Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Конституційна Австрія

Основні закони. 21 грудня 1867 р. були проведені через рейхсрат, попередньо схваливши угоду з Угорщиною, п'ять основних законів, що представляли собою для Австрії як би доповнення Конституції 1861 р.: "про імперське представництво", "про загальні права громадян", "про урядової і виконавчої влади", "про судову владу", "про імперському суді". Цими актами і був встановлений той державний лад Австрії, який з відомими змінами проіснував до самої загибелі двоєдиної монархії в результаті війни 1914-1918 рр.

Виборче право.

Австрія придбала зовнішність конституційної монархії. Рейхсрат остаточно сконструировался з палати панів і палати депутатів: "господа" - тобто імператорські принци, представники вищого дворянства австрійських земель, які видаються... своїми великими земельними володіннями", вище духовенство і довічні члени за призначенням імператора (ст. 2); депутати, тобто представники населення. Ці останні до 1873 р. обиралися двухстепенными виборами, саме - сеймами земель, що давало можливість того чи іншого сейму, де опозиція віденського уряду набувала більшість, відмовлятися від виборів депутатів. Тому закон 1868 р. уповноважив уряд вдаватися до прямих, у подібних випадках, виборів. Нарешті, в 1873 р. вибори повсюдно були перетворені в прямі, але австрійський виборче право продовжувало зберігати самий дивний і штучний характер. Для виборів депутатів рейхсрата виборці кожній землі були поділені на 4 курії: великих землевласників, торгово-промислових палат, міст, сільських громад. Класовий склад перших двох курій характеризується їх назвою. Для участі у міській курії встановлений був, як умова, майновий ценз або високий освітній ценз. Так само і в сільських куріях до виборів допускалися лише платники прямого податку, та до того ж вибори відбувалися тут за двухстепенной системі. Таким чином, різні виборчі умови в сукупності своїй так фільтрували виборців, що не лише робочий клас і неимущее селянство, але вся основна маса міської дрібної буржуазії опинялися за бортом. Але головне, звичайно, полягало в тому, що за допомогою поділу виборців на курії в рейхсрате виходило безумовне і рішуче переважання поміщиків і великої буржуазії: за кожною курією було закріплено певну кількість обраних депутатів нею, і число це не знаходилося ні в якій відповідності з числом куриальных виборців: 353 85 депутатів обиралися поміщиками, 139 - буржуазією, 129 - селянами, і голос, наприклад, виборця-поміщика прирівнювався до голосу 200 виборців селян.

Централізація.

Конституція надала рейхсрату звичайні парламентські повноваження, і відносини між палатами будувалися за загальним парламентського типу: на законопроекти потрібна згода обох палат. Між рейхсратом та обласними сеймами компетенція була розподілена таким чином, що сеймам майже нічого не залишалося. Конституція встановлювала надзвичайно довгий і строкатий перелік предметів ведення рейхсрата, куди входили навіть питання народної освіти і охорони здоров'я, з чого можна судити про широту автономії, наданої коронним землям (ст. 11 і 12 закону про імперське представництво). Слід мати на увазі, що більшість членів цих сеймів обиралося тим же шляхом, що і члени рейхсрата, тобто за чотирма класним розрядами. І в сеймах, отже, було забезпечено панування верхів населення.

Імператор.

Главою держави і главою, в той же час, уряду був імператор (ст. 2 закону про урядової і виконавчої влади). Міністри ні за законом, ні за звичаєм не вважалися політично відповідальними перед рейхсратом. Ставлення імператора до рейхсрату характеризуються найбільше тим, що він мав не тільки загальне указний (в здійсненні законів), але і надзвичайний указний право, тобто міг видавати тимчасові закони в перервах між сесіями рейхсрата (ст. 14 закону про імперське представництво). Практично виходило так, що імператор отсрочивал або закривав достроково сесію рейхсрата і проводив у вигляді указу заходи, на які рейхсрат не давав згоди. Рейхсрат, роздроблений на національні фракції, був безсилий боротися зі зловживаннями такого роду, хоча закон і вимагав для таких указів подальшої санкції рейхсрата.

Режим.

За конституційною зовнішністю в Австрії продовжував переховуватися то всесилля надзвичайно продажної бюрократії, яким ця країна характеризувалася і в дореволюційні часи. Порівняльна слабкість буржуазії, безсилля рейхсрата, пригніченість місцевого самоврядування, політичне безправ'я і недостатня організованість робочого класу приводили до того, що чиновник не відчував над собою ніякої вузди і вільно слідував старим адміністративним традицій, які віддавали обивателя в його повне розпорядження і не проводили, з іншого боку, особливо помітною грані між державною скарбницею і чиновницьким кишенею. Австрійська поліція як і раніше славилася своїм деспотизмом, прискіпливістю, регламентацією, що розповсюджується і на пресу, і на суспільне життя громадян.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Право на звернення в конституційний суд Російської Федерації
Держава і право Австрії в 1800-1867 рр.
КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ. КОНСТИТУЦІЙНІ (СТАТУТНІ) СУДИ СУБ'ЄКТІВ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
Конституційно-правові відносини
Основи конституційного права
Організація діяльності Конституційного Суду РФ
Основи конституційного ладу
Джерела конституційного права
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА КАНАДИ
Розгляд справ у засіданнях Конституційного Суду РФ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси