Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Основи реклами
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 1. Історичні етапи розвитку реклами

Реклама в період допечатный

Здається, реклама існувала завжди. Принаймні для цього твердження є логічний сенс: люди жили, спілкувалися і потребували інформації - що, де, почім, на яких умовах. Одні пропонували іншим послуги і товари і хотіли, щоб про ці пропозиції дізнавалися якомога раніше і воліли їх всіх аналогічних.

Перші відомі з історії згадки про рекламу відносяться до того періоду, коли виникло громадське поділ праці і виробництво на обмін, тобто ще в давнину. Історики повідомляють, що вже в Стародавньому Римі до реклами ставилися як до дуже корисній справі і вважали, що зусилля, витрачені на рекламу, зрештою окупаються. До появи друкованого верстата, який винайшов німець Йоганн Гутенберг у середині XV ст. можна виділити три основних види рекламної діяльності.

Торгова марка (клеймо)

Сучасна торговельна марка являє собою деякий символ-найменування, знак або графічний дизайн, а також їх комбінації і служить засобом ідентифікації товару або послуги, що дозволяє виділити їх з маси аналогічних. Щось подібне сьогоднішньої торгової марки відомо з давнини. Майстер позначав яким-небудь символом свою продукцію. Практична цінність цього починання очевидна. Уявімо собі ситуацію, що на ринку продаються горщики. Майже всі однакові. Але господиня, яка купила кілька горщиків у різних майстрів, через деякий час розуміє, що горщики-то різні за якістю. Один розбився, у іншого краєчок відколовся, а третій чудовий - нічого з ним не робиться. Як знайти того майстра, чий горщик виявився таким вдалим? Майстер, у свою чергу, ставив собі майже аналогічне питання: "Як зробити так, щоб добра господиня отличила мою продукцію від продукції бракоробів?" В рамках цього примітивного пошуку і з'явилося тавро. Особливий знак ніс на тому ж горезвісному горщику підкреслював, що він зроблений руками даного конкретного гончара.

Пізніше, в період раннього Середньовіччя, коли виникли перші торгові гільдії, з'явилася практика реєстрації особливого уміння того чи іншого майстра. Клеймо гільдії давало право виробляти певні товари і виходити з ними на ринок.

Про значення сучасної торгової марки ми ще будемо говорити в цій книзі.

Вивіски

Виникнення перших комерційних вивісок пов'язують з прадавньою країною Фінікією, розташованої на Східному узбережжі Середземного моря. Фінікія - країна, де раніше інших виникла писемність. Фінікійське лист згодом лягло в основу всіх європейських алфавітів.

Фінікійці були хорошими купцями, вели активну сухопутний і морську торгівлю. Саме це стало причиною використання писемності в рекламних цілях. Уздовж торгових шляхів на добре помітних здалеку скелях фінікійці малювали повідомлення комерційного характеру, щоб привернути увагу потенційних покупців.

Пізніше, коли починає міцно ставати па ноги роздрібна торгівля, точки якої знаходять більш чи менш постійне місце, вивісками прикрашаються лавки купців. Поряд з назвами пропонованих товарів на вивісках, як правило, писали і про їх властивості. Наприклад: "Тут Ви можете купити найкращу в окрузі мануфактуру". Крім того, повідомлялося ім'я власника крамниці, найчастіше відомості про походження товарів: "Різні товари з Індії". Іноді говорилося і про ціну товару.

Міські глашатаї

У Стародавній Греції міські глашатаї були суспільним інститутом. Їх спеціально наймали для виконання вельми специфічної місії. Глашатаї з'являлися в найбільш людних місцях міста і повідомляли мешканців про найбільш важливі події в суспільному житті міста, про значні новинах.

Крім інформації про справи міста, життя знатних городян, про те, що, де і коли відбудеться, повідомлення міських глашатаїв нерідко потрапляли і комерційні відомості. "Щоб очі сяяли, щоб червоніли щоки, щоб збереглася дівоча краса, розумна жінка купуватиме косметику за розумними цінами у Эсклиптоса" - ось зразок комерційної реклами з репертуару міських глашатаїв Стародавньої Греції. Варто помітити, що в ній досить яскраво простежується сугестія. Жінку не закликають просто бути красивою, а називають конкретні атрибути краси-сяючі очі і алеющие щоки. Крім того, сугестивний момент грамотно укладається у твердження "розумна жінка купуватиме косметику за розумними цінами". Говорячи мовою сучасних психологів, тут спостерігається "погладжування" (розумна жінка) і обіцянка вигоди (розумні ціпи).

Пізніше, у Середні століття, в Англії і у Франції глашатаї були приписані до цеховим гильдиям і спілкам. Наприклад, свої глашатаї перебували на службі в гільдії булочників. Вони ходили по вулицях вже в спеціальній формі - білій курточці і білому ковпаку. Та додали до дзвінкому голосі 11с менш дзвінкий дзвіночок. Ч го даремно кликав! ь, якщо спочатку можна зібрати цікавих дзвоном дзвіночка, а потім вже перед значною кількістю людей вимовити необхідну, добре продуману і відрепетирувану заздалегідь, інформацію. Глашатаї тієї чи іншої гільдії брали інколи і сторонні замовлення. Так, питні заклади активно рекламували себе саме за допомогою повідомлень через глашатаїв гільдії булочників.

Всі три давні форми рекламної діяльності збереглися до нашого часу і постають сьогодні в дещо оновленому і розвиненому варіанті. Давнє тавро, як ми вже відзначали, лежить в основі сучасного фірмового стилю і брендингу. Вивіски не зникли, але технологічно ускладнилися і грають свою роль в просуванні товарів і послуг, вказують місцезнаходження компаній, вогнищ дозвілля, магазинів, ресторанів і т. д. Крім того, вивіски можна вважати початком розвитку зовнішньої реклами. І нарешті, глашатаї були першими розповсюджувачами рекламної інформації. Надалі їх роль стали успішно виконувати ЗМІ, здатні доносити інформацію до великої кількості людей. Частково міських глашатаїв також можна порівняти з сучасними продавцями- " закликальниками", здійснюють особисті продажі в багатолюдних місцях, наприклад в метро або електричках.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Еволюційні етапи розвитку реклами в світі
Специфіка розвитку реклами в Росії
Система прав і свобод громадян на різних історичних етапах розвитку суспільства
Основні види реклами та рекламних засобів
Зовнішня реклама
Основні напрямки створення ефективної інтернет-реклами
Власна торгова марка роздрібного торговельного підприємства
Поняття торгової марки і бренда
Торгівля США - ЄС
Міська економіка
Зміст судової та міської реформи.
Управління ризиком і безпекою міського середовища
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси