Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетингові дослідження
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Процес побудови вибірки

Побудова вибірки включає ряд етапів. Обговоримо їх спочатку на прикладі.

Приклад 9.1

Загальнонаціональне одновыборочное крос-секційне дослідження, присвячене споживання жувальної гумки

Проводилася у США Roper Organization за замовленням American Chicle Group (відділення компанії Warner-Lambert) - вичерпне дослідження дітей та підлітків: їх сімей і шкіл; їх думок з широкого кола тем; їх надій і печалей.

Дослідження проводилося методом особистого опитування за місцем проживання респондентів. Триступенева стратифікована територіальна імовірнісна вибірка об'ємом 1000 респондентів репрезентировала дітей і підлітків у віці від 8 до 17 років, які відвідують школу в континентальній частині США. Вибірка будувалася наступним чином. На першій ступені відбору одиницями відбору були адміністративні округи (counties). Перед початком відбору адміністративні округи кожного географічного району були об'єднані в групи (так звані страти), близькі за чисельністю населення. У кожній страті було випадковим чином відібрано кілька адміністративних округів. У всіх стратах було в загальній складності відібрано 100 адміністративних округів.

На другому ступені одиницями відбору були більш дрібні адміністративні одиниці: окремі міста або адміністративні райони (cities and towns). Вони відбиралися випадковим чином в кожному з відібраних на першому ступені адміністративних округів. На третьої щаблі одиницями відбору служили маршрути (census tracts), за якими буде переміщатися інтерв'юер. У містах, де по кожному маршруту були дані перепису населення, маршрути відбиралися випадковим чином пропорційно чисельності населення. На сільських територіях, по яких детальних даних перепису не було, здійснювався випадковий відбір маршрутів (rural segments).

Кожному інтерв'юеру призначалася початкова точка маршруту, а також встановлювалися правила відбору домогосподарств і респондентів у домогосподарствах. Зокрема, для забезпечення правильних пропорцій вибірки були визначені статево-вікові обмеження на відбір респондентів (квоти): потрібно опитати певну кількість 8-12-річних окремо хлопчиків і дівчаток, 13-17-річних окремо юнаків і дівчат.

Незважаючи на дотримання квот, після закінчення опитування в пропорціях вибірки все ж виявилися невеликі відхилення від статистичних даних. Зокрема, 8-10-річних респондентів виявилося трохи менше, а 11-12-літніх - трохи більше. Ці відхилення при розрахунках були скориговані шляхом приписування кожному респондентові вагових коефіцієнтів, дещо відрізняються від одиниці.

Наведений приклад демонструє п'ять етапів побудови вибірки.

1. Визначення досліджуваної сукупності. (Діти і підлітки у віці від 8 до 17 років, які відвідують школу в континентальній частині США.)

2. Вибір основи для побудови вибірки (sampling frame). (Список всіх адміністративних районів США, а також більш дрібних адміністративних одиниць: окремих міст і районних центрів в кожному з відібраних на першому ступені адміністративних районів.)

3. Вибір способу побудови вибірки. (Триступеневий стратифицированный імовірнісний відбір.)

4. Визначення необхідного розміру вибірки. (1000 респондентів.)

5. Реалізація процесу побудови вибірки. (Три ступені відбору, а також розробка інструкцій для інтерв'юерів з відбору домогосподарств і респондентів у домогосподарствах, коригування пропорцій фактично отриманої вибірки з допомогою вагових коефіцієнтів.)

Розглянемо кожен етап побудови вибірки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Реалізація процесу побудови вибірки
Інші імовірнісні методи побудови вибірки
Вибір між імовірнісними і невероятностными методами побудови вибірки
Побудова вибірки
Способи побудови вибірки
Технологія побудови бізнес-процесів страхової компанії
Імовірнісні і невероятностные способи побудови вибірки
Основа для побудови вибірки
Імовірнісні способи побудови вибірки
Побудова процесу досягнення мети
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси