Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ізоляція днища в сховище відходів

Найбільш коректне інженерне рішення підстави сховища з використанням дренажу - це створення дренажного шару з штучно заданим ухилом для відводу стічних вод. На поверхні грунтової основи знову зводиться сховища повинна виконуватися надійна ізоляція незалежно від типу сховища. Таким чином, з самого початку забезпечується захист від попадання в ґрунт шкідливих речовин.

Подібні ізоляційні системи повинні бути багатошаровими і містити дренажні шари, службовці для збирання, відведення та контролю стічних вод. Розрізняють: мінеральну ізоляцію (ґрунтові і глинисті суміші); штучну ізоляцію (штучний гідроізоляційний матеріал, бітумне покриття тощо).

Відзначимо найбільш істотні проектні принципи при плануванні системи ізоляції підстави:

- спорудження багатошарової ізоляційної системи, що містить мінеральний ущільнений шар, інші матеріали та ізоляційні елементи в залежності від типу споруди;

- спорудження дренажних шарів для збирання, відведення та контролю фільтраційних вод поховання;

- мінімізація гідравлічного напору на захисний екран;

- максимальний ухил поверхневих дренажних шарів і трубопроводів;

- по можливості низька температура в підставах поховання. В іншому випадку можливий процес висихання грунту і поява усадочних тріщин в мінеральних шарах. Тому рекомендується не звалювати відходи з високою реакційною теплотою безпосередньо на систему ізоляції підстави.

Дренаж в основі має бути промываемым і розташовуватися під штучно влаштованим ухилом для самостійного відтоку води. Зібрана фільтраційна вода відкачується і видаляється через шахти.

При використанні мінеральних ізоляційних шарів коефіцієнт фільтрації повинен становити Kf = 10-9 м/с, причому тенденція повинна бути до його зменшення до 5 · 10-10 м/с. Природну глину або суглинок використовують лише в особливих випадках. Однорідна суміш в'язкого грунту і бентоніту неможлива внаслідок утворення грудок і згустків.

Крім того, при занадто дрібнозернистому ґрунті існує підвищена небезпека утворення осадових тріщин, через які потім просочуються шкідливі речовини, тому використовують переважно мулистий дрібний гравій і дрібнозернистий пісок з домішкою бентоніту. Найчастіше такий грунт присутній на місці, де може бути безпосередньо перероблений. Великі зерна покращують подрібненням, що допомагає отримання однорідної суміші. Розмір самого великого зерна не повинен перевищувати 6-8 мм. Різнозернистий вихідний матеріал або матеріал з дефектними зернами може бути поліпшений шляхом додавання наповнювача.

При відповідному підвищенні якості бентоніту можна домогтися значного зниження коефіцієнта фільтрації піщано-гравійної грунту. Щодо сильний ізоляційний ефект досягається шляхом додавання 1-2% бентоніту. З практичних міркувань мінімальна доза добавки бентоніту повинна бути не менше 3% маси незалежно від мінерального складу і результатів перевірки на відповідність.

Тверда гірська порода, размягчающаяся під дією опадів (наприклад, глинистий мергель), тільки при певних умовах може використовуватися в якості ізоляційного матеріалу. Подрібнення і змішування з бентонітом здійснюють за допомогою фрези. Загальна товщина мінеральної ущільненого шару залежить від класу шкідливості відходів, конструкції ізоляції підстави, характеристик грунту і т. п. Мінімальна товщина повинна становити 60 див. Згідно досвіду пристрою необхідне вологовміст при укладанні мінерального шару повинно бути трохи вище оптимального.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сховища даних
ПЕРЕРОБКА І УТИЛІЗАЦІЯ ТВЕРДИХ ВІДХОДІВ
З культурної ізоляції до інтеграції з європейською культурою
Основні види кримінальних покарань, пов'язаних з ізоляцією засудженого від суспільства
Побутові відходи
Термічна обробка відходів
Тверді побутові відходи (ТПВ)
Збагачення при рекуперації твердих відходів
Поховання і утилізація відходів життєдіяльності
Поводження з відходами
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси