Меню
Головна
 
Головна arrow Документознавство arrow Як правильно написати реферат, курсову та дипломну роботи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. Як уникнути плагіату і зауважень по роботі

Солідне-назва дипломної роботи: "Дуалістичний принцип використання сільськогосподарських знарядь на гидроповерхности", або просто "Вилами по воді писано".

Студентський гумор

Що таке плагіат?

Плагіатом називається копіювання чужих думок без посилання на автора. За оцінкою деяких дослідників, у сучасних студентських роботах міститься близько 50% плагіату в тому чи іншому виде1.

Часто від викладачів можна почути фразу типу: "Це не самостійне дослідження, а гарна компіляція". Під компіляцією і розуміється несамостійна літературна чи наукова праця, заснована на з'єднанні частин чужих досліджень або творів.

Наведемо приклади. Ось це плагіат:

"При цьому в роботах, які присвячені проблемам менеджменту, комплексне визначення поняття "управління конкурентоспроможністю підприємства" не наводиться. Складовими слова "управління" в понятті "конкуренція" є: знаходження, розробка, підтримка, використання, розвиток, відмирання конкурентної переваги". Ось це не плагіат:

"При цьому е роботах, які присвячені проблемам менеджменту, комплексне визначення поняття "управління конкурентоспроможністю підприємства" не наводиться. Тільки в роботі Н. А. Farhutdinova зазначається, що "складовими слова "управління" в понятті "конкуренція" є: знаходження, розробка, підтримка, використання, розвиток, відмирання конкурентної переваги".

За плагіат знижують оцінку за роботу, роблять зауваження, висловлюють незадоволення, адже, по суті, плагіат - це крадіжка чужих думок. Уявіть, що ви довго придумуєте щось нове, створюєте те, що ніхто не створював. А хтось взяв і УСВІДОМЛЕНО присвоїв це щось собі. Прикро? Звичайно,.. Крім того, плагіат в роботі - вірна ознака того, що автор не вникає в суть справи, яку робить.

Дозвольте, скажете ви, а як же реферат? Теорія курсової або дипломної роботи? Безумовно, чужі думки обов'язково повинні бути в письмовій роботі, але вони повинні:

- мати посилання на автора;

- бути до місця;

- бути правильно оформлені.

У той же час застосування наукової ідеї, сюжету, теми якої-небудь іншої роботи, які виражені в іншій формі, не визнається плагіатом, оскільки в цьому випадку автори можуть прийти до різних висновків.

Спокуса "списати", "переписати", "скопіювати" якусь готову роботу іншого автора надзвичайно великий. Наприклад, мережа Інтернет пропонує величезний вибір робіт на будь-які теми і запити. Вона дає можливість, підібравши шматки відповідного тексту, просто з'єднати їх в єдиний файл, зв'язавши ключовими словами. Але досвідчений викладач завжди відрізнить текст, який був запозичений з Інтернету, від авторського тексту. Безумовно, як вже підкреслювалося в цій книзі, використовувати ресурси Інтернету не тільки можна, але і потрібно. Але вкрай важливо пам'ятати, що не можна просто так взяти будь-яку інформацію з глобальної мережі: вона повинна бути відповідним чином перероблена і оформлена.

Таким чином, плагіат в роботі неприпустимий. Треба чітко запам'ятати правило: якщо ви використовуєте в роботі чужу думку, книгу, статтю, необхідно обов'язково зробити на неї виноску. Про це докладно написано в § 3.2 "Як оформити виноску на книгу або статтю?". Такого роду виноски тільки прикрасять роботу, викладач обов'язково оцінить їх наявність позитивно. Як правило, роботи з плагіатом і без виносок оцінюються "незадовільно".

Як "обійти" "Антиплагіат"

У російському інформаційному інтернет-просторі існує унікальний проект, який гідно був оцінений представниками багатьох вузів. Цей проект називається "Антиплагіат" ( antiplagiat.ru ).

Згідно з даними сайту antiplagiat.ru інтернет-сервіс "Антиплагіат" вперше в Росії пропонує набір послуг, в сукупності реалізують технологію перевірки текстових документів на наявність запозичень із загальнодоступних мережних джерел.

Стратегічним завданням програми є підвищення якості російської освіти в тих його частинах, де від учня вимагається творча робота з написання рефератів, курсових і дипломних робіт та інших матеріалів власного виробництва. Ця задача вирішується шляхом спонукання учнів до самостійного написання текстів, а не їх створення, наприклад, шляхом компіляції знайдених в Інтернеті сторінок, що стосуються заданої тематики.

Простіше кажучи, завдяки технології програми "Антиплагіат" будь-яка людина може перевірити, наскільки текст письмової роботи запозичений з Інтернету. Кількість користувачів програми у липні 2012 року становила 384 302 людини.

Для порівняння чисельність студентів державних і недержавних вузів в Росії в 2010-2011 навчальному році склала близько 7 049 000 чоловік, а число викладачів внз - близько 600 000 чоловік. Виходить, що системою "Антиплагіат" користується лише близько 5% студентів і викладачів вузів країни.

Але для найбільших вузів країни "Антиплагіат" став справжньою знахідкою! Так, за даними сайту antiplagiat.ru , ректором Московського державного університету імені Ж Ст. Ломоносова Ст. А. Садовничим підписаний наказ про впровадження системи "Антиплагіат", Російський державний торговельно-економічний університет і компанія Forecsys підписали угоду про наміри впровадити систему "Антиплагіат"

Система "Антиплагіат" застосовується в Санкт-Петербурзькому державному університеті, куди просто неможливо здати письмову роботу без перевірки на плагіат і оцінки рівня оригінальності нижче 70%, в Російському державному університеті імені АЛ. Герцена.

На жаль, як і будь-який новий проект, система "Антиплагіат" має і свої недоліки. Наведемо деякі приклади.

Наприклад, статтю, яка була обрана з інтернет-газети, програма "Антиплагіат" визнала повністю оригінальної:

"Вчора у всіх російських вузах офіційно стартувала вступна кампанія. Але в цьому році черг у приймальні комісії не буде: абітурієнтів, за прогнозами Міносвіти і науки, стане на 1,2 млн менше, ніж роком раніше. Всьому виною - падіння народжуваності на початку 1990-х років. Експерти побоюються зниження якості освіти: щоб прожити, вузи почнуть набирати, кого попало. Втім, це тільки одна з проблем"

Ілюстрація звіту програми "Антиплагіат" з наведеного фрагменту тексту показана на рис. 14.

Ілюстрація звіту програми

Рис 14. Ілюстрація звіту програми "Антиплагіат" за фрагментом тексту (1)

Джерело: робота автора на сайті програми "Антиплагіат"

(antiplagiat.ru)

Тоді як уривок з авторської книги, яку легко взяти в бібліотеці, система визнає неоригінальним і Інтернету. Наприклад:

"Одне зовнішнє обставина допомогло скупченню військово-промислового люду в цих містах. З початку IX ст., з кінця царювання Карла Великого, по берегах Західної Європи починають нишпорити озброєні банди піратів зі Скандинавії. Так як ці пірати виходили переважно з Данії, то вони стали відомі на Заході під ім'ям дано. Біля цього ж часу і на річкових шляхах нашої рівнини стали з'являтися заморські прибульці з Балтійського моря, що отримали тут назва варягів"

Ілюстрація звіту програми "Антиплагіат" за даного фрагменту наведена на рис. 15.

Ілюстрація звіту програми

Рис 15. Ілюстрація звіту програми "Антиплагіат" за фрагментом тексту (2)

Таким чином, сумлінно переписавши цитати з книги реферат, можна отримати досить низький відсоток оригінальності згідно з програмою, а в той же час, запозичуючи деякі статті з Інтернету, можна отримати 100%-ний оригінальний текст.

Серед інших недоліків програми слід назвати платний режим розширеного доступу до можливостей програми, часті технічні проблеми на сайті.

Але як студенту обійтися без Інтернету в сучасному світі? Безумовно, тексти з Інтернету будуть розміщуватися у письмових роботах студентів. Але як зробити так, щоб ці тексти не були визначені як неоригінальні? Можна порадити студентам використати статті з інтернет-видань, сайтів компаній, окремих сайтів, які часто не зараховуються електронним ресурсом як плагіат. Але це не позбавляє від необхідності зробити виноску на такий текст. Крім того, універсальним способом створення універсального тексту є написання його своїми словами.

Порада: якщо використовуєте матеріали з Інтернету і посилання зробити неможливо, то не полінуйтеся щоб уникнути проблем переписати текст своїми словами. в крайньому випадку можна підібрати синоніми або поміняти порядок слів у реченні. Це вже робота над текстом в підборі синонімів може допомогти функція програми Word "Синоніми", яку можна задіяти, виділивши слово в тексті, натиснувши праву кнопку миші і вибравши розділ "Синоніми".

Таким чином, використання програми " Антиплагіат" при перевірці студентських робіт - це неодмінна реальність сучасного освітнього процесу. Будь-якому студенту при написанні роботи необхідно враховувати оцінку оригінальності, дану програмою. Ще одне зауваження стосується використання інших програм з перевірки оригінальності текстів в Інтернеті (наприклад, E-txt) Внз практично не використовують інші програми в силу того, що вони недостатньо коректні в оцінці запозичень з тексту, тому на них увагу в даній книзі не звернуто.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Як уникнути зауважень по роботі
Джерела права: загальні зауваження
Як уникнути стилістичних і граматичних помилок
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси