Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Стратегічний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Соціальні та культурні фактори

Соціальні, культурні, демографічні та географічні чинники формують стиль нашого життя, роботи, споживання та впливають практично на всі організації. Нові тенденції створюють тип споживача і, відповідно, викликають потребу в інших товарах та послугах, інших стратегіях організації. Хорошим прикладом цього може служити зросла стурбованість західних споживачів станом навколишнього середовища, на яку деякі організації відповіли застосуванням перероблюваної упаковки і відмовою від використання у виробництві хлористих фторуглеводородов.

Для того щоб визначити найбільш значущі можливості та загрози з боку соціальних і культурних факторів, організаціям необхідно враховувати нові тенденції на початок 2000 р. і далі (наприклад, такі факти, як більш освічений споживач, зросла кількість працюючих жінок, старіння населення). Так, наприклад, старіюче населення з великим відсотком людей старше 55-60 років означає сприятливі можливості (в сенсі збільшення попиту на їх послуги) для організацій, що працюють в тих областях, які викликають найбільший інтерес у літніх людей: соціальний захист пенсіонерів і незаможних, благодійність, патронаж, охорона здоров'я і т. д. Зміни в статєвовіковому та національному складі населення Росії теж можуть чинити істотний вплив на організації.

Тепер можна узагальнити основні соціально-культурні фактори, з якими організації стикаються найчастіше. До їх складу входять:

o народжуваність;

o смертність;

o коефіцієнти інтенсивності імміграції та еміграції;

o коефіцієнт середньої тривалості життя;

o дохід;

o спосіб життя;

o освітні стандарти;

o купівельні звички;

o ставлення до якості товарів і послуг;

o ставлення до праці;

o ставлення до відпочинку;

o вимога контролю якості навколишнього середовища;

o економія енергії;

o ставлення до уряду;

o проблеми міжетнічних відносин;

o соціальна відповідальність;

o соціальний добробут.

Технологічні фактори

Вплив технологічних факторів часто настільки очевидно, що їх вважають основним двигуном виробничого - і ширше - соціального прогресу. Революційні технологічні зміни та відкриття останніх десятиліть, наприклад, виробництво з допомогою роботів, проникнення в повсякденне життя людини комп'ютерів, нові види зв'язку, транспорту, зброї і багато іншого, є серйозні можливості і загрози, які менеджери повинні усвідомлювати і оцінювати їх вплив. Деякі нововведення можуть як створювати нові галузі промисловості, так і закривати старі. Хороший приклад - винахід аудіодисків. Гігантські заводи, що випускали вінілові грамплатівки, подібні підмосковному Апрелевскому, закрилися або перепрофілювалися, а їх ринкову нішу поділили між собою безліч невеликих виробництв аудіодисків.

Вплив технологічних факторів можна оцінювати як процес творення нового і руйнування старого. Прискорювані технологічні зміни вкорочує середню тривалість життєвого циклу продукту, тому організації повинні передбачати, які зміни несуть з собою нові технології. Ці зміни можуть впливати не тільки на виробництво, але і на інші функціональні області. Наприклад, на кадри (підбір і підготовка персоналу для роботи з новими технологіями чи проблема звільнення надлишкової робочої сили, що вивільняється внаслідок впровадження нових, більш продуктивних технологічних процесів) або на маркетингові служби, перед якими ставиться завдання розробки методів продажу нових видів продукції.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Культура в соціальному просторі
Суб'єкт культури. Соціальні інститути культури
Культурні та вікові фактори конфлікту
Реабілітація інвалідів методами фізичної культури і спорту
Фактори, що зумовили особливості політичної культури Росії та національної моделі державності
Політичні чинники, які справили істотний вплив на розвиток післявоєнній Іспанії
Оцінка вражаючих факторів НС при пожежах
Транспортно-технологічна схема переробки вантажів на складі
Технологічні графіки
Безпечна експлуатація технологічного обладнання галузі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси