Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Аналіз окремих творів А. Білого

Роман "Петербург"

Роман А. Білого "Петербург" - найсильніше і художньо виразне з усіх його творів. Це небувала ще в літературі запис марення. Витонченими й ускладненими словесними прийомами тут будується особливий світ - неймовірний, фантастичний, жахливий: світ кошмару і жаху; світ збочених перспектив, обездушенных людей і рухомих мерців. Він дивиться на нас фосфорическими очима трупа, паралізує жахом, зачаровує гіпнотичним навіюванням. Найстрашніше: цей світ, створений геніальним безумцем, - реально існує. У порівнянні з ним фантастичні сни Е. Гофмана і Е. По, мари Н. В. Гоголя і Ф. М. Достоєвського здаються нешкідливими і нестрашними. Щоб зрозуміти закони цього світу, читачеві насамперед потрібно залишити за його порогом свої логічні навички: тут скасований здоровий глузд і ослаблені причинні зв'язки; тут людська свідомість розірвано на шматки і вибухає, як пекельна машина "у формі сардинницы". Топографія цього світу - строго геометрична: Петербург з прямими лініями проспектів і площинами площ, сприймається автором як система "пірамід", трикутників, паралелепіпедів, кубів і трапецій. Це геометричне простір населене абстрактними фігурами. Вони рухаються механічно, діють, як заводні автомати, і вимовляють завчені слова. Роман перевантажений подіями, які не порушують його мертвій нерухомості. Живе тільки Петербург - привид-вампір, матеріалізувався з жовтих туманів серед фінських боліт; живе Мідний Вершник, "чиєю волею фатальною" місто був викликаний з небуття.

Герой роману - сенатор Аполлон Аполлонович Аблеухов схиблений на "регламентації" і управляє Росією циркулярами з "математичної точки" свого кабінету. Два з половиною роки тому від нього втекла дружина Ганна Петрівна, спокусившись італійським співаком Миндалини. Син сенатора Микола Аполлонович вивчає Канта і цікавиться "революціонерами". Колись він дав "партії" якесь необережне обіцянку. До нього є терорист - студент Дудкін і передасть на зберігання "сардипницу" - бомбу з годинниковим механізмом. Микола Аполлонович закоханий у дружину офіцера Ликутина - Софію Петрівну, що нагадує собою японську ляльку. Але вона до нього прихильна. Він одягає червоне доміно і лякає її на балу. Відбувається скандал: червоне доміно потрапляє в хроніку подій. Ликутин ревнує і страждає: намагається повіситися, але зривається. Провокатор Липпанченко підкидає Аблеухову-синові лист: де партія вимагає, щоб він підірвав свого батька. Ликутин вирішує розправитися з суперником і відриває йому фалди сюртука. Студент Дудкін купує ножиці і розпорює Липпанченко. Дружина сенатора повертається до чоловіка після невдалого роману з італійцем. Нарешті, в кабінеті Аполлона Аполлоновича вибухає бомба: він залишається неушкодженим, йде у відставку й оселяється в селі. Микола Аполлонович, після подорожі по Африці, повертається в село і занурюється в читання філософа Сковороди.

У короткому переказі фабула видається безглуздою, але переказ не перекручує задуму автора: звільняючи його від метушні подробиць, він тільки підсилює його основні лінії. Білий дійсно бачить світ безглуздим і з незвичайним словесним майстерністю показує його жахливу безглуздість. В примарному місті стикаються дві божевільні ідеї: реакція в особі сенатора Аблеухова і революція в образі "партійця" Дудкіна. Обидві вони однаково ненависні автору. Васильєвський острів - вогнище революції, повстає на Петербург - оплот реакції. Холодом смерті віє і від старого, гинучого світу і від нового, що несе з собою загибель. І там і тут один символ - лід. Крижане царство - реакція, але і революція - "крижаний багаття". Протилежності збігаються: Петербург, над яким сенатор Аблеухов, як величезна кажан, простяг свої чорні крила, - творіння "революційної волі" Петра. Пекельний Летючий Голландець, Петро, "Росію задер на диби" - перший російський революціонер. Аблеухов - татарського походження: в ньому живе темна монгольська стихія; початок Арімана, нерухомості, сну, Майї; давнє, відвічне небуття, що загрожує поглинути Росію. Але і соціалізм для Білого теж "брехня монголизма"; чорний привид Шишиарфнэ, з яким бореться і в пазурах якого гине терорист Дудкін, -нащадок Ксеркса, темна сила, що штовхає Росію в початкове ніщо.

У берлінській редакції "Петербурга" 1922 р. Дудкін читає загадковий лист, що починається словами: "Ваші політичні переконання ясні, як на долоні..." Сенс його з'ясовується в рукописній, "журнальної" редакції 1911 р. Цей неймовірний документ варто навести повністю:

"Ваші політичні переконання ясні, як на долоні: та ж всі чортовиння, то ж все бере силою, в існування якої я не можу більше сумніватися, бо я бачив Його, говорив з Ним (не з Богом). Він намагався мене роздерти, але одне святе обличчя вирвало мене з нечистих кігтів. Наближається ефірне явище Христа; залишається десятиліття. Наближається прихід предтеч і одного предтечі: хто таке врятувала мене обличчя - предтеча або предтечі - не знаю. Росії особливо буде близько ефірне явище, бо в ній колиска нової людської раси, зачаття якої благословив Сам Ісус Христос. Бачу тепер, що Вл. Соловйов був інспірований однієї розвтіленій вищої душею (саме посвячення)... Лев Толстой - перевтілення Сократа: він прийшов у Росію в потрібний час для морального очищення. Ясна Поляна - зірка Росії. Мобілізуються темні сили на покривом соціальної справедливості. В соціалізмі, так само, як у декадентстві, ідея мимоволі переходить в еротику. В тероризмі той же садизм і той ж мазохізм, як у бажанні растлить, як і в неправдивому шуканні помилкового хресного шляху. Сподівання світлого воскресіння людства переходить в сладострастную спрагу крові, чужий, своєї власної (все одно). Отряхни від себе сладострастную революційну тремтіння, бо вона - брехня прийдешнього на нас східного хаосу (панмонголизм)".

У світлі цього листа ідейний задум "Петербурга" розкривається до кінця. І стара Росія, і нова її реакція і революція - під влади темної монгольсько-туранской стихії. Єдине її порятунок - "ефірне явище Христа", і в неї народиться нова людська раса.

"Петербург" - театр гротескних масок. Софія Петрівна Ликутина, "Ангел Пери", оточена шанувальниками; ось їх імена: граф Авен, Оммау-Оммергау, Шпорышев, Вергефден, Липпанчеико. Іноді вона завзято запитує їх: "Я лялька - чи не правда?" і тоді Липпанченко їй відповідає: "Ви - душкан, бранкукан, бранкукашка". Терорист Дудкін скаржиться на те, що його оточують не люди, а "суспільство сірих мокриць". На балу у Узкатовых гості змішуються з масками, з'являється червоне доміно, вихор безумства підхоплює і кружляє розпилену дійсність:

"Кімната наповнилася масками. Чорні капуцини склали ланцюг навколо червоного товариша, затанцювали якусь танець; їх підлоги розвіювалися; злітали і падали кінчики капюшонів; на двох перехрещених кісточках вишитий був череп..."

Провокатор Липпанченко - теж маска, безлике чудовисько:

"...Невиразною посмішкою повыдавилась між спиною і потилицею глибока шийна складка <...> і представилася шия особою: точно в крісло засіло чудовисько з зовсім безносой, безглазой харею, і представилася шийна складка - беззубо розірваним ротом. Там, на вивернутих ногах <...> запрокинулось косолапое чудовисько..."

Таємничий гість Дудкіна - персіянин Шишпарфнэ - на мить ожилий привид:

"У кімнату увійшов чоловік, який має всі три виміри; притулився до вікна, і - став контуром (або - двомірним), став тонкої слойкою кіптяви, на зразок тієї, яка вибиває з лампи; тепер ця чорна кіптява зотлів раптом в блискучу місяцем золу; а зола відлетіла; і контуру не було: вся матерія перетворилася в звукову субстанцію".

Петербург - привид, і всі мешканці його - примари. Світ дематеріалізований, з тривимірного перетворений в двомірний, від речей залишилися одні контури, але і вони розлітаються тонкої слойкой кіптяви... Усіма цими прийомами розвінчування матерії підготовлено приголомшливе поява Мідного Вершника. Дудкін чує металеві удари, дроблять сходи його дому; з тріском злітає з петель двері його комори.

"Посередині дверного порогу, склонивши венчанную, позеленілу голову і простягаючи важку позеленілу руку, стояло величезне тіло, палаюче фосфором... Мідний Вершник сказав йому: "Здрастуй, синку!" І - три кроки; три тріска рассевшихся колод; і металевим задом своїм гучно тріснув по стільцю литий імператор, і зелена лікоть всією вагою міді валився на стіл дзвоновими звуками; повільно зняв з голови императоревой мідний вінок; лаври грохотнооборвались. І брязкаючи і дзанкая, розпечену до червоного трубочку повынимала рука; і вказувала очима на трубочку; і - підморгнула па трубочку: "Perro Primo Catherins Secunda"".

Це явище - сліпучий вибух світла в темряві. А. Білий тут - гідний спадкоємець А. С. Пушкіна. На мить у його героя Дудкинс оживає бідний Євген з "Мідного Вершника" і "важко-дзвінке скаканье" царственого вершника наповнює роман своїм урочисто-величавим ритмом, і, здається, "Петербург" Білого - геніальне завершення геніальної пушкінської поеми. Але лише на мить. Вже в наступній главі автор знову занурюється у свій сутінковий маревний світ, і хороводи масок продовжують своє виснажливе кружляння.

Важко говорити про психологію героїв Білого. "Ляльки", "бранкуканы", "мокриці", безособові і косолапьте чудовиська, харі і контури, розлітаються кіптявою, не мають психології. Але серед цієї низки примар, дві фігури - сенатор Аблеухов і його син Микола Аполлонович - зберігають сліди деякої людяності. Вона знекровлена і обездушена, але не остаточно винищено. Тут Білий доторкається до реальності - до особистого досвіду, пережитого в дитинстві і юності. Запас цих вражень і спогадів виявився невичерпним для Білого-письменника. У всіх своїх романах він знову і знову переробляє життєвий матеріал ранніх років. Є щось страшне, майже маніакальне в завороженности однією темою. Життя Білого - не висхідна лінія, а замикає коло. Після складних життєвих поневірянь, ідеологічних і літературних, він завжди повертається в дитячу кімнату "професорської квартири", в тісний світ "сімейної драми".

Оповідна проза Білого визначається трьома мотивами: спогадами дитинства, фігурою дивака-батька і подвійним сімейним конфліктом між батьком і матір'ю та між батьком і сином.

У романі "Петербург" образ сенатора Аполлона Аполлоновича Аблеухова відображає риси обер-прокурора Синоду К. П. Побєдоносцева і героя "Анни Кареніної" Олексія Олександровича Кареніна. Але мистецька постать зловісного старого оживає тільки при зіткненні з особистістю батька автора - професора Миколи Васильовича Бугаєва. Аблеухов - теж "дивак"; людина, що живе абстракцією, у світі чисел і геометричних ліній. Він так само безпорадний перед "невнятицей" конкретної дійсності, як і математик Бугайов; так само прихильний регламентації, теорії, методу; так само безвихідно замкнений у своїй "черепній коробці".

Мотив "сімейної драми" становить зав'язку роману. Намічений конфлікт між батьком і матір'ю: дружина Аблеухова, що втекла від чоловіка з співаком Миндалини, повертається до нього через два з половиною роки. Конфлікт між батьком і сином розгорнуто, як зіткнення двох світів, як символічний образ революції 1905 р. В образі сина сенатора Миколи Аполлоновича, студента-кантианца - стилізований портрет самого автора епохи 1905 р. У центрі роману складний комплекс відносин між сенатором і його сином. "Проблема батька", сдавившая, яка задушила майже дитячу свідомість Білого, - розкривається тепер, як любов-ненависть, як підсвідоме бажання смерті батька. Білий нещадно аналізує своє подвійне почуття:

"Микола Аполлонович проклинав своє тлінне істота і оскільки був образом і подобою він батькові, він прокляв батька: богоподобие його повинно було батька ненавидіти. Микола Аполлонович батька чуттєво знав, до найменших вигинів і до невиразних тремтінь: був чуттєво абсолютно рівний отцю: він не знав, де кінчається він і іде в ньому починається цей сенатор <...> коли обидва стикалися один з одним, то вони мали подобу двох повернених один на одного віддушин; і пробігав неприємностей протяг <...> найменше могла походити на любов ця близькість: її Микола Аполлонович відчував, як позорнейший фізіологічний акт ".

Син - бунтар, віддалено пов'язаний з терористами, -зневажає реакційну діяльність батька:

"Микола Аполлонович прийшов до висновку: батько його, Аполлон Аполлонович негідник..."

Син - потенційний батьковбивця. Доля поспішає неусвідомлене бажання її втілити в дійсність. Він погоджується взяти на хропіння" бомбу, від якої повинен злетіти в повітря будинок сенатора. Але тут подвійність свідомості знову вступає у свої права. Думка про вбивство батька жахає сина. Адже він його любить.

Так само трагічно двоїться ставлення сенатора до сина. Він боїться і ненавидить його:

"Сидячи в своєму кабінеті, сенатор прийшов до переконання, що син - негідник. Так над власною кров'ю і плоттю шістдесятивосьмирічний татусь здійснював умосяжне терористичний акт".

Не тільки син - потенційний батьковбивця, але і батько "умосяжне сыноубийца". Але це неповна правда: повна правда в тому, що сыноубийца - ніжний батько. Білий любить сумісність несумісного, правду на неправду, добро у злі: він насолоджується трагізмом протиріч. В одній з найсильніших сцен роману передається розмова батька з сином під час обіду. Микола Аполлонович "в пориві безплідною догідливості, підбігаючи до батьків, став поламывать свої тонкі пальці <...> Аполлон Аполлонович перед сином стрімко підвівся (всі сказали б - підхопився)"... Тягнеться млява розмова з порожнечами напруженого мовчання. Нарешті син говорить про "Theorie der Erfahrung" Когена - сенатор плутає Конта з Кантом... "Не знаю, не знаю, друже: в наш час вважали не так..." І раптом старий згадує час, коли його Миколка був гімназистом і пояснював йому все "подробиці когорти..." А пізніше, коли він підріс, батько бувало клав йому долоню на плече і казав: "Ти б, Миколка, читав логіку Мілля: корисна книга. Два томи... Її я свого часу читав - від дошки до дошки"... І ось немає більше ненависті. "Подібність дружби виникало до десерту: і іноді ставало їм шкода обривати розмову"... Пообідавши, вони ходять по анфиладе кімнат, і знову постає минуле...

"Так колись блукали вони по порожній анфиладе - зовсім хлопчисько і <...> батько; він поплескував по плечу белокурою хлопчину, що показував зірки: "Зірки, Миколка, далеко; від найближчої зірки променевої пучок пробігає до землі два з гаком роки... Так от, мій рідний!""

Вся ця розмова - точна запис звичайних розмов "Бореньки" Бугайова з батьком: про це свідчать критики Білого. У романі "Петербург" автобіографічний матеріал підпорядкований вимогам вигаданої фабули; і все ж видозмінений, але не спотворений. Аблеуховы - Аполлон Аполлонович і Микола Аполлонович - в самому істотному і глибокому відображають автора і його батька.

По відношенню до Білого застосувати вчення Фрейда про "комплекс Едіпа". Душевна рана, отримана в ранньому дитинстві, стала для нього роком спадковості. Образ батька і любов-ненависть до нього зумовили його трагічну долю. Про Аблеухове-сина автор пише: "Микола Аполлонович став поєднанням відрази, переляку і похоті". В цьому його "первородний гріх", якого він не може ні зжити, ні спокутувати. "Спадкова тріада" володіє їм деспотично: хіть до Софії Петрівні Ликутиной, відраза до батька і до себе самого - і вічний переляк, жах перед насувається загибеллю ("сардинница" з годинниковим механізмом повинна вибухнути). Він малодушно намагається звалити свою провину на інших ("провокатори") і відмінно знає: "провокація була в ньому самому". Микола Аполлонович страждає манією переслідування і почуттям всеугрожаемости. На цій патологічному ґрунті відбувається розкладання свідомості і перевтілення дійсності. Дія роману перетворюється на нагромадження "жахів".

В'ячеслав Іванов присвятив "Петербург" Андрія Білого чудову статтю, озаглавлену "Натхнення жаху". У ній він заявляє: "Я твердо знаю, що переді мною твір надзвичайне і єдине у своєму роді". Ст. Іванов дорікає Білого в тому, що в зображенні Петербурга 1905 р. він не показує "всіх реальних сил російської землі", що, знаючи Ім'я, від якого вся нечисть тане, як віск від лиця вогню, він не задовольняється цим Ім'ям і намагається "приурочити Його до оманливим, мимо біжить тіням". Потім він згадує, як автор читав йому "на вежі" рукопис свого роману:

"Мені незабутні вечори в Петербурзі, коли А. Білий читав рукописи своє ще не завершений витвір <...> Я, з свого боку, запевняв його, що "Петербург" - єдине заголовок, гідне цього твору, головна дійова особа якого - сам Мідний Вершник <...> В ті дні, коли поет читав мені свій "Петербург", я був захоплений яскравістю і новизною почутого, вражений силою його внутрішнього змісту і глибиною избыточествующих в ньому прозрінь... У цій книзі є справжнє натхнення жаху. Читачеві починає здаватися, що проковтнута бомба - загальна і вичерпна формула умов особистого свідомості, яким наділені всі ми в земній плані. "Пізнай самого себе" <...> Чотири стіни відокремленого свідомості - ось осередку всіх фурій жаху!"

В. о. Іванов, не вагаючись, називає роман "геніальним творінням А. Білого". Ця оцінка навряд чи здасться перебільшеною, якщо розглядати роман у цілому, як витвір словесного мистецтва. Про народження задуму роману з звуку розповідає Білий цікавою невиданої замітці від 31 серпня 1921 р.

"Зовнішнє, - пише він, - іноді внутрішньої внутрішнього... Я, наприклад, знаю походження змісту "Петербурга" з л-к-д-пп-пп-лл, де "до" звук духоти, удушення від "пп-пп" тиску стін аблеуховского "жовтого дому", а "лл" - відблиски "лаки", "лосков" і "блисків" всередині "пі-пн" - стін або оболонки "бомби" (Пені Пеннович Пені). А "мул" -носій цієї блещущей в'язниці - Аполлон Аполлонович Аблеухов; а відчуває задуху "до" в "і" на "л" блесках є Микола Аполлонович, син сенатора..."

Білий осмислює співзвуччя з поєднання плавних губних і гортанних народження емоції: вони обростають образами та ідеями. 'Гак музично будується фраза, у певній тональності складаються голови, і виростає фабула з алітерацій і асонансів. Проза Білого - инструментована. Один приклад:

"...Йому захотілося, щоб вперед пролетіла карета, щоб проспекти летіли назустріч - за проспектом проспект, щоб вся сферична поверхня планети виявилася охопленою, як зміїними кільцями, чорнувато-сірими будинковими хатами; щоб вся, проспектами притиснутая земля, у лінійному космічному бігу перетнула б неосяжність прямолінійним законом; щоб мережа паралельних проспектів, пересічена мережею проспектів, світові б ширилася безодні площинами квадратів і кубів..."

Домінанта цього уривка - проспект; поєднаннями "пр - сп" пофарбована вся звукова його тканину. З ними з'єднується інша лінія аллитерации "л - до": голосні акомпанують мелодії на "е" ("пролетіла карета, проспекти летіли назустріч... мережа паралельних проспектів"). Як і в імені героя Аполлона Аполлоновича, так і в інструментуванні всього роману - "лиску" і "блиски" "л" стикаються з "задухою" "п". У другій частині звук "п" посилюється. "Задуха" втілюється в созвучье "Пепп Пеппович Пепп"; вирує звуковий вихор, ревуть мідні інструменти, бабахают барабани "б" і "п". Оркестр гримить оглушливо "con tutta forza". Перекличка "до" і "п" стає звукописом кам'яного Петербурга.

Огрядна пишність "граду Петрова" і "важко-дзвінке скаканье" Мідного Вершника передається автором в метричній схемою анапеста. І знову самі імена героїв - Аполлон Аполлонович і Микола Аполлонович зумовлюють структуру роману. Їх анапестическая природа стає ритмічним законом для всього твору: "І суб'єкт (так сказати обиватель) озирався тоскно; і дивився на проспект стерто-сірим обличчям: циркулював він в нескінченність проспектів..." В "сирійської", тобто в першій (повної), редакції ця безперервна і нескінченна ланцюг анапестов створювала виснажлива одноманітність. Р. В. Іванов-Разумник підрахував, що на сторінці "сирійського" видання (у сцені появи Мідного Вершника) зустрічається 58% анапестов і 2% амфибрахиев.

Андрій Білий - творець повий літературної форми, нової музично-ритмічної прози. Вчителями його були А. С. Пушкін, автор "Мідного Вершника" і "Пікової Дами", і Ф. М. Достоєвський, творець "Злочину і покарання". В образі самотнього "мрійника" - революціонера Дудкіна - Білий поєднує риси Євгенія, Германа, Чорткова та Раскольникова. Його "Петербург" завершує блискучу традиції великої російської літератури.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Аналіз окремих творів Л. Н. Андрєєва
Аналіз окремих творів М. Гіркого
Аналіз окремих творів А. А. Ахматової
Аналіз окремих творів А. В. Купріна
Аналіз окремих творів І. С. Шмельова
У напрямку до "нового роману"
Роман "Справа Артамонових" (1925)
Час у романі
Роман "Ми" (1920?)
Перші романи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси