Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Державна громадянська служба
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Труднощі відродження козацтва

Відродження козацтва як військово-служилої верстви в кінці 80-х і початку 90-х років XX ст. не ініціювалося і не підтримувалося ніякими державними або політичними силами. Воно йшло не "зверху", а "знизу", і не з одного або декількох центрів, а всюди, де були історичні центри козацтва або куди закинула їх нелегка доля. Військові отамани обчислювали своїх підлеглих не інакше, як мільйонами (в кращому випадку, сотнями тисяч). Панував повний різнобій. Уральські, сибірські, семиреченские козаки влаштовували акції протесту проти наміру казахстанської влади відокремитися від Росії. У той же самий час донські козаки мітингували і домагалися проголошення Донської козачої республіки у складі РРФСР.

У серії воєн і конфліктів, що супроводжували розпад СРСР на початку 90-х рр., козаки, як і раніше, проявили себе хоробрими вояками. Вони стояли на захисті Білого Дому в Москві в серпні 1991 р. та у жовтні 1993 р., врятували Придністров'ї, хоробро воювали в Абхазії, брали участь в обороні Північної і Південної Осетії від інгушів і грузин. Коли почалися військові дії в Чечні, які загрожували миру і спокою південних козацьких станиць, військове командування, мабуть, цілком свідомо, сформувало тільки один козачий батальйон, залишивши за бортом величезна кількість добровольців. Цей батальйон кидали на найбільш небезпечні і, по суті, провальні ділянки. Без кінця давали накази не застосовувати проти чеченців зброї, вести себе лояльно по відношенню до їх керівництва (Басаєва, Масхадову) і польовим командирам. Хасавюртевское зрада спровокувало те, що 30 тис. росіян, в основному козаків і членів їх сімей у Чечні, було вирізано, а 300 тис. стали біженцями. Козачий батальйон без оголошення причин розформували.

Суспільне визнання козацтва стимулювало створення козацьких братств, громад, земляцтв, спілок, фондів, спроб організації традиційних і нових козацьких військ. На цій хвилі 28-30 червня 1990 р. у Москві в клубі заводу "Серп і молот" відбувся Установчий Великий Круг, на який з'їхалося 263 делегати від різних організацій, що представляють більше 80 тис. козаків. Пройшов Коло з величезним ентузіазмом. На ньому був створений Союз Козаків Росії. Цілком природно, що саме ця подія і можна вважати точкою відліку нового козацтва.

Після "єльцинської революції" в кінці XX століття, при утворенні Російської Федерації, коли "виникли" 89 суб'єктів Федерації, козаки з-за своєї неорганізованості "упустили" історичний шанс, вони не стеши національної республікою. Певні спроби були. У Ростовській області було організовано Всевелике військо Донське, в Краснодарському краї - Армавірська козацька республіка, Карачаєво-Черкесії - Зеленчуко-Урупская і Баталпашинская козачі республіки, а в Чечено-Інгушетії - Козача - Ногайська автономія. Російське керівництво, поставившись цілком спокійно до утворення таких республік як Аттай, Карелія, Калмикія, Тува та ін., чисельність корінного населення яких становило абсолютну меншість, досить негативно поставилося до утворення козацької республіки.

Однак козацьке керівництво, спираючись на закон РРФСР від 26 квітня 1991 р. № 1107-1 "Про реабілітацію репресованих народів" змогли "продавити" у 1992 р. постанова Верховної Ради РФ "ПРО реабілітацію козацтва", а потім Укази Президента від 15 березня 1993 р. "Про реформування військових структур прикордонних і внутрішніх військ на території Північно-Кавказького регіону Російської Федерації і державну підтримку козацтва" та від 16 червня 1993 р. "Про заходи щодо реалізації Закону Російської Федерації "Про реабілітацію репресованих народів" щодо козацтва".

Державна влада спочатку досить лояльно поставилася до ініціатив багатомільйонного козачого населення. При перших двох президентів було прийнято близько 111 законів, указів, постанов Уряду, що стосуються козацтва. При адміністрації Президента виник Рада у справах козацтва, а пізніше - Головне управління козачих військ. У 1995 р. вийшов Указ "Про державний реєстр козацьких товариств". Козачі організації розробляли і затверджували статути, щоб потрапити до цього реєстру. Козаки заповнювали декларації про своє майно. Однак, приблизно з 7 млн козаків до реєстру потрапили лише 700 тис.

Для них стали прийматися нові укази і постанови про цільове земельний фонд, фінансування, козачій формі і чинах. В результаті подібних дій влади козацтво розкололося па "реєстрових" і "нереестровых" ("громадських"). Але жоден з вищеназваних нормативних документів не був виконаний. Козакам обіцялось багато, але реально нічого не здійснилося. Рада та Управління козачих військ незабаром були ліквідовані.

Іноді, і то лише за ініціативою окремих козацьких керівників, робилися соціально корисні справи. Так, цілком вдалим був експеримент по невойсковой охорони кордону. Коли Казахстан став самостійною державою, то межа з ним стала "чорною дірою", через яку хлинули наркотики, зграї грабіжників, крали все підряд, аж до вишок високовольтних ліній, які здавалися на брухт. Оскільки прикрити всю степ прикордонниками було неможливо, то в 1997 р. залучили 1780 козаків. При цьому, озброїли їх тільки "цивільним зброєю для самооборони", тобто мисливськими рушницями. Фінансування виділили копійчане - по 500 руб. на людину в рік! Але за 5 місяців експерименту було затримано 230 порушників, у яких вилучено контрабанди на 2 млрд руб., 500 кг наркотиків, і відвернений викрадення великих партій худоби. Однак, Президент Казахстану при зустрічі з російським Президентом Єльциним став його переконливо просити "відвести козаків від охорони державного кордону", що той і зробив.

Про козачих частинах багато писали, захоплювалися, що там немає дідівщини і інших пороків регулярної армії, але потім якось враз замовкли. І кількість таких частин, козачих за назвою та складу призовників, стало поступово скорочуватися. Новий сплеск козацьких надій відбувся наприкінці минулого тисячоліття. У зв'язку з введенням деяких основ демократії. Знову заговорили про козачих частинах. Представники Президента на зустрічі з отаманами заявляли про необхідність відновлення козацьких поселень по всьому периметру кордонів. Знову приймалися постанови і програми по підтримці козацтва. Але козаки знову не отримали ні землі, ні фінансування, ні самоврядування, ні державної служби.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Державна служба російського козацтва
МИСТЕЦТВО ВІДРОДЖЕННЯ
Стан сучасного козацтва
Проблеми державної служби російського козацтва
Література епохи відродження
Труднощі моралі чесноти
Витоки методологічних труднощів
Економічне мислення. Труднощі раціонального економічного мислення
Труднощі правозастосовної практики про нікчемних правочинах
Труднощі на шляху вивчення політичної системи суспільства
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси