Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Державна громадянська служба
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 6. Стан і проблеми служби в правоохоронних органах

Як і військова, правоохоронна служба також законодавчо пов'язується лише з одним міністерством, а саме Міністерством внутрішніх справ РФ, хоча правоохоронних структур у країні налічується значно більше. Довгий час в цьому міністерстві не відбувалося істотних зрушень, в останні роки і тут намітилися серйозні зміни.

Міліція як етап у розвитку правоохоронної служби

Правоохоронна служба - це теж вид федеральної державної служби, що представляє собою професійну службову діяльність громадян на посадах правоохоронної служби в державних органах, здійснюють функції але забезпеченню безпеки, законності і правопорядку, боротьби зі злочинністю, захисту прав і свобод людини і громадянина. Таким громадянам присвоюються спеціальні звання.

Спочатку службу в міністерстві внутрішніх справ називали міліцією, а штатних співробітників - міліціонерами. При цьому не секрет, що більшість співробітників міліції за освітою не є юристами.

У минулому щоб потрапити на роботу в органи внутрішніх справ, необов'язково навіть мати професійну освіту, часом досить закінчити середню школу і відслужити в армії. В цьому випадку людину визнавали придатним до постійної воєнізованої служби в міліції. Міліцейський етап тривав до 2011 р., коли був прийнятий закон про поліції.

В даний час діяльність органів внутрішніх справ регламентують понад 300 законодавчих актів, понад 200 указів Президента РФ, більше 500 постанов Уряду РФ, а також близько 4 000 нормативних правових актів МВС Росії. Тому робота співробітників поліції без знання нормативних основ своєї служби практично неможлива. У зв'язку з цим, міністр внутрішніх справ підписав у 2009 р. наказ, яким ввів обов'язкові заліки на знання законів і відомчих нормативних документів для працівників міліції (поліції), правда, при переведенні їх на іншу посаду. Причому необов'язково людина має йти на підвищення, місце може бути рівнозначним, від знання законів це не звільняє.

При цьому нормативно-правова база, як відомо, постійно змінюється. Досить сказати, що тільки органи державної влади щомісяця приймають кілька десятків нормативних актів, які так чи інакше відносяться до поліції. Природно, виникає питання: як не потонути простому поліцейському в цьому морс інформації?

Цілком очевидно, що переробити масив правової інформації під силу не кожному співробітнику при вирішенні конкретного питання. Рішення даної проблеми полягає в розробці автоматизованих інформаційних систем правового призначення. Тому з початком XXI століття у відомстві почали розгортатися електронні правові системи "Юрист" і "Монітор". Вони не тільки можуть підтягнути юридичну грамотність поліції, але і допомагають звичайним громадянам отримати правові консультації.

Правда, цивільний чоловік не має доступу в поліцейську мережу, оскільки ця система знаходиться в закритому режимі. Але саме в ній поліцейські працівники шукають відповіді на запитання громадян. А задати їх можна як усно, скажімо, на прийомі у дільничного, так і через Інтернет. Останній дає найкращі можливості для поліції, оскільки не всі електронні системи дійшли до кожного дільничного, а тим більше рядового поліцейського. У кожному регіональному управлінні поліції є офіційний сайт, де, як правило, приймаються питання, за якими фахівці нададуть консультації правового департаменту МВС Росії.

Аналогічним чином з внутрішньої мережі від усіх співробітників поліції приймаються пропозиції про те, що можна і потрібно змінити в керівних документах. Практик на місцях набагато краще видно недоліки законодавства. І для того, щоб вся поліція працювала в єдиному правовому полі, створена і постійно поповнюється база даних всіх нормативних актів. Вона включає і закони суб'єктів Федерації, і накази, які видають регіональні управління внутрішніх справ. Тепер перевіряючим не обов'язково виїжджати у відрядження, щоб вивчити місцеві документи. Навіть виданий на Чукотці або Сахаліні наказ тут же з'являється у відомчій мережі і, якщо там є помилка, можна відразу на неї вказати.

Просвітництво поліцейських кадрів - справа, безперечно, добре. Але в час розгулу корупції стають необхідними і такі структури, як служба власної безпеки. У МВС Росії вона з'явилася в 2007 р. і поступово починає набирати обертів. Криміналітет не залишає спроб не тільки підкупити співробітників поліції, але і впровадитися в правоохоронні органи. Причому мова давно не йде про банальні кримінальників. Підходи до поліції шукають кримінальні "білі комірці" - банкіри, отмывающие злочинні гроші, хакери, економічні шахраї, навіть високопоставлені чиновники.

Не кожному в поліції вдається встояти проти корупції, спокуси миттєвого збагачення, тим більше, що зарплата рядових співробітників з більшості посад більш, ніж скромна. А злочинці на хабарі не скупляться, адже на кону у них стоїть збереження кримінальних мільйонів. Тому працівнику служби власної безпеки треба не просто викрити нечесного співробітника, що відпустив за хабар злочинця, але треба зуміти це довести. В даний час поліцейські контррозвідники повинні розбиратися в складних економічних питаннях, розуміти механізми руху капіталів і вчасно помітити, що якась частина незаконно осідає в поліцейських кишенях. Дані соціологічних опитувань свідчать, що майже 70% громадян не довіряють своїм правоохоронним органам.

Значна увага приділяється міграційній службі, яка виділилася в особливу структуру. І зовсім не тому, що тут найгірше йдуть справи з корупцією. Проблема в тому, що на дану службу звалили дуже багато завдань. Якщо раніше основну роботу робили працівники паспортних столів, то тепер доводиться займатися міграційну політику. А це безпосередньо пов'язане з тіньовою економікою, основу якої складають мігранти. Дана обставина призвела до того, що міграційна служба розрослася і навіть структурно обособилась, що ускладнює завдання власної безпеки.

Керівництво країни в якості головних завдань МВС виділило боротьбу з корупцією, організованою злочинністю і екстремізмом. Дуже важливо також підсилити гарантії захисту прав юридичних осіб і індивідуальних підприємців при здійсненні державного контролю або нагляду. Особливу увагу приділено охороні громадян, що підлягають державному захисту. Мова йде, насамперед, про програму захисту свідків. Охороняти цих людей і їх майно будуть спеціально виділені працівники, яких не стануть відволікати на інші завдання.

З 2008 р. департамент економічної безпеки МВС (ДЕБ) намагається вести боротьбу з "фінансовими пірамідами", захистити від шахраїв гроші вкладників, інвесторів, пайових пайовиків. Працює ця група в тісному контакті з фінансовою розвідкою і агентством зі страхування внесків. Перед ними було поставлено завдання не тільки зупинити масовий обман, але і людям повернути вкладені гроші. Іноді це вдається зробити. Так, тільки за перші три місяці 2012 р. поліцейські детективи-економісти виявили понад 25 тис. злочинів у кредитно-фінансовій системі.

В останні роки МВС формує свою авіацію. Протягом 2009-2010 рр. сформований 21 авіазагін спеціального призначення. Для чого вона потрібна? Перш за все, для спостереження за ситуацією на дорогах, в парках, лісах, на річках. Не обійтися без неї й у тих випадках, коли треба терміново доставити оперативно-слідчу групу в який-небудь віддалений і важкодоступний район. Вона потрібна також для надання термінової медичної допомоги, евакуації поранених, охорони природних ресурсів. З повітря набагато простіше виявляти браконьєрів, контрабандистів, чорних лісорубів, лісові пожежі, які потрапили в біду, мисливців, рибалок, туристів.

Одвічна проблема для МВС - це підбір і розстановка кадрів як рядових працівників, так і керівників. Крім заліків для змінюють посади, вирішено ввести кваліфікаційні іспити для кандидатів па керівні пости. Нові керівники поліцейських підрозділів зможуть вступити на посаду тільки після успішного проходження відповідних тестів. Важливим нововведенням стане також інститут особистої поруки, який повинен підвищити відповідальність керівників за прийняті ними кадрові рішення. Крім того, в практику підбору кадрів активно впроваджуються спеціальні психофізіологічні дослідження з використанням поліграфічних пристроїв.

У Росії застосування детектора брехні легалізовано з 1993 р. Свідчення судово-психофізичної експертизи, зробленої за допомогою поліграфа, приймаються в судах як докази. За деякими оцінками, щорічно цей прилад застосовується в країні близько 100 тис. разів. До речі, тільки в МВС за останні сім років використання поліграфа зросло в 14 разів. Внутрішня поліцейська статистика стверджує, що опитування з використанням поліграфа відразу відсіває на ранній стадії 47% (майже половину) бажаючих служити в органах. Однак, використання поліграфа зараз впирається у брак кваліфікованих кадрів - поліграфологів. Зараз їх у державних структурах всього близько 250 осіб, а потреба - не одна тисяча.

Значну роль в діяльності поліцейського відомства відіграють внутрішні війська. Вони виконують найважливіші завдання щодо забезпечення громадської безпеки у населених пунктах країни, забезпечують охорону і оборону об'єктів державної важливості, в тому числі ядерного комплексу. Ці частини і підрозділи постійно готові припинити озброєний конфлікт в будь-якому регіоні Росії. Якщо в радянський період основним завданням внутрішніх військ була охорона існуючого ладу, то сьогодні вони націлені перш за все на забезпечення безпеки особистості, суспільства і держави, захист прав і свобод громадянина від злочинних та інших протиправних посягань.

В останні роки у внутрішніх військах, як і у Збройних силах, здійснювався поступовий перехід на комплектування підрозділів і частин військовослужбовцями за контрактом, а також перешикування дивизионно-полкової структури на бригадно-батальйонну. При цьому удосконалювалося матеріальне забезпечення підрозділів, а з'єднання і частини оперативного призначення придбали здатність у найкоротші терміни висунутися в зазначені райони і діяти самостійно. Рішенням Ради безпеки і затвердженим Президентом Росії, встановлена штатна чисельність внутрішніх військ - на 1 січня 2016 р. 170 тис. чоловік.

Визначальними заходами реформування внутрішніх військ були оптимізація структури, складу та чисельності; підготовка до перетворення округів внутрішніх військ в регіональні командування; створення високоефективних сил спеціального призначення. Завдання охорони комунікаційних об'єктів і споруд була передана відповідним відомствам, зокрема міністерству шляхів сполучення. У службово-бойовій діяльності пріоритетною стала правоохоронна функція.

Серйозні проблеми виникли з діяльністю такої структури, як ГИБДД. Дійсно, неможливо в одному органі поєднувати і функцій виконання та функцій контролю. А саме так відбувається у даному державному органі. Сьогодні ніхто не несе відповідальності за проблеми, пов'язані з дорожніми пробками, парковками, регулюванням транспортних потоків, аварійністю. У той же час у сфері дорожнього руху задіяно відразу шість міністерств: Мінтранс Росії, МВС Росії, МНС Росії, Моз Росії, Міносвіти Росії та Мінрегіонрозвитку Росії. Але в результаті немає нікого, хто би визначав політику в цій галузі та стежив за се виконанням. У результаті ситуація на дорогах як і раніше, складна.

Не є новиною ідея реформувати і навіть розформувати цю службу. Вона регулярно звучить з вуст правозахисників. Але чим її замінити? Зараз з'явилися пропозиції про створення нового федерального органу, який буде наводити порядок на дорогах: займатися безпекою, організацією руху і відповідати за стан доріг. Правда, є небезпека, що він може перетворитися на гігантську міністерство. Адже об'єднати під одним дахом гибедедешников, рятувальників, медиків, проектувальників та інших фахівців автодорожньої інфраструктури досить складно і дорого. Але головне, щоб це відомство не було ні в структурі МВС Росії, ні в структурі Мінтрансу Росії, пі будь-якого іншого органу, який буде дотримуватись внутрішньовідомчі інтереси. Воно має безпосередньо підпорядковуватися Уряду РФ.

В кінці 2009 р. було оголошено про початок реформування МВС Росії. Зокрема, до 1 січня 2012 р. кількість співробітників повинна бути скорочена на 20%, тобто до встановленого терміну повинен бути звільнений кожен п'ятий співробітник, і тоді загальна чисельність відомства становитиме близько мільйона осіб. За рахунок такої оптимізації збільшиться грошове забезпечення залишаються. Щоб змінити ситуацію в поліції, треба не тільки різко підвищити попит з співробітників і встановити декларацію їх доходів, але і дати їм пристойну заробітну плату, а також гарантувати соціальний пакет. Тоді поліцейським буде що втрачати і за що служити.

В процесі подальшого оновлення був прийнятий Указ від 18 лютого 2010 року № 208 "Про деякі заходи щодо реформування Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації", в якому запропоновано вилучити деякі надлишкові функції. Зокрема, необхідна передача федеральній міграційній службі функцій адміністративного видворення іноземних громадян та осіб без громадянства за межі Російської території. Медичні витверезники повинні перейти з ведення МВС у структуру органів управління охороною здоров'я. Також планується забрати і повноваження з проведення технічного огляду автотранспорту, зберігши повноваження щодо здійснення державного контролю за його проведенням.

Міністру внутрішніх справ РФ доручено утворити головне управління по Північно-Кавказькому федеральному округу, створити вісім управлінь на транспорті по федеральним округах на базі 20 управлінь на залізничному, водному і повітряному транспорті, підпорядкувати управління (відділи) внутрішніх справ у закритих адміністративно-територіальних утвореннях, на особливо важливих і режимних об'єктах відповідним територіальним органам МВС Росії.

У зв'язку з цим рекомендовано оптимізувати структуру та чисельність працівників центрального апарату МВС Росії і безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів, передбачивши скорочення їх загальної штатної чисельності з 19 970 до 9264 одиниць, залишивши в останньому випадку співробітників органів внутрішніх справ - 8 тис. осіб, військовослужбовців внутрішніх військ - 545 осіб і федеральних цивільних службовців - 719 осіб.

В даний час список завдань МВС Росії в принципі не змінився. Насамперед - це розкриття злочинів. Незважаючи на вжиті заходи з року в рік розкривається лише кожен другий злочин. При цьому нерозкритими залишаються 1,3 млн злочинів, з яких кожне четверте відноситься до категорії тяжких та особливо тяжких. Друга задача пов'язана з протидією екстремізму та ліквідації бандитського підпілля на Північному Кавказі. При цьому неодмінною умовою є загальна стабілізація ситуації в регіоні, яка повинна знизити загальний рівень злочинності. Третім принциповим напрямом залишається боротьба з економічною злочинністю, а також з кримінальним тиском на бізнес і незаконним захопленням власності. Таких злочинів в останні роки вдалося виявити від 400 до 500 тис. По суті довелося захищати від розкрадання бюджетів деяких національних проектів і федеральних програм. Наприклад, виявлено майже 11 тис. злочинів у паливно-енергетичному комплексі, понад 8 тис. - у м'ясній промисловості, понад 14 тис. - у сфері видобутку та обігу водних біологічних ресурсів і т. д. Нарешті, актуальною проблемою, як і раніше є антикорупційна робота. Тому з 2010 р. міліцейські (поліцейські) працівники зобов'язані надавати відомості про своє майно і майно членів своїх сімей, а в самому міністерстві почала працювати комісія з дотримання вимог до службового поводження федеральних державних службовців і врегулювання конфлікту інтересів.

Вимога посилити кадровий відбір зажадало створити принципово нову систему виявлення кандидатів на службу, що дозволило в повну силу запрацювати підрозділам забезпечення власної безпеки органів внутрішніх справ і державної міграційної служби. При цьому щороку до кримінальної відповідальності притягуються 2-3 тис. співробітників. Важливо, що близько 90% порушників та злочинців у своєму середовищі виявляють самі поліцейські. Правда, при цьому збільшилася кількість погроз, шантажу та нападів на співробітників. В останні роки таких випадків відбувається понад 70 тис. В 2011 р. в підрозділи власної безпеки з проханням про захист особистості звернулися понад 1000 поліцейських.

Природно, співробітники МВС Росії і несли втрати. В останні три роки загинули при виконанні службових обов'язків 1400 осіб, 17 тис. отримали поранення, два десятки поліцейських і військовослужбовців внутрішніх військ удостоєні звання Героя Росії, більшість - посмертно.

У чому відмінність між громадянськими службовцями, військовими та правоохоронними службовцями? Очевидно, що військова і правоохоронна служби поряд з іншими галузями соціально необхідної діяльності керуються державними органами. Якщо заходить мова про армію, то до числа останніх належать Міністерство оборони РФ, управління військових округів, регіональні та районні військові комісаріати. За винятком міністра оборони, діяльність якого носить політичний характер, всі інші керівники в даних органах є також і цивільними службовцями (тільки в перерахованих державних органах). Військові керівники і офіцерський склад безпосередньо військових з'єднань, частин і підрозділів - від армії до взводу - не беруть участь у державному управлінні і тому називаються просто військовослужбовцями. Аналогічним чином вирішується питання і з працівниками правоохоронної служби. Разом з тим апаратні працівники державних органів силових відомств поки не включаються статистичною службою в число цивільних службовців.

Вже говорилося, що в останні роки почався процес "огражданствления" силових структур, а саме, переатестація нелінійних фахівців, що працюють в армійських, міліцейських та інших відомствах, яким присвоюються класні чини цивільної служби. Найбільш активно ця робота ведеться поки в Збройних силах, але й інші силові відомства починають робити тут певні кроки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Система правоохоронних органів
Пенсія за вислугу років військовослужбовцям, які проходили військову службу за контрактом, і співробітникам правоохоронних органів
ПРЕДМЕТ ТА СИСТЕМА КУРСУ "ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ"
КООРДИНАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ ПО БОРОТЬБІ ІЗ ЗЛОЧИННІСТЮ
Поняття правоохоронних органів
Фізичні особи військової та правоохоронної служби
Пенсія за вислугу років військовослужбовцям, які проходили військову службу за контрактом, і співробітникам правоохоронних органів
Система правоохоронних органів
ПРЕДМЕТ ТА СИСТЕМА КУРСУ "ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ"
Консультування по питаннях організаційних змін та розвитку
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси