Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Аналіз і оцінка ризику виробничої діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ЗАХИСТ ВІД ВИРОБНИЧОГО ШУМУ

Для зниження шуму у виробничих приміщеннях застосовують різні методи: зменшення рівня шуму в джерелі його виникнення; звукопоглинання і звукоізоляція; установка глушників шуму; раціональне розміщення обладнання; застосування засобів індивідуального захисту.

Найбільш ефективним є боротьба з шумом в джерелі його виникнення. Шум механізмів виникає внаслідок пружних коливань як усього механізму, так і окремих його деталей. Причини виникнення шуму - механічні, аеродинамічні і електричні явища, що визначаються конструктивними та технологічними особливостями устаткування, а також умовами експлуатації. У зв'язку з цим розрізняють шуми механічного, аеродинамічного та електричного походження. Для зменшення механічного шуму необхідно своєчасно проводити ремонт обладнання, замінювати ударні процеси на ненаголошені, ширше застосовувати примусове змазування тертьових поверхонь, застосовувати балансування обертових частин.

Значне зниження шуму досягається при заміні підшипників кочення на підшипники ковзання (шум знижується на 15 дБ), зубчастих і ланцюгових передач клиноременными і зубчатоременными передачами, металевих деталей - деталями з пластмас, використання мастильних матеріалів (табл. 10.1).

Таблиця 10.1

Шум від роботи шарикопідшипників в залежності
від застосування для них мастила

Рід мастила

Рівень шуму, дБА

Без змащення

65

Рідке машинне масло

57

Густе машинне масло

52

Зниження аеродинамічного шуму можна досягти зменшенням швидкості газового потоку, поліпшенням аеродинаміки конструкції, звукоізоляції і встановлення глушників. Електромагнітні шуми знижують конструктивними змінами в електричних машинах.

Широке застосування одержали методи зниження шуму на шляху його поширення за допомогою установки звукоізоляційних та звукопоглинальних перешкод у вигляді екранів, перегородок, кожухів, кабін, облицювання стін, стель, використання глушників та ін.

Звукоізолюючими кожухами закривають найбільш шумні машини і механізми, локализуя таким чином джерело шуму. Для машини, що виділяє теплоту (електродвигуни, компресори тощо), кожухи забезпечують вентиляційними пристроями з глушниками. Кожух повинен щільно закривати джерело шуму, але при цьому не з'єднуватися жорстко з механізмом, так як це дає негативний ефект - кожух стає додатковим джерелом шуму.

Екрани встановлюються між джерелом шуму і робочим місцем. Акустичний ефект екрану заснований на утворенні за ним області тіні, куди звукові хвилі проникають лише частково. Ступінь проникнення залежить від співвідношення між розмірами екрану і довжиною хвилі: чим більше довжина хвилі, тим менше при даних розмірах область тіні за екраном, а отже, менше зниження шуму. Тому екрани застосовують в основному для захисту від середньо - і високочастотного шуму, а при низьких частотах вони малоефективні, так як за рахунок ефекту дифракції звук легко їх огинає. Важливо також відстань від джерела шуму до экранируемого робочого місця: чим воно менше, тим більше ефективність екрана. Екран виявляється ефективним тоді, коли відсутні огинають його відбиті хвилі, тобто або на відкритому повітрі, або облицьованому приміщенні (рис. 10.8).

Рис 10.8. Екранування джерел шуму
а - схема екрана; б - розташування екрана в обчислювальних центрах;
- екранування джерел механічного шуму;
1 - гучне устаткування; 2 - екран з звукопоглинальний облицюванням;
3 - робоче місце; 4 - дискова пила

Глушники шуму застосовуються в основному для зменшення шуму різних аеродинамічних установок і пристроїв. Вони поділяються на адсорбційні, реактивні та комбіновані. Адсорбційні глушники, містять звукопоглинальний матеріал, поглинають надійшла в них звукову енергію, а реактивні відбивають її назад до джерела. У комбінованих глушниках відбувається як поглинання, так і відображення звуку.

Фізична сутність звукоізолюючих перешкод полягає в тому, що найбільша частина звукової енергії відбивається від спеціально виконаних масивних огорож із щільних твердих матеріалів (металу, дерева, пластмас, бетону та ін.) і лише незначна частина проникає через огорожу. Зменшення шуму в звукопоглинальних перешкодах обумовлено переходом коливальної енергії в теплову завдяки внутрішньому тертю в звукопоглинальних матеріалах. Добрі звукопоглинальні властивості мають легкі пористі матеріали (мінеральна повсть, скловата, поролон тощо).

Засобами індивідуального захисту від шуму є вушні вкладиші, навушники і шлемофоны. Ефективність індивідуальних засобів захисту залежить від використовуваних матеріалів, конструкції, сили притиснення, правильності носіння. Вушні вкладиші вставляють у слуховий канат вуха. Їх виготовляють з легкого каучуку, еластичних пластмас, гуми, ебоніту і ультратонкого волокна. Вони дозволяють знизити рівень звукового тиску на 10... 15 дБ. В умовах підвищеного шуму рекомендується застосовувати навушники, які забезпечують надійний захист органів слуху. Так, навушники ВЦНИОТ знижують рівень звукового тиску на 7...38 дБ у діапазоні частот 125 ... 8000 Гц. Для запобігання від впливу шуму із загальним рівнем 120 дБ і вище рекомендується застосовувати шлемофоны, які герметично закривають всю привушну область і знижують рівень звукового тиску на 30...40 дБ у діапазоні частот 125...8000 Гц.

До лікувально-профілактичних заходів захисту від шуму слід віднести застосування функціональної музики, санітарна освіта, медичні огляди, а також організацію кімнат акустичної розвантаження.

Класифікація засобів колективного захисту від шуму представлена на рис. 10.9.

Акустичні, в свою чергу, поділяються на засоби звукоізоляції, звукопоглинання і глушники.

При наявності в приміщенні одиночного джерела шуму, рівень інтенсивності L (дБ) можна розрахувати за формулою:

Рис. 10.9. Засоби колективного захисту від шуму на шляху його поширення

(10.27)

У тому випадку, коли в розрахункову точку потрапляє шум від декількох джерел, що перебувають у приміщенні, їх інтенсивності складають:Розділивши ліву і праву частини цього виразу на J0 (порогову інтенсивність звуку) і прологарифмировав, отримаємо:

(10.28)

або

(10.29)

де L1, L2 ..., Ln - рівні інтенсивності звуку, створювані кожним джерелом у розрахунковій точці при одиночній роботі.

Якщо є п джерел шуму з однаковим рівнем інтенсивності звуку J, то загальний рівень інтенсивності звуку:

Установка звукопоглинальних облицювань і об'ємних звукопоглиначів збільшує еквівалентну площу поглинання. Для облицювання приміщення використовуються скловата, мінеральна і капронова вата, м'які пористі волокнисті матеріали, а також жорсткі плити на мінеральній основі, тобто матеріали, що мають високі коефіцієнти звукопоглинання. Ефективність зниження рівня шуму (дБ) в приміщенні

(10.30)

де L - розрахунковий рівень інтенсивності звуку (або звукового тиску), дБ; /,доп - допустимий рівень інтенсивності звуку (звукового тиску), дБ, згідно з чинними нормативами.

Ефективність установок облицювань (дБ) можна наближено визначити за формулою

(10.31)

де A2 і Α1 - відповідно еквівалентна площа поглинання після і до установки облицювання.

Еквівалентна площа поглинання

(10.32)

тут (αср - середній коефіцієнт звукопоглинання внутрішніх поверхонь приміщення площею Sпов.

Ефективність звукоізоляції однорідної перегородки (дБ) розраховується за формулою

(10.33)

де G - маса одного м2 перегородки, кг; f - частота, Гц.

Видно, що зниження шуму за рахунок установки перегородки залежить від масивності і від частоти звуку. Таким чином, одна і та ж перегородка буде більш ефективною на високих частотах, ніж на низьких.

Ефективність встановлення кожуха

(10.34)

де а - коефіцієнт звукопоглинання матеріалу, нанесеного на внутрішню поверхню кожуха; L3 - звукоізоляція стінок кожуха.

Вібрація - це коливальний рух. В даному розділі підсумовуються людські реакції на різні види вібрації: проходить через все тіло, що передається через руки і викликають хворобливі реакції при русі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ТЕХНІЧНІ ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ВИРОБНИЧИХ НЕБЕЗПЕК
Захист виробничого персоналу в надзвичайних ситуаціях
Захист від виробничого шуму
ПРАВОВІ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ВИРОБНИЧОГО РИЗИКУ
Захист від виробничої вібрації
ВИРОБНИЧА САНІТАРІЯ
Ідентифікація негативних факторів виробничого середовища
Виробнича фізична культура, її мета та завдання
Матеріалістичне розуміння історії і поняття виробничих відносин
Якісна і кількісна гнучкість виробничих систем
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси