Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Зовнішня політика

У XVII ст. інтереси Росії постійно стикалися з інтересами її сусідів - Швеції, Польщі, Туреччини, які прагнули до захоплення російських земель. 3 основні напрями політики - балтійське, польське, кримське. Річ Посполита сподівалася захопити західні руські землі і навіть більше. Туреччина підтримувала кримчаків, які здійснювали набіги на російські території. Швеція розраховувала розширити свої володіння на Балтиці. Завдання Росії - укріплення південного кордону, придбання виходу до Балтійського моря. В умовах 30-літньої війни 1618-1648 рр. (з одного боку іспанські та австрійські Габсбурги, з іншого Франція, Швеція, Данія, Голландія та німецькі протестантські князі) Європа розкололася на габсбурзьку (католицьку) і антигабсбургскую (протестантську) коаліції. Швеція і Туреччина об'єдналися з протестантськими державами у боротьбі проти Австрії. Австрія в цей час підтримувала католицьку Польщу. Балтика стала зоною зіткнень Росії, Польщі та Швеції.

Розорена смутою Росія не могла проводити активну зовнішню політику. З 1618 р. Москва періодично відновлювала боротьбу за повернення Смоленська. У серпні 1632 р. Росія почала Смоленську війну з Польщею, не зумівши отримати підтримку Швеції і Туреччини. Війна потребувала фінансових витрат. Для цього в листопаді 1632 р. після багаторічної перерви був скликаний Земський собор у Москві. У серпні 1633 р. Владислав прийшов під Смоленськ. У жовтні поляки у тилу у керував обороною боярина, воєводи М. Б. Шеїна спалили Дорогобуж. У листопаді 1633 р. Боярська дума вирішила продовжити військові дії. У Москві зібрався черговий Земський собор для прийняття рішення про збір п'ятої гроші. Але Шеїн про прийняте рішення продовжувати війну не повідомили, і він капітулював. Незабаром Шеїн був страчений, уряд оголосив його головним винуватцем поразки у війні з Польщею.

З середини 1630-х рр. головним напрямком зовнішньої політики Росії стала боротьба з Кримом. Кримська орда вважала, що Росія повинна платити данину їй як спадкоємиці Золотої орди. Татари відмовлялися називати російського царя самодержцем до 1644 р. Парадокс, адже сам Крим був в залежності від Туреччини, визнавала Росію як рівне держава. У 1635 р. почалося будівництво південної засічної риси. В районі Оки стара лінія оборони вже занепала. Росія продовжувала платити поминки Криму. У 1647 р. козаки взяли Азов. М. проводила щодо козаків двоїсту політику. Вона запевняла Туреччину і Крим, що росіяни не причетні до взяття Азова. Уряд вмовляло козаків здати в місто, але в той же час активно допомагало їм. У травні 1641 р. султан Ібрагім 1 обложив Азов, але козаки відбили 24 нападу. З 8 тис. козаків 2/3 загинули. Турки втратили 20 тис. осіб. 26 вересня облога була знята. Але Москва не мала сил протистояти Туреччині. Азов був зданий. Поступово політика змінювалася. Російське уряд змусило Крим відмовитися від нових запитів, відмовився платити поминки за 1644-1645 рр., коли татари нападали на Росію, значно скоротило число послів, які приїздили з Криму, і витрати на їх утримання. Православ'я зв'язувала Росію з Константинопольською патріархією і слов'янськими народами, які сподівалися на допомогу в боротьбі з Туреччиною. Однак Росія не готова до активного наступу на Крим зберігала мирні відносини з Османською імперією.

До 1653 р. від Харкова до Симбірська простяглася Білгородська засечная чорта з валом і ровом, з гарнізонами в фортецях. Це створило позитивну ситуацію на південних кордонах. Коли вирішувалося питання про приєднання України і війні з Польщею.

Сибір. У 1639 р. отаман Копилов, посланим на річку Лену, відправив загін Івана Юрійовича Москвина шукати Амур (Ламу). Але це складний шлях - через північний Якутськ. У верхів'я Амура, на Шилку і Аргунь коротше був південний шлях - через бурятські землі. Загони Івана Похабова, Івана Галкіна здійснили успішні походи в Забайкаллі. Були засновані остроги - Верхньо-Ангарський (1646), Баргузинский (1648), Иргенский, Нерчинський та ін. У 1638 р. воєводою в Якутськ призначений боярин Головін. Він вирішив організувати похід в Приамур'ї. Очолив якутська письмовий голова В. Д. Поярков. Цілі - відкриття нових земель по Амуру, ознайомлення з населенням, объясачивание і включення в російське підданство. 15 липня 1643 р. загін Пояркова виступив з Якутського острогу і пройшов по річці Зеє до племен уиллагиров і дауров (у них був хліб і худобу). Поярков і його супутники відкрили острів Сахалін. З місцевого населення зібрали ясак - 12 сороків (480 штук) соболів і 6 соболиних шуб (в одній шубі 20 соболів), всього з 1170 осіб. Поярков вів ясачные книги. Це ще не остаточне приєднання, але привернуто увагу.

Після важкого походу Поярков захворів, і його змінив Е. П. Хабаров. Новий якутський воєвода Францбеков відкрив йому кредит з державної скарбниці, дав казенне зброю, товари для обміну з місцевими жителями, сільськогосподарський інвентар для організації в краї російських землеробських поселень. Він повинен був остаточно приєднати Приамур'ї. Хабаров відправився з Якутська восени 1649 р. і весною 1650 р. вийшов на р. Шипку. Тут стояв містечко даурского князя Лавкая. Жителі покинули його, і тому зайняв без бою. 26 травня 1650 р. Хабаров повернувся до Якутська, представив креслення земель, зразки місцевих хлібів і расспросные мови жителів про багатство краю. Ці відомості відправлені в Сибірський наказ до Москви. У липні Хабаров з загоном 138 чоловік рушив на Амур до містечка князя Албазы, який став головним укріпленим пунктом російських землепрохідців на Амурі. За зиму в рахунок ясак зібрали 166 соболів і 1 шубу, їх відправили в Якутськ. Далі Хабаров рушив по Амуру і в червні 1651 р. зустрівся з маньчжурами в Гуйгударовом містечку. 24 березня 1652 р. на козаків у Ачанском острозі напали маньчжури, але були розбиті. Цинский двір вирішив продовжувати війну.

Хабаров отримав золоту медаль, все 320 учасників походу нагороджені: служилим людям - 200 новгородок, охочим людям - 700 московок. Вирішено відправляти в Китай торгові каравани. Перший караван прибув до Пекіна в 1654 р. і пробув тут майже рік. Як офіційний посол посланий Байків з Тобольська. Наступник Хабарова Онуфрій Степанов навесні і влітку 1653-1657 рр. здійснював регулярні плавання по Амуру, Сунгарі і Уссурі, збирав ясак і забезпечував себе хлібом. Хліб збирав з місцевого дючерского населення. Однак у цьому районі активізувалися маньчжури. У серпні 1654 р. вони здійснили насильницький згін верхнеамурского населення в межі сучасного Північно-східного Китаю на річку Нонни, повністю зруйнувавши систему даурско-дючерского населення в районі. З цього часу район верхнього Амура став відчувати брак хлібних припасах.

13 березня 1655 р. до Усть-Комарскому острогу підступило 10-тисячне маньчжурское військо під командуванням Мингардари, військового міністра Цінської імперії, спеціально посланого з Пекіна на Амур. 24 березня маньчжури почали штурм з чотирьох сторін, за 15 днів випустили по острогу 350 ядер, однак взяти не могли. У 1655 р. Степанов зібрав ясак з нівхів, знаходилися і на острові Сахалін. Після затвердження російської влади в Приамур'ї між володіннями Цінської імперії та Росії лежало величезне нічийне простір, не зайняте і не вивчене. Дії землепрохідців на Амурі були схвалені Москвою, і єнісейського воєводу А. Ф. Пашкова призначили на воєводство на Амур-річку в Китайській і Даурської землях (Даурия - Примор'я).

Влітку 1658 р. маньчжурська флотилія із засідки напали на піднімалися вгору по Амуру суду Степанова нижче гирла Сунгарі. Багато загинуло, але змогли на одному судні врятуватися 95 осіб і попливли до гирла Амура. Тому ясак продовжували збирати і навіть у великих кількостях. Цінських влади відмовилися від відкритого втручання в освоєння росіянами Приамур'я. Відкритих військових дій за 18 років з 1665 по 1683 рр. не відбувалося. У Цінів була слабка господарська база в Центральній і Південній Маньчжурії, і не готові до активних бойових дій із-за ускладнення внутрішнього становища в Китаї. Росіяни активно освоювали регіон до морського узбережжя. У Пекін було запрошено російське посольство, а цінська місії прибутку в Нерчинськ (перша в 1669 р.).

У 1682 р. зі складу Нерчинського повіту було виділено Албазинский. Всі восточносибирские повіти - Якутська, Іркутський, Ілімський, Нерчинський і Албазинский - об'єднувалися в Єнісейського розряд на чолі з князем К О. Щербатовим. В 1683 р. почалися зіткнення з маньчжурами. 27 липня 1683 р. захоплений загін Мильніков на річці Зеє, бігло тільки 23 людини. У червні 1685 р. маньчжури почали облогу Албазина. Місто не готове до облоги, пороху і свинцю вистачило тільки на один день. Однак, зруйнувавши фортецю, маньчжури відразу відступили, навіть не знищили 1000 десятин хліба, посіяного навесні. Вціліле албазинское населення (324 чоловіки і 312 жінок і дітей) дісталися до Нерчинска. Нерчинський воєвода Власов відправив у Албазин гарнізон, щоб не втратити місто остаточно. Фортеця була відновлена і краще забезпечена боєприпасами. Друга спроба захопити місто не вдалася маньчжурів. Героїчна оборона Албазина не дала маньчжурів поширити експансію на території Східного Сибіру і Далекого Сходу. Надалі маньчжури вторглися на територію Албазинского і Нерчинського повітів і фактично обложили місце переговорів - місто Нерчинськ. Вони створили чисельну перевагу над російською стороною та були готові до експансії.

В результаті важких переговорів в Нерчинську підписаний російсько-китайський договір 1689 р. Територіальне розмежування потім тривало понад 170 років. Головін змушений поступитися Цінської імперії частина територій по лівому березі Амура і правому березі Аргуні, раніше належали руським. Межа була досить умовною. Точно встановлено лише за Аргуні, як і зараз. В районі на північ від Амура межі не встановлено. Договір забороняв підданим обох країн порушувати межі, що запобігало війни. Забуття минулих образ і відмова приймати перебіжчиків. Дозволено "по листу" вільно слідувати для торгівлі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Зовнішня торгівля та торгова політика
Зовнішня політика Василя III
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ В ПЕРШІЙ ЧВЕРТІ XIX СТОЛІТТЯ
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ПРИ ОЛЕКСАНДРІ I
Зовнішня політика
Зовнішня політика
Зовнішня політика в ХVІ ст
Внутрішня та зовнішня політика Павла I
Зовнішня політика Росії в XVI в
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси