Меню
Головна
 
Головна arrow Фінанси arrow Біржова справа
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фьючерси (ф'ючерсні договори, контракти)

Ф'ючерсними договором (контрактом) визнається укладається на біржових торгах договір, який передбачає обов'язок кожної із сторін договору періодично сплачувати грошові суми в залежності від зміни ціни (цін) п (в. ш) значення (значень) базисного (базового) актину і (або) настання обставин, що є базисним (базовим) активом.

Ф'ючерсний договір (контракт) може також передбачати:

- обов'язок сторони ф'ючерсного договору (контракту) передати іншій стороні цінні папери, валюту або товар, що є базисним (базовим) активом, у тому числі шляхом укладення стороною (сторонами) ф'ючерсного договору (контракту) і (або) особою (особами), в інтересах яких був укладений ф'ючерсний договір (контракт), договору купівлі-продажу цінних паперів, договору купівлі-продажу іноземної валюти або договору поставки товару; або

- обов'язок сторін ф'ючерсного договору (контракту) укласти договір, який є похідним фінансовим інструментом і становить базисний (базовий) актив.

Ф'ючерсний договір (контракт), що передбачає обов'язок передачі активу або укладення договору, за винятком обов'язку укласти договір, служить похідним фінансовим інструментом, який не передбачає обов'язку передати, придбати (продати) або поставити цінні папери, валюту або товар, що є поставним договором. Інші ф'ючерсні договори (контракти) являють собою розрахункові договори.

Основу біржових клірингових розрахунків у ф'ючерсній торгівлі становить система депозитів або гарантійних внесків, що вимагають від учасників ф'ючерсних операцій. У біржовій практиці такі депозити іменуються маржею.

Ф'ючерсний контракт не передбачає негайної поставки базисного активу, не потрібно і повної оплати. Ф'ючерсна маржа являє собою не частковий платіж за щось куплене, а гарантійний депозит, призначення якого - дати гарантію продавцю від невиконання контракту покупцем, якщо ціпи впали, і покупця від продавця, якщо ціни зросли.

У ф'ючерсній торгівлі існує маржа двох видів:

- первісна;

- варіаційна.

Первісна маржа - депозит, який вноситься при відкритті ф'ючерсної позиції; варіаційна маржа являє собою переказ грошових коштів, створює відповідність вартості забезпечення нової вартості контракту після зміни цін.

Мінімальний рівень початкової маржі встановлюється біржею, на якій здійснюється операція, у вигляді фіксованої суми на кожний контракт і залежить від рівня ціп, їх стабільності і ряду інших факторів. Біржі, як правило, встановлюють рівень початкового депозиту Мій за формулою

де m - середня щоденних абсолютних змін вартості ф'ючерсного контракту; s - стандартне відхилення від цих щоденних змін (коливань), що визначається за деякий минулий період часу.

Первісна маржа не є вартістю операцій з торгівлі ф'ючерсами. Грошові кошти, перекладні клієнтом на спеціальний рахунок, залишаються власністю клієнта до тих пір, поки в результаті якої-небудь невдалої операції він їх не втратить.

Коли ф'ючерсна позиція відкрита і внесена первісна маржа, зміни ціни ф'ючерсного контракту будуть вести до відповідного зменшення або збільшення вартості позиції клієнта. Після визначення розрахункової ціни дня по кожному з контрактів і кожної позиції враховується зміна вартості кожного біржового контракту по різниці між розрахунковою ціною даного і попереднього дня або ціною, за якою була укладена угода. Якщо ситуація на ф'ючерсному ринку змінюється в сприятливу для клієнта бік, сума грошей на рахунку з обліку маржі збільшується на розмір потенційного виграшу. Якщо ці цеповые зміни несприятливі для позиції клієнта, то його первісна маржа зменшується.

Всі біржі встановлюють, що як тільки сума первісної маржі клієнта зменшилася до визначеного рівня, називаного підтримуючою маржею (maintenance margin), брокер може вимагати від клієнта додаткові кошти. Це називається вимогою поповнення варіаційної маржі - маржин колл.

Таким чином, ф'ючерсний контракт являє собою зобов'язання поставити або придбати якийсь товар (базисний актив) на зазначену в контракті дату за фіксованою в контракті ціною. Операторами ринку термінових контрактів визнаються хеджери і спекулянти. Виконуючи операції із застосуванням ф'ючерсних контрактів хеджери страхуються від несприятливих цінових змін на базисний актив на ринку цінних паперів шляхом укладання ф'ючерсних угод па ринку термінових контрактів. Спекулянти отримують прибуток при здійсненні вдалих операцій купівлі-продажу ф'ючерсних контрактів, приймаючи на себе ризик несприятливої зміни ціни.

На відміну від ф'ючерсних контрактів на ринку обертаються і форвардні контракти, суть яких полягає в тому ж, що і у всіх похідних інструментів ринку цінних паперів - зниження ризиків при виконанні операцій з ланцюговими паперами. Зокрема, цю функцію виконують і форвардні контракти, які, як і ф'ючерсні, являють собою договір обопільної відповідальності учасників. Так, і форвардний і ф'ючерсний контракти - договір, за яким одна сторона бере па себе зобов'язання після закінчення певного строку продати актив, а інша сторона прийняти і оплатити його. Однак існують принципові відмінності цих договорів. Вони полягають у наступному.

Якщо ф'ючерсний контракт представляє собою стандартний контракт за розміром і дату поставки, обіг якої здійснюється на біржі з щоденним розрахунком результату щодо зміни котирувань, то форвардний контракт, в якому обумовлюються актив, кількість, ціна і термін поставки, що укладається безпосередньо між покупцем і продавцем, тому ф'ючерсні контракти не звертаються на біржі і результат (прибуток або збиток) обраховується після закінчення терміну договору.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Ф'ючерсний контракт на індекс фондового ринку
Ф'ючерсні контракти
Ф'ючерсні контракти
ОКРЕМІ ВИДИ ДОГОВОРІВ ТА КВАЗИКОНТРАКТЫ
Обмін ф'ючерсних контрактів на фізичний актив
ЗАГАЛЬНЕ ВЧЕННЯ ПРО ДОГОВІР
Трудові договори (контракти) про службу
Відмова покупця від укладання договору поставки товарів для державних або муніципальних потреб
Трудовий договір (контракт)
Опціони (опціонні договори, контракти)
 
Предмети
-->
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси
Пошук