Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільне та торгове право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Законодавство, що регулює спадкові відносини

У країнах континентальної Європи норми спадкового права включені до складу цивільних кодексів і поміщені, як правило, вслід за нормами, що регулюють правове становище фізичних осіб і сімейні відносини.

У Франції норми, що регулюють спадкові відносини, містяться у перших двох титулах книги ФГК ("ПРО різні засоби, якими набувається власність"), озаглавлених "Про спадкування" та "Про дарениях між живими і заповіти". Спадкування за законом розглядається у ФГК окремо від спадкування за заповітом, яке регулюється в тісному зв'язку з прижиттєвими дарениями. Це пояснюється наявністю в законі загальних норм, що регулюють порядок безоплатного придбання майна. У ФРН спадкових правовідносин присвячена окрема книга V ГГУ ("Спадкове право"). В Швейцарії норми спадкового права також містяться в окремій книзі - 11 ШГК ("ПРО спадщину"). Регламентування деяких питань, зокрема пов'язаних із складанням заповіту, кодекс відносить до компетенції кантонів. В країнах англо-американської системи права поряд із судовим прецедентом істотна роль у регулюванні спадкових відносин належить закону.

У Великобританії серед найбільш важливих законів в цій області слід відзначити закон про заповіти (1837), закон про адміністрування спадків (1925 р.), закон про спадщину осіб, що не залишили заповіту (1952), закон про спадкування (1975). Є й інші нормативні акти про окремі питання спадкового права.

У США прийняття законодавства про спадщину віднесено до компетенції штатів. У багатьох з них закони про спадкування включені в зводи законів штатів (Вірджинія, Теннессі, Південна Кароліна та ін)- В штаті Луїзіана, де, як відомо, діє Французький цивільний кодекс, до цього часу збереглася в основних рисах французька система спадкового права. Наявні, часом досить серйозні відмінності у регламентації спадкових відносин в межах окремих штатів викликали до життя потребу досягнення уніфікації правових норм у даній області. Намітилися унификационные тенденції, що виразилися, зокрема, у розробці уніфікованого закону про спадкування (Uiform Probate Code), прийнятого поки лише в декількох штатах (наприклад, Алясці, Айдахо).

В останні десятиліття в законодавстві розглянутих країн відбулися зміни, які потягли за собою розширення спадкових прав усиновлених і позашлюбних дітей. 15 результаті усиновлені були повністю зрівняні в спадкових правах з законнонародженими дітьми (закон 1966 р. у Франції; закон 1977 р. в ФРН; закон 1972 р. у Швейцарії; закон 1958 р. в Англії; закони окремих штатів США).

Що стосується позашлюбних дітей, спадкові права яких майже повністю заперечувалися, то вони також, за деякими винятками, отримали рівні права з законнонародженими, а їх батьки можуть успадковувати після них в принципі так само, як після своїх закононароджених дітей (закон 1972 р. у Франції; закон 1969 р. в ФРН; закон 1975 р. у Швейцарії; закон 1969 р. у Великобританії; закони окремих штатів США). Необхідною умовою цього є визнання позашлюбної дитини батьком або встановлення його походження за рішенням суду. Зазначені зміни в законодавстві західноєвропейських країн значною мірою пов'язані з прийняттям в рамках Європейської ради Конвенції про усиновлення дітей (24 квітня 1967 р.) і Конвенції про правове становище позашлюбних дітей (15 вересня 1975 р.).

Деякі закони внесли зміни в обсяг і характер спадкових прав пережившого подружжя, розширивши їх, що відповідала в першу чергу інтересам заміжньої жінки. Так, у Франції, законодавство якої ставило пережив чоловіка на останнє місце в числі спадкоємців за законом, в результаті чого він закликався до спадкування лише за відсутності кровних родичів (включаючи бокових до 12-го ступеня), були прийняті два закони (1957 р. і 1972 р.), надали йому більш широкі можливості для отримання спадщини. Однак і зараз пережив чоловік в більшості випадків отримує не право власності, а лише узуфрукт на частину спадкового майна, розмір якої варіюється в залежності від розряду спадкоємців.

У Великобританії, де законодавство і раніше віддавало пережив дружину перевагу перед іншими спадкоємцями, законом про спадкування (про забезпечення родини та утриманців) 1975 р. були розширені його можливості на отримання "розумного утримання" зі спадкового майна. Цим же законом аналогічне право було надано більш широкому, ніж раніше, колі осіб: колишній дружині, не вступила в інший шлюб, дітям спадкодавця, у тому числі позашлюбним, та ін.

Серед інших законів, які внесли зміни до регулювання окремих питань спадкових відносин, можна відзначити закон ФРН 1969 р. щодо оформлення заповідальних розпоряджень; і закон ФРН 1976 р. про реформу шлюбно-сімейного права, що змінив, зокрема, деякі положення, пов'язані з правом спадкоємців па обов'язкову частку.

Не можна не звернути увагу на таку проблему, як колізії законодавства у сфері спадкування. Кількість спадкових справ з іноземним елементом з другої половини XX ст. весь час збільшувалася, що стало непрямим наслідком міграції населення в усьому світі в кінці минулого і початку нинішнього століття, викликаної війнами і революціями.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Про застосування судами законодавства, що регулює відносини, що виникають у зв'язку з відкриттями, винаходами, раціоналізаторськими пропозиціями і промисловими зразками
Колізійне регулювання спадкових правовідносин у російському законодавстві
Міжнародно-правове регулювання спадкових відносин
СПАДКОВЕ ПРАВО
Колізійні норми в міжнародному фінансовому праві, що регулюють відносини з іноземним елементом
Загальна характеристика спадкових правовідносин
Імператорське законодавство до Юстиніана
Трудові відносини, пов'язані з іноземним правопорядком, за законодавством Російської Федерації
Спадкове право зарубіжних країн
Міжнародне спадкове право
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси