Меню
Головна
 
Головна arrow Філософія arrow Філософія для економістів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Б. Критика

Філософська доля Росії XX століття склалася виключно трагічно. Видатні філософи або виганяли з країни (1922), або знищувалися, або опинялися в умовах, безмірно що ускладнювали їх творчість. "Залізна завіса", яка відділяла наших філософів від їх зарубіжних колег, спав лише в 1990-х рр. Він привів до провінціалізації вітчизняної філософії. До того ж треба враховувати, що сучасна світова філософія в основному культивується навіть не німецькою чи французькою, а англійською мовою. В цих умовах російським філософам досить важко звернути на себе увагу світового філософського співтовариства, в якому на сьогоднішній день панують американці. Природно, виникає також питання про те, чим сильна наша вітчизняна філософія. Схоже, що дві розглянуті вище парадигми, філософія всеєдності і марксистсько-ленінська філософія, значною мірою вичерпали себе.

Філософія єдності, безумовно, зберігає значення спонукального мотиву для певної частини російських філософів. Але, явно перевантажена міфологемами релігійного властивості і вірою у всесилля метафізики, вона не встигає за сучасним життям. Наскільки нам відомо, неодноразово робилися спроби написати підручник з філософії для студентів вузів на базі філософії всеєдності. Всі ці спроби не привели до успіху.

Що стосується марксистської і ленінської філософської складової, то і їх майбутнє представляється далеко не райдужним. В обох областях не видно нових робіт, які можна було б вважати подіями філософської значущості.

Незважаючи на зазначені негативні моменти, приводів для оптимізму щодо майбутнього російської філософії не менше, ніж для песимізму. По-перше, істотно, що у нас відносно багато професійних філософів: більше, ніж в будь-якій іншій європейській країні. По-друге, немає такого філософського напряму, за яким у Росії не було б фахівців. По-третє, не існує такої галузі філософії, яка б не культивувалася у нашій країні. По-четверте, російські філософи дуже непогано виглядають в області філософії науки, в тому числі в області філософії окремих наук - зокрема, логіки, математики, лінгвістики, фізики, біології, геології, психології. По-п'яте, все більш різнобічними стають міжнародні контакти вітчизняних філософів. По-шосте, почали виникати нові філософські журнали. По-сьоме, не тільки в Москві та Санкт-Петербурзі, але і в багатьох інших містах - в Ростові, Саратові, Єкатеринбурзі, Новосибірську, Томську - склалися унікальні філософські колективи. Таким чином, російська філософія відбулася: у неї є традиція і майбутнє. Що ж стосується потреби в новій філософії, то вона в умовах бурхливих перетворень, які потребують осмислення, відчувається, мабуть, гостріше, ніж коли б то не було раніше.

Таблиця 4.1. Основні напрямки російської філософії

Основні напрямки російської філософії

Діалог

- На мій погляд, існує якийсь незрозумілий розрив між філософією всеєдності і наукою. На одній стороні начебто сумнівні міфологеми, на іншій - наукові прозріння. Ціолковський, Вернадський - які видатні мислителі і вчені!

- На мій погляд, для вченого дуже важливо не обмежувати себе вузьким кругозором однієї науки. К. Е. Ціолковський, з одного боку, аналізує можливості ракетних двигунів, але, з іншого боку, пише етичні книги "Етика, або Природні основи моральності" (1902-1903) та "Наукова етика" (1930). В. І. Вернадський скрупульозно вивчає проблеми геології, хімії, біології, радіобіології. А наукову думку розуміє як, зверніть увагу, планетное явище.

- По-моєму, ми повинні бути вдячні філософії всеєдності за те, що вона сприяла виробленню у наших людей широкого світогляду. По-моєму, цим ми, росіяни, відрізняємося від німців, французів і американців.

- Сумнівна ідея. У індусів, як мені видається, космічне почуття розвинене не гірше, ніж у нас.

- Але в космос першим полетів російська людина.

- А по Місяцю першим прогулявся американець. Давайте краще звернемося до економіки. Вам сподобалася концепція Булгакова?

- Я, чесно кажучи, не зрозумів, обіцяє вона якісь досягнення. Він же не переглянув досягнення економічної науки.

- Дивно, Ціолковського хваліть, а Булгакова немає.

- Так у чому ж полягає досягнення Булгакова ?

- Знайдіть, будь ласка, самі відповідь на це питання.

Висновки

1. Російська філософія має багатовікову історію.

2. Дві головні парадигми філософії кінця XIX-XX ст. - філософія всеєдності і марксистсько-ленінська філософія.

3. Основні концепти філософії всеєдності - Софія, соборність, всеєдність.

4. Основні концепти марксистсько-ленінської філософії - матеріалізм, діалектика, ідея соціалістичної революції, диктатура пролетаріату, войовничий атеїзм.

5. Багаторічні політичні репресії (1922 - 1953) призвели до придушення філософії в Росії.

6. На сучасному етапі розвитку російської філософії перед нею стоять важкі завдання.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сприйняття глядачами і критикою
Критика психоаналізу
- Критик
Критика
СИСТЕМИ ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ:КЛАСИКИ І КРИТИКИ
Критика мас
Культурно-історична критика
Художня критика
Б. Критика
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси