Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільне та торгове право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Договір майнового найму

Найбільш поширеним договором з передачі майна у тимчасове оплатне користування служить договір майнового найму. З економічної точки зору найм майна - це продаж на час права користування майном. Договір майнового найму є двосторонньою, відплатною, консенсуальной угодою. Крім цивільних кодексів (ст. 1708-1778,1800-1831 ФГК; § 535-597 ГГУ і ін) відносини майнового найму регламентують земельні закони, закони про найм житлових приміщень та інші акти. Предметом договору найчастіше служать: земля, житло, виробничі підприємства, будівлі і споруди, транспортні засоби, предмети побуту (музичні, спортивні тощо).

За договором майнового найму наймодавець зобов'язаний: надати річ наймачеві в стані, необхідному для її використання згідно з договором (в хорошому стані, з усіма приладдям); підтримувати річ у придатному стані, у тому числі шляхом проведення капітального ремонту (ст. 606 ЯГК); відповідати за приховані недоліки речі, що перешкоджають її звичайного використання або використання, предусматриваемому договором (ст. 1721 ФГК), навіть якщо наймодавець не знав про них у момент укладення договору.

Інша сторона в договорі майнового найму-роботодавець - зобов'язується: використовувати річ за її призначенням або для цілей, визначених договором; проводити поточний ремонт речі; вносити обумовлену плату; повернути річ після закінчення передбаченого терміну. Обов'язки сторін зазвичай регламентуються у всіх деталях в підзаконних актах, зокрема в різних формулярах. Наприклад, при наймі житла передбачається окремо плата не лише за саме житлове приміщення, але і за користування ліфтом, опаленням, холодною і гарячою водою, електро-, газо - і водолічильника, а також за прибирання приміщення. У середньому квартплата в західних країнах (навіть з урахуванням поправок на різницю у рівні зарплати) досить висока.

Тенденції розвитку зобов'язань з оплатної передачі майна у власність чи тимчасове користування

Подальше посилення процесів монополізації поряд з "удосконаленням" прийомів недобросовісної ділової практики змушує підприємців вдаватися до все нових цивільно-правовим формам отримання прибутку в конкурентній боротьбі. Використання цих форм доповнюється активізацією традиційних і введенням нових способів організації торгових операцій, посиленням матеріально-технічної бази, розвитком усіх ланок технології торгівлі (від підготовки товарів до продажу, їх викладення до розрахунків Із клієнтами). Застосування як традиційних, так і особливо нових форм супроводжується масованою рекламою.

Тривалий час застосовуються такі форми, як роздрібна та оптова торгівля самообслуговування (у ФРН-Selbstbedienungsgroßhandel), купівля-продаж з розстрочкою платежу і в кредит, добре відомі зимові і літні (взагалі сезонні) або навіть кон'юнктурні розпродажу уцінених товарів "сольды" або "сейл".

Ще однією формою є оренда-продаж майна - лізинг (leasing). Це своєрідний вид договору майнового найму з правом наймача після закінчення терміну дії договору придбати предмет найму у власність. Продажна ціна передбачається в момент укладення угоди і становить незначний відсоток початкової вартості майна. Звичайно на умовах лізингу передається схильне до швидкого морального старіння дороге обладнання. Існують дві моделі лізингу: "романська", відповідно до якої умова про подальшу купівлю обладнання наймачем є обов'язковим, і "американська", відповідно до якої це питання передається на розсуд сторін. Велике поширення отримала продаж непатентуемых секретів виробництва (know-how). Питанням використання та передачі ноу-хау присвячена велика література.

У багатьох країнах використовується така форма, як повернення покупцеві деякого відсотка покупної ціни у вигляді обмінюються на гроші (або товари) фірмових марок (у ФРН - Rabattmarken). Ці марки видаються в цілях закріплення певного кола покупців за відповідним торговельним закладом. Їх регулярна масова видача під силу лише потужним фірмам.

Технологія передачі майна у власність підпорядковується в умовах ринкової економіки ряду неписаних законів, один з яких говорить: "споживач - король".

Викладка товарів у торговельних закладах підпорядкована одній меті - максимальному збуту з найбільшим прибутком. Тому на найвидніші місця виставляються найбільш якісні, що користуються масовим попитом, але разом з тим і порівняно більш дорогі товари.

Процес реалізації товарів, особливо продовольчих, помітно прискорює їх майже повна розфасовка в найбільш популярних дозах, постачання кожної одиниці товару власним цінником (що повністю виключає времяемкую процедуру зважування), застосування швидкодіючих електронних ваг, використання різних позначень товарів (товарних знаків, фірмових найменувань, найменувань місць, зазначень походження товарів) та сучасної упаковки.

Новітня організаційна форма - купівля-продаж по телефону: можна, зробивши замовлення по телефону до закриття торгового закладу, спокійно отримати його та після закінчення встановленого години роботи даного закладу. Ця форма зазвичай використовується торговельними підприємствами середнього та дрібного розміру, насамперед сімейного типу, де не виникає проблем з профспілковими законами.

Неодмінним супутником торгівлі, се "двигуном" служить реклама. На рекламу в західних країнах витрачаються величезні кошти. Наприклад, така іспанська торгова фірма, як "Корте Інглес", витрачає на оголошення до мільярда песет в рік (більше двох мільйонів інвалютних рублів).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Договори найму (locatio-conductio). Загальні положення
Класовий характер майнового найму
Договір соціального найму житлового приміщення
Розірвання та припинення договору соціального найму житлового приміщення
Передача майнових прав
Оренда та інші види платного строкового користування природними об'єктами і ресурсами
Основні тенденції та напрямки розвитку провідних країн світу після другої світової війни
Основні тенденції в розвитку світового капіталістичного господарства на рубежі ХІХ-ХХ ст.
"Кауза" у зобов'язанні
Користування орендованим майном
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси