Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Стратегічний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Рівні стратегічного управління

До цих пір ми обговорювали стратегічне управління в загальних поняттях. Проте в організації стратегії плануються і здійснюються одночасно або послідовно на декількох рівнях. Ми розглянемо три рівні: корпоративний, рівень підприємства - або бізнес-одиниць, складових корпорацію, і функціональний (рис. 2.2).

Рис. 2.2. Три рівня стратегічного управління

Корпоративна стратегія. Першим є корпоративний рівень. Стратегія корпоративного рівня визначає організацію в цілому, поведінка її підрозділів, або бізнес-одиниць, товарні лінії, комбінація яких дозволяє сприймати компанію як цілісність, і відповідає на питання: яким бізнесом займається корпорація? Стратегічна діяльність на корпоративному рівні включає в себе, наприклад, придбання нового бізнесу, розширення або скорочення вже існуючого, створення спільних підприємств.

Корпоративний рівень управління представлений головним керівником (генеральним директором, президентом корпорації і т. д.), радою директорів та іншим старшим персоналом, які приймають стратегічні рішення для всієї організації. Зазвичай в обов'язки цих керівних осіб входить визначення призначення, місії і цілей організації, виявлення ключових напрямків діяльності, виділення ресурсів для кожного виду діяльності, а також формулювання стратегій, які охоплюють індивідуальну діяльність. Корпоративна стратегія включає також питання фінансової та організаційної структури підприємства в цілому. Стратегічними завданнями корпоративного рівня можуть бути, наприклад, такі: відкрити нове підприємство за кордоном або створити офшорне виробництво в країні з дешевою робочою силою.

Стратегія підприємства. Другий рівень, або стратегія рівня підприємства, часто характеризується як конкурентна або ділова стратегія. Фундаментальним тут є питання, як конкурувати на конкретному ринку - з ким ми конкуруємо? У багатонаціональній компанії рівень підприємства складається з керівників окремих господарських підрозділів, які входять в організацію, а також забезпечує їх персоналу. Головна роль цих керуючих полягає в тому, щоб переробляти загальні відомості про направлення і наміри, що надходять з корпоративного рівня в конкретні стратегії групової та індивідуальної діяльності. Типові стратегічні питання на цьому рівні можуть виглядати наступним чином:

- чи має продукція підприємства відповідати асортименту товарів конкурента?

- наскільки повинні бути модернізовані підприємство і обладнання?

- яким чином буде фінансуватися передбачувана діяльність?

- потрібно залишати нерозподілений прибуток для майбутніх вкладень?

- потрібно прагнути до того, щоб організація була технологічним лідером?

На рівні підприємства стратегічні завдання частіше за все націлені на успіх у конкурентній боротьбі. Це можуть бути, наприклад, завдання впровадження нової продукції або послуги, а також створення відділу з досліджень і розробок.

Функціональна стратегія. Третім рівнем стратегії є оперативний, або функціональний рівень. Фундаментальним тут є питання: що вносять різні функціональні дії в інші рівні стратегії? Виконавці не мають можливості оцінити всю широту картини, проте вони відповідають за розвиток функціональних стратегій, які вписуються в стратегічні завдання, поставлені керівниками на корпоративному рівні та рівні підприємства. Фінансові органи дають істотну інформацію для формулювання стратегії і забезпечують заходи по оцінці ступеня втілення її в життя.

На рівні оперативного управління створюються передумови або умови для вирішення стратегічних завдань. Це можуть бути, наприклад, вимоги розробити і запровадити програму оволодіння кількома професіями або автоматизувати виробничий процес.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Система управління інформацією, що забезпечує стратегічний розвиток організації
Алгоритм стратегічного управління цінністю
Рівень 2
ПРИРОДА СТРАТЕГІЧНИХ РІШЕНЬ І СТРАТЕГІЧНЕ УПРАВЛІННЯ
Стратегічний аналіз середовища управління
Обґрунтування ціннісно-орієнтованих стратегічних рішень, в тому числі злиття і поглинання
Використання інституту державно-мастного партнерства у стратегічному управлінні та плануванні
СТРАТЕГІЧНЕ ПЛАНУВАННЯ В АНТИКРИЗОВОМУ УПРАВЛІННІ
СТРАТЕГІЧНЕ УПРАВЛІННЯ ТА ПЛАНУВАННЯ
Управління робочим капіталом
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси