Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 15. Зовнішня політика Великого князівства Литовського у другій половині XIII - першій половині XVI ст.

Зовнішня політика ВКЛ здійснювалась за декількома напрямками, головними з яких були східний, північно-західне і південне. Особливе місце займали відносини з Польщею. На сході суперниками ВКЛ були князівства Північно-східної Русі, а з середини XIV ст. - Московське князівство. Боротьба йшла за політичний вплив і території. Кожна із сторін претендувала на те. щоб бути спадкоємицею Київської Русі та об'єднати східнослов'янські землі під своєю владою. Ольгерд у 1358 р. у бесіді з послом германського імператора Карла IV заявив: "Вся Русь повинна належати Литві". Свої претензії на землі Русі заявляли московські князі Дмитро Іванович (Донський). Іван III. Склалися два центри "збирання" земель колишньої Русі. Важливе місце у відносинах ВКЛ і Московського князівства займав релігійний фактор. Московські князі були незадоволені розповсюдженням католицтва на східнослов'янських землях. Наступальну політику у східному напрямку проводив Ольгерд, який організував три походи на Москву - в 1368, 1370 і 1372 рр .. Вітовт у 1404 р. включив до складу ВКЛ Смоленські землі. У 1406-1408 рр .. він воював за Псков і Новгород, але невдало. При Вітовті східна межа ВКЛ відбувалася приблизно в 100 км від Москви. В такому вигляді вона зберігалася до кінця XV ст. З другої половини XV ст. Московське князівство значно посилився, на його бік почали переходити православні князі прикордонних районів ВКЛ. Війни за "спірні території" проходили в 1492-1494, 1500-1503, 1507-1508, 1512-1522, 1534-1537 рр .. Головним результатом "порубіжних воєн" стала втрата ВКЛ Смоленська.

На північно-західному напрямку головною небезпекою для ВКЛ були хрестоносці. Закріпилися в Прибалтиці з початку XIII ст. Тевтонський і Лівонський орден здійснювали постійні походи на землі великого князівства. Історики підрахували. що тільки в 40-70-х роках XIV ст. на ВКЛ було організовано 70 військових походів тевтонців і 30 походів ливонцев. У перспективі німецькі хрестоносці хотіли ліквідувати ВКЛ. а землі князівства розділити. Литовські князі активно пручалися експансії: князі Витень. Гедимін, Ольгерд. Кейстут неодноразово здійснювали походи проти хрестоносців. У боротьбі з лицарськими орденами відзначився намісник Гедиміна в Гродно Давид, який не тільки обороняв білоруські землі, а й зробив у 1326 р. вдалий похід в Пруссію. Князі Ольгерд і Кейстут в 1348 р. здобули перемогу над загонами Тевтонського ордену на р. Стрево. Найбільшим європейським подією була "Велика війна" (1409-1411 рр .. ) Польщі та ВКЛ з Тевтонським орденом, кульмінацією якої стала Грюнвальдська битва (1410 р.). Перемога польсько-литовсько-руських військ у цій битві значно підірвала могутність ордену. У той же час литовські князі, особливо в періоди боротьби за владу, неодноразово вступали з Лівонським і Тевтонським орденом у союзні відносини.

На південному напрямку основним суперником ВКЛ виступала Золота Орда, а потім її наступник - Кримське ханство. Золотоординці намагалися поширити свою владу на землі ВКЛ. З другої половини XIII ст. до першої половини XIV ст. татари здійснювали періодичні набіги. Литовські князі не тільки оборонялися від татар, але і здійснювали завойовницькі походи в південному напрямку. Знесилені ординської владою південно-руські князівства не могли чинити серйозного опору. Гедимін в 1324 р. захопив Київ. Ольгерд у результаті перемоги над татарами у битві на р. Сині Води (1363 р.) закріпив за ВКЛ Поділля. Південна межа ВКЛ досягла Чорного моря. До ВКЛ були приєднані Київщина. Чернігівські і Волинські землі (сучасна Україна). При Ольгерде території ВКЛ збільшилася вдвічі.

В 1380 р. у битві на Куликовому полі російські полки розбили татар. На боці московського князя Дмитра Івановича Донського билися сини Ольгерда Андрій та Дмитро. У союзі з золотоординським ханом Мамаєм перебував Ягайла, але з невідомих причин він не брав участі в битві. Кілька походів проти татар район Дону і Криму здійснив Вітовт. У 1399 р. Вітовт у союзі з ханом Тохтамишем, який боровся за владу в Орді, зазнав поразки на р. Ворскла від військ хана Темір-Кутлука. У XV-XVI ст. великі князі литовські намагалися використовувати кримських татар як союзника в боротьбі проти Московської держави. У той же час Кримське ханство перетворилося на джерело постійної загрози південним землям ВКЛ. У 1502-1505 рр. татари доходили майже до Вільно. Серйозне поразку кримським татарам завдав Михайло Глинський в 1506 р. під Клецком.

Складними і суперечливими були відносини ВКЛ з Польщею. Їх зближувала необхідність боротьби із хрестоносцями. Польські правлячі кола при підтримці Ватикану були зацікавлені в поширенні католицтва на Литву. До союзу з Польщею прагнув князь Ягайло. У 1385 р. у Кревском замку був підписаний договір, за якою Ягайло приймав християнство і вступав у шлюб з дочкою покійного польського короля Казимира Ядвігою. Він прийняв зобов'язання поширити католицтво на всю Литву. За умовами Кревської унії обидві держави об'єднав спільний монарх - Ягайло. Після прийняття католицтва він отримав нове ім'я - Владислав і став родоначальником Ягеллонів - нової династії польських королів. Кожна з країн зберігала свою систему управління і проводила самостійну політику. Кревська унія дозволила ВКЛ і Польщі об'єднати сили для боротьби з зовнішніми ворогами. Для білоруських земель унія означала посилення прокатолицьки і пропольских тенденцій в суспільстві, що призводило до його розколу за етноконфесійною ознакою. Частина істориків вважає, що найбільші вигоди від унії отримала Польща. Польські феодали прагнули до повного' поглинання (інкорпорації) ВКЛ Польщею і створення єдиної держави.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Становлення Великого князівства Литовського. Федеративний характер держави (XIII - перша половина XIV ст.)
Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.
Велике князівство Литовське і Руське в XIII-XV ст.
Велике князівство Литовське і Руське в XIII - середині XV вв
Стародавня Русь, Золота Орда і Велике князівство Литовське: історичні альтернативи державно-політичного розвитку середньовічної Русі в XIII-XV ст.
Внутрішньополітичне становище ВКЛ у другій половині XIII - першій половині XVI ст.
Державний лад Великого князівства Литовського
Основні напрямки зовнішньої політики Росії у другій половині XIX ст.
Сутність і значення "великих реформ" другої половини XIX ст.
Зовнішня політика Російської держави в середині - другій половині XVI ст. Лівонська війна
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси