Меню
Головна
 
Головна arrow Психологія arrow Основи загальної психології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фактори, що впливають на пам'ять

На роботу пам'яті впливають багато факторів: вік, фізичний стан, особливості пред'явлення інформації, важливість, потрібність інформації, страх, тривога та інші емоції, які нас захоплюють при записі й згадуванні інформації. Розглянемо вплив деяких з них докладніше.

Вік.

Оскільки пам'ять свого роду талант, вона здатна розвиватися з дитинства до старості. Новонароджений не володіє пам'яттю. Пам'ять формується у дитини спочатку у вигляді впізнавання (це пасивний вид пам'яті, який передує активного запам'ятовування). У грі чи на навчанні дошкільнята починають активізувати свою пам'ять, але вона здебільшого мимовільна. Тільки до 9-10 років дитина оволодіває здатністю до активного втручання в роботу пам'яті. Мало хто з дітей до кінця дошкільного віку виробляє розумові операції для запам'ятовування, у той час як вже дев'ятирічні виробляють їх без праці. До цього віку дитина розуміє, що певними діями можна стимулювати роботу пам'яті (наприклад, зав'язавши вузлик на пам'ять). Але систематично використовувати подібні стратегії мислення дитина починає тільки в підлітковому віці: його пізнавальні здібності вже цілком розвинулися до цього часу, і він може задіяти їх всі. Проте емпірично доведено, що діти можуть ефективно організовувати і використовувати стратегії мислення для запам'ятовування інформації вже в дошкільному віці за умови навчання їх цим стратегіям. Батьки та вчителі можуть стимулювати роботу пам'яті у дитини будь-якого віку. Дослідження показали, що шкільні заняття допомагають розвитку пам'яті, так як постійно вимагають від дітей зусиль для запам'ятовування. Більшість наукових експериментів доводить, що тренування пам'яті спричиняє зростання всіх інших здібностей.

У дорослої пам'ять краще, ніж у дитини, так як, розвинувши свої пізнавальні здібності до цього віком до максимуму, люди розробляють і удосконалюють різні методики запам'ятовування.

З віком пам'ять злегка слабшає. Діагностичний термін "вікове погіршення пам'яті" введено Національним інститутом здоров'я для позначення змін, що відбуваються з пам'яттю в ході нормального старіння, в протилежність змін патологічного властивості. У літніх людей, як правило, спостерігається погіршення функцій органів чуття; підвищена чутливість до сторонніх перешкод; труднощі при поєднанні кількох справ (розділене увагу); звуження поля уваги; знижена здатність до формування уявних образів і використання уяви (наприклад, літні люди бачать сни не так часто, як раніше) - все це згубно відбивається в першу чергу на процесі запису інформації. Вікові зміни викликають уповільнення і під час добування інформації і погано позначаються на здатності людини до спонтанної організації розумових процесів. До семидесяти років пам'ять втрачає близько 30% можливостей.

Скарги на пам'ять зазвичай починаються після 30 років. В даному віці причини погіршення пам'яті, по-перше, суб'єктивне занепокоєння, страх: "Ах, ох... я забув це. Невже я старію?". По-друге, після тридцяти років люди рідко активно вчаться чогось нового, тобто навантаження на пам'ять, настільки значна в навчальному процесі, падає. Психологи з'ясували, що пам'ять може добре функціонувати до глибокої старості, але тільки якщо людина постійно використовує її.

Дослідження процесів, що відбуваються у свідомості літніх людей в процесі посиленого згадування, показало, що занепокоєння і похмурі думки занадто часто повністю заволодівають увагою. "Потрібно запам'ятати занадто багато деталей!.. Він так швидко говорить... Я не встигаю все записувати... Це все дуже складно для мене!" - кажуть деякі. Насправді із-за подібних хвилювань вони використовують близько третини своїх потенційних можливостей.

Тому перевагу пам'яті у молодих людей почасти пояснюється тим, що її можливості реалізуються повною мірою. Молоді люди не сумніваються у своїй пам'яті, значить - не витрачають зайву енергію на внутрішнє хвилювання. Люди, задоволені своєю пам'яттю, завжди за неї спокійні. Вони довіряють їй, ефективно використовують її в різних сферах діяльності і, замість того щоб нарікати на забудькуватість, дякують пам'ять за те, що вона зберегла для них.

Здоров'я.

На пам'ять може серйозно вплинути на стан здоров'я. По-перше, слід звернути увагу на всі емоційні розлади, особливо на депресію, пригнічений похмурий настрій, почуття неспокою і т. п. Ці та подібні стани значно погіршують роботу пам'яті. Так, наприклад, напади страху, змушують організм виробляти велику кількість хімічних речовин катехоламінів, які провокують одночасно зміни психологічного (паніка) і фізіологічного (порушення серцевої діяльності) порядку.

Інша причина погіршення пам'яті пов'язана зі зловживанням деякими ліками. Недавні дослідження показали, що деякі ліки при правильному дозуванні покращують пам'ять. Було з'ясовано, що пам'ять покращується при прийомі гормонів адреналіну і норадреналіну. Існують також дані, що свідчать про те, що деякі широко розповсюджені речовини, такі як нікотин і кофеїн, прискорюють розміщення інформації в довготривалій пам'яті. Однак при відсутності ретельного контролю за дозуванням навіть ці звичайні речовини можуть викликати руйнування пам'яті і отруєння. Від більшості ліків, як правило, погіршується пам'ять. Сильний негативний вплив на пам'ять надають, наприклад, транквілізатори. Недавні дослідження показали, що транквілізатор діазепам фактично блокує роботу пам'яті протягом шести годин після прийому. Найбільш небезпечні в цьому відношенні снодійні таблетки, оскільки ними користуються часто і у великій кількості. Вони викликають загальмованість, притупляється увага, отже, і пам'ять. Деякі серцеві препарати викликають аналогічний ефект.

Існує багато інших фізичних розладів, які згубно позначаються на функції пам'яті: підвищений тиск, діабет (навіть найлегші його форми), захворювання щитовидної залози, зниження слуху і зору, отруєння хімікатами типу пестицидів, авітаміноз, алкоголізм, недосипання. Нарешті, проблеми з пам'яттю можуть бути наслідком різних пухлин мозку.

Згідно з результатами багатьох досліджень як наркотичні препарати, наприклад, марихуана, так і алкоголь шкідливо впливають на пам'ять. Найсильніше при цьому страждає механізм передачі інформації з короткочасної в довготривалу пам'ять. Після кількох порцій спиртного або куріння марихуани люди зазвичай можуть підтримувати розмову, а також згадувати і відтворювати інформацію, що стосується минулого. Вони також можуть на кілька секунд запам'ятовувати нові відомості. Однак при формуванні міцних спогадів зазвичай виникають проблеми. На ранок після вечора, проведеного "під кайфом", багато не можуть пригадати навіть власної поведінки.

Після прийому алкоголю або куріння марихуани запам'ятовування нової інформації протікає важче, ніж витяг старої. Експерименти показують, що непитущі випробовувані можуть відтворювати інформацію з минулого як в тверезому, так і в нетверезому вигляді. Але якщо випробуваний був нетверезий при отриманні інформації, то в тверезому стані він мало що зможе згадати. В нетверезому стані відтворення запомненного в такому ж стані поліпшується. Таку ситуацію іноді називають "залежність від стану". Саме хороше відтворення має місце тоді, коли людина перебуває в тому ж стані, що і при запам'ятовуванні інформації. Студент, який під час підготовки до іспиту любить випити пару пляшок пива, можливо, здасть його краще, якщо під час іспиту теж буде потягувати пиво. Але майте на увазі, що пам'ять працює найкраще тоді, коли ви взагалі не п'єте і не вживаєте наркотики. Приблизно у 10% людей, що звертаються за допомогою з проблем, пов'язаних з алкоголем, виявлені серйозні ураження мозку і ослаблення пам'яті.

Мотивація і увагу.

Речі, які вас цікавлять ви запам'ятовуєте легко, а речі, вас не цікавлять, - з великими труднощами, так як пам'ять впливає значимість і потрібність інформації для вас. Це можна представити у вигляді наступного ланцюга:

Інтерес створює мотивацію, необхідну для залучення уваги і концентрації його на конкретному предметі, в результаті чого досягається організація розумових процесів. Отже, нема чого дивуватися тому, що ми забуваємо масу інформації, яка залишила нас байдужими. Інтерес відіграє істотну роль у створенні мотивації, необхідної для тривалої концентрації уваги.

Інтерес обумовлюється особистістю та навколишнім середовищем і може змінюватися разом з нами. Таким чином, ми можемо точно пам'ятати ціни речей, коли у нас було мало грошей, ми потребували, і не пам'ятати вартість покупок, зроблених в кращі часи, нехай і недавні. Так, наприклад, жінки на час забувають про речі минулого сезону, так як потреби в них поки немає.

Відомий французький психолог Біне, будучи невіруючим, був одружений на дуже релігійної жінки. Не бажаючи ображати її, він щодня повторював за нею слова вечірньої молитви протягом багатьох років, проте не міг відтворити їх самостійно у відсутність дружини.

Отже, щоб краще пам'ятати, дуже важливо усвідомлювати, що ми робимо і навіщо. Важливо пояснювати мету, важливість тієї інформації, яку необхідно запам'ятати, тобто давати установку на запам'ятовування, створювати мотивацію.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фактори, що впливають на ефективність реклами
Фактори, що впливають на процес згуртування малої групи
Фактори, що впливають на цінову еластичність пропозиції
Фактори, що впливають на поведінку покупців на ринку підприємств
Транспортні тарифи та фактори, що впливають на їх розмір
Фактори, що впливають на вибір типу організаційних структур
Фактори, що впливають на величину прибутку
Фактори, що впливають на відносини "клієнт-консультант"
Фактори, що впливають на відносини "консультант-клієнт"
Фактори, що впливають на собівартість видавничої продукції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси