Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Світова економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 10. ЕКОНОМІКА ВЕЛИКОБРИТАНІЇ

Державне, адміністративне та місцеве пристрій

Сполучене Королівство складається з трьох складових частин, що утворюють Великобританії: Англія, Шотландія, Уельс разом з провінцією Північна Ірландія. Великобританія - конституційна монархія, що існувала протягом багатьох століть, писаної конституції в ній не існує, діє звід конституційних законодавчих актів парламенту, загальних законів і різного роду конвенцій, а також прецедентне судове право, має величезне значення в регулюванні не тільки специфічних областей судочинства, але і системи суспільних відносин в цілому. Вища законодавча влада належить парламенту, який включає палату лордів і палату громад. З виникненням у XVIII ст. найважливішого органу виконавчої влади - кабінету міністрів - право англійського монарха накладати вето на законопроекти не застосовувалося. Палата лордів формується головним чином на основі спадкової, а палата громад є центром політичного життя Великобританії. За традицією прем'єр-міністр і вищі члени кабінету теж повинні бути членами парламенту. У 1911 р. уряд лібералів Парламентським актом закріпила верховенство палати громад і значно урізав влада палати лордів.

Виборча система Сполученого Королівства ґрунтується на принципі "перший, що пройшов на посаду" (first past the post), тобто для формування уряду необхідно щодо більшість депутатів у парламенті. Згідно з результатами парламентських виборів, згідно з традицією, монарх пропонує лідеру партії, що перемогла сформувати уряд. З 1945 р. уряд зазвичай формується лейбористської партією або партією консерваторів. Ця традиція була порушена в ході останніх парламентських виборів (2010 року), коли перемогу здобула ліберальна партія, яка разом з консервативною партією сформувала коаліційний уряд на чолі з лідером лібералів Д. Кемероном.

Після закінчення Другої світової війни Англія відчайдушно боролася за збереження своєї колоніальної імперії, що розкинулася на всіх континентах і островах Світового океану. Були використані і сила, і політика, і дипломатія, але марно, - народи хотіли незалежності. До кінця 1950-х рр. велика Британська імперія, створена за 400 років вогнем і мечем, розпалася.

У справі відновлення післявоєнної економіки Великобританії зіграв свою позитивну роль "план Маршалла" американського уряду. За відновлення та модернізація тут йшли повільніше, ніж у континентальній Європі, в результаті надмірно великих витрат на утримання колоній. Розпад імперії зіграв істотну роль в економічному розвитку Англії, це подія дозволило сконцентрувати її матеріали, трудові та фінансові ресурси на розвиток власне британських островів, економіка яких була грунтовно підірвана тягарем витрат на колонії і війною з нацистською Німеччиною та Японією. Ще протягом цілого десятиліття, в 1960-х рр., Англію називали "хворою людиною Європи", так довго вона накопичувала свій внутрішній потенціал для нового енергійного зростання. Вражаючих успіхів країна почала домагатися з другої половини 1970-х рр.., коли уряд очолювали лейбористи. З 1980-х рр. економіка Великобританії показувала потужне зростання, країна відновила цілий ряд раніше втрачених позицій в світовій економіці.

Економічні передумови

Післявоєнний період розвитку Англії характеризувався згодою між двома політичними партіями в області економічної політики. "Обидві партії дотримувалися погляду про змішаній економіці з приватними та державними підприємствами і регулюванням ринків, використання кейнсіанської політики управління попитом і збереження держави загального добробуту". Вибори консервативного уряду, проведені Маргарет Тетчер у 1979 р., ознаменували відхід від цього твердо встановленого напрямки розвитку шляхом запровадження урядом радикальної політичної програми, націленої на вихід Великобританії з економічного спаду. Високий рівень централізації влади допоміг уряду Тетчер у сфері проведення широкомасштабних змін щодо економічної політики і громадських інститутів у 1980-х рр. За стандартами ОЕСР в 1960-х рр. економіка функціонувала погано, а проблеми 1970-х рр. були ще серйозніше, що погіршило стан британської економіки. Хоча Великобританія (завдяки Британській співдружності націй) підтримувала зв'язки зі своїми колишніми колоніями, її післявоєнні економічні інтереси більшою мірою змістилися в бік Європи, досягнувши кульмінації в результаті входження до ЄЕС у 1973 р. Це сприяло посиленню конкуренції в економіці, але співпало з нафтовими потрясіннями, ініційованими ОПЕК, які ще більше загострили проблему безробіття, дисбаланс платежів та високу інфляцію.

Відзначимо, що деякі положення економічної політики Тетчер запозичила від лейбористського уряду Р. Вільсона і Дж. Каллагэна (останній очолював уряд у 1974 р. після відставки Р. Вільсона). Каллагэн, продовжуючи курс свого попередника (укладання соціальних контрактів з профспілками), обмежив зростання заробітної плати, пов'язав це зростання з продуктивністю праці, намітив серйозні структурні реформи. В результаті протягом ряду років інфляція в країні залишалася на низькому рівні і зростала ефективність економіки, зокрема в державному секторі. Однак налагодити більш тривала співпраця уряду з профспілками "Великим Біллу" (Дж. Каллагэну) не вдалося. Знаменита "зима невдоволення" (масові страйки 1978-1979 рр.) сильно похитнула позиції лейбористів. Сильне невдоволення впливових ділових і політичних кіл, у тому числі і палати громад, викликало надання урядом більшої самостійності Шотландії і Уельсу. Затвердження рішень палата громад винесла на загальнонаціональний референдум, в ході якого більшість британців проголосувала проти розширення прав Шотландії та Уельсу. Справжньою причиною виступів населення була гнітюча ситуація в економіці. Після такого результату референдуму уряд Дж. Калагэна отримав вотум недовіри у палаті громад. Уряд і парламент оголосили про нові вибори. На парламентських виборах перемогли консерватори на чолі з М. Тетчер, і 3 травня 1979 р. програла лейбористська партія на 18 років пішла в опозицію.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Загальна характеристика економіки Великобританії та її структура
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ВЕЛИКОБРИТАНІЇ
Міжнародні торгово-економічні зв'язки Великобританії
Державне, адміністративне та місцеве пристрій
Державне, адміністративне та місцеве пристрій
Державне, адміністративне та місцеве пристрій
ЕКОНОМІЧНА ІНТЕГРАЦІЯ В СУЧАСНОМУ СВІТІ: РОЗВИТОК, КОНЦЕПЦІЇ, ПОЛІТИКА
Инструментализм і структура передумов економічної теорії
Економічний розвиток у ХІV-XV ст. Передумови централізації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси