Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Культурологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Етнічні субкультури

Для ілюстрації звернемося до двох сучасним російським мегаполісам - Москві і Санкт-Петербургу. Тут живуть і трудяться безліч людей, причому поряд з російськими "по крові і паспортом", складовими більшість, по Тверському бульвару і Невському проспекту ходять і представники інших національностей, не в меншій мірі вважають себе корінними москвичами і пітерцями. Сьогодні навряд чи можливо перерахувати всі етнічні групи, які обрали місцем свого постійного проживання Москву або Санкт-Петербург. Очевидно, що життя російської частини населення цих міст відрізняється від життя москвичів і пітерців-ассірійців, циган тощо Одні етнічні спільноти активно об'єднуються, створюють земляцтва, мають чітко виражаються відмітні ознаки, інші ж, навпаки, воліють не акцентувати увагу на своїй инородности. Багато живуть вкрай відокремлено. Ассірійці, становлять одну з найдавніших етнічних груп, відомих в історії з біблійних часів, незважаючи на малочисельність, дуже ревно ставляться до своїх традицій: не втрачають мови, постійно зустрічаються один з одним, разом відзначають свої свята, практично не асимілюються. Між тим відрізнити асирійця від неассирийца на вулиці практично неможливо. Чого не скажеш про іншому народі - циган: вони завжди помітні у натовпі. Ступінь "закритості" у циган набагато менша, ніж у сучасних ассірійців. Етнічно субкультури великих міст і стикаються, і не стикаються між собою. В нинішніх умовах вони, як правило, не заважають один одному розвиватися за власними законами, хоча в кожному окремому субкультурном комплексі практикуються різні кодекси морально-етичних імперативів.

Корпоративні субкультури

Різні соціальні групи розрізняються не тільки характером роботи в загальній системі розподілу праці, але і "стилями життя". Життя вченого відмінна від життя журналіста, бізнесмена - від шоумена, продавця - від офіціанта, двірника - від шофера і т. д. Манера одягатися, звичка проводити вільний час, набір поведінкових регламентів, думки і почуття, матеріальні та екзистенціальні цінності, навіть вибір місця проживання часом великою мірою залежать від того, до якого соціального прошарку належить людина. Корпоративний принцип лежить в основі багатьох субкультурних утворень, які рідко вступають у конфронтацію один з одним, вважаючи за краще мирно співіснувати, не порушуючи спокою.

Релігійні субкультури

Яскраво вираженим прикладом субкультури в сучасному світі можуть вважатися релігійні секти. Ці культові об'єднання нерідко називають авторитарними. На чолі їх стоять, як правило, харизматичні особистості. Найсуворіша дисципліна, однодумність, нетерпимість до інших культурних традицій, асоціальна спрямованість вимог - все це доставляє масу клопоту влади. Дуже часто секти вступають у відкриту конфронтацію з домінуючою культурою. До таких субкультур застосовуються суворі законодавчі заходи, які тим не менш не дають бажаного результату. Не всі субкультурні утворення, складаються за релігійним принципом, агресивні. Багато мирно сусідять з іншими. У російських містах, де більшість сповідують православне християнство, такі субкультури часто представлені прихильниками інших релігійних доктрин. Мусульмани, наприклад, відзначають свої свята, читають Коран на арабській, здійснюють паломництво до Кааби і пр., рахуючись при цьому росіянами і идентифицируясь з російською культурною традицією.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Етнічна і національна, елітарна і масова культури. Субкультури та контркультури
Поняття субкультури
Субкультура і контркультура
Поняття субкультури
Вікові субкультури
Субкультура і контркультура
Вікові субкультури
Поняття субкультури
Субкультура і контркультура
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси