І. п.

Голова і обличчя

1 - погладжування

Від чола до потилиці

Сидячи, злегка нахиливши голову

2

3

Шия і трапецієвидні м'язи

1

2

3

Спина

1

2

3

Стегно

1

2

3

4

5

Гомілка

1

2

3

4

5

Плече

1

2

3

Передпліччя

1

2

3

Кисть

1

2

3

Обговорюються результати методико-практичного заняття.

Домашнє завдання: самостійно здійснити самомасаж тих груп м'язів, які задіяні при виконанні робіт у положенні сидячи.

В результаті даного заняття студенти повинні:

знати основні прийоми самомасажу, вплив їх на організм;

вміти зробити самомасаж окремих м'язових груп. Запитання і завдання для самоконтролю

1. Дайте визначення поняття "масаж" і "самомасаж".

2. Який вплив на організм надає масаж?

3. Перерахуйте основні прийоми самомасажу і охарактеризуйте техніку їх виконання.

4. Продемонструйте техніку самомасажу передньої групи м'язів стегна.

5. Розкажіть про послідовність і спрямованості масажних прийомів при самомассаже м'язів спини.

6. Розкажіть про методику проведення масажу в період підвищених фізичних навантажень.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Методика розслідування окремих видів злочинів
Методика дроблення акцій
МЕТОДИКО-ПРАКТИЧНІ ЗАНЯТТЯ ПЕРШОГО РОКУ НАВЧАННЯ
Активні методики
Методика розслідування - система наукових рекомендацій
Методичні основи формування пропозицій по наданню консультаційних послуг
ОСНОВИ МЕТОДИКИ САМОСТІЙНИХ ЗАНЯТЬ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ
Методика розрахунку інвентаризаційної вартості житлових приміщень р. в Москві
Методика аналізу капітальних і фінансових вкладень
Загальні положення методики розслідування вбивств
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси