Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Екологічні правовідносини

Структура екологічного правовідносини

Суспільні відносини, які виникають у сфері взаємодії суспільства і природи і врегульовані нормами екологічного права, визнаються екологічними правовідносинами. Такі відносини складаються у процесі використання (експлуатації) природних об'єктів щодо їх раціонального використання, збереження або відновлення.

Підставами виникнення екологічних правовідносин, як і всіх інших, служать юридичні факти (події або дії), наприклад, такі події, як стихійні лиха, лісові пожежі, повені, виверження вулканів, землетруси, зсуви, каменепади і т. п. Це не завжди власне природні явища, часто вони є наслідком непродуманої діяльності людини, бездіяльності органів влади та посадових осіб, господарюючих суб'єктів.

Чинне законодавство покладає обов'язки на повноважні органи держави, господарюючих суб'єктів щодо попередження таких факторів (будівництво дамб при повенях, зсувах, проведення протипожежних заходів при лісових пожежах, по локалізації шкідливої дії вод, надр на населення і виробництво), а також з надання допомоги постраждалим від стихійних лих.

Однак найбільш поширеним підставою виникнення екологічних правовідносин є дії людини. Саме антропогенна діяльність людей - основне джерело заподіяння шкоди природному середовищу, а через неї і людині.

Дію, що виявляється через вчинки людини, підрозділяють па позитивне і негативне поведінка. Позитивне поведінка означає виконання в процесі природокористування екологічних приписів закону, що і нейтралізує шкідливі наслідки зазначеної діяльності. При негативному поведінці порушуються екологічні приписи, завдають шкоди природному середовищу і здоров'ю людини. Такі юридичні факти стають екологічними правопорушеннями, що тягнуть еколого-правову відповідальність.

Суб'єкти правовідносин.

Із зазначених конституційних положень про те, що земля та інші природні ресурси використовуються і охороняються як основа життя і діяльності народів, що держава гарантує захист екологічних прав людини і громадянина, слід, що одним із суб'єктів екологічних правовідносин є держава в особі її компетентних органів. Іншим суб'єктом екологічних відносин стає юридична або фізична особа, що впливає на природне середовище в цілях її споживання, використання, відтворення або охорони. Ними є господарюючі суб'єкти і громадяни. Господарюючими суб'єктами визнаються підприємства, установи, організації, що впливають на природне середовище, а також громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю або здійснюють загальне або спеціальне природокористування.

Державні органи наділені повноваженнями щодо управління і контролю в області охорони навколишнього середовища: визначають порядок та умови використання і охорони навколишнього середовища в цілому і окремих її об'єктів. Господарюючі суб'єкти і громадяни, в тому числі іноземні юридичні і фізичні особи, несуть обов'язки щодо виконання екологічних приписі.

Об'єкти правовідносин.

Обсяг прав і обов'язків суб'єктів екологічних правовідносин залежить від віла об'єкта правовідносин. До них відносяться:

o окремі природні об'єкти - земля, надра, ґрунти, поверхневі і підземні води, ліси та інша рослинність, тварини та інші організми та їх генетичний фонд, атмосферне повітря, озоновий шар атмосфери й навколоземний космічний простір;

o природні ресурси - земельні, водні, лісові, енергетичні, фауністичні, природні екологічні системи, природні ландшафти та природні комплекси, що не зазнали антропогенному впливу тощо;

o природні комплекси - державні природні заповідники, зокрема біосферні, природні заказники, пам'ятники природи, національні, природні та дендрологічні парки, ботанічні сади, лікувально-оздоровчі місцевості і курорти, інші природні комплекси, споконвічна середовище проживання, місця традиційного проживання та господарської діяльності корінних нечисленних народів РФ і т. д.;

o екологічні права і інтереси (екологічна безпека) людини.

Наприклад, при господарському використанні земель (виробництво сільгосппродуктів) у суб'єктів правовідносин на перше місце ставляться попереджувальні, дозвільні заходи, відновлювальні вимоги (збереження родючості грунту, внесення хімічних добрив тощо). При наявності заповідника переважають заборонні норми (на полювання, рибальство, заготівлю плодів, рубку дерев).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Екологічна освіта
Організаційно-правові форми екологічного контролю
Екологічні права та обов'язки громадян. Права та обов'язки екологічних об'єднань
Об'єкти екологічних правовідносин
Поняття та зміст екологічних правовідносин
Структура правовідносин
Правовідносини: поняття, ознаки, структура
Структура цивільних правовідносин
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси