Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Міжнародні переговори в бізнесі і політиці
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Сергій Лавров: "суперник, здатний до несподіваних рішень"

Російський міністр закордонних справ С. В. Лавров вже близько 10 років представляє нашу країну на міжнародній арені. Одним з перших дипломатичних успіхів Лаврова на посаді міністра стало формальне повернення Росії статусу супердержави: у квітні 2004 р. вперше після розвалу СРСР Росія застосувала право вето при голосуванні в Раді безпеки ООН. Серед значущих віх його професійної діяльності - Договір про європейську безпеку, Договір СНО-3 із США, спрощення візового режиму з Об'єднаною Європою, помітна активізація російської політики в Азії, протидія американської ПРО.

Особистісний стиль ведення переговорів Сергія Лаврова шлифовался протягом всієї його професійної дипломатичної кар'єри. Лавров належить до психотипу "Новатор" (ENTP), у характері якого вдало поєднуються екстраверсія, інтуїція, логіка і ірраціональність. Відповідно до прийнятої класифікації йому властивий азартно-винахідливий особистий переговорний стиль. Серед знаменитих постатей минулого такий стиль був притаманний відомому російському дипломату А. М. Горчакову (1798-1883), багато в чому закладені основи вітчизняної переговорної школи. Проводячи історичні паралелі, не можна не відзначити наступне: дипломатична лінія Горчакова в свій час припускала, що Росія не буде активно втручатися в європейські справи і не буде жертвувати своїми інтересами заради підтримки принципів європейської дипломатії, вона буде "збиратися з силами". Багато в чому це збігається з позицією дипломатії Сергія Лаврова, який незмінно підкреслює незалежність і самостійність російської зовнішньої політики.

Якщо звернутися до основним віхам біографії Сергія Лаврова, можна глибше зрозуміти його професійні та особистісні установки за столом переговорів. Вчинки і коментарі Лаврова в численних інтерв'ю свідчать про те, що в своєму житті і професійній кар'єрі він, будучи екстравертних інтуїтивним типом (за термінологією К. Р. Юнга), часто виявляв незалежність і самостійність. Його вабили подорожі, тяга до всього нового, яскравого, незвичайного, при цьому він орієнтувався не стільки на загальновизнані реальні цінності, скільки на наявні можливості. У людей такого типу тонке чуття на все, що зароджується і має майбутнє, і вони негайно спрямовуються за новими можливостями.

Лавров сергій Вікторович народився 21 березня 1950 р. в Москві, в сім'ї працівників системи Міністерства зовнішньої торгівлі СРСР. Багато знайомі батьків також мали відношення до Внешторгу, тому не дивно, що розповіді про далеких країнах і містах хлопчик чув з дитинства. З шкільних предметів він віддавав точні науки, але волею обставин поступив в Московський державний інститут міжнародних відносин: тяга до всього незвичайного, яка відрізняє психотип Новатора від всіх інших, перемогла.

Відомо, що в МДІМВ навчалося багато яскравих особистостей, однак і на їх тлі виділявся Сергій: великий, міцний і завжди з гітарою. Творчість у вигляді письменництва пісень завжди приваблювало його. Це помітили і призначили Лаврова культоргом курсу. Свої нестандартні "новаторські" якості він відразу ж проявив при підготовці студентського капусника. Сценарій для тих часів був досить гострий: студенти розігрували сценку бурхливого одноголосного голосування. У комітеті комсомолу злегка злякалися і вирішили підстрахуватися, трохи підкоригувавши сценку, але Лаврова примітили і негайно призначили культоргом всього вузу. Так проявилися його організаторські якості.

Тяга до подорожей проявилася в його систематичних поїздках в будзагони. Він об'їздив найвіддаленіші куточки Союзу (Туву, Якутію, Далекий Схід). У дипломі міністра значиться: "референт по країнам Сходу". По закінченні інституту Лавров був направлений на роботу в радянське посольство в Шрі-Ланці, в 1976 р. повернувся до Москви, працював у відділі міжнародних економічних організацій МЗС СРСР. У 1981 р. Лаврова призначили на роботу в Постійне Представництво УРСР при ООН. З цього моменту його політична кар'єра була вирішена.

Варто навести характерний епізод з життя Лаврова. Згадуючи його американську відрядження, стверджують, що саме він очолив в ООН так званий бунт курців. Коли Генсек ООН Кофі Аннан заборонив палити в стінах Організації, російський представник демонстративно не підкорився. Він розгулював по коридорах з попільничкою в одній руці і улюбленим "Парламентом" в інший. Після такого демаршу кампанія по боротьбі з курінням видихалася. Втім, авторитет російського представництва при ООН був досить високий і без цього. Лавров захоплюється рафтингом: сплавляється по гірських річках Алтаю разом з друзями - випускниками МДІМВ. Він автор присвяченій рідного інституту пісні, що стала гімном інституту. На посаді глави зовнішньополітичного відомства Росії Лавров продовжує брати участь у новорічних мзсівських капусниках.

Сергій Вікторович Лавров навіть на відпочинку - запальний новатор, екстремал: останні 20 років він незмінно знаходить в році два тижні і проводить їх, сплавляючись по гірських річках на надувних плотах. Для нього важливий адреналін, життєвий тонус. Характерно, що він і сам це визнає, але головним для себе вважає "професійний адреналін".

З численних інтерв'ю Сергія Лаврова вітчизняним і зарубіжним журналістам добре видно рівень його особистої самооцінки як політика і парламентера. Зазначимо, що вельми сприяє продуктивному співробітництву в міжособистісному спілкуванні тверезий погляд Сергія Вікторовича на свою професійну діяльність, пріоритет ідеї служіння суспільству, прагнення виконати покладену на нього місію в змагальній боротьбі на міжнародній арені.

"Я швидше кар'єрний дипломат, ніж кар'єрний чиновник. Закінчив МДІМВ. І все життя в Міністерстві закордонних справ, в його закордонних установах. І коли мені в 2004 році Володимир Путін запропонував цю посаду, я не думав відмовлятися. Це справа мого життя. І поганий той солдат, у якого <...> немає маршальського жезла. Але і в МДІМВ я виявився не відразу. Цей вибір був зроблений мною перед закінченням школи. Ви не повірите, але вирішальним фактором стало те, що в МДІМВ іспити на місяць раніше, ніж у всі інші вузи. Я подумав, чому б мені не спробувати? А якщо не здам в МДІМВ, буде ще один шанс. <...> Оскільки у мене була срібна медаль, я здав два іспити, які потрібно було здавати медалістові, отримав дві п'ятірки і був прийнятий. І вже ніколи не випробовував долю. Після інституту я хотів працювати в Мзс, хотів бути дипломатом. Мрія, звичайно ж, була поїхати послом. Для дипломата - це пік кар'єри - стати послом. І ця мрія збулася. Я 10 років працював постійним представником Росії при ООН. Ось після цього я опинився з легкої руки Володимира Володимировича в уряді. І анітрохи не шкодую. Тому що це цікаво.

<... > І я відчуваю, що це важливо для країни. <... > Крім того, почуття відповідальності мені добре знайоме. Я особисто відчуваю відповідальність за все те, що відбувається в уряді країни. Від того, як сприймається уряд народом і зарубіжною громадськістю, - від цього теж залежить обличчя Росії. <... > Якщо нашому уряду щось не вдається, то вже, повірте, наші зарубіжні партнери не залишить це без уваги. У свою чергу, це не залишає і мене байдужим. Це дає відчуття змагальності у зовнішній політиці. І навіть суперництва".

Російські журналісти не раз відзначали, що для міністра закордонних справ Сергій Лавров - людина набагато більш відкритий, ніж можна було б припустити; в цьому часом бачать прийом досвідченого дипломата. Можливо, почасти останнє також справедливо, однак і сам міністр вважає себе достатньо відкритим, хоча при цьому йому "режим самоконтролю" доводиться тримати включеним.

"Якісь речі я не можу вимовляти публічно, хоча іноді дуже хотілося б. Зовнішня емоція дипломатам не властива. У нашому ремеслі, як у музичного майстра, є свої секретики і тайночки. Але музику потім чують все. Хоча я вважаю дуже важливим висловлюватися зрозумілою мовою. Щоб люди розуміли, що ми хочемо і що для цього робимо в світі".

В інтерв'ю газеті "Час новин" Сергій Лавров досить чітко визначає свій професійний підхід до виконання завдань за столом міжнародних переговорів, свою переговорну місію. Характерно, що при цьому він підкреслює два головних моменти: дипломату необхідна швидка адекватна реакція на поточні події і чітка усвідомлена концепція своєї політичної місії.

"У сучасному світі дипломатії доводиться реагувати щохвилини на те, що відбувається в будь-якій точці світу. Якщо ви робите це на основі ясно усвідомленої політики, в руслі тих рішень, які вироблені колективно в російському керівництві і схвалені президентом, ви можете реагувати відповідально і оперативно. Якщо таких вивірених, узгоджених, що відображають національний консенсус орієнтирів немає, то і реагувати неможливо, це буде суцільна імпровізація".

Зазначимо, що значне число статей і виступів Лаврова у вітчизняній і зарубіжній пресі присвячено роз'ясненню сучасної концепції російської дипломатії. Для нього важливо підкреслити основні принципи своєї роботи і тієї політики, яку проводить уряд. У статті "Росія в глобальній політиці" (Московські новини, 2006, № 7) Лавров відзначає, що Росія не може приймати чию-небудь сторону в развязываемом міжцивілізаційному конфлікті глобального масштабу і не дозволить посварити себе з ісламським світом. Вона виступає проти так званої перетворювальної дипломатії західних країн, які прагнуть повсюдно просувати ідеї прав людини та західної моделі демократії.

В інший програмній статті - "Підйом Азії і східний вектор зовнішньої політики Росії" (Росія в глобальній політиці, 2006, № 2) Лавров безпосередньо звернувся до представників вітчизняного політологічного співтовариства, щоб спростувати поширений штамп про "якийсь имманентном суперечності, нібито наявну між європейським і азійським векторами нашої дипломатії". Він обґрунтував ідею багатовекторності зовнішньої політики, при цьому особливу увагу приділив країнам Південно-Східної Азії, підкресливши важливість участі Росії в інтеграційних процесах в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, в освоєнні регіонів Сибіру і Далекого Сходу.

Символічно назва однієї з останніх статей Сергія Лаврова - "Російська дипломатія в мінливому світі", яке стало також підзаголовком його книги, де він зазначає нові завдання вітчизняної дипломатії перед викликами XXI ст.

"На наших очах радикально трансформуються міжнародні відносини, їх парадигма, сама система глобального управління. <...> Став очевидним криза западноцентричной міжнародної системи. Багато визнають, що завершується пятисотлетнее домінування Заходу в світовій політиці, економіці і фінансах, лежало в основі претензій на універсальність західних моделей розвитку і систем цінностей. Утверджуються нові центри сили та впливу, що веде до зміни співвідношення сил у світових справах. Все більш виразно проявляються неоднорідність світу, його багатоукладність і культурно-цивілізаційне різноманіття, а відповідно з цим набуває новий зміст завдання пошуку спільних знаменників як основи міжнародного співробітництва. <... >

Відповідно перетвориться предмет міжнародних відносин. Це більше не кабінетна політика навколо інтересів, які зводилися виключно до територіального переділу світу і ринків збуту і формуванню у цих цілях коаліцій напередодні військових конфліктів. Сучасна дипломатія, по суті, займається всім спектром питань національної життя - від забезпечення безпеки в її "глобальному" прочитанні до питань ефективного і сталого соціально-економічного розвитку та захисту навколишнього середовища.

Згідно предмету перетерплюють серйозні зміни і методи ведення справ у міжнародних відносинах. Це вже не ієрархічні конфігурації, апофеозом яких став поділ світу на два конфронтуючі блоку в період холодної війни, а багатовекторна мережева дипломатія, що передбачає гнучкі форми взаємодії різних груп держав у цілях забезпечення співпадаючих інтересів. Мова тепер повинна йти не про стримування та ізоляції когось, а про колективних зусиллях щодо вирішення спільних завдань всього міжнародного співтовариства або певного кола держав.

У Росії був своєчасно зроблений аналіз відбуваються в світі змін, уточнено пріоритети нашої зовнішньої політики в мінливих зовнішніх умовах, що знайшло відображення в оновленій Концепції зовнішньої політики Російської Федерації. <...>

В ній, зокрема, було зроблено акцент на таких ключових принципах зовнішньополітичної філософії сучасної Росії, як прагматизм, відкритість, багатовекторність, послідовне, але без конфронтації просування національних інтересів".

Сергій Лавров переконаний в тому, що до обговорення нових ідей і підходів у світовій політиці важливо залучати молодь, і в контексті відкритої дискусії будь-які, нехай навіть фантастичні, свідомо радикальні міркування, він вважає допустимими. З одного боку, вони дозволяють їх авторам краще зрозуміти, наскільки це все реально, цікаво і здійсненно, а з іншого - дають можливість політикам відточувати свої аргументи, якщо вони в чомусь не погоджуються з радикальними ідеями.

Дійсно, ініціативність і винахідливість Сергія Лаврова в переговорних ситуаціях не знають кордонів, а сильна інтуїція дозволяє йому розглядати стіл переговорів як арену нових чудових можливостей. При цьому йому притаманні об'єктивність у прийнятті рішень (логіка) і спрямованість зовні (екстраверсія), що здатне залучити партнерів і створити цікаві спільні проекти. Під час переговорів Лаврову притаманна здатність мислити глобально, створювати багато творчих альтернатив, він дуже проникливий щодо майбутнього розвитку, саме тому він здатний домогтися успіху в складних конфліктних переговорах. Його приваблюють великі переговорні проблеми і рішення.

Інтерв'ю Сергія Лаврова і оцінки його колег дозволяють визначити соціальну орієнтацію особистості, здатність до спільної діяльності з іншими людьми. Від друзів і колег Лаврова відомо, що і в студентські роки, і сьогодні йому вдається бути душею компанії. Журналісти підкреслюють, що російський міністр закордонних справ володіє особливим даром розташовувати до себе оточуючих, доброзичливістю і почуттям гумору. Він не чванлив і неймовірно розумний - навіть по відношенню до такої неприємної публіці, як зануди, заздрісники і журналісти". Це багато в чому пояснює той факт, що, згідно з соціологічними опитуваннями, Сергій Лавров як керівник МЗС Росії користується підтримкою більше половини росіян. Втім, і він сам пояснює свої успіхи "здатність зав'язувати людські відносини, розташовувати до себе, здатність слухати, здатність вчасно пожартувати, побачити щось цікаве співрозмовника".

Комунікабельність, орієнтація на командну роботу багато в чому сприяють тому, що за столом переговорів команда дипломатів на чолі з Сергієм Лавровим діє злагоджено. Сам міністр воліє активне спілкування, дискусії і суперечки, отримуючи від них відверте задоволення; часто доводить методом від супротивного, шокуючи партнерів в здивування своїми оригінальними логічними побудовами. Незважаючи на те що в його суспільстві не доводиться нудьгувати, любов Лаврова до суперечок може стати досить стомлюючої для більш спокійних партнерів.

Процес спілкування з Сергієм Вікторовичем може бути проблемним для прихильників строгих правил і розпорядку, оскільки він не надає особливого значення регламентів, що здатне ввести в паніку організованих раціоналів (згадаймо "бунт курців" в ООН). Але подібний стиль ведення переговорів має багато переваг у проблемних і безвихідних обставинах, коли за столом переговорів необхідно знайти нестандартне рішення, проявити твердість, самостійність, ініціативу. Він може бути дуже конструктивним на початкових етапах переговорів, де важливо генерувати безліч альтернативних пропозицій і критично їх оцінювати.

Серед мотивацій Сергія Лаврова за столом переговорів найбільш сильно виражена потреба в досягненні, що особливо яскраво проявляється у формі встановлення високих професійних стандартів роботи, свідомо позначеного прагнення до самовдосконалення та досягнення поставлених завдань. Про це свідчить і особистий девіз Лаврова, з яким він зайняв пост міністра закордонних справ: "Межі вдосконаленню немає!"

Відомо, що переговорники з домінантою достижительности конструктивніші за столом переговорів, ніж ті, у кого переважають владні або контрольні мотивації. Саме такі переговорники здатні знайти гідний вихід зі складної конфліктної ситуації, орієнтуючись не на особисті амбіції, а на суть питання і досягнення мети. Не випадково Сергія Лаврова під час його роботи постійним представником Російської Федерації при Організації Об'єднаних Націй високо цінував Генеральний секретар ООН Кофі Аннан. Він відгукувався про Лаврові "як про чудовий професіонала з прекрасним почуттям гумору і гострим розумом". Російські дослідники зазначають, що наявність адекватної самооцінки і збалансованих потреб у владі, контроль над подіями та людьми, досягненні своїх цілей і схвалення оточуючих допомагають чолі російської дипломатії вести переговори, спираючись на сильні сторони особистісного стилю.

Розглядаючи переговорний стиль Сергія Лаврова, необхідно звернути увагу і на соціокультурні особливості його особистісного стилю. Сильним соціокультурним архетипом його характеру, яскраво проявляється в процесі спілкування, є установка на консенсус, прагнення до примирення. Не випадково російська дипломатія завжди виступала посередником на найбільш складних переговорах між Сходом і Заходом. Сьогодні Лавров активно бере участь у ролі посередника на переговорах при залагодженні арабо-ізраїльського конфлікту, в переговорах з північнокорейської ядерної програми, іранського ядерного досьє, врегулювання ситуації в Сирії. Як міністр закордонних справ Росії він добре розуміє: російське слово, як і раніше важливо для світу між Сходом і Заходом.

У свій час Д. Е. Василевський, автор першої праці про переговори в Росії, зазначав: з точки зору російської культури переговорів якщо під час ділового спілкування "немає духа істини і справедливості", то перемовлятися "означає грати долею народів". Ці глибоко моральні ідеї, закладені засновниками російської переговорної школи, характерні для сучасної переговорної позиції Сергія Лаврова. У його стилі найкращою відповіддю на хитросплетіння інтриг є слово правди: він, як і більшість російських переговірників, не любить ходити навколо, при цьому гумор, гостре слівце, яскравий афоризм, влучна приказка "потраплять не в брову, а в око".

Секрет чарівності Сергія Лаврова багато в чому пов'язаний з особливим почуттям гумору, яке виручає його в самих непередбачених ситуаціях. Журналісти, які висвітлюють переговори з участю Лаврова зазначають, що він "уміє навіть у самій патової ситуації несподівано ввернути стовідсоткову жарт".

Приклад

Під час однієї із зустрічей з Хілларі Клінтон, після того як вона змусила його чекати 15 хвилин, Сергій Лавров іронічно зазначив під час вітального рукостискання: "Потиснемо один одному руки в корейському стилі". Журналісти, коментуючи ситуацію, зазначили, що жарт Лаврова для розбираються в протоколі була красномовною: "корейському стилі" потискують один одному руки глави делегацій з Південної і Північної Кореї в знаменитій кімнаті в центрі демілітаризованої зони, де межа між двома державами, що продовжують вважати один одного ворогами, проходить якраз по середині столу для переговорів. Зауважимо, що Клінтон не знайшлася, що відповісти на жарт російського колеги.

Важливим якістю переговорного особистісного стилю Сергія Лаврова є стійкість до стресу, здатність тримати удар, що добре видно на прикладі переговорів навколо складної ситуації в Сирії навесні 2012 р.

Приклад

Незважаючи на тиск західної дипломатії та активну антиросійську кампанію в ЗМІ, Росія разом з Китаєм наклали вето на резолюцію Ради Безпеки ООН по Сирії, не допустивши розгрому цієї арабської країни по лівійському сценарієм. Коли Лавров прибув з офіційним візитом до Сирії, його зустріли захоплені натовпи людей на вулицях. Демонстранти з вітальними плакатами в руках висловлювали Росії свою вдячність за підтримку їхньої країни, за допомогу у перешкоджанні іноземного втручання в справи держави.

Лавров послідовно добивався в Раду Безпеки ООН нової резолюції по Сирії, яка передбачала збільшення кількості міжнародних спостерігачів в арабській республіці до 300 чоловік, причому до складу місії увійшли і російські офіцери.

Хоча Сергій Лавров незмінно оцінюється іноземними дипломатами як жорсткий переговірник, вміння тримати удар поєднується в його особистісному стилі зі здатністю проявляти гнучкість у складних політичних ситуаціях. Він переконаний: "в сучасному світі філософія: свій - чужий, і ніяких нюансів, не спрацює".

Коментуючи ситуацію на переговорах з американцями під час грузино-осетинського конфлікту 2008 р., Лавров зазначив: "...треба бути прагматиками, ми ніколи не домовимося про все. Звичайно, ми обговорили нагальні моменти, в яких у нас є розбіжності... <...> ми <...> погодилися з тим, що ця ситуація не повинна перетворюватися в скелю, про яку буде розбиватися все інше".

Незважаючи на високий накал пристрастей в сучасній світовій політиці, коли найчастіше міністр закордонних справ повинен працювати у форс-мажорних обставинах, Сергій Вікторович отримує щире задоволення від своєї складної роботи.

В одному з інтерв'ю Сергій Лавров зазначив: "Тут є все: і багато роботи (буквально "по горло"), і високий емоційне напруження у делегаціях переговірників, і, зрозуміло, почуття задоволення від того, що ми спільно формуємо наше спільне майбутнє, яке відповідає інтересам усього іншого світу".

Сергій Лавров високо цінує традиції вітчизняної дипломатії і російської школи переговорів. Про це він говорив в своєму виступі 30 червня 2009 р. на урочистому засіданні, присвяченому 100-річчю з дня народження А. А. Громико, який вніс важливий внесок в розвиток нашої дипломатичної школи. Високий професіоналізм, відмінне знання іноземних мов, глибока проробка документів, ретельний "ешелонований" підхід до організації і проведення переговорів - це стиль російської дипломатичної школи, традиції якої сьогодні продовжує Сергій Вікторович на посаді міністра закордонних справ.

Сильні сторони особистісного стилю С. В. Лаврова як парламентера полягають у тому, що він раціональний і творчо підходить до вирішення проблем, швидко оцінює перспективи, володіє розвиненою інтуїцією, що допомагає вибрати правильне рішення за столом переговорів. Особливо цінною якістю є те, що він може знайти несподіване рішення проблеми там, де її не бачать інші. С. В. Лавров є яскравим представником російської школи переговорів, основні традиції якої були закладені такими блискучими дипломатами, як А. М. Горчаков і А. А. Громико. Саме тому для нього на переговорах важливий "дух істини і справедливості". Все це дозволяє високо оцінити особистісний потенціал С. В. Лаврова як парламентера, гідно представляє нашу країну на світовій арені.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Рішення про методи (способи) виходу на ринок
СЕРГІЙ ЄСЕНІН (1895-1925)
Сергій Кличков. "Чертухинский балакирь" (1926)
Традиційні способи прийняття управлінських рішень на основі обробки статистичної інформації
Рішення оберненої задачі
Запрограмовані рішення
Теоретичні пояснення до рішення задачі
Господарські відносини у країнах стародавнього сходу. Азіатський спосіб виробництва
РОЗРОБКА УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ
Пошук рішень судів загальної юрисдикції; ГАС "Правосуддя"
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси