Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетинг в комерції
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Організація електронного продажу

В Росії практично утвердилося розуміння того, що інтернет - це ще одна важлива середовище для ведення бізнесу, має свою специфіку. В інтернеті шукають партнерів або клієнтів, здійснюють підтримку власного бізнесу, автоматизують операції з партнерами, дилерами, провайдерами, створюють і розвивають роздрібні інтернет-магазини.

В електронній мережі спілкуються і знаходять необхідні відомості люди різних професій, національностей, віків, соціальних верств суспільства, що само по собі забезпечує широку аудиторію потенційного клієнта інтернет-магазину.

Однак, незважаючи на райдужні перспективи, темпи розвитку електронної комерції в Росії трохи нижче світових, що свідчить про наявність певних проблем і серйозних негативних факторів.

Хоча цифри загальної кількості користувачів вражаючі (за деякими даними, до 4 млн осіб), число купують товари в мережі значно менше в порівнянні з числом покупців звичайних магазинів.

Але обороти онлайнової торгівлі постійно зростають. Так, за даними РБК в 2004 р. через інтернет тільки споживчих товарів було придбано на суму 11,8 млрд дол., а всього електронні продажу товарів і послуг склали 240 млрд дол., у 2005 р. - 14,1 і 290 млрд дол. відповідно.

Зростання активності в області онлайнової торгівлі в усьому світі почався з середини 90-х роках XX ст. Слідом за великими компаніями, що виробляють комп'ютерне обладнання, в мережу стали виходити торговці традиційними товарами. З'явилася велика кількість книжкових магазинів, магазини компакт-дисків і відеокасет, винні магазини. Зараз практично будь-які товари можна придбати через мережу.

При організації електронної торгівлі ходовими товарами важливо розуміти, що структура інтернет-магазину приваблива не тільки можливістю охоплення широкого кола потенційних клієнтів, але ще й тим, що часто звільняє підприємців від багатьох зобов'язань, а саме: утримання торгових площ, оплата комунальних послуг, витрати на навчання персоналу та їх заробітну плату, організація складського комплексу.

Практика продажу мобільних телефонів та послуг операторів стільникового зв'язку через систему електронної торгівлі одержала у Росії досить широке поширення, так як даний вид комерційної діяльності крім зручності для споживача має незаперечні переваги для самої компанії, що відкриває інтернет-представництво в мережі.

Термін "електронна торгівля" міцно увійшов у повсякденне свідомість підприємця, що обумовлено не тільки зростанням кількості російських онлайнових магазинів, але і інтересом користувачів і учасників ринку традиційної торгівлі до нового виду бізнесу.

Електронна торгівля - це форма відносин між підприємствами, організаціями і приватними особами, при якій господарські зв'язки по постачаннях продукції формуються сторонами самостійно з допомогою електронних мереж.

Інтернет - новий засіб комунікації, що представляється комунікаційною моделлю "багато-багатьом". Крім того, інтернет є гипермедийным способом представлення інформації, значно відмінним від традиційних засобів масової інформації інтерактивною природою, високою гнучкістю і масштабністю. Це - глобальний віртуальний електронний ринок, що не має яких-небудь територіальних або тимчасових обмежень, що дозволяє проводити інтерактивну продаж товарів без фірм-дистриб'юторів.

При цьому комерційна діяльність у мережі інтернет націлена насамперед:

o створення сприятливого іміджу фірми або товару/ послуги;

o забезпечення доступності користувачів до інформації про фірму або продукції;

o реалізацію всіх можливостей подання інформації про товар: графіка, звук, анімація, відеозображення і багато чого іншого;

o забезпечення оперативної реакції на ринкову ситуацію: відновлення даних прайс-листа, інформації про фірму або товари компанії; своєчасна коригування зворотного зв'язку;

o скорочення корпоративних витрат і збільшення доходів, так як немає необхідності відкривати нові торговельні точки.

Даний вид комерційних зв'язків не обмежується рамками роздрібних інтернет-магазинів; до нього все частіше вдаються підприємства-виробники, постачальники сировини, нафтових ресурсів у вигляді фірмової торгівлі.

Інтернет-торгівля охоплює собою різні ринкові асортиментні вертикалі: від нерухомості до ринків, що оперують цінними паперами.

Електронна торгівля впливає також на систему комерційних зв'язків між регіонами, галузями, визначає шляху переміщення товарів у країні, завдяки чому удосконалюється територіальний поділ праці, досягається пропорційність у розвитку регіонів.

Основними завданнями глобальної електронної комерції є:

o маркетингове вивчення ринку, попиту і пропозиції на продукцію виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання;

o виробництво товарів у необхідних споживачу асортименті, кількості та відповідної якості;

o своєчасне, повне і ритмічне забезпечення товарами в широкому асортименті посередницьких, роздрібних підприємств, споживачів;

o організація зберігання товарних запасів з урахуванням планомірних і ритмічних поставок товарів;

o широке застосування економічних методів регулювання всієї системи взаємин між постачальниками, посередниками, споживачами;

o зниження сукупних витрат, пов'язаних із просуванням товарів від виготовлювачів до споживачів при традиційних формах торгових відносин.

Електронна комерція має безліч переваг, які гармонійно вписуються в реальну картину економічного розвитку країни в цілому, так як в процесі електронної торгівлі:

o значно збільшується оперативність отримання інформації, особливо при міжнародних операціях;

o значно скорочується цикл від планування і замовлення товару до продажу, так як більше немає необхідності кожен раз вводити отримані документи, до того ж знижується ймовірність виникнення помилок введення;

o значно знижуються витрати, пов'язані з обміном інформацією, за рахунок використання більш дешевих засобів комунікації;

o компанія стає більш відкритою по відношенню до клієнтів;

o полегшується і прискорюється процес інформування партнерів і клієнтів про продукти і послуги;

o створюються альтернативні канали продажів, наприклад через електронний магазин на корпоративному сайті або шляхом цільової розсилки потенційним клієнтам оновленої інформації про надходження товару, формування так званого бланка попереднього замовлення, який можливий і без використання структури інтернет-магазину.

Застосування сучасних інтернет-технологій у бізнесі не обмежується створенням веб-сайту або електронного каталогу з можливістю замовлення, а передбачає використання технології і накопиченого досвіду для глибинної перебудови способів ведення ділових операцій за допомогою інтернету і супутніх мережевих комп'ютерних технологій.

Використання технологій онлайнової торгівлі необхідно в першу чергу компаніям, що мають розвинену регіональну партнерську мережу, так як дозволить значно знизити вартість обробки замовлень. З швидким зростанням частки ринку, орієнтованою на інформаційні послуги, також збільшується кількість сервісів, орієнтованих на платне надання інформації. Електронний бізнес втягує у свою орбіту всі великі маси продавців і покупців.

Особливості електронної та традиційної торгівлі представлені в табл. 8.4.

Таблиця 8.4. Відмінні критерії електронної торгівлі

Відмінні критерії електронної торгівлі

Комплексне проведення комунікаційно-збутової кампанії в мережі інтернет включає в себе вісім етапів, які проілюстровані на рис. 8.5.

Великий інтерес для підприємців представляє третій етап - облік витрат організації на створення інтернет-сайту, який залежить від того, організація отримує виключні права на ці об'єкти інтелектуальної власності (програми для комп'ютера) чи ні. Якщо до організації перейшли виключні права на використання програмного продукту, підтверджені свідоцтвом про офіційну реєстрацію, то слід враховувати створений сайт в бухгалтерському обліку як НМА (ПБУ 14/2000).

Етапи планування комунікаційно-збутової кампанії в мережі інтернет

Рис. 8.5. Етапи планування комунікаційно-збутової кампанії в мережі інтернет

З точки зору маркетингу, сайт - це набір інформаційних блоків та інструментів для взаємодії з одним або декількома сегментами цільової аудиторії.

Веб-сайт при збереженні більшості переваг телевізійної реклами багато в чому позбавлена її недоліків. Завдяки сучасним технологіям на сайті можуть бути розміщені анімаційні ролики, звук, крім того, якість зображення у будь-якого монітора набагато краще телевізійного, а отже, кінцевий користувач побачить більш чітку і яскраву картинку. При цьому власник сайту не обмежений в обсязі наданої інформації, може більш послідовно і докладно викласти всі переваги і характеристики пропонованих товарів і послуг, провести комплексну рекламну акцію з просування як фірми, так і окремих товарних знаків, товарів, видів послуг.

До обліку сайт приймається після закінчення робіт з його створення, тобто у момент його розміщення в інтернет.

Витрати на створення веб-сайту є його первісною вартістю незалежно від того, хто розробив сайт - маркетологи організації або спеціалізована компанія. Первісна вартість сайту як НМА визначається з фактичних витрат на його придбання (створення) і доведення до стану, придатного для використання. До цих витрат відносяться використані матеріальні ресурси, послуги сторонніх організацій, патентні мита, оплата праці програмістів і т. п.

У первісну вартість сайту не включаються суми ПДВ по придбаним матеріалам, робіт, послуг, використаних при його створенні (подл. 6 п. 3 ст. 257 НК РФ). Але суми ЕСН, страхових внесків на обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та страхових внесків на обов'язкове пенсійне страхування, нараховані з заробітної плати співробітників, які брали участь у розробці сайту, враховуються в його первісної вартості.

Витрати на створення сайту організації, за допомогою якого вона реалізує свої товари (роботи, послуги), повинні відповідати вимогам ст. 252 НК РФ - економічно обґрунтовані і спрямовані на отримання доходу. В цілях оподаткування такі витрати визнаються по мірі нарахування амортизації. Причому якщо на сайті розміщена виключно рекламна інформація, то амортизація, нарахована в процесі його використання, відноситься метою оподаткування прибутку до витрат на рекламу (подл. 28 п. 1 ст. 264 НК РФ). Як випливає з п. 4 ст. 264 НК РФ до витрат на рекламу відносяться, зокрема, витрати на рекламні заходи через телекомунікаційні мережі. Такі витрати є ненормируемыми. Отже, сума нарахованої амортизації за звітний (податковий) період у повному обсязі зменшує оподатковувану базу.

Строк корисного використання сайту обліку визначається так само, як термін дії патенту, свідоцтва та інших об'єктів інтелектуальної власності. Якщо строк корисного використання сайту визначити неможливо, то відповідно до п. 17 ПБО 14/2000 він приймається рівним 20 років, але не більше терміну діяльності організації.

Створення сайту в інтернеті, на якому розміщена інформація про організації та випущеної нею продукції, усі витрати по його підтримці ставляться до рекламних витрат. Така позиція викладена і в листі Управління МНС РФ по місту Москві від 7 травня 2003 р. №26-12/25025. Причому необхідно розділяти витрати, що враховуються одноразово (створення сайту), і витрати, які слід ураховувати протягом терміну дії договору (підтримка сайту).

Конкуренція інтернет-магазинів з класичним торговим сектором змушує їх власників шукати нові підходи до організації електронної торгівлі. Один з основних способів підвищити рівень продажів - поліпшення сервісу та інформаційної підтримки покупців, так як, незважаючи на ряд переваг, електронна торгівля має і свої мінуси.

На жаль, представлення товару у звичайних електронних магазинах не йде далі його текстового опису або плоскою фотографії. Покупцеві ж хочеться потримати товар в руках, щоб розглянути його більш детально. Звичайно, обсяги електронної торгівлі в Росії ростуть високими темпами, але навіть сьогодні результати їх зростання не порівнянні зі світовими.

До причин, що гальмує розвиток електронної торгівлі в Росії, відносяться наступні:

o по-перше, початкові капіталовкладення з урахуванням вартості обладнання і витрат на кваліфікований технічний персонал становлять досить велику суму;

o по-друге, відносно нечисленна аудиторія російських користувачів національної мережі інтернет;

o по-третє, оформлення покупки і її доставка продовжує мати досить складну форму. "Електронні гроші" у Росії приживаються повільно і з труднощами, кількість власників кредитних карт незначно.

Крім іншого, в електронній торгівлі дуже висока конкуренція. Звичайний магазин може розраховувати на те, що покупець не захоче покинути ввічливого консультанта в пошуках товару подешевше, інтернет-магазин переваги цього позбавлений.

На сьогоднішній день соціально-економічна сутність електронної торгівлі полягає не в прибутковості цього бізнесу, а, швидше, в його ресурсах в якості іміджевого та пізнавального доповнення до "фізично" існуючим торговим залам і магазинах. Електронний бізнес спрямований на використання інформаційних технологій в цілях забезпечення ефективного взаємодії ділових партнерів і створення додаткових джерел доходів.

Висновки

1. Російський ринок рекламних послуг представлений найрізноманітнішими засобами, які дають організації можливість великого вибору в реалізації своїх комунікаційних завдань.

2. Паблік рілейшнз (ПР)- система зв'язків з громадськістю, передбачає багатократну діяльність із поліпшенню відносин між організацією (фірмою) і громадськістю, а також з тими, хто вступає з нею в діловий контакт як всередині, так і за її межами.

3. Без зусиль ПР неможливо досягти стійкого іміджу, високих комерційних результатів, задоволення від якості праці та виконаного обов'язку перед суспільством. Головна мета ПР - встановлення гармонійних відносин з цільовими аудиторіями для отримання комерційного успіху і формування високого іміджу. Саме новий клас підприємців повинен привести нашу державу і економіку до процвітання.

4. Виставки і ярмарки займають особливе місце в арсеналі засобів комунікаційного впливу, так як надають дуже широкі можливості демонстрації рекламованих послуг для встановлення прямих ділових контактів з безпосередніми покупцями, а також з підприємствами оптової і роздрібної торгівлі.

5. Ярмарки (виставки) інтегрують у собі комплекс комунікаційних каналів взаємодії потоків інформації між організаторами, експонентами і відвідувачами. Вони забезпечують безпосередність спілкування, економлять час на ознайомлення з товарами та послугами, що надають необмежені можливості особистого відбору їх і безпосереднього укладання торговельних угод.

6. Електронна комерція (інтернет-комерція)- широкий спектр електронних платформ, таких як отримання постачальником замовлень допомогою систем електронного обміну даних (інтернет), використання для здійснення трансакцій електронної пошти, надання онлайнових послуг.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Використання електронного цифрового підпису
ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОДАЖІВ
Організація і проведення торгів з продажу державних або муніципальних земельних ділянок або права їх оренди
Організація рекламних продажів у друкованих ЗМІ
Організація електронної системи управління документообігом
Психологічні фактори електронної торгівлі
Організація продажу продуктів банкостраховых
Головна організація
Особливості рекламних продажів на телебаченні
Продажу в межах торговельного простору
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси