Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Репутаційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Матеріальні ризики

Вони визначаються ступенем контролю над необхідними для побудови кар'єри матеріальними ресурсами. Якщо, наприклад, гроші на освіту чоловік заробив сам, він здатний керувати вибором напряму освіти, так і його ходом. Якщо ж він спрямований на навчання від роботи або навчання оплачують батьки, то свобода вибору для учня вже дещо обмежена. До матеріальних ризиків можна віднести відсутність стартового капіталу при бажанні кардинально змінити свою спеціалізацію чи розпочати власний бізнес. Стартові проекти, зазвичай, вимагають серйозних інвестицій, а дохід починають приносити набагато пізніше. Матеріальні ризики передбачають ретельне планування всіх кар'єрних кроків. Поява хорошого інвестора може звести ці ризики до мінімуму.

Стихійні ризики

Такі ризики непідвладні волі людини, яке будує свою кар'єру. До них можна віднести зміну ринкової кон'юнктури, розорення компанії, кардинальна зміна законодавства, крах суспільно-економічної формації, війни, землетруси і т. п. Подолання стихійних ризиків вимагає розробки альтернативного плану розвитку кар'єри, в якому теж будуть свої ризики, які треба враховувати.

Якщо спробувати оцінити ступінь вірогідності настання ризику від нуля до одиниці, то у випадку, коли ризик не перевищує показника 0,5, його можна не враховувати, але треба підстрахуватися додатковими ресурсами. Якщо ж цей показник знаходиться в інтервалі від 0,6 до 1, слід накласти на кар'єрну стратегію ряд обмежень. Корисно також оцінити за 10-бальною шкалою збиток, який може виникнути у разі настання ризику. У цьому випадку один бал означає, що збиток не відчувається. Десять балів означає закриття проекту.

Крім оцінки ризиків, рекомендується також провести SWOT-аналіз вибраної кар'єрної стратегії. Абревіатурі SWOT утворюється від наступних англійських слів:

Strength - сила;

Weakness - слабкість;

Opportunity - можливості;

Threat - загрози.

SWOT-аналіз включає аналіз зовнішніх і внутрішніх факторів розвитку, а також ситуацію на ринку. Щодо кар'єрних ризиків він дозволяє визначити сильні і слабкі сторони розвитку власної кар'єри, а також кар'єрні обмеження і можливості, що дозволяє оптимізувати кар'єрне просування в конкурентному середовищі. Зазвичай SWOT-аналіз допомагає краще прорахувати можливі стратегічні рішення та обґрунтувати їх. Тим не менш, інструмент корисний і для вироблення тактичних рішень. Людині, яка бажає визначити перспективи обраної кар'єрної стратегії, необхідно об'єктивно і чесно відповісти на наступні питання.

1. Які ринкові можливості дозволяють сподіватися на успіх обраної спеціалізації?

2. Які ринкові обмеження створюють перешкоди до реалізації в обраній професії?

3. Які особистісні якості та особливості попереднього досвіду дозволяють успішно реалізуватися в обраній професії?

4. Які властивості характеру і минулі поразки можуть ускладнити кар'єру в обраній професії?

5. Як перетворити обмеження ринку і поразки минулого досвіду в можливості хорошої кар'єри в майбутньому?

6. Як діяти у разі настання будь-якого з ризиків (обмежень ринку або особистісних обмежень), щоб кар'єрний шлях не пішов під ухил?

Навіть якщо відповіді на дані питання будуть не дуже втішні, не слід вважати, що кар'єрні ризики можуть виявитися непереборною перешкодою в побудові кар'єри. Існує чимало переконливих прикладів, які доводять, що основний фактор успіху криється в якостях особистості, і як вони реалізуються. Розглянемо життєвий шлях Опри Вінфрі - знаменитої американської телеведучої, актриси, продюсера, громадського діяча. Журнал Forbes назвав її найвидатнішою жінкою світу, що входить у золоту сотню, і найбільш впливовим і багатим людиною в шоу-бізнесі. Стан Опри оцінюється приблизно в 2,7 млрд дол. Вона є першою і єдиною чорношкірою жінкою-мільярдером в історії.

Хто б міг передбачити настільки блискуче майбутнє скромною чорношкіру дівчинку з бідної неблагополучної сім'ї, яка не мала ні зв'язків, ні підтримки. Однак з раннього дитинства Опра почала брати інтерв'ю у своїх ляльок і виступала на сцені. У школі вона брала участь у поетичних конкурсах, виступала в негритянських громадських клубах і на церковних зборах, де її назвали "наш маленький оратор". У 12-річному віці вона отримала 500 дол. за виступ у церкві і заявила батькові, що планує бути дуже відомої і заробляти веденням бесід.

Опра головувала в раді середньої школи, відвідувала драматичний гурток, відточувала свою ораторську майстерність у диспутах. У 16 років вона виграла змагання але ораторського мистецтва, що дало їй право на навчання в університеті штату Теннесі. Крім того, вона була запрошена в Білий дім президентом Ніксоном як представник молоді Нешвілла, її називали не інакше як "видатний американський підліток". Важливо відзначити, що всіх цих досягнень вона досягла виключно завдяки своєму таланту, наполегливості та працьовитості.

Кар'єру журналіста майбутня зірка початку телеефіру на радіо в Нешвіллі, паралельно працюючи репортером і диктором в місцевому філіалі компанії Ей-Бі-Сі. Вона була наймолодшим репортером. Як відзначають її колеги, сила Оиры - в її унікальній здатності до емпатії, умінню глибоко відчувати свого співрозмовника. Повідомляючи про якісь трагічні події, вона часто насилу стримувала сльози, така надчутливість вважалася в професійному середовищі слабкістю Уїнфрі, що завадило їй стати жорстким репортером новин. Але завдяки саме цій обставині Опра створила своє знамените "Шоу Опри Вінфрі", ставши не тільки провідною, але і продюсером. Надалі вона реалізувала багато вдалих проектів: заснувала власну компанію, куди крім телепрограми увійшли вгтрк і кіностудія запустила ще кілька популярних шоу. Коли Опра Уїнфрі вирішила закрити своє шоу, це стало новиною номер один в усьому світі, але кар'єру телезірки не закінчилася, вона організувала власний телеканал під назвою "OWN". Знаменно, що будь-яке важливе рішення Опра досі приймає сама, вона особисто підписує кожен чек і веде всю рутинну офісну роботу.

Спробуємо проаналізувати кар'єрні ризики, які Опра Вінфрі змогла подолати. От як би міг виглядати SWOT-аналіз її кар'єри.

Strengths:

o комунікативна обдарованість, харизма, володіння ораторським мистецтвом, уміння розуміти та переконувати людей;

o завзятість, цілеспрямованість, постановка довгострокових цілей;

o висока працездатність;

o лідерські якості та організаторські здібності;

o активна життєва позиція.

Weakness:

o надчутливість;

o зайва вага;

o колір шкіри.

Opportunity:

o рання громадська активність, публічні виступи;

o розвиток своїх здібностей, перемоги в конкурсах;

o ранній старт професійної кар'єри.

Threat:

o афроамериканка;

o відсутність матеріальної бази і зв'язків;

o відсутність підтримки сім'ї.

Як показує SWOT-аналіз, кар'єрні ризики Опри Вінфрі були досить високі, оскільки їй доводилося починати сходження з самих низів, маючи при цьому не статусне походження, вона не володіла матеріальними ресурсами, зв'язками і підтримкою. Тим не менше, ці ризики не завадили їй піднятися на саму вершину успіху.

Існує ряд професій, успіхи і ризики в яких можна заздалегідь спрогнозувати. Наприклад, будь-яку спортивну кар'єру, розраховану на високі досягнення, фахівці ділять на ряд етапів; при цьому перехід від одного етапу до іншого завжди супроводжується кризою, без подолання якого неможливо зробити наступний крок до спортивних вершин. Спортсмен, який не зумів подолати кризу, як правило, змушений достроково закінчити свою кар'єру. Однак перехідні кризи можна передбачати і заздалегідь до них підготуватися, ось чому всіх, хто тільки починає свої перші кроки в спорті, тренери знайомлять з незавершеними їх ризиками (рис. 7.2).

Рис. 7.2. Кризи спортивної кар'єри

Криза початку спортивної спеціалізації. Суть цієї кризи полягає в адаптації до вимог даного виду спорту, тренеру, спортивній групі. У цей період може виникнути обман очікувань, причому за різними напрямками:

o між типовим для дітей поданням про спорт як святі (почерпнутом з перегляду телепередач, відвідування змагань) і реальною "чорновою роботою" спортсмена;

o між дитячим уявленням, що на тренуваннях відразу почнеться освоєння основних спеціальних вправ виду спорту, і традиційним акцентом на спільній підготовці до початку навчання;

o між звичкою дітей отримувати задоволення від тренувань і вимогою тренера працювати "через не можу".

Таким чином, вже на етапі початкової спортивної спеціалізації перед юним спортсменом постають досить складні задачі. Тут вперше вирішується питання про його перспективи в спорті, перевіряються здібності, сила та стійкість мотивації. Подолали кризу переходять до поглибленої тренування в обраному виді спорту, а не впоралися з ним зазвичай переорієнтуються на інший вид спорту чи інші види діяльності.

Криза переходу до поглибленим тренувань. З'являється установка працювати "на результат". Перед спортсменом ставляться нові, більш високі цілі, зростає питома вага спеціальної підготовки на тлі загального значного збільшення фізичних навантажень, підвищується ранг змагань. Звідси виникають нові проблеми:

o необхідність адаптації до більш високим фізичним навантаженням, страх їх не витримати, бажання форсувати підготовку і швидше досягти запланованих результатів, що загрожує травмами та перенапруженням;

o необхідність оновлення свого технічного арсеналу;

o зростання конкуренції у змаганнях, поява досвіду поразок;

o вимога показувати стабільні результати, необхідність оволодіння прийомами саморегуляції психічних станів.

Про вихід з цієї кризи може свідчити досягнення перших серйозних успіхів у змаганнях, які піднімають спортсмена на рівень спорту вищих досягнень. Не подолали кризу, але не бажають йти з спортивної сфери або залишаються у масовому спорті, продовжуючи тренуватися "для себе", або переходять в суміжну професію, пов'язану зі спортом. Значна ж частина спортсменів на цьому етапі йдуть зі спорту, зосереджуючись на вирішенні інших життєвих проблем.

Криза переходу з масового спорту у спорт вищих досягнень. Кризи переходу з масового спорту у спорт вищих досягнень і з юнацького спорту у дорослий спорт тісно пов'язані один з одним, так як спортсмен, який вийшов на рівень спорту вищих досягнень, зазвичай починає брати участь в дорослих змаганнях незалежно від свого паспортного віку.

На даному етапі спортивні цілі стають головними і вимагають перебудови способу життя в цілому. При цьому перед спортсменом постають нові труднощі:

o необхідність узгодження спортивних цілей з іншими життєвими цілями, підпорядкування їх спорту;

o пошук індивідуального шляху в спорті, нових фізичних і особистісних резервів;

o підвищення спортивних результатів, узагальнення вже наявного досвіду;

o необхідність розподілу сил на весь сезон, освоєння різних стратегій виступу в змаганнях;

o необхідність завоювання авторитету у власній команді, серед суперників, суддів, глядачів;

o випробування славою і вироблення адекватного ставлення до неї;

o криза взаємин між тренером і спортсменом, а також всередині команди.

Даний криза є, мабуть, найважчим для більшості спортсменів. Саме тут відбувається поділ спортсменів на "середнячків" і "спортивну еліту". Вихід з цих криз пов'язаний з набуттям не тільки спортивної, але й особистісної зрілості, зміною масштабності особистості спортсмена.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Методи прийняття управлінських рішень, засновані на оцінці ризиків фінансово-господарської діяльності економічних систем (підприємств)
Уніфіковані форми первинних облікових документів з оформлення переміщення і передачі в експлуатацію матеріальних запасів
Кількісні характеристики і схеми оцінки ризиків в умовах невизначеності
Аналіз ефективності використання матеріальних ресурсів
Оцінка ризику інвестиційно-фінансових рішень
Правила безпеки при стихійних лихах
Методи прийняття управлінських рішень, засновані на оцінці ризиків фінансово-господарської діяльності економічних систем (підприємств)
Кількісні характеристики і схеми оцінки ризиків в умовах невизначеності
Міністерство Російської Федерації у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих
Організація і компетенція Міністерства РФ у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси