Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 39. Буржуазні реформи 60-70-х роках Х/Х ст. в Білорусі

Продовженням аграрної реформи були реформи державного ладу: земська, судова, міська, військова, а також реформи в системі освіти і друку. У Білорусі у зв'язку з повстанням 1863 р. ці реформи проводилися зі значним запізненням і з істотними особливостями. Загальною рисою реалізації буржуазних реформ в білорусько-литовських губерніях було посилення адміністративного контролю.

Органи місцевого самоврядування - земства створювалися в Російській імперії 1864 р. Вибори проводилися на основі майнового цензу, в станових виборчих групах (куріях). Порядок виборів забезпечував перевагу поміщиків. В результаті виборів формувалися повітові і губернські земські збори і управи. Земства займалися місцевим господарством, організацією медичної допомоги, початковою освітою. В білорусько-литовських губерніях реформа не проводилася, оскільки уряд побоювався, що земства потраплять під вплив місцевих поміщиків, які виявили опозиційність в період повстання 1863 р. Земська реформа в Білорусі була проведена тільки в 1911 р.

Судова реформа в Росії почала проводитися з 1864 р. Мета реформи - створити систему судочинства буржуазного типу: всесословную, незалежну від адміністрації, засновану на принципах рівності всіх перед законом, гласності, змагальності, незмінюваності суддів. Вводилися світові і окружні суди. Реформа у Білорусі почалася в 1872 р. з введення мирових судів. Вони розглядали незначні правопорушення. У Білорусі світових суддів не обирали, а призначали розпорядженням міністра юстиції з числа благонадійних поміщиків. Окружні суди з присяжними засідателями з'явилися в Білорусі в 1882 р. Судова реформа передбачала право обвинуваченого на захист, яку здійснювали присяжні повірені (адвокати).

Міська реформа в Росії почалася в 1870 р. В Білорусі "Городове положення" вводилося в дію з 1875 р. Згідно з нею створювалися міські думи - розпорядчі бессословные органи міського самоврядування. Виконавчими органами були міські управи. Очолював думу і управу міський голова. Виборчим правом користувалися всі платники податків у міську скарбницю, але досить високий майновий ценз забезпечував більшість у міських думах середньої і великої буржуазії. Міські органи самоврядування займалися благоустроєм, питаннями комунального господарства, місцевої торгівлі, транспорту, промисловості, освіти, охорони здоров'я.

Шкільна реформа (1864 р.) проводилася на основі принципу бессословности освіти. Початкову освіту давали народні школи, середня - гімназії, які поділялися на класичні (з переважанням гуманітарних предметів і обов'язковим древнім мовою - латинською або давньогрецьким) і реальні (з розширеним викладанням математики і природознавства). У 1871 р. реальні гімназії були перетворені в реальні училища. Випускники класичних гімназій надавалося право вступу без іспитів до будь університет Російської імперії. Викладання велося російською мовою.

На територію Білорусі поширювалася дія військової реформи, яка почалася в 1862 р. У цьому році було створено 15 військових округів, у тому числі Віленський, який охоплював всю територію Білорусі. У 1874 р. рекрутська повинність була замінена загальним військовим обов'язком для чоловічого населення, яка досягла 21 року. Терміни служби встановлювалися: для сухопутних військ - 6 років, для флоту - 7 років. Терміни служби зменшувалися в залежності від освіти та сімейного стану.

Цензурная реформа 1865 р. скасувала попередню цензуру для видань великого об'єму і наукових праць. Видання невеликого обсягу, особливо призначені для простого народу, провінційна періодика, нові видання підлягали попередній цензурі. Видавці та редактори притягувалися до відповідальності тільки в судовому порядку.

В 80-90 роках XIX ст. у зв'язку з вбивством Олександра II членами революційної організації "Народна воля" у внутрішній політиці уряду посилилися консервативні тенденції. Реформи 60-70-х роках XIX ст. переглядалися і обмежувалися.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Лютнева буржуазно-демократична революція в Білорусі
Соціально-економічний розвиток Білорусі на початку XX. ст. Столипінська аграрна реформа в Білорусі
Скасування кріпосного права і аграрна реформа 1861 р. в Білорусі
Військова реформа
Повстання 1863 р. у Білорусі
РАДЯНСЬКА МОДЕЛЬ МОДЕРНІЗАЦІЇ В ІСТОРІЇ БІЛОРУСІ
ВВЕДЕННЯ В ДИСЦИПЛІНУ "ІСТОРІЯ БІЛОРУСІ"
ГЕОПОЛІТИЧНЕ СТАНОВИЩЕ БІЛОРУСІ В СЕРЕДИНІ XX ст.
Реформи державного управління в історії Росії. Закономірності і особливості модернізації суспільства
Влада, бюрократія і суспільство в умовах реформ і контрреформ другої половини XIX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси