Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Земельне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Землі рекреаційного призначення

До субкатегорії земель рекреаційного призначення належать землі, призначені та використовуються для організації відпочинку, туризму, фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності громадян. До складу земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки, на яких знаходяться будинки відпочинку, пансіонати, кемпінги, об'єкти фізичної культури і спорту, туристичні бази, стаціонарні і наметові туристсько-оздоровчі табори, будинки рибалки та мисливця, дитячі туристичні станції, туристські парки, навчально-туристські стежки, траси, дитячі та спортивні табори, інші аналогічні об'єкти. Слід підкреслити, що в ст. 98 3К РФ мова йде про землях, призначених для відпочинку, туризму тощо, розташованих за межами населених пунктів.

Використання навчально-туристичних трон н трас, встановлених але угоди з правовласниками земельних ділянок може здійснюватися на основі сервітутів, при цьому зазначені земельні ділянки не вилучаються з використання (п. 3 ст. 98 ЗК РФ). Дані сервітути можуть бути як приватними, так і публічними. Примітно, що сервітути можуть встановлюватися за угодою з орендарями земельних ділянок (п. 3 ст. 98 ЗК РФ), хоча ст. 23 ЗК РФ (як і ст. 274 ГК РФ) передбачає обтяження сервітутом ділянок, які знаходяться на праві власності, праві землеволодіння і землекористування.

Землі рекреаційного призначення не вилучено та не обмежені в обороті можуть перебувати на праві власності або інше право у громадян і юридичних осіб, включаючи іноземних. На землі рекреаційного призначення, що перебувають у державній або муніципальної власності (наприклад, туристичні парки), поширюється режим вільного доступу всіх бажаючих. Таким чином, громадяни можуть вільно перебувати на таких землях за умови дотримання режиму їх використання та охорони.

До земель рекреаційного призначення належать землі приміських зелених зон (див. ст. 86 ЗК РФ). Зелені зони - сукупність деревно-чагарникової та трав'яної рослинності природного і штучного походження, що виконує санітарні, санітарно-гігієнічні і рекреаційні функції. Вони можуть розташовуватися в складі як приміських зон (і ставитися до земель рекреаційного призначення), так і земель населених пунктів.

Землі історико-культурного призначення

До земель історико-культурного призначення належать землі: об'єктів культурної спадщини народів РФ (пам'яток історії та культури), у тому числі об'єктів археологічної спадщини; визначних місць, у тому числі місць побутування історичних промислів, виробництв і ремесел; військових і цивільних поховань.

До об'єктів культурної спадщини (пам'яток історії та культури) народів РФ відносяться об'єкти нерухомого майна з пов'язаними з ними творами живопису, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва, об'єктами науки і техніки та іншими предметами матеріальної культури, що виникли в результаті історичних подій, які становлять цінність з точки зору історії, археології, архітектури, містобудування, мистецтва, науки і техніки, естетики, етнології чи антропології, соціальної культури є свідченням епох і цивілізацій, справжніми джерелами інформації про зародження і розвиток культури. Об'єкти культурної спадщини поділяються на пам'ятки, ансамблі та визначні місця.

В цілях забезпечення збереження об'єкта культурної спадщини в його історичному середовищі на сполученої з ним території встановлюються зони охорони об'єкта культурної спадщини: охоронна зона, зона регулювання забудови та господарської діяльності, зона охоронюваного природного ландшафту (ст. 34 Закону про об'єкти культурної спадщини).

Це означає, що в межах земель історико-культурного призначення за межами земель населених пунктів вводиться особливий правовий режим використання земель, забороняє діяльність, несумісну з основним призначенням цих земель. Використання земельних ділянок, не віднесених до земель історико-культурного призначення і розташованих у зазначених зонах охорони, визначається правилами землекористування і забудови відповідно до вимог охорони пам'яток історії та культури.

Проектування та проведення землевпорядних, земляних, будівельних, меліоративних, господарських та інших робіт здійснюються за відсутності на даній території об'єктів культурної спадщини, включених до реєстру, виявлених об'єктів культурної спадщини або при забезпеченні замовником робіт вимог до збереження розташованих на даній території об'єктів культурної спадщини. У разі виявлення на території, що підлягає господарському освоєнню, об'єктів, що володіють ознаками об'єкта культурної спадщини, в проекти проведення землевпорядних, земляних, будівельних, меліоративних, господарських та інших робіт повинні бути внесені розділи про забезпечення збереження виявлених об'єктів до включення цих об'єктів до реєстру, а дія положень землевпорядної, містобудівної та проектної документації, містобудівних регламентів на даній території призупиняється до внесення відповідних змін.

Земляні, будівельні, меліоративні, господарські та інші роботи повинні бути негайно припинені виконавцем робіт у разі виявлення об'єкта, що володіє ознаками об'єкта культурної спадщини, а сам виконавець зобов'язаний проінформувати орган виконавчої влади суб'єкта РФ, уповноважений в галузі охорони об'єктів культурної спадщини, про виявлений об'єкт.

У разі якщо власник земельної ділянки, в межах якого розташований об'єкт археологічної спадщини, не виконує вимог до його збереження або вчиняє дії, що загрожують його збереженню і тягнуть втрату ним свого значення, уповноважений орган публічної влади звертається до суду з позовом про вилучення у власника земельної ділянки.

При прийнятті судом такого рішення відповідного органу з управління державним або муніципальним майном викуповує даний ділянку або організовує його продаж з прилюдних торгів, а власникові відшкодовується його вартість (ст. 54 Закону про об'єкти культурної спадщини).

Земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти культурної спадщини, можуть перебувати у складі різних категорій і субкатегорий земель. Наприклад, у разі знаходження такої ділянки в межах населених пунктів він може бути включений в територіальну зону особливо охоронюваних територій, проте дія містобудівних регламентів на такі земельні ділянки не поширюється (ч. 4 ст. 36 ГрК РФ), а їх правовий режим визначається виключно законодавством про культурну спадщину. Не виключено і знаходження об'єкта культурної спадщини в межах національного парку. У цьому випадку при зонування його території виділяється функціональна зона охорони історико-культурних об'єктів, у межах якої забезпечуються умови для їх збереження (ст. 15 Закону про особливо охоронюваних природних територіях). Отже, земельна ділянка, на якій знаходиться об'єкт культурної спадщини, належить до субкатегорії земель історико-культурного призначення в разі його розташування за межами населених пунктів і не в складі інших субкатегорий земель особливо охоронюваних територій і об'єктів.

Особливо цінні землі

До особливо цінних належать землі, в межах яких є природні об'єкти та об'єкти культурної спадщини, що представляють особливу наукову, історико-культурну цінність (типові або рідкісні ландшафти, культурні ландшафти, спільноти рослинних, тваринних організмів, рідкісні геологічні утворення, земельні ділянки, призначені для здійснення діяльності науково-дослідних організацій).

На правовласників таких земельних ділянок покладаються обов'язки щодо їх збереження.

Земельний кодекс РФ розрізняє особливо цінні землі як субкатегорію земель, і особливо цінні землі, які можуть перебувати у складі різних категорій земель. Так, п. 5 ст. 27 ЗК РФ згадує особливо цінні об'єкти культурної спадщини; п. 4 ст. 79 ЗК РФ - особливо цінні продуктивні сільськогосподарські угіддя; п. 10 ст. 85 ЗК РФ - земельні ділянки поселень, що мають особливо цінне значення. Але ст. 100 3 ДО РФ мова йде саме про окрему субкатегорії земель зі своїм правовим режимом.

До складу таких земель можуть бути включені, наприклад, рідкісні і знаходяться під загрозою зникнення грунту, в цілях обліку і охорони яких ведеться Червона книга ґрунтів РФ і червоні книги ґрунтів суб'єктів РФ (ст. 62 Закону про охорону навколишнього середовища), а також інші види цінних земель.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Землі природоохоронного призначення
Ринок землі
Землі для забезпечення космічної діяльності
Землі природоохоронного призначення
Ринок землі
Землі для забезпечення космічної діяльності
Землі особливо охоронюваних природних територій
Ринок землі
Правовий режим особливо охоронюваних природних територій
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси