Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 22. Основи митного права

Митне право як галузь

Предмет, метод і завдання митного права

Митне право являє собою самостійну галузь російського права. Потреба в цій галузі пов'язана з необхідністю для кожної держави здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, ввозити товари і послуги, яких вона потребує, і, навпаки, вивозити предмети експорту за межі країни. Потреба встановити порядок і правила переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон держави призвела до виникнення самостійної галузі права.

Митне право Росії як галузь - це сукупність правових норм, що регулюють умови і порядок переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон, а також митного оформлення та контролю, митних платежів, митні режими переміщення товарів і транспортних коштів через митний кордон Російської Федерації.

Характерною особливістю митного права є те, що це комплексна система норм. Норми і правові інститути системи митного права мають різну правову природу, так як привнесені з різних галузей російського права. Так, наприклад:

o з адміністративного права запозичений митний контроль, який представляє собою різновид державного контролю, обов'язок здійснення якого покладено на митні органи як федеральні органи виконавчої влади РФ:

o з податкового - митні платежі як різновид па-логів, визначаються податковим законодавством;

o з кримінального - злочини у сфері митної справи як різновид кримінально караних діяння.

Предметом правового регулювання митного права є митні правовідносини, тобто відносини, що виникають у процесі здійснення митної справи. Зміст сучасної митної справи РФ дозволяє умовно виділити три різновиди суспільних відносин, які утворюють предмет митного права. Ці елементи митних правовідносин врегульовані трьома комплексами правових норм:

1) регулятивні митні правовідносини. Вони становлять правовідносини, що визначають загальні умови і порядок переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон, а також митного оформлення та контролю, митних платежів, митні режими переміщення товарів і транспортних коштів через митний кордон РФ;

2) охоронні митні правовідносини, що виникають у сфері правопорушень у сфері митного справи і відповідальності за них, а також визначають умови і порядок притягнення до відповідальності за вчинення правопорушень у сфері митного справи;

3) адміністративні митні правовідносини. Вони становлять правовідносини, пов'язані з загальним і безпосереднім керівництвом митною справою в Російській Федерації, а також визначають систему, структуру і компетенцію митних органів РФ.

Особливості правового регулювання митних правовідносин як специфічної різновидності суспільних відносин розкриваються через визначення методу (способу) правового регулювання.

Переважним методом регулювання митного права є імперативний. Пріоритет методу субординації (або імперативного методу) виникає, перш за все, з публічної природи митно-правових норм. Даний метод заснований на владних приписах і примусовому забезпеченні їх виконання.

Поряд з методом субординації, підпорядкування, одностороннього володарювання в митному праві використовуються тарифний та нетарифний методи регулювання, що становлять власне метод митного права. Вони відображають специфіку правового регулювання у митному праві.

Тарифний метод являє собою регулювання ввезення товарів на територію РФ з допомогою збільшення або зменшення розмірів мита.

Нетарифний включає в себе більш широкий набір засобів регулювання, в тому числі і встановлення платежів (податків), що безпосередньо не залежать від розміру мита, однак також спрямованих на захист' російських виробників товарів і поповнення бюджету (ПДВ. акциз). Крім того, до нетарифному способу відносяться також і заходи економічної політики, такі, наприклад, як ліцензування (видача дозволів на переміщення окремих категорій товарів) і квотування (кількісне обмеження).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ОРГАНІЗАЦІЯ І ЗАКОНОДАВЧА ОСНОВА МИТНОЇ СПРАВИ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ
Джерела митного права
Співвідношення понять "митна справа" та "митне право"
Галузі сучасного російського права
Галузь права: підстави класифікація
Джерела митного права
Поняття, предмет, метод і система цивільного процесуального права. Завдання цивільного судочинства
Предмет, метод і завдання кримінального права
Предмет, метод і завдання цивільного права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси