Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 54. Білорусь під час радянсько-польської війни. Ризький мир та його наслідки для Білорусі

В ході Першої світової війни 5 листопада 1916 р. уряди Німеччини та Австро-Угорщини оголосили про створення польської держави на окупованій ними західній частині території Російської імперії Царства Польського. 29 серпня 1918 р. радянський уряд відмовилося від усіх договорів царського уряду про розділах Речі Посполитої. Після закінчення війни і виведення німецьких і австро-угорських військ з польської території в листопаді 1918 р. військова і цивільна влада в Польщі була зосереджена в руках Ю. Пілсудського. Він сформував перший польський уряд, яке зайняло ворожу позицію по відношенню до Радянської Росії. Уряд Польщі і маршал Пілсудський прагнули до відновлення польської державності в кордонах 1772 р. З кінця 1918 р. польські війська просувалися на територію Білорусі та України. У лютому 1919 р. поляки почали наступ в напрямку Вільно - Мінськ і Кобрин - Пінськ. Уряд Літбел евакуювалося з Вільно в Мінськ. 1 червня 1919 р. був прийнятий декрет ВЦВК про об'єднання РРФСР. України. Латвії. Литви та Білорусі у військово-політичний союз, метою якого була організація і концентрація збройних сил для відсічі польським інтервентам. Однак цього виявилося недостатньо, так як основні сили Червоної Армії перебували на Східному фронті для боротьби з військами під командуванням А. Колчака. 8 серпня 1919 р. поляки захопили Мінськ. Радянсько-польський фронт стабілізувався восени 1919 р. по лінії Полоцьк - річка Березина-Дніпро.

На окупованій території Білорусі польські власті встановили жорсткий режим. Для управління захопленими білоруськими територіями було створено Департамент у справах польських східних земель. Окупована територія була поділена на два округи: Віленський та Мінський. Колишні органи самоврядування (більшовицькі та Ради БНР) ліквідовувалися. Місцева адміністрація складалася переважно з польських офіцерів. Проводилися реквізиції, відновлювалося поміщицьке землеволодіння. У культурному житті проводилася політика полонізації. Державною мовою стала польська.

Білоруські діячі в умовах польської окупації зайняли різну позицію. У грудні 1918 р. керівництво БНР виступило проти територіальних претензій Польщі на білоруські землі. В Гродні був утворений Рада Державної оборони на чолі з В. Ластовський. Після заняття поляками Мінська Рада БНР звернулася до керівництва Польської держави з проханням про визнання БНР. У вересні 1919 р. голова уряду БНР А. Луцкевич запропонував укласти унію з Польщею в обмін на визнання незалежності БНР, але Пілсудський вважав, що унія може бути укладена без всяких умов.

Серед діячів білоруського національного руху розгорнулася боротьба між прихильниками і супротивниками польської орієнтації. Білоруські есери, які виступали проти союзницьких відносин з Польщею, домоглися переобрання Ради БНР. В. Лесик і А. Луцкевич були смешены. Уряд Білоруської народної республіки очолив Ст. Ластовський. Польська влада почала репресії проти есерів та їх прихильників. Прихильники польської орієнтації (В. Лесик, А. Смолич, В. Середа. С. Рак-Михайловський, Ст. Іванівський) створили новий орган-Вищу Раду, яка уклала договір з Пілсудським про входження Білорусі до складу Речі Посполитої після закінчення війни.

В умовах польської окупації на території Білорусі розгорнувся партизанський рух, організаторами якого разом з комуністами виступали білоруські есери. На початку 1920 р. проти поляків активно діяла Білоруська комуністична організація на чолі з В. Игнатовским.

Навесні 1920 р. на радянсько-польському фронті почалися активні бойові дії. У червні Червона Армія перейшла в наступ і 11 липня звільнила Мінськ, 14 липня зайняла Вільно, 19 липня - Гродно.

До серпня була звільнена вся територія Білорусі, військові дії перенесено в Польщу. 16 серпня польські війська перейшли в контрнаступ і знову зайняли значну територію Білорусі. 12 жовтня 1920 р. було укладено перемир'я.

Після звільнення Мінська від польських окупантів вся влада перейшла до Мінським губернського революційного комітету.

18 березня 1921 р. у Ризі був підписаний договір між делегаціями РРФСР. Радянської України й Польщі, згідно з яким Західна Білорусь (104 тис. кв. км, з населенням понад 4 млн чол.) включалася до складу Польської держави. Договір передбачав дотримання рівноправності, права на вільний розвиток мови і культури, церковних організацій білоруського, українського та інших народів, які перебували на території Польщі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Радянсько-польська війна і розгром Врангеля
Західна Білорусь у складі Польської держави (1921-1939 рр.)
Радянсько-фінляндська ("зимова") війна
-1667 рр. - Російсько-польська війна
Війна 1812 р. і Білорусь
ЦИВІЛІЗАЦІЙНА СПАДЩИНА СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ, СЕРЕДНІХ СТОЛІТЬ І БІЛОРУСЬ
Білорусь у роки Першої світової війни
Основні наслідки Першої світової війни
СЕЛЯНСЬКА ВІЙНА ТА ЇЇ НАСЛІДКИ
СЕЛЯНСЬКА ВІЙНА ТА ЇЇ НАСЛІДКИ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси