Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Иосифляне і нестяжателі

Ототожнення в російській мові основної господарсько-станової категорії населення з віросповідної характеристикою - селяни (хрестьяне) - відобразило прямий зв'язок поширення православ'я по північно-східній Русі з монастирської колонізацією ("християни монастирські") і видатну роль церковного землеволодіння (третина всієї державної території) в російському господарстві до часу утворення Московського царства. Першою економічною "дискусією" в Росії можна вважати суперечка між прихильниками Волоколамського ігумена монастиря Йосифа Волоцького (1440-1519) і групою "заволзьких старців" на чолі з Нілом Сорским (1435-1508).

Розмах землеволодіння монастирів, праця залежних від них селян, великі пожертви знатних людей на "помин душі" дозволяли монастирської братії не тільки робити храми більш благоліпними, але і накопичувати багатства, вести прибуткову торгівлю і зазорный спосіб життя. "Заволзькі старці" представляли меншість ченців-ченців, які вели аскетичний спосіб життя в лісових скитах і пустелях, годувалися працею своїх рук і в зовнішньому багатстві монастирів бачили джерело падіння вдач.

Ніл Сорський проповідував відмову від зовнішнього багатства "особное" (відокремлене в скитах і пустелях) проживання ченців, присвячене вивченню та випробуванню божественних писань, і самозабезпечення своїм рукоділлям. Він також стверджував, що ченця "не підлягає творити милостиню": "нестяжание" не дозволяє мати зайвих коштів, які до того ж під виглядом "милостині" могли використовуватися для видачі позики з вимогою "лихвы" (відсотка).

Ніл критикував монастирське володіння селами і прикрасу церков золотими і срібними посудинами та іншої розкішшю. Він стверджував, що в монастирях має бути тільки "всюди обретаемое і удобопокупаемое", і Бог не осудить людини за те, що той не прикрашає храмів.

Йосип Волоцький, навпаки, доводив необхідність прикраси храмів красивими розписами, багатими іконостасами і образами, і виправданість великого монастирського землеволодіння як способу розширення матеріальних можливостей Церкви для здійснення справ милосердя. Йосип не вважав фізичну працю обов'язковим для ченця, але вимагав суворого підтримання дисципліни і неухильного покори. Він витлумачив монастирське гуртожиток як колективне (не індивідуальне) набуток, що дозволяє займатися благодійністю за рахунок ресурсів, накопичених від володіння селами і пожертвувань імущих.

Монастирське землеволодіння для Йосипа Волоцького - це норма "Божого тягла", покладеного на Церкву, єдину з Царством у виконанні вселенської місії Православ'я. Йосип був нетерпимий до "єретичним" думок і, взявши гору над "нестяжателями" на соборі 1.503 р., в наступному році домігся їх засудження як єретиків. Иосифляне не тільки відстояли велике монастирське землеволодіння, але й визначили подальшу ідеологію єдності вселенської церкви і російської державності, в яку вписалася формула "Москва - третій Рим". В даний час (з грудня 2009 р.) преподобний Йосип Волоцький оголошено небесним покровителем православного підприємництва і господарювання.

Російська "Домострой"

Одночасно із затвердженням у православної церковності иосифлянства, визначив норми побуту російського чернецтва (розширена редакція "Статуту" Волоколамського монастиря) складався корпус текстів, предписывавших норми побуту православним-мирянам - "Книга, звана "Домострой". "Домострой" - калька грецького слова "ойкономія", запозиченого з творів Іоанна Дамаскіна (ок. 675-753), завершітеля святоотцівської періоду (патристики) в православ'ї.

Іоанн Дамаскін, виділивши в колі християнського знання практичну філософію, розділив її на етику, економіку і політику. У російській ментальність ці навчання були визначені як "обычайное", "домобудівне" і "градное", пов'язані в "діяльне від чеснот". "Домострой" узагальнив усталені етичні побутові норми і моралі, ставши плодом колективної праці російських авторів XV - XVI ст. Остаточна рукописна редакція "Домострою" була складена в середині XVI ст. протопопом Сильвестром, наближеним царя Івана Грозного; оновлена друкована - педагогом і друкарем ієромонахом Карионом Істоміним в кінці XVII ст.

"Домострой" - нормативний устрій великого господарства в його повсякденності. Господарства самодостатнього, але в той же час явно відійшов від антихрематистического розуміння економії. Серед рекомендацій - співвідносити витрати з доходами, але запасатися надлишками, щоб їх можна було вигідно продати; заради тієї ж мети купувати дешево, "хоча і не надобе". Одночасно "Домострой" - відображення роздаткового підходу до съестному та іншим матеріальним благам, що склався в російській державі і закріпленого в лексиці: годувальник - "той, хто дає", але також "благодійник, покровитель"; кормитель - те ж, що годувальник, але також -"керманич, правитель"; "палацовий корм" і "грошовий корм" - платня апарату державної влади і служивих людей і т. д. Господар будь-якого заможного будинку наказував готувати більше, ніж могла споживати його родина, а російський цар поводився подібно до батька великого сімейства, наділяючи "кормом" за старшинством і наданої честі. Православні царі розглядали свою державу як особисте маєток, "вотчину".