Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Криміналістика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Об'єкти вчинення терористичних актів

Під об'єктами терористичних актів ми розуміємо безпосередній предмет злочинного посягання або потерпілого (групу потерпілих). Як правило, такими об'єктами є службові приміщення та офіси, державні, муніципальні та громадські установи, аеропорти, залізничні вокзали, станції метро, автобусні та автомобільні стоянки, театри та інші культурно-розважальні центри, магазини, ресторани, готелі, санаторії, пости або відділи поліції, армійські казарми, інші військові споруди, автомобілі, повітряні або водні судна, інші транспортні засоби, а також люди, особливо значні скупчення людей. При виборі об'єкта терористи враховують його важливість, державну або суспільну значимість, резонанс після вчинення терористичного акту, стан охорони.

Місце вчинення злочину

Воно невіддільне від об'єкта злочинного посягання, але в територіальному відношенні ширше, оскільки включає в себе навколишню місцевість, дороги, під'їзні шляхи, системи зв'язку і електропередач і навіть найближчі споруди. Межі місця злочину визначаються насамперед локалізацією слідів теракту і слідами, залишеними самими терористами. Моделювання події злочину неможливо без відновлення слідової картини терористичного акту. Тому криміналістичне й експертне дослідження безпосередніх об'єктів здійснюється одночасно з оглядом місця вчинення злочину.

Час вчинення терористичного акту

Злочинці визначають час вчинення теракту виходячи з наступних факторів. По-перше, для реалізації своїх планів вони вибирають найбільш безпечне час; по-друге, виходять з злочинної антилюдської мети - знищити якомога більше людей, завдати якомога більший матеріальний збиток, чинити тиск на владу і страхітливе вплив на населення, дестабілізувати обстановку. У зв'язку з цим терористи обирають години пік, коли відзначається найбільша концентрація людей в метро, на вокзалах, ресторанах, театрах, інших громадських, культурно-розважальних установах. Наприклад, вибух в переході станції метро "Пушкінська" був запланований терористами до закінчення робочого дня в установах і організаціях.

Механізм следообразования і локалізація слідів

В результаті вибуху значна частина слідів знищуються. Деякі сліди усувають самі злочинці. Тим не менше при правильній організації пошукової роботи вдається виявити, оглянути і дослідити багато сліди, створити оптимальну слідову картину. Перерахуємо основні слідові наслідки:

o воронка - область найбільш інтенсивних руйнувань, оплавлений, окопчений, інших різних деформацій. Ці наслідки вибуху дають можливість визначити центр вибуху;

o пошкодження споруд, будівель, транспортних засобів, різних об'єктів. Дозволяють встановити напрям і поширення ударної (вибухової) хвилі, розліт осколків корпусу вибухового пристрою і наповнювачів, виявити послідовність вчинення вибухів;

o частини, деталі деформованих та пошкоджених механізмів, електроприводів, вогнепровідні шнури, шматки ізоляційної стрічки, а також частини акумуляторів, електродетонаторів, інші вибухові пристрої або їх частини;

o пошкоджена одяг або її частини;

o трупи і частини трупів - відносяться до самостійної групи об'єктів. Виявлені на цих об'єктах пошкодження та інші сліди мають величезне інформаційне значення.

Значну роль у пошукової і доказової діяльності відіграють виявлені на місцевості або пошкоджених об'єктах частини вибухових пристроїв і інші сліди. Ще більше пошукове значення мають результати досліджень розірвалися вибухових пристроїв і іншого озброєння, що використовується терористами, які дають реальну можливість встановити джерела та канали їх надходження.

При підпалах залишаються такі сліди, як:

- вогнище або декілька вогнищ пожежі. Вогнище пожежі може зберегти сліди застосовуваних для підпалу рідин, речовин і пристроїв;

- обвуглювання дерев'яних деталей, розплавлення металевих деталей, виробів та предметів;

- предмети та пристрої для підпалу, горючі або легкозаймисті рідини і речовини;

- засоби, що використовуються терористами для створення перешкод у гасінні пожежі і спасіння людей.

У всіх випадках розкриття та розслідування терористичних актів, скоєних шляхом вибухів, підпалів або інших дій, що необхідно здійснювати паркани повітря і проводити експертні дослідження з допомогою спеціалізованих газових хроматографів і новітніх методик.

Що стосується слідів, що залишаються злочинцями при використанні ними вогнепальної зброї, то до них відносяться: гільзи; сліди куль і самі кулі, що залишилися в перешкодах, тілах потерпілих; патрони, загублені та невыстрелянные; будь-яку зброю, кинуту або захоплене і т. п. Дослідження цих речових доказів дає можливість встановити шляхи проникнення терористів па об'єкт нападу, місця засідок, укриттів, а також джерела надходження зброї.

Крім матеріальних слідів не менше значення мають ідеальні сліди - інформація, яка залишилася в пам'яті очевидців. Їх свідчення відіграють важливу роль у доказуванні обставин кримінальної справи. Слід звернути особливу увагу на необхідність розширення списку не тільки свідків вчинення і подальшого розвитку теракту, але і свідків періоду, що передує вчиненню злочинів, для отримання даних про підозрілих осіб.

Залежно від особливостей окремих об'єктів злочинних посягань утворюються інші численні сліди. До них належать, зокрема: інформація телекамер спостереження, збережених після терактів, а також дані про телефонні з'єднання, які дозволяють встановити зв'язок терористів (в тому числі і методом білінгу).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Способи вчинення терористичних актів
Особливості здійснення митних операцій щодо окремих категорій товарів
Криміналістична характеристика розкрадань
Час, місце, обстановка, спосіб, знаряддя, засіб вчинення злочину: поняття і зміст
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ УТРИМАННЯ ПІД ВАРТОЮ ПІДОЗРЮВАНИХ І ОБВИНУВАЧЕНИХ У ВЧИНЕННІ ЗЛОЧИНУ
Особливості обстановки вчинення злочину
Способи вчинення терористичних актів
Час вчинення виконавчих дій
Час, місце, обстановка, спосіб, знаряддя, засіб вчинення злочину: поняття і зміст
Механізм следообразования і локалізація слідів
Механізм утворення слідів пострілу
Інші сліди
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси