Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Державна громадянська служба
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Шляхи вдосконалення федеральної цивільної служби

Основною проблемою розвитку законодавства про державну службу є повільність у розробці та прийнятті федеральних законів та інших нормативних правових актів. Це насамперед стосується норм, спрямованих на зміцнення єдності цивільної служби в федеральних і регіональних державних органах. Тут негативно позначається:

o відсутність єдиного Зведеного реєстру державних цивільних службовців РФ (п. 5 ст. 15 Федерального закону "Про систему державної служби Російської Федерації" і ч. 4 ст. 43 Федерального закону "Про державну громадянської службі Російської Федерації");

o відсутність єдиного управління цивільною службою на рівні Федерації і на рівні більшості суб'єктів Федерації;

o неврегульованість порядку присвоєння та збереження кваліфікаційних класних чинів федеральних і регіональних цивільних, а також муніципальних службовців;

o відсутність правил поведінки, що відповідає статусу цивільного службовця (чиновника);

o недостатня мотивація ефективної роботи на посадах державної служби та низька оплата праці цивільних службовців;

o відомчість організації федеральної цивільної служби (рівні витрат, професійних вимог до цивільних службовців, їх кар'єрі, конкурсів, атестації, кваліфікаційних іспитів).

Звичайно, процес створення єдиної і надійно функціонуючої федеральної державної служби - справа досить складна і трудомістка. Воно вимагає кваліфікованої опрацювання як загальної концепції всієї системи, так і концепції складових се підсистем. Цілком природно, що в цій справі є певні недоліки та упущення.

Цивільні служби федеральних органів за рівнем системності можна умовно розбити на три групи: задовільно системні, слабосистемные і плохосистемные. В групу задовільно системних можна включити цивільні служби Адміністрації Президента РФ, Ради Федерації, Державної Думи, Уряду РФ, Центральної виборчої комісії РФ, Рахункової палати РФ. На користь даного висновку свідчить те, що вони досить централізовані і систематизовані. Вхідні в них підрозділу зазвичай мають подвійне підпорядкування - політичного керівництва і керівництва апаратів, що забезпечує подвійний контроль за їх діяльністю.

В групу слабосистемных можна включити цивільні служби Міністерства внутрішніх справ РФ, Міністерства оборони РФ, Міністерства економічного розвитку РФ, Конституційного Суду РФ та ін Нарешті, до групи погано системних, мабуть, слід включити цивільні служби більшості федеральних міністерств і відомств, двох федеральних судів - Верховного і Вищого Арбітражного, а також Генеральної прокуратури РФ. Тут всі підрозділи мають автономний характер, підкоряються тільки політичному керівництву цих органів.

Тому одним з першорядних завдань у справі підвищення надійності та ефективності цивільних служб значної частини федеральних органів державної влади є їх структурна систематизація. З цією метою необхідно апарати всіх федеральних органів зробити більш субординованими, тобто підпорядкувати кожен єдиного адміністративного керівництва. Тільки таким чином можна створити механізми подвійного підпорядкування (політичним і адміністративним керівникам), які виявляють себе на практиці як оптимальні. Подібна міра потрібна для посилення надійності та стійкості даних цивільних служб.

Висновки

o Федеральна громадянська служба - це професійна адміністративна (апаратна) діяльність цивільних службовців по забезпеченню виконання та виконання повноважень федеральних державних органів.

o Особливості системи федеральної громадянської служби: має координаційний характер; регулюється нормативними правовими актами; абсолютну більшість у ній займають жінки.

o Апарат Федеральних Зборів може бути охарактеризований як частково централізований, оскільки в ньому є два незалежних апарату (на кожну з палат), які очолюються своїми керівниками. Природно, в побудові цих апаратів є своя специфіка, пов'язана безпосередньо з функціональною специфікою відповідних палат Федеральних Зборів.

o Структура федеральної цивільної служби має два рівня підсистем - центрально-федеральний і федерально-територіальний. Перший рівень (або центрально-федеральний) утворюють державні служби чотирьох гілок федеральної державної влади. Він виникає під впливом диференціації цих чотирьох влади на певні федеральні органи. Другий рівень (або федерально-територіальний) утворюється в суб'єктах Федерації, де багато федеральні органи виконавчої і судової влади створюють свої дочірні органи.

o У центрально-федеральної підсистемі особливу значимість по своїй ролі має громадянська служба виконавчої влади: вона володіє найбільшим серед всіх гілок федеральної влади управлінським апаратом; це єдина гілка федеральної цивільної служби, в якій проглядається субординационный характер; дана структура цивільної служби більше інших забезпечена нормативними актами. Тут є три певною мірою супідрядних між собою рівня. Вищий рівень становить громадянська служба Президента РФ. Потім підпорядкована їй громадянська служба Уряду РФ. Нижню сходинку в цій ієрархії займають цивільні служби федеральних міністерств і відомств (куди входять служби, агентства).

o Найбільш вразливим місцем цивільної служби федеральної виконавчої влади як особливої підсистеми є роз'єднаність, відсутність надійної субординації, що знижує її відповідальність за прийняті рішення. Найбільша неузгодженість як раніше, так і тепер проглядається у взаєминах між апаратами Президента, з одного боку, і апаратами Уряду, його міністерств і відомств - з іншого. Щоб подолати цей недолік, необхідно перераховані три рівня громадянської служби федеральної виконавчої влади зробити єдиної і досить субординований управлінською підсистемою, яка б функціонувала як цілісний, добре злагоджений організм. І зробити це можна головним чином за рахунок створення "федерального державного органу з управління державною службою" (п. 5 ст. 19).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Федеральна громадянська служба
Механізми взаємодії федеральної і регіональної цивільних служб
Організація і компетенція федеральних служб, керованих Президентом РФ, Урядом РФ і здійснюють адміністративне управління в області фінансів
Громадянська служба федеральної законодавчої влади
Громадянська служба федеральної виконавчої влади
Посадова структура та реєстри федеральної цивільної служби
Інформаційні та організаційні неузгодженості закону про громадянської службі
Заборони, пов'язані з громадянською службою
Федеральна служба з гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища (Росгідромет)
Федеральна служба державної реєстрації, кадастру і картографії (Росреестр)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси